ara

Atinalıların Devleti

Atinalıların Devleti Konusu ve Özeti

Atinalıların Devleti
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Say Yayınları
ISBN: 9786050202816
Sayfa: 120 sayfa
Aristoteles, Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platon'un erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles, pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles, mantık, doğabilimleri, metafizik, psikoloji, etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. "Aristoteles külliyatı" olarak geçen, özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü, derslerinin, kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles, en önemli eserlerinden biri olan Politika'da, Yunan kent devletlerinin anayasalarını karşılaştırmalı olarak inceler. 1890 yılında Mısır'da bir papirüs üzerinde bulunan Atinalıların Devleti ise, Atina'nın en eski tarihini, demokrasinin kuruluşunu ve gelişme sürecini, oligarşik yapıyı, vatandaşlık hakları, halk meclisleri, memurlar ve mahkemelerle ilgili durumları ele alıyor. 69 bölümden oluşan eser, ilk 40 bölümde Atina'daki tarihsel gelişmeyi anlatırken, diğer bölümler kentin siyasi yapısı hakkında genel bilgiler veriyor. Kimi eksik bölümleri olmasına karşın, Atinalıların Devleti, Eski Yunan'daki siyasal ve kamusal hayatı öğrenmek isteyen okurlar ve araştırmacılar için eşsiz bir hazine sunuyor.
Atinalıların Devleti kitabı En İyi Yunan Yazarlar ve Kitapları listesinde yer almaktadır.

Atinalıların Devleti - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Engin Şahinşah

@engin-sahinsah

Büyük halk çoğunluğuna ayrıcalıklı bir azınlık için angarya hizmeti gördüren böyle bir devlet düzeni içinde halkın yüksek soylulara karşı ayaklanmaması olmayacak birşeydi.
Atinalıların Devleti
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
6
KİTAP
En İyi Yunan Yazarlar ve Kitapları
Homeros, Platon (Eflatun), Aristoteles ve daha fazlası... Yunan edebiyatının en ünlü yazarlarının mutkala okunması gereken ki...