ara

Bir Çift Ayakkabı

Bir Çift Ayakkabı Konusu ve Özeti

Bir Çift Ayakkabı
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053604372
Sayfa: 192 sayfa
Basım Tarihi: 2011
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı…

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti… Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.

Ahu Kader

@ahu-kader

2014 yilinin sonunda tanistigim 5 bayan ile bir kitap zinciri olusturduk. Sevgili Tugce kendi kütüphanesinden severek okudugu bir kitabi secti ve diger bir arkadasimiza gönderdi. Bu kitap böylece bes kisi arasinda Almanya sinirlarinda posta kutusundan posta kutusuna dolasti.
Bir kac gün önce de benim elime ulasti ve bende hemen heyecan ile okudum.
Cok güzel bir kitap. Tugce'ye buradan da tesekkür ediyorum böyle bir kitabi okumama vesile oldugu icin.


O kadar güzel ayakkabi hikayeleri okuyacaksiniz ki tarihte gerceklemis olan. Mesela en güzeli, Neil Amstrong neden ay'dan dönerken ayakkabilarini birakti? Bunu bu kitapta ögreneceksiniz.
Kendi kendine torpil yaparak bir maca giden ünlü sanatcimiz kimdi?
Her sabah Atatürk'ü selamlamak icin kosturan cocuklarin ayakkabilarina ne oldu?
Okuyun!
Not aldiklarim:
* Sair burada ne demek istemis? Isin aslini ararsaniz, tarih boyunca hicbir sair, yazdigi siirlerde ne demek istedigini kendi de bilmemistir.

* Neil Amstrong bir Amerikali olabilir ama evine, yani Dünya'ya dönerken bir Türk gibir davranmis ve ayakkabilarini kapida cikarmistir.

* Annesinin ayakkabilarini giyen bir cocugun adimlari nasildir? Ayagindan büyük olan ayakkailar cikmasin diye kisa ve cabuk cabuk!..

* Hayatin zenginligi hisse senetlerinde degil, hissi senetlerdedir.

* Ancak bir millet var ki, Düsünen Adam heykelinin kopyasini bir akil hastanesinin bahcesine koymustur!

* Camilere girerken, kalbimizin temizligini göstermek icin ayakkabilarimizi cikarirken, dilimiz de ayni saflik ve yalinlikta olmalidir. Dünyanin neresinde olursa olsun, bir insanin ayakkabisiz dili, anadilidir!
www.ahukader.de
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

fisun

@fisun

Hep aklımda olup bir türlü okumaya fırsat bulamadığım bir yazardı.Ilk okudugum kitabı olan bu kitapta ayakkabıyla baglantılı o kadar güzel hikayeler anlatmış, bilgiler sunmus ki, beğenmemek mumkun degil.
37 (yanılmıyorsam) farklı başlık var kitapta. Neil Armstrong un ayda bıraktıgı ayakkabılar, Aşik Veysel in kendisini terk eden karısını nasıl sasırttığı, "pabucu dama atılmak" deyiminin nasıl ortaya cıktığı gibi ilginc bilgiler karsımıza cıkabiliyor. En güzeli de birbirinden tamamen alakasız bilgilerin son derece akıcı bir dille anlatılması ve birbirine baglanması.
Kısaca bu kitabı begendim ve herkese tavsiye edebilirim..
4 beğen · 0 yorum

Zülal

@zulal25

Bilinmeyenlere yolculuk
Her dönemden bilinmeyenler..Tanımamız gereken önemli şahsiyetleri bize akıcı bir dille sunan Sunay Akın bir çift ayakkabıyla yola çıkıp bizi ne kadar değerli hayatlara yolculuk yapabileceğimizi göstermiş.O kadar ki tekrar tekrar okuduğum bölümler de tekrar tekrar şaşırmama sebep olan bir çok yer var.Hayatta tesadüf diye bir şey olmadığını her insanın hayatımıza ufakta olsa bir katkısı olduğunu anlamamı sağlayan hayatlara katılmak bana ayrı bir zevk verdi. Bir solukta okumamak için kendinizi zor tutucaksınız. Benim gibi yeni bilgiler öğrenmeyi seviyorsanız zaman kaybetmeden okuyun derim.
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsah-sonmez

Bir Çift Ayakkabı
Sunay Akın'la bir tarih yolculuğuna çıkmak isterseniz bu kitap tam size göre. Ayakkabı sandıkları da dahil ayakkabıların tarihteki hikayeleri anlatılıyor bu kitapta.

Gerçek öykülerden buraya alıntı almak kitabı okuyacak olan kişilere haksızlık olur. Dolayısıyla öykülerin detaylarına girmemek gerek :))

Öyküleri okurken kimisinde gözlerim doldu, kimisinde gururlandım, kimi hikaye bana "İşte Sunay Akın" dedirtti, kimisi gülümsetti, kimisi ise beni o döneme gerçekten götürdü.

Çok beğendim, tavsiye ediyorum...
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Cemile Yetim

@yetim-cemile

Bir çift ayakkabının sizi götüremeyeceği yer ve hikayenin olmadığını bilseydiniz?
Daha önce okuduğum Sunay Akın kitaplarının tadında ama bir tık daha hoş naif hikayelerle perçinlenmiş muazzam bir kitap. Mutlaka okunması gereken bir kitap. Hangi sözcük nerden gelmiş bunu öğrenirken bir yandan da dünyanın çeşitli yerlerine gidip ayakkabı hikayelerine tanık oluyoruz.Bir çift ayakkabı deyip geçmemek lazım.Her şeyin bir hikayesi olduğuna inanırdım hep bu kitap da bunu kanıtlar nitelikte. :)
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Bir Çift Ayakkabı - S41

Fotoğrafta görülen iki genç insanın ortasındaki yaşlı adaT
mm adı Orville Wright'tır. 77 yaşındaki Wright'ın solunda
18 yaşındaki Neil Armstrong, sağ tarafında da bıyıkları
yeni terleyen 14 yaşındaki Yuri Gagarin durmakta.
Yuri Gagarin ve Neil Armstrong, aralarında duran bu yaşlı
adamla bir fotoğraf çektirdikleri için çok mutludurlar. Çünkü
Orville Wright, 1903 yılında kendi yaptığı uçakla, sabit
kanatlı ve motorlu ilk uçuşu gerçekleştiren pilottur. Wright
kendisine hayran olan ve yanında iki kanat gibi duran bu delikanlılardan
birinin 1961 yılında uzaya, ötekinin ise 1969'da
Ay'a adım atacaklarından habersiz, fotoğrafın çekildiği
1 948 yılında dünyadan ayrılacaktır. . .
İlk uçağı yapan Orville Wright, uzaya çıkan ilk insan olan
Yuri Gagarin ve Ay'a ilk adım atan Neil Armstrong tam 14
yıl, üstünde yaşadıkları gezegenin toprağına basmış, havasını
solumuş ve suyunu içmiştir. Ne var ki, hayatları boyunca
bir araya hiç gelmemişler, dolayısıyla da sözünü ettiğimiz fotoğrafı
çektirmemişlerdir! Ancak böyle bir fotoğraf var olsaydı,
tarih boyunca çekilen onca fotoğraf arasında en güzeli ve
en anlamlısı olurdu . . .
Fatih Kural tarafından eklenmiştir.

hk

@haticeee

Atatürk'ün şu sözlerine yer verelim: "Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer, insana hüzün verir. Mutlaka bir şeye inanacağız. Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür."
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

1234

@ercandurak

Tüm dünya, bir insanın Ay'a attığı adımı ve o adamın fotoğrafını konuşuyor. Oysa, Armstrong'un Dünya'ya dönmek için -212 C ile +177 C arası sıcaklıklara dayanıklı, 30.000 dolar değerindeki 43,5 numara ayakkabısıyla Ay'da bıraktığı son ayak izi de, en az ilki kadar konuşulmaya değerdir.
Armstrong, ayrılırken, araştırma yapılması için Ay taşları toplar. Ne var ki, bu taş örneklerinin ağırlığı Dünya'ya dönüş yolunda büyük bir engeldir. Armstrong, yanına aldığı taşlara karşılık uzay aracının ağırlığını dengelemek için ayakkabılarını çıkarır ve Ay'da bırakır!
Ay'da sadece Ay'da sadece Armstrong'un ayak izi değil, o izi bırakan 43,5 numara ayakkabıları da durmaktadır. Bu bilginin ışığı altında şunu söyleyebiliriz: Neil Armstrong bir Amerikalı olabilir ama evine, yani Dünya'ya dönerken bir Türk gibi davranmış ve ayakkabılarını kapıda çıkarmıştır. Armstrong'un açtığı yoldan giden dokuz astronot da, yanlarına aldıkları taşların ağırlığını dengelemek için aynı hareketi yapmış ve botlarını çıkararak Ay'da bırakmışlardır.
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

1234

@ercandurak

(...) Sansür kurulu, tarlaların göründüğü sahnelerde, başakları çok kısa ve cılız bularak "Türk toprakalrının böyle bereketsiz olamayacağı" gerekçesiyle o sahneleri filmden kaldırır. 1952 yılında çekilen filmde, Âşık Veysel'in yaşadığı Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki son derece gür ve bereketli hasat sahnelerine aldanmayın. Bu sahneler, o yıllarda Amerika propagandası için çekilen fillerden kesilerek, Âşık Veysel'in hayatına eklenmiştir!
O yerler Sivas değil, Amerika'nın Hudson Ovası'dır!
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

thebookthief

@tc-basak-gurel

Hayatın zenginliği hisse senedinde değil, hissi senetlerindedir.
(s.54)
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

1234

@ercandurak

(...) Kalabalığın arasından çıkan bir adam elindeki kartviziti kapıdaki görevliye uzatır: "Şeyyy, bunu size vermemi istediler"... Daha önce uzattığı kartviziti okuduğu hiç kimseyi içeri almayan görevli, göz attığı kartvizitte klasik bir istekle karşılaşır: "Kart hamili yakınımdır, maça alınmasını rica ederim".
Karşısındaki adamı kovmadan önce ne olur ,ne olmaz diyerek kartın arka yüzünü çeviren görevlinin gözleri, okuduğu isim karşısında fal taşı gibi açılır: "Beyefendi sizi Altan Erbulak mı gönderdi?"
Bir arkadaşının eline kartvizitini vererek maça gönderen Altan Erbulak'tır. Görevli, "Siz lütfen içeri buyurun" diyerek ünlü sanatçının arkadaşını Basın ve Şeref Tribünü'nün kapısından içeri alır. Haliyle de, elinde bir kartvizit olduğu halde maça alınmayanlar homurdanır. Kapıdaki adam sert çıkar: "Duymadınız mı yahu, adam Altan Erbulak'ın yakını"
O gün, kapıdan içeri giren adam Altan Erbulak'ın ta kendisidir!
Bir önceki Fenerbahçe-Galatasaray maçına giden Altan Erbulak, gazeteci kimliğiyle Basın ve Şeref Tribünü'nün kapısından içeri girerken, aynı görevli tarafından durdurulur...
Ünlü sanatçı "Ben, Altan Erbulak" dese de, görevli karşısında duran 1.64 boyundaki adama bakarak şunu söyler: "Sahtekar, koskoca Altan Erbulak böyle mi olur?"
Altan Erbulak, tarihimizde, kendi kartvizitiyle kendine torpil yapan tek insandır!
Bir Çift Ayakkabı Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum