ara

Ve Dağlar Yankılandı

And The Mountains Echoed

Ve Dağlar Yankılandı Konusu ve Özeti

Ve Dağlar Yankılandı
Çevirmen:
Yayınevi: 5518
ISBN: 9786051416779
Sayfa: 410 sayfa
Basım Tarihi: 2012
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 KURGU KATEGORİSİ İKİNCİSİ

Gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. Arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. Küçük Peri için ağabeyi Abdullah, ağabeyden çok öte. On yaşındaki Abdullah'a sorsanız Peri, her şey demek. Köylerinden Kâbil'e varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. Fakat aslında bu bir son değil... Kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

Hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. Afganistan'ın küçük bir köyünde doğan ve okuru Kâbil'den Paris'e, San Francisco'dan Tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

Ve Dağlar Yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan Khaled Hosseini'nin yazarlığında bir dönüm noktası.

Abdullah ve kız kardeşi Peri 1952 Afganistan'ında Shadbagh'ın küçük bir köyünde babaları ve üvey anneleriyle birlikte yaşamaktadırlar. Babaları Sabri sürekli iş aramakta, yoksulluk ve çetin kış şartlarıyla mücadale etmektedir.

Adı gibi güzel ve iyi huylu olan Peri, kardeşi Abdullah'ın her şeyidir. Abdullah, bir ağabeyden çok ana-baba gibidir. Onun için yapmayacağı hiçbir şey yoktur.. Hatta ağabeyi, Peri'nin koleksiyonuna katmak istediği o en değerli tüyü satın almak için tek çift ayakkabısını bile feda etmeye razıdır. Ve geceleri bir tek karyolayı paylaşmak zorundadırlar.

Peri ve Abdullah, babalarıyla Kabil çölüne doğru yola çıktıklarında kendilerini bekleyen, hayatlarını birbirinden koparacak kaderin farkında değillerdir: Bazen bir eli kurtarmak için bir parmak kesilmelidir.

Nesillerden ve kıtalardan geçerek bizi Kabil'den başlayıp Paris, San Francisco ve Tinos'un Yunan adalarına doğru bir yolculuğa çıkaran Khaled Hosseini (Halit Hüseyni) yeni romanında, yaşamımız boyunca yaptığımız seçimleri, en yakınlarımız tarafından uğratıldığımız düş kırıklıklarını, bizi tanımlayan ve hayatımızı şekillendiren sınırları sonsuz bilgelik, derinlik, hoşgörü ve tutku ile anlatıyor.
Ve Dağlar Yankılandı kitabı Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde yer almaktadır.

OZAN KILIÇ

@sonnefes

Kitap Yorumu / Khaled Hosseini
Uzun soluklu bir roman oldu ... Hem zamanın kısıtlı olmasından hemde aynı anda başka bir kitap okumam kaynaklı olarak . . .

“Ve dağlar yankılandı” kitabı bir kez konu ve üslup olarak daha farklı. Tek bir hikaye etrafında şekillenen hayatları görmüyorsunuz. İçinde, birbiriyle çok uzaktan da olsa bağlantılı, birden fazla hikaye var. Yazar bu farklı hayatları yazarken, sonunda hikayeleri birleştirme kaygısı gütmüyor. İnsanların yaşadıklarını mutlu veya mutsuz bir sona bağlama girişiminde de bulunmuyor. Tıpkı gerçeğin kendisi gibi, hala yaşanan bir ‘süreç’ olarak bırakmayı tercih ediyor.

Kitabın ana hikayesi Peri ve Abdullah adlı kardeşlerin, birbirinden çok uzak iki farklı yaşama sürüklenişinden bahsediyor. Farklı kültürlerde yeşermek zorunda bırakılan bu iki çocuk, anlam veremedikleri bir yoklukla hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Diğer hikayeler ise bu ana hikayeden dallanıp budaklanıyor.

Kitabın başlarında Peri ve Abdullah beni çok etkilese de, ana hikayenin bir süre sonra uzaklaşıp etkisini kaybettiğini söylemeliyim. Dolayısıyla kitabın sonlarını ‘artık bitireyim’ düşüncesiyle okudum.

Yine de kabul etmeliyim ki, karakterlerin zenginliği ve “gerçekliği”, en az diğer iki kitap kadar yerli yerinde. Düşündüğüm ya da ümit ettiğim kadar akıcı gitmese de, sıkılmadan okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Eğer Afganistan’ın küçük bir köyünden başlayıp, Kabil’e, oradan Paris’e, çıkıp Tinos Adası’na doğru yol almak isterseniz, ‘Ve dağlar yankılandı’ güzel bir seçim olabilir.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

AFİYET OLSUN (?)
Gerçek hayat ile kurgusal bir hikayeyi birbirine iyice yedirmek deyince aklıma iki isim geliyor. Bizim yazarlarımızdan Zülfü Livaneli ve yine bizim yazarlarımızdan Khaled Hosseini.
Bildiğiniz gibi Khaled Hosseini Afgan asıllı bir yazar. Dolayısıyla kitaplarında buram buram doğu kültürü kokluyor, hatta bulunduğumuz coğrafya ve sahip olduğumuz tarih nedeniyle her anımızda yaşıyoruz.
Belki bu gerçek hayatla kurgu bütünlemesindeki başarısı, belki de bize yakın olan doğu kültüründen kesitleri önümüze sunarak gururumuzu okşaması kitabın her sayfasında yaşadığım o samimiyetin kaynağı, bilemiyorum..
Bildiğim şeyse şu; Khaled Hosseini birçok yazarın aksine karakterlerin hayatlarını tek bir yönden, tek bir dönemden ibaret saymadan, dünyanın dört ucundan değerlendirmeler ile sunuyor önümüze.
Kitap Abdullah ve Peri'nin çocuklukları üzerinde dönüp durabilirdi. Ama Hosseini bunu reddederek bu birbirine muhtaç iki çocuğu.. Tamam tamam! Devamı spoiler a giriyor. Susuyorum. :)
Hülasa, hayatı din dil ırk yaş cinsiyet gözetmeksizin herkesin penceresinden yorumlayarak tabiri caizse tadına bakmamız adına altın bir tabakta önümüze sunuyor.
Ve aslında kitaptan daha derin sonuçlar elde etmek isteyenler içinse bu yemeğin tarifini veriyor.
Kağıt bir ağacın altında
Minik, hüzünlü bir peri buldum.
Bir gece rüzgarla savrulan
Minik, küçük bir peri tanıdım.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Yavan ?
Herkesin görüşleri kendinedir. Ve herkes bir kitabı beğenmek zorunda değildir. Elbette.

Fakat burada kendimi tutamayacağım. Yavan ?

Khaled Hosseini ilk kitabını 2009 yılında çıkardı. (Yanlış hatırlıyor olabilirim). Ve şu an 2016 yılındayız.
Ki Uçurtma Avcısı dünyaları sarsan bir kitap. Okuyanlar bilir ...

Diğer çıkarcı yazarlar - ki onlara yazar demeye dilim elvermiyor - 1 yıl da 3 kitap çıkarırken ve Khaled Hosseini kadar bir başarısı olmamasına rağmen iyi oluyor ama Khaled Hosseini kötü oluyor.

Khaled Hosseini 6 yıla 3 kitap sığdırmış. Ve hepsi sarsıcı etkiler yarattı. Kitaplarda sayamayacağımız kadar karakter var. Dünyanın her kesiminden insanları temsil ediyorlar.
Fakirinden zenginine yetiminden öksüzüne zengin ve mutlu olmayanlardan fakir ama mutlu olanlara kavuşamayanlardan yanyana olup birbirini bulamayanlarına ihanet edenlerden pişman olanlara kadar her şey. Herkes.

Ve bunları inanılmaz bir kurgu ile birleştiriyor.
Haksızlık ediliyor.

Gelelim kitaba. Ben çok beğendim. Hatta beğenmek ne kelime. Khaled Hosseini zaten en sevdiğim yazarlardan biri ve yeni kitab çıkarsın istiyorum. Çünkü muhteşem olacak eminim.

Kalemi harika, karakterler büyüleyici ve kurgu zaten muhteşem.

Bir kitaptan daha ne istenir ki ?
Kesinlikle okumalısınız. Kesinlikle.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ahu Kader

@ahu-kader

http://blog.ahukader.de/2013/11/khaled-hosseini-ve-daglar-yankland.html
Kitap Afganistan'in Sadbag adlı köyünde başlıyor. Bu köyde yaşayan iki kardeş olan Abdullah ve Peri'nin birbirine olan bağları anlatılıyor.
Peri'nin zengin bir aileye evlatlık verilmesi ve Abdullah'in çektiği acı içimi acıttı.
Kitabın ikinci bölümü geriye dönüyor ve Peri'nin nasıl ve neden Nila Wahdati'ye evlatlık verildiğini öğreniyorsunuz.
Nila eşini kaybettikten sonra daha ufak yaşta olan Periyi de alıp Fransa'ya yerleşiyor.
Nila kendini intihar ediyor. Nila'nin vefatından sonra Peri'nin hayatına tanık oluyor ve yıllar sonra zihninde kalan ufak parçalar ve ona ulaşan biri sayesinde aslında Nila'nin kızı olmadığını öğreniyor ve Abdullah'i hatırlıyor.
Sonunu anlatmayacağım.
Bu kitap sayesinde 58 yıl süren bir serüvene eşlik ediyorsunuz.
Bu kitap benim Kitap Ağacı ile okuduğum il kitaptı.
Kitabı sevmesine sevdim fakat 58 yıllık bir hikaye yaratılmış ve bir sürü karakter ile bezenmiş bu kiap bir süre sonra beynimi yordu.
Yinede sonunda bir Hosseini kitabı okuduğum için mutluyum. Kitap Ağacı sayesinde tanıştığım güzel yürekli Fatoniko'ya da bana bu kitabı siladan gurbet ele gönderip bu gurbet kuşunun okumasını sağladığı için ayrıca teşekkür ederim.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 6 verdi
2 beğen · 1 yorum
kiana (@ozde-bagci)
Yazarın diğer iki kitabı su gibi aktı. Eimden düşürmeden okudum. Fakat bu kitap sarmadı beni. Yorumunuzu okuyunca heveslendim. İlk fırsatta dört elle sarılcam kitaba.
08.09.14 beğen cevap

Kıymet Ceviz

@kiymet-ceviz

Khaled Hosseini, kurgusuyla, olaylar örgüsüyle, anlatımı ile kullandığı dil ile büyülüyor, "Ve Dağlar Yankılandı" kitabıyla zirveye ulaşmıştır. Bundan iyisinin yazılamayacağını(kendi türünde) göstermiştir. Evet, zaman, mekan, olay akışı alışılmışın dışında, tahayyül edeyemeyen, takip etmekte odaklanma sorunu yaşayanlar için oldukça karmaşık gelebilir. Fakat dünyayı Hosseini'nin kaleminden görüp mürekkebinin aktığı yerlerde gezintiye çıkmak isteyenlere müthiş olanaklar sunuyor. Bu anlamıyla, kültürel çeşitlilik, insanı ilişkilerle birlikte muazzam bir şekilde sunuluyor. Karış karış kıtalar arası yolculuğa çıkarıyor bir yemek tarifinde, bir oda tasvirinde, bir şiirde, bir yaşamda.. Zengin dili, ve duyguyu kendi dilinde yazma güdüsü bi kere onun üslubunu farklı kılıyor. Ve olay örgüsüyle şaşırtmak onun artık çoktan klasikler arasına girmiş bir özelliğidir. Müthiş bir tat bu okurken hissediyorsunuz. Bu kadar çok sevilmesinin sebebi bu olsa gerek.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ve Dağlar Yankılandı - S41

...Yemin ederim,bir çalım bir fiyaka' içini çekti.Bu da insanı yoruyor.Zaten oldum olası kırsal kesimin hayranıyımdır.Taşraya bayılıyorum.Uzak eyaletler,küçük köyler,karia'lar.Deyim yerindeyse,gerçek Afganistan'
Baba güvensizce başını salladı.
'Kabile geleneklerinin çoğunu,hatta tamamını onaylamayabilirim,ancak bana öyle geliyor ki,oradaki insanlar çok daha özgün yaşam sürüyor.Onlarda bir sağlamlık var.Canlandırıcı,taptaze bir alçakgönüllülük.Konukseverlik.Ve direnç.Gurur.Doğru sözcük bu,değil mi,Süleyman?Gurur?'
'Kes şunu,Nila' dedi kocası sakin bir sesle.
Salona koyu bir sessizlik çöktü.Abdullah parmaklarıyla koltukta tempo tutan Bay Wahdati'yi,gergince gülümseyen karısını seyretti;izmaritin dibindeki pembe ruj lekesini,çaprazladığı ayak bileklerini,koltuğun kenarına dayadığı dirseğini süzdü.
'Doğru sözcük bu değil galiba,'dedi kadın sessizliği bozarak 'Varak olabilir'Gülümsedi,düzgün ve bayaz dişleri göründü..Abdullah daha önce böyle bir diş görmemişti.
'Evet budur.Daha doğru.Taşradaki insanlarda vakur bir hava var.Onu üstlerinde taşıyorlar,öyle değil mi?Bir rozet gibi?Bunu içtenlikle söylüyorum.İşte sabır,sende de bunu görüyorum.'
Teşekkür ederim,Bibi Sahib',diye mırıldandı baba,oturduğu yerde kıpırdanırken gözleri hala elindeki kasetteydi.
Bayan Wahdati başını salladı.Gözlerini Periye çevirdi.''Ah,öyle bir güzelsin ki'' Peri biraz daha Abdullah'a sokuldu.
Bayan Wahdati ağır ağır tekrarladı''Bugün uzun zamandır aradığım cazibeyi,güzelliği,bir çehreninin sırrına varılmaz zerafetini gördüm'' Gülümsedi. '' Rumi.Adını duymuş muydunuz?Sanki bu dizeyi sırf senin için yazmış''
Nazangül tarafından eklenmiştir.

Nazangül

@nazan-gul

İyi şeylerin hiç biri bedava değildi. Sevgi bile.Her şeyin bedelini ödüyordum.Ve eger yoksulsan elindeki tek nakit kahr çekmekti...
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Bahar CcC

@bahar-saglam

Kağıt bir ağacın altında
minik , küçük bir peri tanıdım
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Yase..✏️

@yase

Her şeyin bedelini ödüyordun. Ve eğer yoksulsan, elindeki tek nakit, kahır çekmekti.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Pepuk 🐦🍀🍂

@philosophia

Bir yerde okumuştum, Mösyö Boustouler, tepenize çığ düştüğünde, bütün o karın altında yatarken neresi aşağı neresi yukarı anlayamaz oluyormuşsunuz. Karı iteleyip kurtulmak istiyor ama yanlış yönü seçip kendinizi daha da derine, kendi mezarınıza gömüyormuşsunuz. İşte kendimi aynen böyle hissediyordum, yönünü şaşırmış, arafta kalmış, pusulamdan olmuştum.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum

elif kimya salt

@elif-kimya-salt

Kültür bir evse, dil de ön kapının ve içerideki bütün odaların anahtarıdır.
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
428
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
15
KİTAP
Ağlamam Diyenleri Bile Ağlatan En Duygusal Kitaplar
Kitap okurken ağlanmaz deme! Bu listedeki kitaplar, ağlamam diyenleri bile ağlatacak kadar duygu yüklü....
738
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1137
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...

kalbiyle sevenler zümresi.

@kalbiylesevenlerzumresi

ben bir sahaf olsam 😍
ben bir sahaf olsam 😍
Elimde okuyacağım 3 kitap varken bugun dayanamayıp 5 kitap daha aldim, musmutluyummmm😍
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 3 yorum
Malèna Scordia (@alfa)
Elimde okumam gereken 3 kitap vardı, 2sini sattım yerine cigara aldım. Birini de kiraladım, onun yerinede kaçak çay aldım. Musmutluyum.
27.10.17 beğen 5 cevap
XxDeliXxKizxX (@sevilmeyeninsan)
Ahh kitaplar varya insanlari hep mutlu ediyor 😍😍
28.10.17 beğen cevap

Büşra

@purplestar

Şu an okuduğum kitap
Ve dağlar yankılandı / Khaled Hosseını
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum

Kübra Ç📚

@kedilikitapsever

Şu an okuduğum kitap
"Fotoğraf makinen var mı?" diye sordu Thalia.
"Yok."
"Hiç fotoğraf çektin mi peki?"
"Yoo."
"Ve fotoğrafçı olmak istiyorsun?"
"Garip mi buldun?"
"Biraz."
"Peki, polis olmak istiyorum deseydim, onu da garip mi bulacaktın? Kimseye kelepçe takmadım diye?"
Ve Dağlar Yankılandı
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum