ara

Mimoza Sürgünü

Mimoza Sürgünü Konusu, Özeti ve Türleri

Mimoza Sürgünü
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050812350
Sayfa: 280 sayfa
Basım Tarihi: 2013
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 DENEME/HATIRA KATEGORİSİ İKİNCİSİ

Tamam, estetize ediyorum, idealleştiriyorum biliyorum. Düpedüz yazıyorum. Romantik olduğum da bir yafta gibi boynuma asılı. Ama ben gördüğümü söylüyorum. Neticede şu yazdıklarımda ben hem mecazlı hem de gerçekçiyim. Yani düpedüz kinayeliyim. Eğer öyle değilse ya ben hayal görmüşümdür ya bana hülya anlatmışlardı.

Nazan Bekiroğlu'ndan yıllarca okunacak bir deneme kitabı Mimoza Sürgünü. Bir mimoza ağacının altında insanın içine ve dışına doğru bir yolculuk bu. Kördüğümleri çözmekte üstüne olmayan ama basit bir fiyongun ucunu çekemeyen, yüce dağları aşıp da tatlı bir yamaç yolunda sendeleyen bir kalbin gücünün ve kırılganlığının iç dökümü. Aşkın ve metafiziğin, yıllarca biriktirilen hatıraların, yaratılmış her şeyle kurulan incelikli ilişkilerin izleriyle dilin büyüsünün iç içe geçtiği denemeler Mimoza Sürgünü'nde.
Mimoza Sürgünü kitabı Okuduğum En Güzel Kitap listesinde yer almaktadır.

Mimoza Sürgünü - s41

Bir sürgün gömleği geçirmişim eğnime, epeyce ağır gelmiş. Bu yüzden "iyi ki" demişim yeri gelince, ama daha çok "keşke" demişim. Yeri gelmiş bir dağ altında ezilmiş yeri gelmiş bir karış suda boğulmuşum.
Zeynep Kılıç tarafından eklenmiştir.
731
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
288
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
163
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
226
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
171
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...

TC Ömür Durak

@tc-omur-durak

- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
Mimoza Sürgünü
Yazar: Nazan Bekiroğlu Yayınevi : Timaş Yayınları
Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2013

Nazan Bekiroğlu'nun Mimoza Sürgünü kitabı bitirmiş
bulunmaktayım.Yazar bu sefer roman değil deneme tarzı yazmış bu kitabını.Kitabın içeriği dört bölümden oluşuyor:
1. Kalp Sathı
2. Defter Kağıdı
3. Seyahat Albümü 4. Dünya Yüzü
Yer yer şehirden, yolculuklarından, gittiği yerlerden bahsediyor. Yurt dışında bazı yazarların evlerini ziyaret etmiş, oralardan, onların hayat hikayelerinden bahsediyor, sokak hayvanlarından ve insanların onlara bakış açısından dem vuruyor...Deneme türü okumayı seviyorsanız Mimoza Sürgünü kitabını tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 7
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Elif S.

@elifce

- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
Hızlı başladım, renkli kalemlerimi toparladım çünkü çok cümle vardı altı çizilesi, kenara yazılası. Sonra yavaşladım, neredeyse durma noktasına geldim halbuki yarılamamıştım bile kitabı. Sırf bitirmek oldu amacım, keyif almak kalmadı. Deneme kitapları genelde öyle olur zaten, üçer sayfalık kısa yazılardan ibaret, birbiriyle bağlantısız konular. Ama öyle güzel başladı ki heyecanlandım, daha farklı hayal ettim devamını. Olmadı, olsun, Nazan Bekiroğlu tasvirlerini sevdiğim için iyi ki okudum diyorum yine de. Fakat yazarla ilk defa tanışacaklar tercih etmesin. Nar Ağacı, La Sonsuzluk Hecesi, Yusuf ile Züleyha dururken bu deneme kitabı biraz daha beklesin derim.
Verdiği Puan: 6
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Seda

@alpike

- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
- ... Rabbim! Derin kederler, güceniklikler, sitemler, küskünlükler, kırgınlıklar, cürümlerim kadar büyük acılar içinden geliyorum. Baştanbaşa hatayım ben de. İyi de benim içimdedir kötü de. Şeytan da benim dilimden konuşur melek de. Habil de benim Kabil de. İsyanım yoktur Sen şahitsin, haşa, ama küstahlığımı, gafletimi, heveslerimi affet. Kapından çevirme geri. Silme kayıtlarından, beni de hesaplarına dahil et. Bana da ''Kulum'' de, beni de defterine kaydet.
Bana da nasip et. Gidecek yerim yok. Benim de yolumu açık et... -
Verdiği Puan: 8
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Fatih Zorlu

@fatihzrl3

- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
Nazan Bekioroglu nu okuyupta satirlar arasinda kendini kaybolmus gibi hissetmemek imkansiz herhalde.Mimoza surgununde o kadar samimidir o kadar karsiniza oturmus da size icini dokuyormus gibidir ki kendisi,sanki her denemede bir sir her sayfada her satirda bir hatirasini anlatir bize.Kisacasi soyle kalabaliklardan kacip yatagin bir kosesine cekilip bir dostun sicak sohbetini dinlemek gibi bir sey.Ustelik sayfalarini defalarca kivaracaginiz,cumlelerin altini defalarca cizeceginiz bir kitap,yaniniza kaleminizi almayi unutmayin.
Verdiği Puan: 10
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ahmet Salman

@ahmetsalman

- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
BİR İNSAN NASIL AYNI ŞEYLERDEN BAHSEDER AMA HER SEFERİNDE FARKLI BİR ÜSLUPLA FARKLI BİR GÜZELLİKLE FARKLI BİR TAT BIRAKIR İNSANDA. DENEMELERDEN OLUŞAN BİR KİTAP.KLASİK NAZAN BEKİROĞLU HAYAT, GÜL, BÜLBÜL, KALEM KİTAP, HAYAT, SEYAHAT NİCE NİCE ALTI ÇİZİLİ CÜMLE HAYATTAN DERS ÇIKARILMIŞ, BİZE SUNULMUŞ.BEN ÇOK BEĞENDİM
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

bâd-ı muattar

@reyhandundar

Eşya tanıktır çünkü. Siz gidersiniz o kalır. Biten biter, o olduğu gibi devam eder.
- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

Nakun

@nurdan

Kader var. Kader değişmez deme, kendini küçük, esmanı hor görme, demiş erenler. El-Hak; her an yeniden yaradılış var...
Vallahi ölüm var, billahi ölümden sonrası var.
Şükür ki ölüm var.
- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Asuman

@pamukasuman

Seçilen her yol seçilmeyene ilişkin bir feda ediş içermek zorunda.
- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı
"Anlamışım ki dünya âlem perdesinde ben de gelip geçici, ben de bir gölgeymişim. Asıldan nasibim var ama şimdilik suretmişim.
öyleyse hepsine âmenna. Değil mi ki seçilmişim."
- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı

bâd-ı muattar

@reyhandundar

Anlarsınız o zaman, O, eğer isterse simsiyah güneşler yaratır, gün ortasında geceyi bastırır. Bu dünyanın alışıldık zamanlarının yani sabahın, öğlenin, ikindinin, akşamın dışında bambaşka zamanlar; bilindiklerin dışında mevsimler, iklimler vardır. Bu dünyadan olmayan dünyalar, sabitler, seyyareler, bakır rengi aylar, simsiyah güneşler vardır. Anlarsınız; hesap vardır. Kıyam kıyamet vardır. Mahşer vardır. Haşr ü neşr vardır. Yıldızların dökülmesi, gök kubbenin içe dönmesi, kendi üzerine çökmesi, evrenin bükülüp dürülmesi, güneşin kızıl bir güle dönmesi çok kolaydır.
Bildiklerimiz bilmediklerimizin garantisi, şu gördüklerimiz görmediklerimizin haberi. Bir esinti okşar sizi. Bir kez daha iman edersiniz ki ahret bir gerçektir. Gerçek, akılcılığın ve pozitivizmin dar alanına sığmayacak kadar geniş bir şeydir. Şu güneşli dünyada her şey gölge üstüne gölgedir.
- Nazan Bekiroğlu
8.4 (83 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

8.4/10
83 oy
Sence kaç puan almalı?
0