ara

Nazım'ın Çilesi

Nazım'ın Çilesi Konusu ve Özeti

Nazım'ın Çilesi
Yazar:
Yayınevi: İleri Yayınları
ISBN: 9786055452650
Sayfa: 464 sayfa
Bu kitap, Nâzım Hikmet'in hayatı, sanatı ve kişiliği üzerine yazılmış ilk toplu eserdir. Maksim Gorki tarafından kurulan ve içinde Shakespeare, Goethe, Balsac, Tolstoy gibi dahi sanatçıların sıralandığı "Büyük Adamların Hayatları" adlı dizide, Kasım 1968'de Moskova'da yayınlanmış ve 150.000 adedi bulan ilk baskısı 2 ay içinde tükenmiş olan kitabın, Ocak 1969'da hemen 2. baskısına geçilmiştir.Bu kitabın yazarı Radi Fiş, en ünlü Sovyet gazetecilerinden biridir. Aynı zamanda mükemmel Türkçe bilen Radi Fiş, "Büyük insan Nâzım Hikmet'e olan saygı ve vefa borcumu böylece ödüyorum" diye tanıttığı bu kitabını yazmadan önce, iki defa Türkiye'ye gelerek, şairin hemen bütün dost ve yakınlarıyla ilişkiye geçmiş, belge toplamış, araştırma yapmıştır.
Nazım'ın Çilesi kitabı Mutlaka Okunması Gereken Nazım Hikmet Şiirleri ve Kitapları listesinde yer almaktadır.

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Bir Nazım Hikmet biyografisiydi. Türkiye'deki çileli yıllarını ve şiirlerini nasıl nasıl,hamgi duygularla yazdığını gayet derli toplu bir şekilde anlatmış yazar. Daha önce büyük ustanın hayatını konu alan pek çok kitap okudum fakat bu kadar akıcı ve sürükleyici olanıyla ilk defa karşılaştım diyebilirim. Bunun sebebini ise Radi Fiş'in Nazım'ın yakın arkadaşı olmasına bağlıyorum.
Dil oldukça akıcı ve insanı sıkmayacak türden. Yazarın önsözü ve yazdığı mektuplar kitaba ayrı bir özellik ve gerçekcilik katmış bana göre.
Okumadan önce Radi Fiş hakkında ufak bir araştırma yaptım. Ünlü Sovyet gazetecilerinden biri olduğunu ve mükemmel derecede Türkçe bildiğini öğrendim. Bu kitabı yazmadan önce ise 2 kere Türkiye'ye gelerek, ustanın yakınlarıyla görüşüp araştırmalar yapmış. Takdiri hakeden yazarlarımın arasına girdi bile.
Usta hakkında sayfalarca yazabilir,saatlerce konuşabilirim. Nazım Hikmet'in biyografisini merak ediyor iseniz bu kitabı sıkılmadan okuyabileceğinizi gönül rahatlığı ile söyleyebilirim
Nazım'ın Çilesi
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Nazım'ın Çilesi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

güneş

@gunes

Bu sabah sanki esmer çıplak bir kadının vücuduna elimizle dokunur gibi hürriyete dokunduk
Nazım'ın Çilesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

güneş

@gunes

Acaba beni herkes neden bir nevi kahraman görmek istiyor? Ben kusurlarimla,meziyetlerimle normal bir insanım.Siz, insanlarin bana olan sevgisinden bahsediyorsunuz ve diyorsunuz ki bu sevgi,ağır ağırbaşlı olmamı icap ettirir;bence böyle bir sevgi insanlarin bana değil,bende görmek istedikleri kimseye,yani kendi hayellerine duydukları sevgidir.
Nazım'ın Çilesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Nazım Hikmet Şiirleri ve Kitapları
Türk şiiri denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Nazım Hikmet'in en iyi kitapları listelenmiştir. ...