ara

İnce Memed - 2

İnce Memed - 2 Konusu ve Özeti

İnce Memed - 2
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750807176
Sayfa: 459 sayfa
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Öldürülen Abdi Ağa'nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey'i ve Hamza'yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.

"Kalemi insanlığın hizmetinde bir yazar..."
- Henry Lundström, Sundvalls Tidning, (İsveç)

"Yaşar Kemal, görkemli bir destan akıcılığı içinde, tüm ayrıntıları titizlikle yansıtarak dile getirmiş ülkesini."
- Paul Theroux, The New York Times, (A.B.D.)

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair."
- Dagens Nyheter, (İsveç)

''Bir gökkuşağı gibi, toprağa hiç dokunmadan bir ufuktan diğerine kayan büyük bir efsane geleneğine dayanıyor.''
-Sunday Times, (İngiltere)

''Kemal'in Hardy ve Tolstoy ile karşılaştırılmasına yol açan zengin uslup, konunun zenginliğini ve çeşitliliği, sıradan insanların yaşamıyla insanlığın bağlantısı, insanı içine çeken bu romanda aşikar.''
-The Times, (İngiltere)
İnce Memed - 2 kitabı Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde yer almaktadır.

Dilek Öz

@lostris

Yaşar Kemal Çukurova’daki gözlemlerini uzun ve eşsiz betimlemelerle yansıtmaya devam ediyor, bu nedenle ilk kitaba kıyasla daha durgun ilerliyor.

--- Okumayanlar için aşağıdaki bölüm kitap hakkında bilgi içermektedir. ---

İnce Memed, Hatçe’nin ölümü, Iraz’ın oğlunu alıp götürmesinden sonra bir müddet dağlarda gezmeye devam eder. Sığabildiği köylere sığınır, fakat Yüzbaşı Faruk tüm çetelerin ve eşkıyaların peşindedir ve artık köylülerin de yardımını almaktadır.
Köylülerin bu yaptığını uzun bir müddet anlayamaz İnce Memed, yorgun düşünceye, açlıktan kırılıncaya kadar kaçar durur, Vayvay Köyüne Koca Osman’a sığınır. Kendine geldikten sonra köyüne iner, köylü ona kızgındır, Abdi Ağa’yı öldürmüş yerine Hamza gelmiştir ve köylü Abdi Ağayı mumla aramaktadır, hakkında rivayetler uydurulmakta neredeyse ermiş ilan edilmektedir. Yüzbaşı’nın kuşatmasından kurtulup Vayvay’a tekrar sığındığında tükenmiştir Memed, aklında tek bir düşünce “Abdi gitti, Hamza geldi”. Kişiler değişse de sistemin aynı kaldığını İnce Memed’in kendini için için yemesinden, duyduğu umutsuzluktan çok net anlıyoruz.

Fakat İnce Memed’in sığınmasıyla birçok şey değişir Vayvay’da, Yaşar Kemal, bir kahraman beklemenin gereksizliğini inceden vurguluyor bunu en çok Koca Osman’ın “Sana bir iş yok şahinim, sen dinlen, senin gölgen yeter” sözlerinden anlıyoruz. Ali Saf Bey’in yaptıklarına misillemeler başlar, Ali Safa’nın evi taranır, atları çalınır, düzene isyan başlamıştır, onlarca İnce Memed türer, asker dağ bayır İnce Memed arar bulamaz. İnce Memed bir efsane olmuştur artık, bir bakarsın Alidağ’dadır bir bakarsın düze inmiş Ali Safa’nın peşindedir. Gerçek İnce Memed ise bir iç çatışma içerisindedir, kendiyle yüzleşmektedir, Vayvay’ın ve Dikenlidüzü’nün başına gelenlerin hep kendi suçu olduğunu düşünmektedir, bu nedenle susmaya kararlıdır; ta ki Vayvay susuzluktan kırılıncaya, Kamer Ana’ın ağzından sitem dökülünceye, Seyran Kız gözlerini kaçırıncaya, Koca Osman küsünceye kadar.

İnce Memed önce gider Ali Safa’yı ardından da Hamza’yı vurur, yine yoldaşı dağlara sığınır.

Memed’in içerisine düştüğü derin psikolojik çukurun değerlendirilmesinin okuyucuya iyi yansıtılmasından mı, betimlemelerin daha yoğun oluşundan mı, bilemiyorum bu cilt daha etkileyici geldi bana. Yağız At’ın geçtiği bölümlerin tadı da başkaydı, topluma mal olmuş Köroğlu, Ağrı Dağı gibi destansı hikâyelere de vurgu vardı.
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnce Memed-2
İnce Memed’in hayat hikayesi devam ediyor bu kitapta. O ortamda yaşayanların alıştıkları “düzen”e bir baş kaldırmadır İnce Memed’in yaşamı.

Söylentiler...Söylenti, insanlar arasında öyle hızlı bir şekilde yayılır ki, insan şaşar kalır. Bir de öyle boştur ki, tüm söylentileri bir araya getirseler de hangisinin doğru olduğunu bilemez ve anlayamaz duyan kişi. Sonuç olarak söylenti, insanlara bir şey katmadığı gibi, insanları gerçekten de uzaklaştırır. Köydeki insanlar söylentisiz yapamadıkları gibi, tam anlamıyla itibar da edemezler.

Abartma...Köylüler; sevdikleri, saygı duydukları, güvendikleri, cesaretine hayranlık duydukları insanları tasvir ederken, gerçeğin üstüne çıkarak kişiyi abartırlar. Öyle farklı bir bakış açısıyla bakarlar ki hayran oldukları kişiye, onunla karşılaşmaları kısa bir zaman dilimi olsa da, günlerce anlatırlar geçirdikleri o birkaç dakikayı. Karşıdaki insan, bu durumu anlayamadığından dolayı, saatlerce, bazen de günlerce dinler anlatan kişinin hayal dünyasına göre değişen mübalağalarla süslediği anlatımını.

Köy yaşamıyla ilgili benim bilmediğim birçok şeyi okudum bu kitapta. İnsanların, kimseyle paylaşamadıkları hislerini görüp, insanları farklı yönlerden keşfedeceğiniz İnce Memed serisini tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

1919 MAVİ

@1919mavi

Amacim seriye ara vermekti. Ama ama ince memed beni birakmadi.jandarmalardan,eskiyalardan,koylulerden kacmaya devam ettik. Koca osman'in evine yerlestik. 6 ay saklandik. Koca osman ve kamer ana bizi cok guzel sakladi.
Bu arada koylunun basina abdi aga'dan sonra kel hamza coreklendi. Abdi aga'ya rahmet, ince memede beddua okuttu. Huru anadan abdi aganin olumunden sonra koylulerin basina neler geldigini ogrendik bunalima girdik. -bir tur sucluluk duygusu- "bir abdi aga gider,bir abdi aga daha gelir" -boyle gelmis boyle gider- dusuncesi.
Ya ali safa? Ya ali samim? Bunlar milli mucadeleci sozde! Benim Atamin 'efendi' yaptigi koyluye ciftlikkurma ugruna yapmadiklari kotuluk kalmadi!
Agalarin yaninda olan askere,kaymakama ne demeli?
Ve seyranla askimiz basladi. Gizlice savranda sevistik.
Sonunda koylulerimizin yuzune bakamaz hale geldik. Bicak kemige dayandi...
Once ali safayi,sonra kel hamzayi vurduk! Vururken ince memed kadar heyecanlandim.
Kitabin ilk kitabin tekrari oldugunu dusunenler var. Ben katilmiyorum.
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Derya Y.

@deryasin

Yaşar Kemal'in keskin gözlemciliği tartışılmaz bir gerçek. Serinin ikinci kitabında bu özelliği daha da belirginleşiyor. Betimlemeler ilk kitaba göre daha yoğun. Bu yüzden kitap yavaş ilerliyor. İnce Memed 2 sanki Çukurova belgeseli tadında bir kitap.
Yazar destansı anlatımını gerçek olaylarla birleştirerek farklı bir hava katmış kitaba. Bu da kitabın akıcılığını sağlamış.
İnce Memed biraz geri planda kalmış. Yağız atın anlatıldığı bölümlerde sıkıldım ve bu bölümlümlerde malesef kopukluk yaşadım.
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi
3 beğen · 2 yorum
vedat alıci (@vedatalici)
bence atın anlatıldığı bölüm yazarın en yaratıcı anı olmuş
05.02.16 beğen cevap
Derya Y. (@deryasin)
Yaratıcı olmuş evet ama fazla uzamış bence
05.02.16 beğen cevap

Gokhan E

@gokhane

ilk kitap gibi sürükleyici 2. kitap da. kitabın final sahnesinde sadistçe zevk aldığımı söyleyebilirim. son iki kitabı da okuyup seriyi bitirmeyi düşünüyorum. kitabı eğer yapı kredi yayınlarından okursanız arka kapağı, kitabı bitirmeden okumayın. feci spoiler içeriyor.
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

İnce Memed - 2 - S41

Çocuklar, kadınlar uykulu, yaşlılar bıkkın, delikanlılar, orta yaşlılar terli, yorgun, doğan güne karşı ıslak toprağa çökmüş oturmuşlar.
Günay Aktürk tarafından eklenmiştir.

Eduşka

@edaa

Sular hendeğine dolar. İnsanlar doğar ölür, gün doğar batar. Ağaçlar büyür çürür. Sular akar, bulut ağar. Ağayı öldürürsün, ağa gelir yerine. Bir daha öldürürsün, bir daha gelir
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Bir ağaç ne kadar ulu, ne kadar güçlü, ne kadar sağlam olursa olsun, onu toprağından çıkaracak olursanız kurur.
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Eşkıyayı uçan kuş söyler, yatan taş söyler. Eşkıyanın sonu erinde geçinde kurşundur. Ama iyi, tatlı, insanca, namuslu bir ölüm olmalı
gelen, gelecekse...
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

"Ağa gidecek, ağa gelecek Her yerde bu böyle. Allah böyle yaratmış. Kuşlar kanatlarıyla uçarlar. Yel kanatsız eser.İnsanlar iki ayakları üstünde yürürler. Ay da, gün de doğar batarlar."
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Nilüfer

@niluferdenizhan

Vurulursa, neresinden vurulacaktı? Ölümü nasıl olacaktı? Ölüm gelirken nasıl gelecekti, bir karanlık mıydı ölüm, nasıl bir karanlıktı? Uyku gibi mi? Çok mu sızlardı ölüm yarası?
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
546
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
507
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
750
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1166
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
148
KİTAP
Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar
Türk ve Dünya edebiyatında kimisi yazıldığı döneme ışık tutan kimisi hafızalara kazınmış kimisi ise başlı başına klasikleşen ...

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Dünyada boş olan, işe yaramaz olan hiçbir şey yok. Uğraşmak haktır. Savaşmak haktır. Dövüşmek, boş olmaz, haktır.
İnce Memed - 2
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
30 beğeni · 6 yorum
Gülcan (@gulcann)
Ohh afiyet bal şeker olsun. ☺️
10.05.18 beğen cevap
Yonca (@kitapokumakhuzurverir)
Keyifli okumalar
10.05.18 beğen 1 cevap
Tamer Öztürk (@tamerozturk38)
Hayat çok mu güzel lan ??
11.05.18 beğen 1 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Betimleme*
“Bir tuhaf, iç burkan, adamı bir yerlere, bir hüzne, bir dayanılmaz acıya alıp götüren hali vardı. Çok eski, hüzünlü, yumuşak, bazı da çok sert, büyüleyen, gecelerin, dağların arkasından gelen bir türküye benziyordu. Çok az konuşur, belki de hiç gülmezdi. Sesi de bin yıllık bir ağıt, bir keder gibiydi. Ve binde bir güldüğünde, ortalık aydınlanır, dünya umutlanır, ışıklanırdı. Gülünce ta canevinden güler ve bir kat daha güzelleşirdi.”

Bir insan ancak bu kadar detaylı ve güzel anlatılabilirdi. Sesinin bir ağıt ve kedere benzetilişi, halinin türküye benzetilişi çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim bu betimlemeyi*
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğeni · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum...
Başlıyorum...
İnce Memed serisine devam ediyorum.
İnce Memed - 2
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
12 beğeni · 6 yorum
Songül Kekeç (@songulkekec)
Kitabın konusu ne
15.04.18 beğen cevap
Songül Kekeç (@songulkekec)
Sürükleyici mi
15.04.18 beğen 1 cevap
Mamoste (@filozof)
Kesinlikle türk edebiyatının en iyi serisi keyifle okumuştum keyifli okumalar :))
15.04.18 beğen 1 cevap