ara

Irazca'nın Dirliği

Irazca'nın Dirliği Konusu ve Özeti

Irazca'nın Dirliği
Yazar:
Yayınevi: Literatür Yayıncılık
ISBN: 9789750403965
Sayfa: 292 sayfa
Irazca şu dünyaya geldi geleli gün yüzü görmemiştir. Dertli mi dertli bir kadındır; üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Geçimdi, çocuktu, sonra torundu derken sırtı doğru düzgün yumuşak bir yatağa değmemiştir. Yetmezmiş gibi, köyün muhtarı Cımbıldak Hüsnü ile Haceli'yi ev yeri yüzünden düşman beller kendine. Ev işi halloldu, sular duruldu derken, anlar ki, su uyurmuş ama düşman uyumazmış.Bu sefer torunu Ahmet'e kötülük eder düşmanlar; oğlu Bayram ölümlerden döner. Yitirir bir bir dayanaklarını... ve zavallı Irazca'nın ne dirliği kalır ne düzeni.Fakir Baykurt, Karataş köyü ve insanlarını anlattığı ve Yılanların Öcü'yle başlayan üçlemesinin bu ikinci kitabında, "Yoksulluğun gözü kör olsun" dedirtiyor okura. Gücün parayla ölçüldüğü bir dünyada ve işlerin kayırmayla, rüşvetle görüldüğü bir ortamda köylü olmanın, yoksul olmanın ne anlama geldiğini dile getirirken, insanlığın bu acınası haline sanki bir ağıt yakıyor.Yılanların Öcü'nde başını gösteren yılanlar, Irazca'nın Dirliği'nde zehirlerini akıtıyor.

1919 MAVİ

@1919mavi

Serinin ikinci kitabında da tempo düşmeden devam ediyor. İlkine göre daha heyecanlı ilkine göre daha bi gözel. İlkine göre daha sinir bozucu. Kitabın sinir bozucu sahneleri; haceli'nin kardeşi boz ömer ile muhtarın oğlu cemal'ın ahmet'e cinsel istismarda bulunması.. . Ahmet'in bunalıma girmesi. Boz ömer ile cemal'in yaptıklarını köye yaymaları bayramın da bunu öğrenip ahmet'i dövmesi. Kara bayram'ın boz ömer'den ve cemal'den şikayetçi olması. Haceli ile muhtarın onbaşıya rüşvet vermesi. Onbaşının kara bayram'ın cahilliğinden yararlanıp şikayetini geri çektirmesi.Boz ömer'in ve cemal'ın kara bayramı öldüresiye dövmesi. Muhtarın sırtını partiye dayayıp kendini köyün sahibi sanması. Irazcaya yardim eden kaymakamı sürdürmesi. Unutamayacağım sahneler: birinci kitaptan hatırlarsınız muhtarın evinde bayramı dövmüşlerdi. Bayramı dövdükleri gibi ağali ve kosa, hasan'ın muhtarı kırlıkta dövmeleri. Kaymakamın Irazcayla vedalaşmak için gelmesi. Irazcanın ve haccanın ağlaması. Kaymakamın kalemini ahmet'e vermesi.

Bayram'ın sonunda şehre göç etmeye karar vermesi ırazcanın delirmesi. Bu kitap daha çok kara ahmet'in ve ırazca'nın üzerine kurulu.
Irazca'nın Dirliği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

1974 basımı bir kitaptı benim okuduğum. Diyaloglar anadolu şivesiyle yazılmıştı, belki hala öyle basılıyordur bilmiyorum...

Köy hayatı ve karakterler öyle iyi anlatılmış ki ilk sayfada, o dünyanın içine giriyorsunuz. İlk kez Fakir Baykurt romanı okudum, üslup akıcı, konu sürükleyiciydi. Yaşar Kemal'in Teneke'sini hatırlattı bana.

Parası olanın herşeye gücünün yettiği, düzenbazlığın, fakirliğin, cahilliğin dibine vurmuş bir köy... Garadaş.

Şerefi için yaşayan, köye analık eden, fakirlikle kavrulmuş bir anadolu kadını... Irazca.

Ağanın yerini muhtar almış bu kitapta. Öttürüyor bütün köyü. Klasik bir konu ama bağlıyor insanı, içine çekiyor. Ben çok beğendim, tavsiye ederim.
Teşekkürler Cevizkabuğu ;)
Irazca'nın Dirliği
kitaba 8 verdi
11 beğen · 0 yorum

fisun

@fisun

Üçlemenin, Yılanların Öcü nden sonraki kitabı olan Irazca'nın Dirliği kitabını da, kullanılan yöresel şiveyle anlatıma aşina olduğum için kısa zamanda okudum.
Bu kitapta da Irazca ve ailesinin Muhtar la çekişmeleri devam etmektedir. Yoksulluk ve yoksulluğun getirdiği problemler bütün açıklığıyla göz önüne serilmektedir.
Ben beğendim , tavsiye ederim..
Irazca'nın Dirliği
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

dostamisc

@leyah

Yine beğenerek kitaplarını okuma hazzını yaşamış olduğum Fakir Baykurt' un okunası kitaplarından biri daha işte. Öneriyorum.
Irazca'nın Dirliği
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

müellif

@nurcihanerkut

ilk okuduğum kitaplardandı tekrar okumama gibi bir sorunsalım olduğu için çok iyi hatırlamıyorum sadece etkisi aklımda okunmalı
Irazca'nın Dirliği
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Irazca'nın Dirliği - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

1919 MAVİ

@1919mavi

Uzun bir zamandan sonra merhaba ??
Irazca'nın Dirliği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum
9.5/10
12 oy
Sence kaç puan almalı?
0