ara

Mimoza Sürgünü

Mimoza Sürgünü Konusu ve Özeti

Mimoza Sürgünü
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050812350
Sayfa: 280 sayfa
Basım Tarihi: 2013
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 DENEME/HATIRA KATEGORİSİ İKİNCİSİ

Tamam, estetize ediyorum, idealleştiriyorum biliyorum. Düpedüz yazıyorum. Romantik olduğum da bir yafta gibi boynuma asılı. Ama ben gördüğümü söylüyorum. Neticede şu yazdıklarımda ben hem mecazlı hem de gerçekçiyim. Yani düpedüz kinayeliyim. Eğer öyle değilse ya ben hayal görmüşümdür ya bana hülya anlatmışlardı.

Nazan Bekiroğlu'ndan yıllarca okunacak bir deneme kitabı Mimoza Sürgünü. Bir mimoza ağacının altında insanın içine ve dışına doğru bir yolculuk bu. Kördüğümleri çözmekte üstüne olmayan ama basit bir fiyongun ucunu çekemeyen, yüce dağları aşıp da tatlı bir yamaç yolunda sendeleyen bir kalbin gücünün ve kırılganlığının iç dökümü. Aşkın ve metafiziğin, yıllarca biriktirilen hatıraların, yaratılmış her şeyle kurulan incelikli ilişkilerin izleriyle dilin büyüsünün iç içe geçtiği denemeler Mimoza Sürgünü'nde.
Mimoza Sürgünü kitabı Okuduğum En Güzel Kitap listesinde yer almaktadır.

NLGNYC

@dunyasnilzehes

✏✏Nefret,aşktan boşalan yere doldurulacak daha uygun bir duygu bulamayanlar içindir.Enerjisi aşk kadar yoğun,aşk kadar ateş tek duygu belki nefret olduğundan .Aşkın yıkıntisını ancak o ayakta tutabildiginden. _____________________ ✏✏Oysa kendi acisinda bütün evrenin acısını tecrübe edenler kadar bütün evrenin acısını da kendi acısına cevirebilenlere insan denir ve yalnızca onlara insan denir.

#okudumbitti Kitabim Mimoza Sürgünü anlatımına altını çizdiğim iki alinti ile giriş yapmak istedim.Deneme türünde kaleme alınmış kitabımız 4 bölümden oluşmakta.
1.Kalp Sathı
2.Defter Kağıdı
3.Seyahat Albümü
4 Dünya Yüzü
Nazan Bekiroglu'nu Nar Ağacı adli kitabıyla tanıdım sevdim. La (Sonsuzluk Hecesi)__Yusuf ile Zuleyha devamında geldi.
Mimoza Sürgünü okurken yazara daha yakın hissettim kendimi. Kişisel düşüncelerinden anlatımlar yaptığını, gezdiği gördüğü yerlerden etkilenisini okumak keyifliydi.

Dostoyevski hayranı olduğunu düşünüyorum mesela.
Sanata,doğaya,insanliga verdigi önemi üstüne basa basa hissettirmis bu kitabında.

Yazarın kalemine aşina olanlar keyifle okuyacaklardir lakin benim favorim,benim aklım hep Nar Agacinda,kalbim Zehra ile Setterhan da kalacak gibi☺☺☺
#nazanbekiroglu
Mimoza Sürgünü
kitaba 7 verdi
0 beğen · 0 yorum

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Mimoza Sürgünü
Yazar: Nazan Bekiroğlu Yayınevi : Timaş Yayınları
Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2013

Nazan Bekiroğlu'nun Mimoza Sürgünü kitabı bitirmiş
bulunmaktayım.Yazar bu sefer roman değil deneme tarzı yazmış bu kitabını.Kitabın içeriği dört bölümden oluşuyor:
1. Kalp Sathı
2. Defter Kağıdı
3. Seyahat Albümü 4. Dünya Yüzü
Yer yer şehirden, yolculuklarından, gittiği yerlerden bahsediyor. Yurt dışında bazı yazarların evlerini ziyaret etmiş, oralardan, onların hayat hikayelerinden bahsediyor, sokak hayvanlarından ve insanların onlara bakış açısından dem vuruyor...Deneme türü okumayı seviyorsanız Mimoza Sürgünü kitabını tavsiye ederim.
Mimoza Sürgünü
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

Elif

@elifce

Hızlı başladım, renkli kalemlerimi toparladım çünkü çok cümle vardı altı çizilesi, kenara yazılası. Sonra yavaşladım, neredeyse durma noktasına geldim halbuki yarılamamıştım bile kitabı. Sırf bitirmek oldu amacım, keyif almak kalmadı. Deneme kitapları genelde öyle olur zaten, üçer sayfalık kısa yazılardan ibaret, birbiriyle bağlantısız konular. Ama öyle güzel başladı ki heyecanlandım, daha farklı hayal ettim devamını. Olmadı, olsun, Nazan Bekiroğlu tasvirlerini sevdiğim için iyi ki okudum diyorum yine de. Fakat yazarla ilk defa tanışacaklar tercih etmesin. Nar Ağacı, La Sonsuzluk Hecesi, Yusuf ile Züleyha dururken bu deneme kitabı biraz daha beklesin derim.
Mimoza Sürgünü
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Seda

@alpike

- ... Rabbim! Derin kederler, güceniklikler, sitemler, küskünlükler, kırgınlıklar, cürümlerim kadar büyük acılar içinden geliyorum. Baştanbaşa hatayım ben de. İyi de benim içimdedir kötü de. Şeytan da benim dilimden konuşur melek de. Habil de benim Kabil de. İsyanım yoktur Sen şahitsin, haşa, ama küstahlığımı, gafletimi, heveslerimi affet. Kapından çevirme geri. Silme kayıtlarından, beni de hesaplarına dahil et. Bana da ''Kulum'' de, beni de defterine kaydet.
Bana da nasip et. Gidecek yerim yok. Benim de yolumu açık et... -
Mimoza Sürgünü
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Fatih Zorlu

@fatihzrl3

Nazan Bekioroglu nu okuyupta satirlar arasinda kendini kaybolmus gibi hissetmemek imkansiz herhalde.Mimoza surgununde o kadar samimidir o kadar karsiniza oturmus da size icini dokuyormus gibidir ki kendisi,sanki her denemede bir sir her sayfada her satirda bir hatirasini anlatir bize.Kisacasi soyle kalabaliklardan kacip yatagin bir kosesine cekilip bir dostun sicak sohbetini dinlemek gibi bir sey.Ustelik sayfalarini defalarca kivaracaginiz,cumlelerin altini defalarca cizeceginiz bir kitap,yaniniza kaleminizi almayi unutmayin.
Mimoza Sürgünü
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Mimoza Sürgünü - S41

Bir sürgün gömleği geçirmişim eğnime, epeyce ağır gelmiş. Bu yüzden "iyi ki" demişim yeri gelince, ama daha çok "keşke" demişim. Yeri gelmiş bir dağ altında ezilmiş yeri gelmiş bir karış suda boğulmuşum.
Zeynep Kılıç tarafından eklenmiştir.

sultaniyegah

@reyhann

Eşya tanıktır çünkü. Siz gidersiniz o kalır. Biten biter, o olduğu gibi devam eder.
Mimoza Sürgünü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Nakun

@nurdan

Kader var. Kader değişmez deme, kendini küçük, esmanı hor görme, demiş erenler. El-Hak; her an yeniden yaradılış var...
Vallahi ölüm var, billahi ölümden sonrası var.
Şükür ki ölüm var.
Mimoza Sürgünü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Asuman

@pamukasuman

Seçilen her yol seçilmeyene ilişkin bir feda ediş içermek zorunda.
Mimoza Sürgünü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

sultaniyegah

@reyhann

İçimde çok büyük bir ağlamak var. Bin yıllık gözyaşıyla ağlamak istiyorum.
Mimoza Sürgünü
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
"Anlamışım ki dünya âlem perdesinde ben de gelip geçici, ben de bir gölgeymişim. Asıldan nasibim var ama şimdilik suretmişim.
öyleyse hepsine âmenna. Değil mi ki seçilmişim."
Mimoza Sürgünü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
315
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
163
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
173
KİTAP
Türk Edebiyatının Mutlaka Okunması Gereken En Değerli Kitapları
Değeri hiçbir zaman azalmayan, Türk edebiyatının kült eserleri sayılabilecek nitelikteki en önemli Türk edebiyatı kitapları l...

Şahin Sevim

@sahinsevim

sonrası mezarlık sessizliği..
Mimoza Sürgünü
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum
8.3/10
86 oy
Sence kaç puan almalı?
0