up
ara
profil foto

Hakkari'de Bir Mevsim

Hakkari'de Bir Mevsim Konusu ve Özeti

Hakkari'de Bir Mevsim
Binbir Hece 60 Öykü kitabının da yazarı Ferit Edgü tarafından kaleme alınan Hakkari'de Bir Mevsim kitabı Roman, Doğu Anadolu türünde okuyucusu ile buluşuyor. Sel Yayıncılık yayınevinden 2006 yılında 9789755702858 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hakkari'de Bir Mevsim isimli kitap 198 sayfadan oluşuyor. Kitap Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hakkari'de Bir Mevsim kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755702858
Sayfa: 198 sayfa Basım Tarihi: 2006
Filmi 1984 Berlin Film Festivali'nde dört ödül birden alan “Hakkâri'de Bir Mevsim”, Çince ve Japonca dahil, çeşitli dünya dillerine çevrilmiştir.Ferit Edgü'nün kitapları: Avara Kasnak, Devam, İnsanlık Halleri, Tüm Ders Notları, Yazmak Eylemi, Abidin.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Hakkari’de Bir Mevsim
Ferit Edgü’nün, tanımadığı, bilmediği bir köyde görevlendirilen bir öğretmenin insanlarla iletişimi ve yaşamaya alışmaya çalışması esnasında hissettiklerini kurguladığı romanıdır Hakkari’de Bir Mevsim.

Kendi ihtiyaçlarınızı bilmediğinizden başkalarına sorduğunuz ama başka insanların ihtiyaç duyabileceği şeyleri tereddütsüz temin etmeye çalıştığınızı düşünün. Gerçek “çaresizliğin” ne demek olduğunun henüz farkına varmış biri olarak, kendini yeni doğmuş gibi hissetmek...Öyle ki geçmişi hatırlayamayacak kadar yoğun duygular hissedebilir mi insan? Öğretmenliği sadece“kutsal bir meslek” olarak tanımlamanın yetersiz olduğunu hissediyor insan.

En zoru da sorumlu olduğu kişilere “öğretmek” için görevlendirilen birinin kendisinin öğrendiklerinin tespiti... Toplumdan, yaşayışlardan, inanışlardan, geleneklerden, olaylardan, icra etmeye çalıştığı işten kısacası hayattan öğrendiklerini zihninde toparlamak sakinlik, dinginlik gerektiriyor. Sorgulamak için yaşamın “hız”ından uzaklaşarak “yavaş”lamak, bir nevi meydan okumak gerekiyor özellikle herşeye rağmen akıp giden zamana.

Yazar sessizliğin “ses”iyle tanıştırıyor bizi bu kitapta. Bir şeyi anlatırken her zaman seslerin yardımcı olmadığı, seslerle anlatılmayacak şeylerin de var olduğunu gösteriyor. Sinemaya uyarlanmış olan bu romanın filmiyle ilgili olarak da Tezer Özlü, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin adlı kitabında “Az kullanılan sözcükler büyük çağrışımlar taşıyor...” diyor. Bu da eserin sinemaya aslına uygun bir şekilde uyarlandığını gösteriyor bence. 1983 yapıtı olan filmini de en kısa zaman içerisinde izlemeyi planlıyorum.

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yöreye özgü farklılıklarını, diliyle, kültürüyle, bakış açısıyla, yaşayışıyla gerçeğe yakın bir şekilde yansıtmış Yazar. Şiirsel dili olan bu güzel romanı herkese tavsiye ederim. Keyifle okudum. Size de keyifli okumalar diliyorum.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
treudaimonia

treudaimonia

@treudaimonia

Çaresizlik,Yalnızlık,Yabancılık...
Ferit Edgü'nün okuduğum ikinci kitabı,diline,şiirsel anlatımına tam anlamıyla bayıldım.Kitapta, kazazede olarak nitelendirilen bir öğretmenin, Hakkari'nin uzak bir köyünde yaşadığı, yalnızlığı ve çaresizliği yalın bir dil ile anlatılıyor.Ferit Edgü bizleri olay örgüsü ile değil cümleleri ile büyülüyor adeta.Yazar yer yer kitapta okuyucuyu da etkin kılmıştır.Zaten pasif değil aktif bir okuma yapılması gereken bir eserdir.Bunu en iyi şu cümlelerinden anlıyoruz....
“Bu kitapta yazılı olanları anlamakta güçlük çekebilirsin.. çünkü anlamak ortak bir dil gerektirir.. ortak dil ise ortak yaşam/ ortak bilgi/ ortak birikim/ ortak düş, kimi yerde, ortak düşüş demektir.. ama diyebilirsin ki bana yabancı olanı arıyorum ben..öyleyse yolun açık olsun.. ama gene de bu kitabı okurken elinin altında, büyük gezginlerin sözlükleri, andaçları bulunsun derim..”
Bir öğretmen olarak neden bu kadar geç okudum diye hayıflandığım bir eser.Filmini de Erden Kıral çekmiştir.80'li yıllarda yasaklandığı için ne yazık ki birçoklarının bilmediği bir film olarak kalmıştır.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Ferit Edgü ile ilk tanışmamı Hakkari’de Bir Mevsim ile gerçekleştirdim. Yazarın şiirsel, masal tadında bir anlatımı var. Yokluk, çaresizlik ancak bu kadar etkileyici anlatılırdı. Çoğu şeyi yazmadan hissettirebiliyor yazar. Mesela ölen bebeklere üzüldüm demiyor ama sizi üzmeyi fazlasıyla başarıyor anlatımıyla. Ya da köy soğuk demiyor ama soğuğu iliklerinize kadar hissettirmeyi başarıyor. Adaletsizliğe deli gibi öfke duymanızı sağlıyor. Ve bütün bunları hissettirebildigi icin de fazlasıyla övgüyü hakediyor.

Birkaç alıntıyı sizlerle paylaşırken kitabı kesinlikle tavsiye ettiğimi belirtirim dostlar. :)

“Ölmesin bebeler, ölmesin bebeler, ölmesin bebeler. Koru onları Tanrım!”

“Ey çaresiz
Neyin çaresini arıyorsun
Neyin çaresi var, neyin yok
Yaz bunları bir kenara
Bir gün belki bulursun çareyi
İnsanlar ölmesin demiyorum
İstediğim ölümsüzlük değil
Ne kendim, ne başkaları için
İstediğim, çocuklar ölmesin.”

“Kitapları da dostlarını seçer gibi seçmeli kişi, öyle değil mi? Ben öyle yaparım.”
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 7 verdi
11 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Okuyun. Okutturun !
Anlatılan olaylar gerçek bir yaşamdan alınma. Bir roman değil aslında bu. Şiirsel bir üslupla yazılmış bir günlük. Ama öyle bir günlük ki Türkiye'nin acı gerçeğini tokat gibi yüzümüze vuruyor. İnsanı derinden etkiliyor. Ne tasvir var ne betimleme. Ne bir duygu sömürüsü var ne ağdalı bir dil. Bu kitapta sadece gerçek var.Sadece gerçek! Türkiye'nin acı gerçeği. Ferit Edgü ile çok geç tanıştığım için pişmanım...
Aslında şu pasaj bile kitabı ve Türkiye'yi özetler nitelikte..

"Tümünüz, sen yatağında uzanmış, uzak iklimlerin ve gelecek günlerin şiirlerini düzen ozanım; sen varlıkla yokluğun arasında mekik dokuyan diyalektiksiz konuşamayan filozofum;
sen beni doğurduğuna pişman olmadığını söyleyen anam;
sen, Kendinden kaçma, kendinden kaçamazsın, bunu gördün
işte, diyen
kör sevgilim...
izin verin de çıldırayım
sizin dünyanız aklı başında insanların dünyası ise bırakın ben
çıldırayım.
Biraz da dağ başlarında çıldırayım.
Çünkü burda, bu koşullarda, ancak çıldırarak sürdürülebilir yaşam!"
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi
9 beğen · 3 yorum
Dünyalı (@dunyaliperizan)
Benim de kitapevine her gittiğimde elime alıp alıp bırakıp aslında merak ettiğim bir kitap. Şimdi daha da meraklandım... :)
08.05.15 beğen cevap
(@)
mutlaka oku
09.05.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
29.05.15 beğen cevap
Kadri İnce

Kadri İnce

@kadrince

Öteki'lik Üzerine Gerçekçi ve Etkileyici Bir Eser
Öneri üzerine aldığım bu eserde, bir şehir -o zamanların- entelektüeli diyebileceğimiz birisinin, zorunlu olarak memleketin en ucunda, yaklaşık 2000 bin rakımlı, bir mevsim ulaşımın olmadığı, dillerini bilmediği insanların köyündeki yaşadıkları anlatılıyor. Kitapta olaylar kadar Edgü'nün kendini sorgulaması, sahafla felsefik diyalogları ve kendi içinde yaşadığı gelgitler benim gibi Ankara'dan doğuya gitmeyenler için güzel bir empati aracı. Kitapta psikolojik çözümlemeler yer almasına rağmen şiirsel bir anlatımı olduğu için gayet akıcı, bir günde bitirdim.

Edgü nün dediği gibi: Bu kitapta yazılı olanları anlamakta güçlük çekebilirsin...Çünkü anlamak ortak bir dil gerektirir...Ortak dil ise ortak yaşam/ortak bilgi/ortak birikim/ortak düş kimi yerde, ortak düşüş demektir..ama diyebilirsin ki bana yabancı olanı arıyorum ben..öyleyse yolun açık olsun...Ama gene de bu kitabı okuken elinin altında, büyük gezginlerin sözlükleri, andaçları bulunsun derim..
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Hakkari'de Bir Mevsim - S41

Şimdi söyleyin, neye ihtiyacınız var?
Kitap,defter ve ilaç, dedim.
Bunlar kolay başka? dedi.
Başka bir şeye ihtiyacım yok,dedim.
treudaimonia tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Ey çaresiz
Neyin çaresini arıyorsun
Neyin çaresi var, neyin yok
Yaz bunları bir kenara
Bir gün belki bulursun çareyi
İnsanlar ölmesin demiyorum
İstediğim ölümsüzlük değil
Ne kendim, ne başkaları için
İstediğim, çocuklar ölmesin
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Esmi hanım

Esmi hanım

@esmihanim

Alaaddin geliyor. Gece.
Hoca, benim kardeş hasta, diyor.
Nesi var? diyorum.
Ateşi var çok, diyor. Ölecek.
İlaç vereyim mi? diyorum.
Hayır, portakal ver, diyor.
Portakal yememiştir hiç."
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Artık söyleyecek birkaç sözüm var tümünüze!
Eğer bir tek mektupla sesleniyorsam, bağışlayın beni.
Çünkü tümünüz birbirinize benziyorsunuz.
Uçurumlar, uzaklıklar, denizler, akarsular ayırıyor bizi birbirimizden.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Ayse Nur

Ayse Nur

@zencirella

" Yolcu, bir gün yolunu yitirirsen , artık eski yolunu bulmaya çalışma , yeni bir yol ara kendine."
(sayfa:77)
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

İnsanoğlu kendine yetmesini bilseydi, önemli bir sorunun çözümlemiş olurdu.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Tezer Özlü’nün Yeryüzüne Dayanabilmek adlı kitabında Hakkari’de Bir Mevsim adlı filmden bahsetmişti. Henüz izlemedim, ama zihnimin bir köşesindeydi. E-kitabını buldum, kitabına öncelik vermek istediğimden başlıyorum...
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Batuuu (@batuuu)
iyi okuyorsnz gülşah Hanım
06.12.18 beğen 1 cevap
Gizém (@gizemoruc)
Bu bilgi için teşekkürler :) Tezer Özlü'ye dair ne varsa birikim yapmaya çalışıyorum. Filmi ve bu kitabı yazdim aklimin bi köşesine
06.12.18 beğen 1 cevap
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Kişi  kendinin pusulasıdır. paylaşım fotoğrafı
Kişi kendinin pusulasıdır.
Yolcu, birgün yolunu yitirirsen, artık eski yolunu bulmaya çalışma, yeni bir yol ara kendine.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Uykulu Filozof

Uykulu Filozof

@uykulufilozof

 paylaşım fotoğrafı
Yeni bir başlangıç..
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 1 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu kitabı hafif uykulu halinde iken okuyun ; kitabın bir yerinde uyur rüyanız da devam edersiniz yaşayarak..
14.04.18 beğen 3 cevap
Ruh Hassası

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Hassas Yazılar - Doğu'nun Münzevi Dili/ Ferit Edgü paylaşım fotoğrafı
Hassas Yazılar - Doğu'nun Münzevi Dili/ Ferit Edgü
Gemisi kayalıklara çarptığında ne kumsalda buldu kendisini ne de denizlerde. Göklere yakın, karlı dağlarda uyandı şuuru; yabancılar arasında bir yabancı olarak.

Melih Cevdet Anday bu kitap için, gerçek yaşamı bir roman yaşamına dönüştüren bir yetkinlik eseri demiş. Gerçekten benim de tam manasıyla katıldığım bir düşünce. Basit, hoş bir dil ama daha da ötesinde insanı Doğu'nun soğuk, soğumuş ve hatta 'soğutulmuş' diyarlarına götüren, yalnızlığıyla üşüten etkili bir dil aynı zamanda. Biraz da Ferit Edgü ile yaşadığım kader ortaklığının da nüfuz eden etkisi var. En nihayetinde kendisi de diyor ki:

''Çünkü anlamak bir ortak dil gerektirir.
Ortak dil ise,
ortak yaşam/ ortak bilgi/ ortak birikim/ ortak düş/ kimi yerde, ortak düşüş demektir.
Ortak değilse bile yakın/ benzer/ gibi.''

Bizimki belki ortak bir düş, belki ortak düşüş.
Düşlere düşmek belki ama biraz da gerçeğe düşüş.
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
14 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Ayrıca birçok ödül almış bir filmi de vardır. Beni etkileyen bir sahnesi vardır ki sizlerle de paylaşmak isterim.
https://www.youtube.com/w...h?v=tf0F7je6YYg
30.03.18 beğen 3 cevap
Baran Yusuf

Baran Yusuf

@baranyusuf

Şu an okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
"Demek istediğim şu, insan, çok basit şeylere bile, nasıl söyleyeyim, ilgi duymuyorsa ya da o konuları sevmiyorsa, ne diye anlamaya çaba göstersin? Kitapları da dostlarını seçer gibi seçmeli kişi, öyle değil mi? Ben öyle yaparım. (Yeniden kendine döndü, sevecen görünüşüne kavuştu.) İşte size on dost gibi on kitap verdim, dedi. Bakarsınız, karıştırırsınız, anlarsınız, seversiniz ya da kaldırıp atarsınız, unutursunuz."
EK 1
Uzun zamandır kitap oku-ya-mama durumuma bu kitap ile son vermiş bulunmaktayım. Kitabı yarıladığım şu anlarda , bu kitap neden onca zaman kitaplığımda öylece okunmadan durdu diye hayiflanmadim değilim. Bu kitabı okumamda sitenin sevdiğim şahsiyetlerinden biri olan @post-mortem 'in incelemesinin ışık tuttuğunu belirtmeden edemeyecegim. (Var olasın kardeşim. ) Bu kitap bittikten sonra @lotus 'un eşi Musa Karakaya 'nin kaleme aldığı imzalı bir şekilde bana armağan ettiği' Lisan-ı hâl ile ' kitabını okuyacağımı( @lotus hanıma ;) ) belirtmek isterim . 15.07.17
ataç ikon Hakkari'de Bir Mevsim
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
44 beğeni · 14 yorum beğen ikon
POST_MORTEM (@postmortem)
Eyvallah dostum bilmukabele. Güzel bir şeye vesile olabildikse ne mutlu :) Bu arada güzel övgülerine mazhar olabilmek ayrıca mutlu etti beni. Keyifli okumalar dilerim :)
15.07.17 beğen 1 cevap
Merve Ceydanur Özcan (@merveceydanurozcan)
Ne tesadüf bende filmini izledim bugün :) Ben kitabın O ismiyle basıldığını zannediyordum :)
15.07.17 beğen 1 cevap
kemalist betty (@kemalistbetty)
oku ve okuttur
16.07.17 beğen 1 cevap
9/10
101 oy
Sence kaç puan almalı?
0