up
ara
profil foto

Dar Kapı

Dar Kapı Konusu ve Özeti

Dar Kapı
Kalpazanlar kitabının da yazarı Andre Gide tarafından kaleme alınan Dar Kapı kitabı Edebiyat, Roman türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Basım yayınevinden 2009 yılında 9789752639249 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dar Kapı isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Buket Yılmaz çevirmiştir. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Dar Kapı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Buket Yılmaz
Yayınevi: Timaş Basım
ISBN: 9789752639249
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2009
Hayatın biricik anlamı olacak kadar derin bir aşkın trajediye dönüştüğü Dar Kapı'da sorgulanan, erdeme giden yolun zorluğudur. Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır.

Fedakârlık nedir, insan aşk için nelerden vazgeçer? Peki ya ilahi aşk?.. Saflık için, Tanrı'ya tertemiz geri dönmek için, erdem olarak kabul edilen değerleri korumak için insan hayatını verebilir mi?

Dar Kapı, tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı ruhsal fırtınalarını gözler önüne sererken, Nobel Edebiyat Ödüllü André Gide, çarpıcı üslubuyla okuru derinden etkiliyor.
Misafir

Misafir

@misafir000

Kütüphanemde bekleyen kitaplar arasında, okuyunca çok şey kazanacağımı, önemli olduğunu düşündüğüm kitaplar arasında, bir yıl kadar bekledi Dar Kapı. İsmini duyunca veya kitap gözüme takılınca “Aşkın en ince anlatımı” “Aşkın derin hali” “Aşkın kutsallığının müthiş anlatımı!” gibi kısa, içeriği çok geniş anlamlar içeren deyişler, pankartlara yazılmış halde canlandı gözümde. Çünkü bu deyişlere benzer şeyler duymuşum hep hakkında ve bunların dışında Nobel ödüllü Fransız yazar Andre Gide tarafından yazıldığını biliyordum. Müthiş bir beklenti tabii bende. Edebiyata bulanmış nefis bir aşk hikayesi okuyacağımı sanıyorum, yazar da Fransız. Bayılırım Fransızlara yani dillerine ve kadınlarına neyse efendim bunlar benim sığ düşüncelerim.
Kitabı okuduktan sonra bu kadar tanınmış bir kitap için okuyucu yorumlarının birkaç cümleyi geçmeyen, derin anlamlıymış gibi görünen aslında basit cümlelerden oluşmasına hiç şaşırmadım; acemi okur işi zira. Gide hayatından esinlenerek, edebi değer taşımayan, gerçek aşkın ilahi aşk olduğunu anlatan kısa bir roman, uzun bir öykü, belki de bir novella (kelime sayısına bakmadım)yazmış. Eserde iki genç kuzenin birbirlerine olan aşklarının, ilahi aşka ulaşmak için (ön bilgi verirsem, filmin sonunu söylemiş olurum(!) Edebi değeri de olmadığına göre, kitap okunmadan bitmiş olur.)geçirdiği aşamaları anlatıyor.
İçerik doğru mu? Evet benim gibi Allah’a/Tanrı'ya kayıtsız şartsız inananlar için doğru. Evet en büyük aşk, yaratıcıya duyulan aşk. Bunların hepsini kabul ediyorum ama kitap benim için zaman kaybından başka bir şey olmadı. Burada da kabahati önce kendi iman eksikliğimde, sonra da yazarda buluyorum. O ruhu yakalayamamış, duyguyu verememiş, edebi açıdan hiçbir şey katamamış.Hazar Sözlüğü’nde Allah’ı bulan birinin bu içerikte bir kitabı okuduktan sonra Allah’a doğru uçması gerekirdi.
Hep olduğu gibi oldu; özellikle sanatta, sanatsal değer taşımadan sadece bir amaca, düşünceye, ideolojiye yönelik eser verilirse şu aralar arenada çokça yer almaya başlayan kadın cinsel organını konu alan paylaşımlar gibi bayağılaşır (eser için bayağı diyemem asla) ve/veya basitleşir.Bu eser de konusunun derinliğine rağmen üslûbuna kurban gitti benim için.
Ah içime sinmeyecek ekleyeyim; fikirleri henüz benim gibi kirlenmemiş, safiyane niyetlerle Tanrı aşkı arayanlar için, duygulu, teşvik edici eser niteliğinde. Onlar bana aldırmasın.

Alıştığımız Orhan Veli şiirlerinin dışında bir şiir:

DAR KAPI
Nedir bu geceyle gelen bir sam?
Duyuyorum serzenişlerini.
Karanlıkta ağzının yerini
Arıyor deli gibi hafızam.

'Yanıyor unutulmuş buhurdan
Yine gecenin içinde sessiz'
Hatıralarla kabaran deniz,
Doluyor ruhun oluklarından

Işık yağıyor doğan geceden;
Nasıl diriliş bu, neden sonra?
Bu rüya gibi geceden sonra
Gidecek mi o maziden gelen?

Seziyorum senelerce susan
Ruhumda taptaze bir geriniş.
Sonuna vardığım çölden geniş
Ayaklarıma açılan umman.

Bütün mevsimlerimin üstüne
Geriliyor bembeyaz bir kanat.
Gelip durdu artık işte hayat
Bana hep onu vadeden güne.
Artık ebedi huzur deminin
İçebilirim sırlı taşından
Girmek üzereyim dar kapısından
O eski rüyalar aleminin.
ataç ikon Dar Kapı
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

DAR KAPI
DAR KAPI

Roman;Andre Gide(Fransız yazar.1869-1951);Varlık Yayınları; Türkçemize çeviren:Burhan Toprak Kasım 1957;152 Sayfa (8)(05.03.2017)

Devrettim Andre Gide'in DAR KAPI adlı bu romanını.

“Dar kapıdan girmeye çabalayınız. Çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı geniştir;yolu mahva götürür.Bu kapıdan girenler çoktur. Yaşama götüren kapı ise dar, yolu çetindir.Bu yolu bulanlar çok azdır.” (İncil’den)

Romanın erkek kahramanı Jerom kilisede vaaz dinlemiş ve Papazın İncil'den naklettiği bu sözlerden etkilenmiştir.Dayısının iki kızından büyük olan Alissa'ya âşıktır Jerome. Bu vaazı dinledikten sonra Alissa'dan hemen uzaklaşmakla ona daha layık olacağını sanır.

Alissa'nın hemen hemen Jerom ile akran Jülyet adında bir de kız kardeşi vardır.Romanı okumak niyetinde olanlar buradan sonrasını okumayabilirler.Jerom ile Alissa'nın aşkı alenen ortadadır artık.O sıralarda Jülyet'e kısmet çıkar.Jerom'un baldız gözüyle baktığı Jülyet ile evlenmek isteyen adam hiçbirinin tanımadığı bir bağcıdır.Bağcı Jülyet'i isteyince,aslında Jülyet'in Jerom'u sevdiği ortaya çıkar...

Ortalık karışır bu durumda.Alissa aslında Jerom'den iki yaş büyüktür. Kız kardeşinin 'Bağcı Damat Adayı'nı sevmediğini haykırır Alissa. Evlenmelerine karşı çıkar.Kendi aşkını feda edip kardeşi Jülyet ile Jerom'un yakınlaşmalarını sağlamak ister Alissa.Jülyet ise belki de bu gelişmelerden rahatsız olup kendisini isteyen bağcıyla evlenir. İlişkilerine bir süre ara veren Alissa ile Jerom'un araları açılır gibi olsa da birbirlerini çok sevmeye devam ederler.Bunu okuyucu olarak Alissa'nın Jerom'e yazdığı mektuplardan ve tuttuğu günlüklerden anladım ben.Gide acayip bir yol tutmuş bu aşkı anlatıyorken.Jerom tutuk davranıyor Alissa'ya karşı.Alissa ise aklını Allah aşkı ile bozmuş. Gerçek aşka ulaşacak fakat Jerom'un aşkını yadsıyacaktır sürekli.

Aslına bakarsanız Jerom'un Alissa karşısındaki tutukluluğu bu ilişkiyi hepten çıkmaza sürükler.Yazar aynı zamanda Jerom rolünde olduğundan bu beceriksizliğini kabule yanaşmaz! İlginç bir kurguya sahipti Dar Kapı adlı bu roman.Sonunda Alissa gerçekte aşkına bedensel bir temas,bir karşılık bulamadığı için hastalanır.Gide bu gerçeği gizler sürekli.Bir yazarın,kendisini anlattığı fakat iki âşığın bir araya gelememesindeki kabahatin kendisinde olmadığını bile ima etmediği bir kurgu bu.Sanki Alissa kaçıyormuş gibidir sürekli!..Pek ilginç!

Pazar,5 Mart 2017
EK 1
Sabah Türk Dili Kurumunun İMLÂ KILAVUZU (1988 basısı) başlıklı kitabı geçti elime;öylesine bir yerinden açmış okuyordum.36'ıncı sayfasındaki Tırnak İşareti maddesi altında şunlar yazılı idi:

Bu günün gençleri 'Dar Kapı'yı okumalıdırlar. (Ahmet Hamdi Tanpınar)

Tanpınar'ın bu önerisiyle kitabın yıllardır kitaplarımın arasında duruyor olduğunu hatırladım!..Kim bilir bu öneriyi okumasaydım DAR KAPI başlıklı bu romanı ne vakit okuyacaktım?!.. 05.03.17
ataç ikon Dar Kapı
kitaba 8 verdi
5 beğen · 7 yorum
Black Garden (@blackgarden)
Tanpınar, ''Bu günün gençleri 'Dar Kapı'yı okumalıdırlar. '' dedikten altmış veya yetmiş sene sonra bir okur, bunu tesadüfen görüyor ve 'Dar Kapı'yı okuyor. Belki de seksen sonra, bu da pek ilginç, Semih Abi...
05.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ahmet Hamdi Tanpınar 1901 yılında doğmuş ve 1962 yılında vefat etmiş.HUZUR adlı romanını iki defa devretmiş biri olarak ben Tanpınar'ın vefatından tam bir yıl önce doğmuşum.Haklı çıktın! "Gençler okusun" diyor ama! Benden ziyade sana düşüyor DAR KAPI başlıklı bu romanı okumak!
05.03.17 beğen cevap
Black Garden (@blackgarden)
Ben de pek genç sayılmam Semih Abi, keşke rahmetli yazarımız ''gençler'' diyeceğine belirli bir yaş aralığı belirtseydi. Şaka bir yana Semih Abi, umarım bir gün okurum sizin de beğendiğiniz bu romanı, öncesinde Pierre Rey okuyacağım, söz verdiğim üzere...
05.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Halil "genç" olup olmadığımıza karar verelim! Bir ila on yaş arasında çocuk idik,on ila yirmi yaş arası ergen ve delikanlı/genç kız olduk,yirmi ila otuz yaş arasında adamlığa/kadınlığa soyunduk,otuz ile kırk yaş arasında genç adam/kadın olduk,kırk ila elli yaş arasında adam/kadın sayıldık,ellisinden sonra ise yaşlı/orta yaşlı sayılıyoruz.Bak yaşını sormadım;sen DAR KAPI başlıklı bu romanı oku! Hem o Pierre Rey adını ikide bir anıp durma lütfen! Rahatsız olanlar çıkabilir!
05.03.17 beğen cevap
Black Garden (@blackgarden)
Semih Abi, bunu her ne kadar hissetmesem de sizin hesaplarınıza göre genç adam oluyorum. Ahmet Hamdi acaba kaç yaşında okudu bunu, sormak lazım fakat öneriniz üzere Andre Gide ismine biraz baktım internetten Semih Abi, biliyor musunuz Cumhuriyet Dönemi edebiyatçılarımız bu Andre Gide isminden epey bir etkilenmişler. Orhan Veli'nin 'Dar Kapı' isimli bir şiiri de var ya, acaba bu romana istinaden mi yazmış bu şiiri, bunu da sormak lazım da hiçkimseye hiçbir şey soramıyoruz uzun zamandır. Bu yazarın 'Isabelle' isimli bir romanı da meşhurmuş, gençlerin dilinden düşmüyormuş falan derken Semih Abi, size sık sık yorum yazarken sizi de cevap yazma durumunda bırakarak kıymetli vaktinizden alıkoyduğumu da düşünüyorum zaman zaman, eğer öyleyse yine de söylemeyin bunu bana, Andre Gide gerçekten ilginç bir edebi kişilik, diğer ismi de isteğiniz üzere bir daha zikreymtmeyeceğim, zira insanları da rahatsız etmek istemem, geri düzeltmesi biraz zor oluyor da...
05.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Salt benim hesaplarıma göre değil bir süredir tüm dünyada yaş aralıklarına karşılık benim bildirdiklerim geçerli Halil.Cumhuriyet Dönemi edebiyatçılarımızın Andre Gide isminden epey etkilenmiş olduklarını biliyordum da Orhan Veli'nin DAR KAPI başlıklı bu romanla aynı adı taşıyan bir şiirinin olduğunu senden duyuyorum.Sırası geldiğinde hep söylüyorum Halil:Bana özel ya da genel aklın(ız)a gelen her soruyu sorabilirsin(iz)."Kıymetli vaktimi(!)" keşke böyle kitaplar ve yazarları üzerine harcayabilsem sürekli.Pierre Rey hakkında yazdığım doğru değil.Bu Yazarımızın adını ne kadar zikretsek azdır;Hazret bana göre dünyada yazılabilecek en 'roman gibi roman'ı yazmıştır.Kimseyi Pierre Rey adıyla rahatsız etmeyiz;merak etme!
05.03.17 beğen cevap
Black Garden (@blackgarden)
Pierre Rey'i okuyacağım Semih Abi, söz verdiğim üzere ama size daha önceden belirttiğim sebeplerden ötürü biraz daha zamana ihtiyacım var. Bu 'Dar Kapı'yı da merak ettim ve tekrar kış gelince kar da yağınca 'Çingenem' başlıklı romanı da okuyacağım ki burada hava koşullarını siz belirlemiştiniz. :) Semih Abi, ben ilginiz ve samimiyetiniz için teşekkür ediyorum. :)
05.03.17 beğen cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Romanlarıyla kişiliği örtüşen,1947 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan André Gıde'nin Dar Kapı kitabını bitirdim.
Yazılış süreci yaklaşık üç yılda tamamlanan Dar Kapı,ilk defa 1909 yılında yayımlanmış.Dar Kapı'da,bir gençlik aşkı aracılığıyla erdem ve ilahi aşk kavramları sorgulanıyor. Jerome’nin dar kapısı Alissa’dır ve o kapıdan geçemez. Alissa’nın dar kapısı Tanrı’dır ve o kapıdan geçer. Kimi ferah yolu tercih eder, kimi dar kapı’yı ve bu kapı iki kişinin geçemeyeceği kadar dardır.

Dar Kapı ismini yazar, romanda geçen bir dinsel metinden esinlenerek koymuş. Alissa’nın benimsediği “Ebedi hayata giden yol ince, gelinen kapı dardır…” anlamındaki deyiş, onun son zamanlarındaki ruhsal arınmasıyla üzerinde durduğu, içinde hissettiği, İncil’den alınma bir düşünce olmuştur. Bu yüzden aşkı devam etmekle birlikte artık Jerome’u hiç görmemeye karar vermiştir. Dar Kapı adı buradan gelmiş.

Tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı iç fırtınaları gözler önüne seren; yazarın çarpıcı üslubuyla okuru silkeleyen bir kitap.

Dar Kapı, sohbet havasında yazılmış. Olayların gelişimi -özellikle manevi değişimler- mektupla ve günlük aracılığıyla anlatılmış. “Dar kapıdan girmeye çabalayınız. Çünkü kişiyi yıkıma götüren kapı büyük ve yol geniştir. Bu kapıdan girenler çoktur. Yaşama götüren kapı ise dar, yol da çetindir. Bu yolu bulanlar çok azdır.” (İncil’den).
ataç ikon Dar Kapı
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
papatya 10

papatya 10

@papatya

Sevgili jerome,
Bana yaptığın teklif üzerine iyice düşündüm. Senin için fazla yaşlı olmaktan korkuyorum. Şu anda belki bunu fark etmiyor olabilirsin, çünkü henüz başka kadınları tanıma fırsatın olmadi. Ancak ileride seninle olduktan sonra senin artık benden hoşlanmadigini gördüğüm takdirde çekeceğim acıları düşünüyorum. Bunlari okurken kızacaksin; itirazlarini duyar gibi oluyorum; yine de hayatta biraz daha ilerleyene kadar beklemeni istiyorum. " ..
'Insana güvenen insanin vay haline' diyor incilde
..
Neydi aşk? Var mıydı aşk? Nerdeydi aşk? Yanmak miydi sevmek mi? nelerden vazgeçebilir ne kadar bekleyebilirdik aşk için? bir sevdayı kaybetmemek adına ardımızı dönüp gitmeli mi yoksa kalıp savaşmalı mıydık? sevgili jerome unutabilmek gerçekten mümkün değil mi?
.. Nobel Edebiyat ödüllü #kitap
Dar kapi / andré gide aklımda bi takim sorularla kaldığım bi eserdi
ataç ikon Dar Kapı
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
beşir kaya

beşir kaya

@besirkaya

Herkesin hayatı, dar kapılarla çevrilmiştir aslında.
Rahatlıkla geçip feraha ulaşacağımız birçok kapıyı, kendi inançlarımız, korkularımız, endişelerimizle daraltıp kendimizi kendimize tutsak ettiğimizi çok geç fark ederiz. Yaptıklarımızdan ziyade yapamadıklarımızdan daha çok pişman olmamızın gizli nedeni de budur zaten, yaptıklarımızın sonuçları kötü çıksa da, çıkan sonuçlarda bizimle birlikte başkaları da sorumludur, başka birilerinin iradesi işin içine girmiştir, pişmanlığımızı ve öfkemizi başkalarının üstüne yıkabilir, pişmanlıktan kendi payımıza düşeni azaltabiliriz.
Ama yapmadıklarımızdan duyduğumuz pişmanlıkların bizden başka sorumlusu yoktur, bizden başka bir suçlu bulamayız, o pişmanlığı tek başımıza sahiplenmek zorunda kalırız.
ataç ikon Dar Kapı
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Dar Kapı - S41

-İnsan çok zeki olur da şiir sevmeyebilir.Senin şiir okuduğunu hiç duymadığım gibi benden de okumamı istemedin hiçbir zaman.
küçük k. tarafından eklenmiştir.
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Sitem etmeden duramadım, bugünkü mutsuzluğumun hangi mutluluğun yasından geldiğini gösterdim.
ataç ikon Dar Kapı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

“Bir gün gelecek ve sadece sevmiş olduğunu hatırlayacaksın."
ataç ikon Dar Kapı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

“Seni ustalıkla davranamayacak kadar çok seviyorum ve seni ne kadar çok seversem seninle konuşmayı da o kadar az becerebiliyorum.”
ataç ikon Dar Kapı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

“Ama bundan sonra nesnesi olmayan bir aşk için inat etmek ne ifade eder ki...”
ataç ikon Dar Kapı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Anka Diana.

Anka Diana.

@zumruduanka

Yalnız yürümek için yeterince güçlü değil misin? Ama bana yolu gösteren sensin.
ataç ikon Dar Kapı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
253
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...