ara

Hayatın Kaynağı

Hayatın Kaynağı Konusu ve Özeti

Hayatın Kaynağı
Yazar:
Yayınevi: Plato Film Yayınları
ISBN: 2880000039211
Sayfa: 788 sayfa
Dünya bizleri kurtarma ve bize iyilik etme aşkıyla dolu insanlar tarafından hep kana bulandı. Tarihteki bütün savaşları yürekleri iyilikle dolup taşan, kendini bir dava uğruna feda ettiğini düşünen kurtarıcılar çıkardı.Hitler Almanları, Stalin işçileri, Mao köylüleri kurtarmak için dünyayı kana buladı. Milyonlarca insan kurtarıcıların şefkat dolu ellerinde can verdi. Onlar hep "biz" dediler, hiç ben deyip kendilerini düşünmediler. Ama bilim, zenginlik, hayatı kolaylaştıran, yaşanır kılan her türlü buluş, bilgi kendi çıkarları için çalışan, işini iyi yapan bencilerin eseriydi. Onlar hiçbir zaman biz olmadılar. Sadece işlerini iyi yapmaya çalıştılar ve bizlere rağmen başardılar.Elinizdeki kitap, dünyanın fedakarlık tüccarları tarafından yok edilmemesi için bir Akıl Kalkanıdır. Ben'in bir savunucusu ve kalabalıklara karşı duran yaratıcılara verilmiş bir ödüldür. Aklın ve mantığın yolunu izlemek isteyen herkese bu rehberi takdim etmekten onur duyuyorum.-Sinan Çetin-
Hayatın Kaynağı kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Ergün Çil

@erguncil

DOĞRU OLAN MI, YOKSA TOPLUMA UYGUN OLAN MI?
Sonunda 974 sayfa ve 6 punto, cep kitap formunda yazılmış ama cebe sığmayan "Ayn Rand'ın yazdığı Hayatın Kaynağı"nı bitirebildim.

Zaman zaman hep düşünmüşüzdür: “Acaba doğru bildiğimi mi yapsam, yoksa benden bekleneni mi?” Ben de dahil ezici çoğunluğumuz bizden bekleneni yapmıştır. Bu nedenle hem biz, hem de bizden beklentisi olanlar mutlu olmuştur veya mutlu olduğunu sanmışızdır. Ama tarihe baktığımızda topluma yön veren veya çağ atlamaya sebep olanlar bizim gibi düşünenler değil, bizim toplum dışı, garip ya da sıra dışı yani aykırı kişi olarak adlandırdıklarımızdır. Bu kitabı okuduğumda Howard Roark’a hem kızdım, hem imrendim, hem de kendimi suçladım. Ama şu bir gerçek ki, herkes Howard Roark olamaz. Hepimizin çevreden, eğitimden ve aileden gelen kalıplanmışlıklarımız var. Bunun dışına çıkmayı maalesef pek çoğumuz göze alamaz. Ya da kalıba uygun davranmanın verdiği ödüller ve rahatlık bizi bundan alıkoyar.

Hayatın Kaynaği Ayn Rand’ın 1943 yılında kaleme aldığı ve 1920-30’ların New York’unda gökdelenlerin yapılma aşamasında geçen olayları anlatan romanıdır. Fountainhead olan kitabın orijinal ismi Rand’in “ insanın egosu ilerleyişinin kaynağıdır” cümlesinden gelmektedir. Hayatın kaynağı Howard Roark adındaki idealist genç bir mimarın hayatını incelemektedir. Kendisi, bina dizaynında hüküm süren zevklere sırf çıkarı için boyun eğip, artistik ve kişisel görüşünde uzlaşmaya varmaktansa, karmaşıklık içerisinde çabalayıp kendi doğrusu için savaşmayı göze almıştır.

Kitabın kahramanı Howard Roark’un kendi doğrularını kabul ettirmedeki sıkıntıların benzerini Ayn Rand da kitabını yayınlatana kadar yaşamıştır. Kitap 12 yayımcı tarafından reddedilmiş ve sonunda genç editör Bobbs- Merrill Şirketinin baş ofise dayatması sonucu yayımlanabilmiştir. Genç editörün şu şekilde bir dayatmada bulunduğu bilinir : “Eğer bu size göre bir kitap değilse, ben de o zaman size göre bir editör değilim.” Tüm olumsuz eleştirilere rağman kitap 1000’lerce insan tarafından okunmuştur.
Bizde geçtiğimiz yıl popüler olan “Azra Kohen’in yazdığı Fi, Çi ve Pi adlı seri” ye de ilham vermiş, aynı temayı işleyen bir eser Hayatın Kaynağı…

Kitabın ana fikri aşağıdaki alıntıda gizlidir:
Kolektif beyin diye bir şey yoktur. Kolektif düşünce diye bir şey de yoktur. Bir grup insanın vardığı anlaşma, ya bir uzlaşma, ödün verme sürecidir, ya da birçok bireysel düşüncelerin bir ortalamasıdır. İkincil önem taşıyan bir şeydir. Birincil eylem.. yani mantık yürütme süreci... bir tek kişinin tek başına yapması gereken bir şeydir. Yemekleri bir sürü insana paylaştırabiliriz. Ama kolektif bir midede sindiremeyiz. Hiç kimse kendi ciğerlerini, başkasının yerine solumak için kullanamaz. Hiç kimse kendi beynini, başka birinin yerine düşünmek için de kullanamaz. Vücudun ve ruhun bütün işlevleri bireysel ve özeldir. Paylaşılamazlar ve devredilemezler."

Bir arkadaşımın israrla okumamı tavsiye etmesiyle alıp okuduğum Hayatın Kaynağı gerçekten okunmayı hak eden bir roman. Daha önce neden okumadığıma hayıflandım gerçekten. Bence bütün gençlere ve üniversitelilere okunması tavsiye edilmeli.
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi
9 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hayatın Kaynağı
Karşı düşüncedeki insanlara her geçen gün yenilerinin eklendiği bir ortamda, “kendi” düşüncelerini ve fikirlerini uygulamaktan geri durmayan, cesur ve gözüpek bir insanın yaşamını konu alan romandır Hayatın Kaynağı.

Farklı kişilerin yapmış olduğu eserlerin birbirinden izler taşıması ve hatta birçoğunun taklit olması değil de, farklı fikirleri olan birinin “yanlış” kabul edildiği bir dünyada, kendi düşünceleri doğrultusunda, özgürce kendini ifade eden ve “doğru” bildiği yoldan hiç bir surette şaşmayan bir insan...Diğer yanda, çevreden kopyaladıklarını kendine aitmiş gibi övünerek sergileyenler...Hatta öyle ki, “kendi düşüncem” diyerek tanımladıklarının, farklı olmasından duydukları korkudan dolayı sürekli diğerleriyle kontrol etme ihtiyacı hissederler. Çünkü onlara göre, başkaları tarafından onaylanmak çok önemlidir. Diğerlerinin “sıradanlıkları ve korkularının” yerini, “özgürlük ve cesaretin” aldığı insanın gücünü oluşturan şeylerden belki de en önemlisidir o işi, ruhunu tam olarak vererek yapmak.

Dürüstlüğüne, sadeliğine, sıradışılığına, özgürlüğüne, hayran olurken, çevresindekilerin her bir olayda belirginleşen vicdani çöküşlerine tanık olacağınız bir kurgu...Okurken yaşatıyor insana. Bir bölüm bitiyor, sonra bir sonrakini okuma isteği, sonra bir sonraki derken bir bakıyorsunuz ki, 925 sayfalık kitap bitiveriyor. “Olmaz öyle şey!” demeyin lütfen. Okursanız, hak vereceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi
10 beğen · 2 yorum
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Çok güzel bir eser.
12.08.18 beğen 1 cevap

Hasan Ali Özyörük

@hasanaliozyoruk

Birey olabilmek...
Bu kitap benim için tam anlamıyla anlatılmaz yaşanır bir deneyim oldu. Hızımı alamayıp okuduktan bir süre sonra İngilizce versiyonu da okudum. Birey olmanın ne demek olduğunu ve önemini Ayn Rand'dan daha iyi ifade eden bir yazarla tanışma fırsatım olmadı bu zamana kadar. Toplum baskısı, insanların tercihlerini zorla yönlendirme hevesi ve insanların dilediklerini, içlerinden gelenleri yapmalarına engel olma amacındaki özgür düşünce düşmanlarının fiilleri çok net ve akıcı bir dille ifade edilmiştir bu kitapta. Bir solukta okunan bir kitaptır. En önemlisi hakkını vererek okuduğunuzda size kazandıracağı farkındalıktır. Bu kitap ülkemizde ne kadar çok eve girerse o kadar faydası olacak bir eserdir. Bu kitabın belki de dünya üzerinde en çok yardım edeceği ülke bizim ülkemizdir. Zira bizim toplumumuzda birey olmak zordur ve zavallı bir şekilde egoistlik olarak görülür. Kitaptaki ana karakterin yüksek basınç altında verdiği mücadele gerçekten okunmaya değer ve ilham vericidir...
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi
6 beğen · 5 yorum
bilge altınay (@bilgealtinay)
bakış açısını değiştiren müthiş bir kitap gerçekten
04.08.15 beğen cevap
çiğdem çilci (@cigdemcilci)
ben de okumayı dusunuyorum, yorumlarınız yol gosterici epey hasan bey
05.08.15 beğen cevap
çiğdem çilci (@cigdemcilci)
okudugunuz diger kitapları da yorumlayın lutfen
05.08.15 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Yorumunuza katılıyorum ama ülkemizde 975 sayfa bir kitabı okumayı göze alabilecek kaç kişi vardır sizce. Okuma özürlü olduğumuzu sanırım biliyorsunuzdur.
29.11.15 beğen cevap
Hasan Ali Özyörük (@hasanaliozyoruk)
Çok haklısınız. Yine de tavsiye etmeye değer çünkü kitabı okumaya başlayınca alıp götürüyor. En azından okumayı denesinler, bu bile faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
02.12.15 beğen cevap

ayse gülce

@aysegulce

Dik durmayı öğreten roman
1942 yılında yazılmış olmasına rağmen özellikle son aylarda ( sanırım Sinan Çetin'in yazdığı önsözden sonra) piyasada yok satan kitap..bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum ve keşke iş hayatımın başlangıcında okusaydım diyerek hayıflandığım kitaptır aynı zamanda..kitapta idealist olmanın, doğrularından taviz vermeden birey olmanın önemini roman kahramanı Howard Roark'la birlikte okumuyor yaşıyorsunuz..sınıf arkadaşı olan iki kahramandan birinin düzenin adamı olarak başlangıçta başarılı ve parlak bir hayatı omasını, diğerinin doğrularından taviz vermediği, eğilip bükülmediği için binbir türlü haksızlık ve zorluklarla mücadele etmesini soluksuz takip ederken, doğrunun eninde sonunda kazandığını görerek kitabı mutlu bitiriyorsunuz..baskıcı toplumun şekillendirdiği bireylerden oluşan bizim gibi toplumlarda bu kitap mutlaka okunmalı, okutulmalı.. özellikle iş hayatına yeni atılacak olan kişilere şiddetle tavsiye olunur..
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Muazzam bir eser
Bir insanın böyle düşünceler üretip, bunu da mükemmel bir kurguyla anlatması karşısında saygı duyulur sadece. Anlatılıp özetlenecek bir şey değil. Kitabın düşüncelerini, sözlerini kitabın kelimeleriyle duymanız lazım. İnceleme / eleştiri falan, hepsini boş verin. Alın ve okuyun. Enleriniz arasına girecek bir kitap. Tavsiye ederim.
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Hayatın Kaynağı - S41

Keating'e tekrarlattırdı, önünde hiç kullanılmaksızın bekleyen sipsivri yontulmuş bir yığın renkli kalem arasından bir kurşunkalem seçip bloknota yazdı.
Oğuz YILMAZ tarafından eklenmiştir.

filozof şeysi

@filozofbozuntusu

- sizinki acı çekme
+ acı çekme mi? Bunu belli ettiğimin farkında değildim.
- belli etmediniz. Ben de bunu demek istiyorum. Mutlu bir insan, acıya karşı asla bu kadar bağışık olamaz.
Hayatın Kaynağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

Vildan

@vildankarakaya

' Bu doğru mu? ' diye sormuyorlar. ' Başkaları bunu doğru sayıyor mu?' diye soruyorlar. Yargılamak için değil, tekrarlamak için.
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

filozof şeysi

@filozofbozuntusu

- Ne istiyorsun sen? kusursuzluk mu?
- ..ya da hiçbir şey. Bu yüzden de ''hiçbir şey''i seçiyorum.
- Mantığa uymuyor ama..
- İnsanoğlunun kendine sahip olma izni verebileceği tek arzuyu alıyorum o kadar. özgürlük.
- Sen ona özgürlük mü diyorsun? ''hiçbir şey istememek, hiçbir şey beklememek, hiçbir şeye bağımlı olmamak'' Ya istediğin bir şey çıkarsa karşına?
- Çıkmaz. Görmemeyi seçerim.
Hayatın Kaynağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

“Demek istediğim, insanları mutsuz eden şey, çok az seçenekleri olması değil, çok fazla seçenekleri olması,”
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

filozof şeysi

@filozofbozuntusu

"Başkalarının ne düşündüğüne aldırmıyorsun, ki buna anlayış göstermek mümkün. Ama onların
senin gibi düşünmesini sağlamak bile umurunda değil, öyle mi?"
"Değil."
"Ama bu... bu canavarca bir şey."
"Öyle mi? Belki. Bilemiyorum."
Hayatın Kaynağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 2 yorum
Godiva (@godiva)
+ Ne istersen yaparim Howard istersen ruhumu bile sayabilirim.
04.10.17 beğen cevap
Godiva (@godiva)
+ Ne istersen yaparim Howard istersen ruhumu bile satabilirim. _Hayir Peter ben senden ruhunu satmani değil zor olani ruhunu muhafaza etmeni istyrm. Kesinlikle ruhu korumayi anlatan müthiş bir kitap.
04.10.17 beğen cevap
1166
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
145
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
754
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...
316
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Özgürlük ve zorlama...
“Aslında özgürlükle zorlama aynı şeydir. Bunu size basit bir örnekle göstereyim. Trafik ışıkları, canınız istediği anda karşıya geçme özgürlüğünüzü kısıtlar. Ama bu kısıtlama, kamyonlara ezilmeme özgürlüğünü getirir size. Eğer bir işe atansanız ve o işten ayrılmanız yasaklansa, kariyerinizin özgürlüğü sınırlanır. Ama bu size işsizliğe karşı bir güven getirir.”

Düşününce doğru geliyor aslında. Farklı bir bakış açısı...
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 1 yorum
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Özgürluk kurallar ile korunur kuralsiz ozgurluk olmaz
11.08.18 beğen cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hayatın Kaynağı’yla ilgili paylaşmak istediklerim...
“Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!”

Evet...Şair Edward Estlin Cummings’in bir sözü ile başlamak istedim Ayn Rand’ın “Hayatın Kaynağı” adlı kitabıyla ilgili düşüncelerimi yazmaya. Bence Cummings’in sözü tam anlamıyla romanın kahramanı Howard Roark’u anlatıyor. Roark, kendi olarak kalmanın savaşını en güzel biçimde veriyor. Taklitten uzak olması, kendi fikirlerini gerçekleştirme idealinde olması, yoluna çıkan engelleri soğukkanlılık ve sebatla aşmaya çalışması, sade olması ve gösterişten hoşlanmaması gibi özellikleri ön plana çıkan bu insanın hayatı okunmaya değer bence.

Ahmet Cemal, Lanetlenmiş Ağustos Böcekleri adlı kitabında “romanı, sıradışı ve gerçek anlamda yaratıcı bir mimarın, Howard Roark’un sürünün dışında var olma savaşını konu alır.” diyerek özetlediği “Hayatın Kaynağı”na işte tam bu özet cümlesi nedeniyle başlamak istedim. Yaklaşık yarısına kadar okuduğum bu kitabı, sürükleyici, sade ve okunmaya gerçekten değer bulduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Kitabı bitirmeden önce, düşüncelerimi birkaç satırla da olsa paylaşmak istedim.
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
14 beğeni · 13 yorum
Tam Bağımsız Proton (@tambagimsizproton)
Ayn Rand'ı uzun zaman bir kitap adı sandım ben. Evet cahildim, evet protonum :)
06.08.18 beğen cevap
Red Red (@khaos)
Şu anda ben de bu kitabı okuyorum, o kadar çok karşıma çıktı ki sonunda başladım.
06.08.18 beğen 2 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Bitirince pişman olmayacaksiniz.Pişman olanlara paraları ve zamanlari iade.☺
07.08.18 beğen 3 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ağustos ayının ilk kitabı
Ağustos ayının ilk kitabı
Ahmet Cemal’in kitaplarında çokça bahsettiği bir kitap Hayatın Kaynağı. Merak ettim, kitabın sayfasından incelemelerini okudum ve karar verdim okumaya.

Sinan Çetin’in kitap için yazdığı önsözden bir alıntıya da burda yer vermek istiyorum.

“Türkiye’de eğer The Fountainhead iyi okunmuş olsaydı; hiçbir ideoloji aklın önüne geçmez, Türkiye inanç dolu militanların cenneti olmak yerine meslek sahibi insanların ülkesi olurdu. Bir işi iyi yapmak, işine saygı duymak, o işi başarmak bu kadar çok aşağılanmaz, insanlar yaptıkları işten, üretmekten ve para kazanmaktan utanmazdı.”
Hayatın Kaynağı
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
10 beğeni · 14 yorum
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Keyifli okumalar dilerim :) ama merak ettiğim bir şey var; kitabı nereden temin ettiniz @gulsahsonmez ? Artık basımı yok diye biliyorum. Okumak isteyip bulamadığım bir kitap...
31.07.18 beğen 2 cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Muhteşem bir romandır, iyi okumalar @gulsahsonmez. Bitirdikten sonra filmini de tavsiye ederim.
31.07.18 beğen 1 cevap

CEVİZKABUĞU

@karacurin

Net
Net
Yazar burada bir "ev" tasviri olarak bir/çok olgulara temas etmiştir ya/da ben öyle hissediyorum!

Ayn Rand. Hayatın Kaynağı
Sayfa.583

https://youtu.be/Artzg0sGZZw
Hayatın Kaynağı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 6 yorum
Eseflal (@eseflal)
Mesela kafamizin icinde dusuncelerimiz darmadaginken odamizin ya da evimizin de darmadagin olmasi gibi mi?
06.01.18 beğen 1 cevap
Erguvan (@erguvan)
Kitap kütüphaneden mi?
06.01.18 beğen cevap