up
ara
profil foto

Göçebe

Göçebe Konusu ve Özeti

Göçebe
Fantastik kurgu edebiyatının en güzel örneklerinden biri. Elbette filmi de var ama kitap okumanın keyfi başka tabii.
Çevirmen: Mine Atafırat
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9789944822282
Sayfa: 830 sayfa
Dünyamız görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmişti. İnsanların bedenleri, bu istilacılar için sahiplik yaparken bedenler bir değişikliğe uğramamış gibi görünse de, zihinleri ele geçiriliyordu. Neredeyse herkes teslim olmuştu.

Geriye kalan vahşi birkaç insandan biri olan Melanie, yakalandığı zaman sonunun geldiğine inanır. Göçebe, Melanie'nin bedenini alan ruh, yetkililer tarafından bir insan bedeninin içinde yaşarken karşılaşabileceği zorluklar hakkında uyarılmıştır: Baskın duygular, hislerin yoğunluğu, çok canlı olabilen anılar Ama Göçebe'nin beklemediği bir zorluk vardır: Bedeninin önceki sakini zihninden vazgeçmeyi reddeder.

Göçebe, Melanie'nin düşüncelerinin derinlerine inerek geri kalan insanların nerde olduğunu öğrenmeye çalışır. Ama Melanie'nin zihninde tek görebildiği, sevdiği adamın, hâlâ saklanan bir insan olan Jared'ın hayalidir. Bedeninin arzularına direnemeyen Göçebe, yakalamak zorunda olduğu bu adama karşı özlem duymaya başlar. Dış güçler, Göçebe ve Melanie'yi, aslında istemeseler de, ortak bir hedefte birleştirir ve birlikte sevdikleri adamı bulmak için tehlikeli ve sonu belli olmayan bir macera için yola koyulurlar.

Zamanımızın en çok ilgi uyandıran yazarlarından biri olan Stephenie Meyer, aşkın direnci ve insan olmanın asıl anlamını anlatan, unutulmaz ve heyecan dolu bir romanla yine sizlerle beraber.

KİTABIN İLK BÖLÜMÜNDEN:
Soru
Bedenim, evim
Kısrağım, av köpeğim
Ne yapacağım ben
Sen gittiğin zaman

Nerede uyuyacağım
Neyle gezeceğim
Ne avlayacağım

Nereye gidebilirim
Daima istekli ve hızlı olan
Bineğim olmadan
Nereden bileceğim
Önümdeki çalılıkta
Tehlike mi var, hazine mi
Benim iyi ve akıllı köpeğim
Bedenim öldüğünde

Nasıl olacak
Gökyüzünde uzanıp yatmak
Bir çatı, bir kapı
Ve hiç bir şey olmadan
Gözümü oyalayan

Son çarem bir bulutsa
Nasıl saklanacağım ardına

- May Swenson

Giriş
Yerleştirme
Şifacının adı Fords Deep Waters'tı.
Bir ruh olduğu için, doğal olarak bütün iyi niyetlere sahipti. Merhametli, sabırlı, dürüst, erdemli ve sevgi doluydu. Endişe, Fords Deep Waters için olağandışı bir duyguydu.
Öfkelendiğine ise daha seyrek rastlanırdı. Ancak, Fords Deep Waters bir insan bedeni içinde yaşadığından, öfke kimi zaman onun için kaçınılmaz oluyordu.
Şifa öğrencilerinin, ameliyathanenin uzak bir köşesinden gelen fısıltıları ona bir vızıltı olarak geliyordu. Fords Deep Waters'ın dudakları düz bir çizgi halini almıştı ve bu cidde ifade, daha çok gülümsemeye alışık olan dudaklarına hiç yakışmıyordu.
Yardımcısı Darren bunu görünce onun omzunu okşadı.
Sakin bir sesle, "Merak içindeler, Fords," dedi.
"Bir ruhun insan bedenine yerleştirilmesinin ilginç ya da merak uyandıracak bir yanı yok. Bu işlemi gözlemleyerek hiçbir şey öğrenemezler." Fords'un normalde yumuşak ve teskin edici olan sesi, gergin ve sinirliydi. Buna kendisi de şaşırmıştı.
Darren, "Onlar daha önce hiç yetişkin bir insan görmediler," dedi.
Fords'un tek kaşı havaya kalktı. "Gözleri kör mü? Birbirlerinin yüzlerini görmüyorlar mı? Aynaları yok mu?"
"Ne demek istediğimi biliyorsun. Vahşi bir insandan söz ediyorum. Ruhu olmayan bir insandan."
Fords kızın hareketsiz bedenine baktı. Ameliyat masasında yüzükoyun yatıyordu. Kızın zavallı vücudunun, avcılar onu Şifa Merkezi'ne getirdiklerinde ne halde olduğunu hatırlayınca yüreği sızladı. Çok acı çekmiş olmalıydı.
Şimdi, elbette, çok iyi durumdaydı; tümüyle şifa bulmuştu. Fords sayesinde.
Fords, Darren'a, "O da herhangi birimiz gibi," dedi. "Hepimiz birer insan yüzüne sahibiz. O da uyanınca bizlerden biri olacak."
"Bu öğrencileri heyecanlandırıyor. Hepsi bu."
"Bugün bu bedenin içine koyduğumuz ruh, misafir olacağı bedene dik dik bakılmasından daha fazlasını hak ediyor. Bulunduğu yere uyum sağlamak için zaten büyük bir çaba göstermesi gerekecek. Bu yetmiyormuş gibi, bir de ona bunu yaşatmak haksızlık." Bunu söylerken, öğrencilerin onu seyretmesini kastetmiyordu. Fords, sesinin yine gergin ve sinirli çıktığını fark etti.
Darren tekrar omzunu sıvazladı. "Her şey yoluna girecek. Avcı'ya bilgi vermemiz gerek ve..."
Avcı kelimesini duyunca, Fords Darren'a öyle bir baktı ki, bu bakışa ancak, "öfke saçan bir bakış" denebilirdi. Darren şaşırarak gözlerini kırpıştırdı.
Fords hemen özür diledi. "Üzgünüm," dedi. "Amacım böylesine ters bir tepki vermek değildi. Sadece bu ruhla ilgili korkularım var. O kadar."
Bakışları ameliyat masasının yanındaki standın üstünde duran kiryoterapi kutusuna kaydı. Kutunun üstünde, donuk kırmızı bir ışık yanıyordu. Bu, kutunun dolu ve uyku halinde olduğunu gösteriyordu.
Darren, onu teskin etmek ister gibi sakin bir sesle, "Bu ruh, bu iş için özellikle seçildi," dedi. "O bizlerden biri ama olağanüstü bir varlık. Çoğumuzdan daha cesur. Bunu şimdiye kadar yaşadığı hayatlardan da anlamak mümkün. Ona sorma imkanımız olsaydı, bence bu göreve gönüllü olurdu."
"Hangimiz daha kapsamlı bir iyiliğe hizmet etmek için gönüllü olmazdık ki? Konu onun istekli oluşu değil, bir ruha neyin sorulmasının gerekli olduğu."
Öğrenciler de uykudaki ruhtan söz ediyorlardı.
Fords onların fısıltılarını gayer rahat duyabiliyordu. Artık heyecandan, sesleri yükselmeye başlamıştı.
"Altı gezegende yaşamış."
"Ben yedi diye duydum."
"Aynı türden bir bedende, iki dönem bile geçirmediğini duydum."
"Bu mümkün mü?"
"O hemen hemen her kılıfta yaşamış. Her şey olmuş. Çiçek, ayı, örümcek..."
"Yosun, yarasa..."
"Hatta ejderha!"
"İnanmıyorumi Yedi gezegende yaşamış olamaz."
"En az yedi. Origin gezegeni de buna dahil."
"Gerçekten mi? Origin mi?"
Fords araya girdi. "Sessiz olun lütfen! Eğer profesyonel olarak gözlemlemeyecekseniz, sizden bedenlerinizi alıp dışarı çıkmanızı istemek zorunda kalacağım."
Altı öğrencinin de mahcup olduğu açıkça görülebiliyordu. Susup birbirlerinden uzaklaştılar.
"Haydi, işimize bakalım, Darren."
Her şey hazırdı. Gerekli ilaçlar insan kızın yanına dizilmişti. Uzun siyah saçları bir ameliyat başlığının altına toplanmış, ince boynu ortaya çıkmıştı. Uyuşturucuların etkisi altında derin bir uykudaydı. Düzenli olarak nefes alıyordu. Güneş yanığı teninde geçirdiği kazanın hiçbir izi yoktu.
"Lütfen ısıtmaya başla, Darren."
Fords Deep Waters'ın ak saçlı yardımcısı kiryoterapi kutusunun yanında bekliyordu. Eli kadrandaydı. Güvenlik kilidini açtı ve bir tuşa bastı. Gri renkli küçük kutunun üstündeki kırmızı ışık yanıp sönmeye başladı. Gittikçe daha hızlı yanıp sönmeye başladı. Gittikçe daha hızlı yanıp sönüyor ve renk değiştiriyordu.
Fords hareketsiz bedene odaklanmıştı. Neşteri kızın kafasının alt kısmındaki derinin üstünde yavaşça gezdirdikten sonra yarığı genişletmeden kan durdurucu sıvıyı neşterin bıraktığı izin üzerine sıktı. Sonra, büyük bir özenle onları incitmemeye çalışarak ense kaslarının altına indi. Omurganın en üst kısmındaki soluk renkli kemikler görünmüştü.
Darren, "Ruh hazır, Fords," diye açıkladı.
"Ben de hazırım. Getirebilirsin."
Fords, Darren'ın dirseğinin dibinde olduğunu hissetti. Bakmasına gerek yoktu. Asistanının elini uzatmış, beklediğini biliyordu. Uzun yıllardır birlikte çalışıyorlardı. Fords deliği açık tutuyordu.
"Onu yuvasına gönder," diye fısıldadı.
Özge

Özge

@sarisemsiye

Hayal dünyamın sınırlarını zorlayan bir kitap (:
Stephenie Meyer'ın Alacakaranlık serisinden sonra gerçekten çok çok farklı gelen kitap. Aynı yazarın elinden çıkma olduğuna inanmak zor.
Başından sonuna kadar soluksuz okudum, insan olmak, daha doğrusu 'iyi bir birey olabilmek nedir' in tanımını yapan güzel kitap.
Melanie'yi de Göçebe'yi de çok sevmiştim, ikisinin aynı bedende sürdürdükleri hayat, Jared'a ve Jamie'ye duydukları sevgi, mağaradaki günlük yaşam, kitaptaki her bir ince detay çok güzeldi.
(Filmi kitaba nazaran bir hayal kırıklığıydı, bir yandan da hak veriyorum öylesine büyülü bir kitabı bizim hayal ettiğimiz düzeyde yansıtmaları mümkün görünmüyordu)
Göçebe'nin bütün yaşamlarına da tanık olmak isterdim ama en güzeli dünyada geçendi muhtemelen :)
Okuyun, okutturun efenim :)
ataç ikon Göçebe
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Reyhan Çatıkkaşlı

Reyhan Çatıkkaşlı

@reyhancatikkasli

Hani bazı romanlar olur sanki filmini izlemiş gibi hatırlarsınız ya bende bu kitap için bunu söyleyebilirim o kadar güzel canlandırmış ve hafızama yerleştirmiş ki film sahneleri gibi gözümün önünde canlanıyor. Diğer tarafta yazarı Alacakaranlık serisi ile tanıdığımdan bunun da o seviyede olacağını sanarak büyük bir yanılgıya düştüm. Bilim kurgu tadında ama aksiyon ve gerilimi de arka planda tutmayan dolu dolu bir roman. Konusuna gelince Dünya'ya uzaydan gelen ve bir canlı formuna ihtiyaç duyan - sözüm ona insanlık yaşadığı gezegeni öldürdüğü için duruma el atıp kurtarıyorlar- istila eden bir tür ile az sayıda kalan insanların mücadeleri. İnsanlık mı yanlış anlamış acaba bu türü? Keyifli okumalar.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Mine Çakmak

Mine Çakmak

@minecakmak

Bu kitabın yeri benim için ayrıdır. Ne kadar dönüp dönüp okusam da bir türlü sıkılmadığım nadir kitaplardandır. Alacakaranlık serisinden sonra eh tahmin edilir ki görür görmez dikkatimi çekmişti. Kapağının ilginç olması ve arka kapak yazısıyla da beraber tabii hemen alıp okumuştum.
Bence kesinlikle alınıp okunulması gereken kitaplardan biridir. Konusu bakımından baya bir değişik ve ayrıca yazarın konuyu yazış biçimi bakımından hiç - ki baya kalın - sıkılmıyorsunuz. Yazar bence bu kitapta hayalgücünü baya bir zorlamıştır. Ve hayalgücünün bu kadar geniş olması ve onu bu kadar güzel anlatması bence takdire şayan bir şey.
Yani bence mutlaka okunmalı denilen kitaplardan biridir.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Masivaa_

Masivaa_

@asenakrt

Sadece İyilikle Var Olan Bir Dünya
Çok güzel bir kitap. Bu kitab bana dünyada sadece iyilik, düzen ve eşitlik olsaydı ne kadar sıkıcı olacaığını fark etmeme sebeb oldu. Kitabın konusu başka canlıların vücuduna yerleşerek hayatta kalan bir canlı türünün dünyayı işgale etmesini anlatıyor. İşgal edilmemiş bedenler de bu durumu durdurmak istiyor. Göçebe de bu başka canlıların vücudunu ele geçirerek yaşayan canlılardan biri. Ama o ele geçirdiği bedenin kardeşi ve erkek arkadaşıyla tanışıyor ve kendi türünün yaptığı bu ele geçirme olayı ona artık çok adaletsiz geliyor. İnsanlara yardım ediyor. Kurgu böyle devam ediyor. Hatta filmi bile var. Bence mutlaka okumalısınız.
ataç ikon Göçebe
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
Nilsu Cevger

Nilsu Cevger

@nilsucevger

Açıkçası çook güzel bir kitaptı. Kitabı bitirdikten hemen sonra filmi izledim. Film de güzeldi ama bence kitap daha güzeldi. Ben rol dağılımlarını çok iyi buldum. Ama Göçer'in yen halini canlandıran Emily Browning, saçını kahverengi yerine sarı yapmalıydı. Çünkü kitapta "Yeni sarı saçlarım" diyordu. Ama herşeye rağmen MÜKEMMEEL bir kitaptı. Yazarı tebrik ederim. Çok güzel kitap ve filmdi. Bu kitapta Alacakaranlık Serisi gibi gönlümü fethetden bir kitaptı. Bence Stephenie Meyer, hem film hem roman dünyasına büyük katkı sağladı. Size kitabı şöyle özetleyebilirim; Bir beden, iki ruh, iki aşk ve erkeklerle birlikte dört aşık...
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Göçebe - S41

"Gerçekten de ortadan kaybolmana izin vereceğime inanıyor musun? Sen izini kaybettirmek istesen de peşinden geleceğim."
Onur Eser ACAR tarafından eklenmiştir.
Evinizin içinde birinin sıkıntı çektiğini bilmek, kaşınan bi yeri kaşıyamamak gibi bir şey.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Kim bu dünyada yaşamak ister ki..? Ama ya zorlanırsan..? Ya tekrardan merhametli dillerini kullanırlarsa..?
ataç ikon Göçebe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
İyi şanslar. Keşke şansa ihtiyacın olmasaydı.
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Tengrist

Tengrist

@tengrist

"Tek çarem bir bulutsa nasıl saklanacağım ardına?"
ataç ikon Göçebe
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Elif Esma Kaya

Elif Esma Kaya

@elifesmakaya

Çünkü karşıtı var olmadıkça bir kelimenin anlamı olamazdı.
ataç ikon Göçebe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
399
KİTAP
Fantastik Evrenlerin Kapılarını Aralayan En İyi Fantastik Kitaplar
Okurları gerçek dünyadan koparıp bambaşka diyarlara götüren, hayal gücünün sınırsızlığını kanıtlar nitelikteki en iyi fantast...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
507
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...
124
KİTAP
En İyi Bilim Kurgu kitapları
Alternatif zaman dilimleri, uzay, zamanda yolculuk, yapay zeka, ışınlanma ve aklın alamayacağı daha pek çok ileri teknoloji u...
bilalcangir

bilalcangir

@bilalcangir

 paylaşım fotoğrafı
Çok değerli ne okur arkadaşim @bayırgülü gönderdiğin bu hediye için ne desem azdır... Çok mutluu oldummm???
ataç ikon Göçebe
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Bayır gülü (@bayirgulu)
İyi okumalar abi ?
11.12.17 beğen 1 cevap