ara

Felsefenin Tesellisi

- The Consolations of Philosophy

Felsefenin Tesellisi Konusu ve Özeti

Felsefenin Tesellisi
Çevirmen: Banu Tellioğlu Altuğ
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755702063
Sayfa: 309 sayfa
Kitabı altı bölüme ayıran yazar, her bölümde bir filozofun yaşamından ve yazdıklarından yola çıkarak ayrı bir sorunu ele alıyor.

Toplum tarafından kabul görmemenin tesellisini Sokrates' te, yeterince paraya sahip olmamanın tesellisini Epikuros'la, düşkırıklığı yaşamanın tesellisini Seneca' da, kendini yetersiz hissetmenin tesellisini Montaigne'de, kırık bir kalbin tesellisini ise Schopenhauer'da buluyor.

Başkalarının yaşantısını kıskanarak acı çekenlere Nietzsche'yi öneriyor. Her satırı zekice söylenmiş sözlerle dolu bu kitap, hem gündelik yaşamımızda kendimizi daha iyi hissetmemizi,hem de bilgelik üzerine yeniden düşünmemizi sağlıyor.
Felsefenin Tesellisi kitabı Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri listesinde yer almaktadır.

aslı seloğlu

@asliseloglu

Acıyı Bilgiye Dönüştürme Sanatı
Şu sıralar kurmaca kitaplara küçük bir ara verip daha kafa açan türlere yönelme ihtiyacı oluştu içimde. Kütüphanenin psikoloji sosyoloji felsefe gibi ıssız bölümlerine uğradım böylece. Alt raflara çömelmiş tamamen farklı bir kitabı bulmaya çabalarken -ki onu da yalnış yerde arıyormuşum, herneyse- önce adı gözüme ilişti kitabın, sonra yazarı. Yazarın başka bir kitabını zaten merak ediyordum ama bu eserin ona ait olduğunu o an öğrendim. Evirdim çevirdim, neokur'a sordum. Sevgili @gulcann ın incelemesinin sadece ilk cümlesi yetti, kitabı çok çok çok beğenmişti :) Ben de beğenirdim herhalde...
Beğendim mi? Dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım, inşallah beceririm.

Felsefeyle şimdiye kadar hiç işim olmadı. Hatta lisede bana en saçma gelen şeylerden biriydi. Bunun sebebi okurken yaşanan zorluk değildi. Temelde filozofların sürekli birbiriyle çelişmesiydi, zaten iç karmaşası yaşadığım o zamanlarda felsefe bana hiiiç yardımcı olmuyordu. O zamanki mantığıma göre insanın tek bir felsefesi olmalıydı çünkü :) Fakat yaş ilerliyor, seni ordan burdan çekiyor içindeki düşünceler. Kendi içinde barıştıklarını topluma uydurmaya çalışıyorsun, olmuyor. İçinde aslında fark ettirmeden bir sürü farklı felsefi düşünce türüyor, bilmiyorsun. Seni sükunete kavuşturacak şeyin de bu zıtlıkları bir arada barındıran ve zıtlıkların birbirini beslediği felsefe olduğunu da anlamıyorsun. Ama, ilahî tecelli, eline böyle bir kitap geçince zınk aşık oluveriyorsun. "Sen nerelerdeydin şimdiye kadar?"

Kitap o kadar doğru bir zamanda elime geçmiş ki hayretler içerisindeyim. Altı bölüm, altı filozof ve altı teselli. Hepsinde de hep kendimden bir şeyler buldum. Öyle ki bir kaç gün önce aşk hakkında bir arkadaşıma söylediğim lafların Schopenhauer tarafından desteklenmesi beni kendimden geçirdi. En en en çok onun bölümünü beğendim, sonra da Epikuros'un tesellisini. Sonrasında da Montaigne geliyor. Bu kitabı daha çok okuyacağımı biliyorum ve kendimi tamamlamaya bir adım daha yaklaştıkça bu sıralama da değişecek eminim. İnsanın bir merkez noktası olması gerektiğine inananlardanım ve bir de yardımcısı olmalı, çevresel koşullar ne kadar merkezden uzaklaştırsa da onu tekrardan merkeze bağlayan. Benim merkezimse, annemin değme filozoflara taş çıkartacak ögretileridir. Merkeze bağlayan yardımcılar da kimi zaman başka bir insan kimi zaman bir kitap. Şimdiyse Felsefenin Tesellisi onlardan biri.
İlk defa bir kitaptan alıntı yapmaktan geri durdum; hem okumaya ara vermemek adına hem de kitabı bir daha okuma isteğimi böylece canlı tutacağımı düşündüm. Zaten kitap sanki şimdiye kadar okuduğum ve okuyacağım kitaplardaki alıntılarımı toptan barındırıyor, kaynak kitap, adeta bir özüt. Bu açıdan da ayrı değerli.

Çok övdüm, okuyun mutlaka ama bu demek değil ki herkes aynı tadı alır. Benim ihtiyaçlarıma cevap verdiği için böyle belki de; benim kim olduğumu bilmeden bana seslendiği için.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi
16 beğen · 9 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Çok güzel bir inceleme olmuş. :) Ben de üniversite yıllarında Boethius'un Felsefenin Tesellisi kitabını ararken bu kitabı bulmuştum. İnsanın dünyadaki esas amacının yaralarını kapayacak teselliler bulmak olduğuna inanacak kadar etkilemişti beni.
12.11.17 beğen 1 cevap
Gülcan (@gulcann)
İncelememden faydalanmam hoşuma gitti. İşte inceleme bu işe yarıyor. Kamu spotu olsun. Herkes inceleme yazsın.
12.11.17 beğen 1 cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ben de okunacaklar listeme ekliyorum, güzel inceleme olmuş, emeğinize sağlık ?
12.11.17 beğen 1 cevap

Gülcan

@gulcann

Bu kitabı okumamış olmanın bir tesellisi yokmuş
Kitabı çok çok çok beğendim. Biraz kitap hakkında bilgi vereyim.
Kitap altı bölümden oluşuyor ve her bölümde bir filozofun yaşamı ve görüşleri üzerinden farklı konularda felsefi teselliler veriliyor. Sokrates, Epikuros, Senaca, Monteigne,Schopenhauer,Nietzche filozoflarımız. Bölümler, o bölümde ele alınan filozofun hayatı ile başlıyor ve düşünceleri ile devam ediyor. Filozoflar hakkında sıkılmadan, eğlenerek ve keyifle güzel bilgiler öğrenebiliyorsunuz. Çok akıcı bir kitap.

Ben en çok Monteigne'nin olduğu bölümü beğendim. Ama Sokrates ve Epikurus'da çok çok hoşuma giden filozoflardandı. Gerçi Monteigne kadar beni etkilemediler. Monteigne hayranı oldum sanırım. Aşırı şekilde adamla oturup sohbet etme isteği uyandı içimde. Kesinlike tüm Monteigne kitaplarını okuyacağım. Özellikle denemelerini çok çok okumak istiyorum.

Bir felsefe kitabının bu kadar akıcı ve güzel olacağını düşünmemiştim. Tüm kitabı alıntı olarak eklememek için kendimi zor tuttum. Özellikle Monteigne'li kısımları. Kitap her yaştan ve her kesimden insana hitap edebilir. Gayet anlaşılır bir dille yazılmış. Keyifli vakit geçirmek için de ideal bir kitap kesinlikle sıkılmazsınız. Herkese tavsiye edebilirim.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi
15 beğen · 4 yorum
ibrahim uzun (@ibrahimuzun)
gerçekten cok etkileyici bir kitaptı felsefe bu kadar güzel anlatılmamisti
31.07.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Benim için de öyleydi. :)
31.07.17 beğen cevap
Promiyer (@pronuyer)
Filozoflardan nefret ederim. Hepsi kendini beğenmiş yavşağın tekidir.
31.07.17 beğen cevap
Gülcan (@gulcann)
Onlarda senden nefret ediyordur Barış. :D
31.07.17 beğen cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Teselliler bütünü...
Bir felaketle karşılaşabileceğimiz ihtimalini aklımızda bulundurmamızı öğütleyen Seneca,

Mutlu olmak için dostlar, özgürlük, düşünce, barınacak yer, yemek ve giysilerin doğal ve gerekli olduğunu söyleyen Epikuros,

Başkaları tarafından kabul görmemenin önemli olmadığı, önemli olan şeyin kendi fikrimizin mantıklı olduğunu karşı tarafa anlatabilmek olduğunu öğütleyen Sokrates,

Kendi gerçekliğimizin parçası olan şeylerle barışık yaşamaya bizleri davet eden Montaigne,

Hayattaki acıları bilgiye dönüştürmemizi fısıldayan Schopenhauer ile

Yaşadığımız zorlukların zorluk değil de birer erdem olduğunu söyleyen ve hiçbir zaman sahip olmayacak bile olsak arzu ettiğimiz şeye inanmamızı söyleyen Nietzsche’nin hayatından kesitler, bilinmeyen yönleri ve hayatta ön plana çıkardığı değerleri bilmek isteyenler buraya toplansın. Kitabı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Felsefeyi sevmek
aslında kitap özgün görüşlerin harmanlandığı bir biyografi inceleme. filozofların belirgin ve ya belirgin olmayan özelliklerinden yola çıkılıp hayat hikayelerinin anlatıldığı bir kitap. elbette yazar kendi görüşlerini ortaya koymuş bunu yaparken sokrates montaigne, epikür, gibi filozofların yaşam görüşlerini kendi yazıları ve hayat tarzlarından örnekler vererek ortaya koymuş. yazar burada en çok hayran olduğu filozof montaigne gibi davranmış. çünkü kendinden iyi olduğunu düşündüğü ve örnek aldığı filozoflar bunlar. montaig denemeler adlı eserinde bu yola başvurmuş. okunmalı bence cünkü felsefeye yeni başlıyorsanız bile bu kitaptan öğreneceğiniz çok şey var. keyifli okumalar.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi
12 beğen · 2 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Boethius'un "Felsefenin Tesellisi" adlı kitabını ararken bulamayınca tesadüf ettiğim ve teselli olarak aldığım kitap :) İyi ki de tesadüf etmişim... en çok Epikür ve Montaigne anlatımlarından etkilenmiştim.
18.01.16 beğen cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Ben bu yazarı seviyorum elimde bir iki kitabı daha var okuyacağım elbette :)
18.01.16 beğen cevap
güzel bir kitap
Kitabın başlığında ve içerisinde felsefe olmasına rağmen sıkılmadan okunacak, güzel bir kitap. 6 farklı psikoloji durumu ünlü felsefecilerin düşünceleri üzerinden açıklayan, bunu da günümüzle harmanlayarak sunan bu kitabı kısa sürede keyifle okudum. Tavsiye ederim.
Felsefenin Tesellisi
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Felsefenin Tesellisi - S41

Aşağıdaki tanımlardan hangisinin iyi olduğuna ilk bakışta karar vermekse çok zor.

Cesaret zeka ve sabır gerektirir. Ön saflarda durup düşmanla savaşan
kişi cesurdur.
Zafer Akın tarafından eklenmiştir.

tabula rasa

@tabularasa

Hayatın bize getirdikleri için gözyaşı dökmeye ne hacet?
Hayatın kendisine şöyle bir bakmak bizi gözyaşlarına boğmaya yetmez mi?
-Seneca
Felsefenin Tesellisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

tabula rasa

@tabularasa

Eğer varolan düzeni sorgulamaktan kaçınıyorsak, bunun nedeni -içinde yaşadığımız kentin iklimi ve büyüklüğü bir yana toplum tarafından kabul gören her şeyin doğru olduğunu düşünmememizdir aslında. Çıplak ayaklı filozof ise, toplum tarafından benimsenen her şeyin anlamlı olup olmadığına ilişkin bir sürü soru sormuştu.
Felsefenin Tesellisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

tabula rasa

@tabularasa

Biz bu kadar sağlam duramıyorsak, kişiliğimizle ya da elde ettiğimiz başarılarla ilgili birkaç ağır söz işitince göz yaşlarına boğuluyorsak, bunun nedeni, haklı olduğumuza inanmak için ille de başkalarının onayına gereksinim duymamız olabilir. Başkaları tarafından onaylanmamayı bu kadar ciddiye almamızın temelinde ise, yalnızca terfi etmek ya da ayakta kalmayı başarmak gibi pragmatik nedenler değil, çok daha önemli bir neden yatar: Alaya alınmak yoldan çıktığımızı gösteren ve asla göz ardı edemeyeceğimiz bir işaret gibi gelir bize.
Felsefenin Tesellisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 4 yorum
Pelin (@pelinnn)
Kahretsin ! : /
02.05.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
Neden ?
02.05.17 beğen cevap
Pelin (@pelinnn)
Anılarrrr
02.05.17 beğen cevap
tabula rasa (@tabularasa)
Umarım olumlu anılar çağrıştırmıştır diyeceğim ama kahretsin ünleminden sonra pek olumlu bakamadım ?
02.05.17 beğen cevap

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Gereksinimlerimiz psikolojik olduğu halde maddi şeylere, nesnelere yöneliyoruz. Kafamızı derleyip toplamamız gerekirken evimiz derli toplu görünsün diye raflar satın alıyoruz. Dost sıcaklığının yerini tutsun diye kaşmir hırkalar giyiyoruz.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum

tabula rasa

@tabularasa

Öfke, (sonuçları ne kadar trajik olursa olsun) içinde barındırdığı iyimserlik açısından neredeyse komik bir inançtan doğar: Yaşamla yaptığımız anlaşmada bu türden bir düşkırıklığı yaşayacağımızın yazılmadığına, böyle bir maddenin yer almadığına inanırız.
Felsefenin Tesellisi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
109
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
25
KİTAP
Her Felsefe Öğrencisinin Okuması Gereken Kitaplar
Üniversitelerin felsefe bölümünde okuyan ya da okumayı düşünen tüm öğrencinlerin okuması gereken en iyi felsefe kitapları lis...

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Düşünürlerin bilinmeyenleri
-Sokrates, bütün yıl aynı giysileri üzerinden çıkarmaz ve çıplak ayak gezermiş, bu yönüyle ayakkabıcıları sinir etmek için dünyaya geldiğini söyleyenler bile varmış.

-Sokrates zamanını kendince önemli işlere verdiğinden yıkanma ve ev işleriyle uğraşmamaktaymış, bu yüzden evi haşere dolu ve kıyafetleri pis kokuluymuş.

-Sokrates’in karısı huysuzluğuyla ünlüymüş. (Neden böyle bir kadınla evlendiği sorulduğunda da, at terbiyecilerinin en huysuz atları terbiye etmek için onlarla çalıştığını söylermiş)

-Sokrates’e nereli olduğu sorusu sorulduğunda “Atinalıyım” demek yerine “Dünyalıyım” şeklinde cevaplarmış.

-Epikuros’un 300’den fazla kitap yazdığı söylenmesine rağmen, bu kitapların neredeyse tümü zaman içinde kaybolup gitmiş.

-Epikuros, dünyevi zevkleri hayatın amacı olarak gören bir Düşünürdür. Yediği yemekler basit yemeklermiş. Biraz sebze ve zeytinden oluşan akşam yemeğini zevkle yermiş. Şarap yerine de suyu tercih edermiş.

-Montaigne zamanının çoğunluğunu geçirdiği kütüphanenin tavanına İncil’den ve klasiklerden seçtiği 57 kısa alıntıyı yazdırmış.

-Schopenhauer 33 yaşındayken, 19 yaşındaki şarkıcı Caroline Medon’a aşık olmuş, ilişkileri 10 yıl sürmüş. Filozofun evlenme niyeti olmadığından ilişkileri bitmiş.

-Nietzsche, eski bir bina kiralayıp, bahçesiyle uğraşmaya başlamış. Bel ağrısı, göz şikayetleri nedeniyle zorlanmış ve bu yüzden bahçecilik serüveni 3 hafta sürmüş.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
14 beğeni · 4 yorum
POST_MORTEM (@postmortem)
http://www.neokur.com/kit...kratesin-karisi bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Sokrates'in karısı Ksantippi'yi bambaşka bir şekilde göreceksiniz :) huysuz kimmiş buna sonra karar verelim bence :)
08.12.17 beğen 3 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Mutlu olmak için gerekli olanlar ve olmayanlar
Mutlu olmak için gerekli olanlar ve olmayanlar
Epikuros’a göre

“Arzuladığımız şeylerden bazıları doğal ve gereklidir. Bazıları da doğal ve gereksiz. Tabii bir de ne doğal ne de gerekli olan istekler vardır.”
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum
Başlıyorum
Felsefeden devam ediyorum.

Kitabı tavsiye eden @asli-seloglu na çok teşekkür ediyorum. Öyle bir inceleme yazmış ki, incelemeyi okuduğumda “Bu kitabı okumalıyım” dedim.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
19 beğeni · 4 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Sizden de bekliyoruz o vakit ?
05.12.17 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Hadi bakalım, umarım size de çook hitap eder =)
06.12.17 beğen 2 cevap

Gülcan

@gulcann

Kendini Yetersiz Hissetmenin Tesellisi
Her zor yapıtta şu ikilemle karşı karşıya kalırız; ya yazar kendini yeterince açık ifade edemeyen yeteneksizin biridir ya da biz söylenenleri kavrayamayacak kadar aptalız. Montaigne suçu yazara atmak konusunda bizi yüreklendiriyor. Anlaşılmaz bir düz yazı çoğunlukla entelektüelliğin değil tembelliğin göstergesidir; kolayca okunan bir yazıysa asla kolayca yazılmamıştır. Ya da böyle anlaşılmaz bir yazı kaleme alan yazar içerikteki eksikliği gizlemek istiyordur; anlaşılmaz olmak söyleyecek hiçbir şeyi olmayan için benzersiz bir korunaktır:

Zorluk, eğitimlilerin, öğrendikleri şeylerin boş olduğu anlaşılmasın diye hokkabazlık yapmakta kullandıkları, insanın aptal yanının da ödeme olarak kabul etmeye dünden razı olduğu demir paradır.

Filozofların çarşıda pazarda gezerken yersiz, anlaşılmaz sözler söylemeleri için de hiçbir neden yoktur: Çok kendine özgü ya da alışılmadık bir giysi ile insanların ilgisini çekmeye çalışmak nasıl küçük bir aklın göstergesi ise, konuşmada da yeni deyişlerle, az bilinen sözcüklerle kendini ifade etme arzusu bir ilkokul müdürünün yeni yetmelerinkini andıran hırslı tavırlarını akla getirir. Sözcük dağarcığımı Paris sebze halinde kullanılan sözcüklerle sınırlı tutabilmeyi ne kadar isterdim.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

SENECA  MEDİTASYONU
SENECA MEDİTASYONU
Bilge kişi güne şu düşüncelerle başlar...

Fortuna (Roma mitolojisinde bir tanrıça) bize gerçekten sahip olabileceğimiz hiçbir şey vermiyor.
Hiçbir şey, ne toplumsal, ne bireysel, hiçbir şey kalıcı değil; insanların kaderleri de tıpkı o sarsılan kentlerin ki gibi.
Büyük çabalar harcanarak ve tanrıların cömertlikleri sayesinde ne kadar heybetli binalar yapmış olursak olalım;
Bunların bir gün yerle bir olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Hayır, "Bir gün " diyerek, İnsanların başına gelebilecek talihsizlikleri uzun zaman sonraya ertelemiş oluruz; bir saat, bir saniye yeter de artar bile koca imparatorlukların yok olmasına.
Asya'daki, Yunanistan'daki kentler tek bir sarsıntıyla yok olmadı mı?
Suriye'de, Makedonya'da yarılan yer, kentleri yutmadı mı?
Kıbrıs kaç kere harabeye döndü benzer bir felaketle?
Çevremizdeki her şey ölmeye mahkum.
Ölümlü olarak dünyaya geldik, dünyaya ölümlüler getirdik.
Her şeyi hesaplayacak, her şeyi umacağız.
Felsefenin Tesellisi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum