ara

Fareler ve İnsanlar

- Of Mice And Men

Fareler ve İnsanlar Konusu, Özeti ve Türleri

Fareler ve İnsanlar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751412386
Sayfa: 110 sayfa
Basım Tarihi: 2007
George ve iriyarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada sahip oldukları tek şey, aralarındaki dostluk ve kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir... İki arkadaş, hayallerindeki arazi için gereken parayı biriktirmeyi planlamaktadır. Ama bir çocuğun zekâsına, aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie'nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulaştığında, George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmeyecektir...
Fareler ve İnsanlar kitabı Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde yer almaktadır.

Fareler ve İnsanlar - s41

"Memnun oldum," dedi iri kıyım adam. "Benim adım Carlson."
Bayaz Atlı Kurbağa tarafından eklenmiştir.
545
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
124
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
16
KİTAP
Herkesin Kitaplığında Bulunması Gereken Kitaplar
Ben kitap okuyorum diyen herkesin kitaplığında mutlaka bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Arkadaşınıza ödünç versen...
6
KİTAP
Yönetici ve liderlerin okuması gereken kitaplar
İş dünyası, yönetim, liderlik gibi konularda kendini geliştirmek isteyen herkesin mutlaka okuması gereken en iyi kitaplar lis...

Eugene de Rastignac

@eugene-de-rastignac

Kadim bir dostluk hikayesi
Steinbeck Amerikan Edebiyatının en önemli yazarlarından birisidir. Yapıtlarının bir çoğunu toplumsal gerçekçilik akımında yazmıştır. Setinbeck'in yaşadığı dönemde Kapitalizm 1929 Ekonomik buhranını yaşyordu ve Amerikan toplumu krizden dolayı geleceğe olan inancını ve umudunu kaybetmişti.

Steinbeck'in Gazap Üzümleri, Bitmeyen Kavga, Fareler ve İnsanların toplumsal ve ekonomik arka planında bu büyük ekonomik buhran vardır.

Steinbeck bu hikayeyi İrlanda'lı ünlü yazarın bir tarla faresinin bütün bir mevsim boyunca çalışıp tarlaya yaptığı yuvasının ve emeğinin bir çiftçinin tırpanıyla yıkılmasını anlatan bir şiirden esinlenmiştir.

Roman iş aramak amacıyla başka köylere göç eden zihinsel engelli Lennie ile kankası George'un sonu trajik biten dostluklarını anlatır. Lennie, güçlü fiziği yüzünden canlıları severken istemeden öldüren zihinsel engelli, saf, masum birisidir. George ise Lennie'ye her anlmada yol gösteren hayat arkadaşıdır. Büyük ekonomik buhrandan dolayı , ekonomik güçlüğe giren ve iş aramaya çıkan bu ikiliyi hayatta tutan tek şey, beraber kuracağı çiftilik ve mutlu bir yaşamdır. Ama hayatın trajedisi baskın çıkacak ve George bu ikilinin kadim dostluklarını ve gelecek hayallerini istemeden ve trajik bir biçimde sonlandırmak zorunda kalacaktır.

Bir edebi metinin başarı ölçüsü, o metnin yeniden kurgulanabilmesi ve evrensel olabilmesidir. Fareler ve İnsanlar'ın büyük bir eser olmasının ve sayısını hatırlamayacağım kadar filme, hikayeye konu olmasının nedeni de budur. Stephen King'in Green Mile'ındaki siyah karakter, Lennie'nin siyah versiyonundan başkası değildir. Yada Edward Scissorhand'deki insanlara dokunamayan Edward gibi.

Bununla beraber romandaki ikinci tartışma, bir insanın zihinsel engelli olsa bile suç işlemesi halinde idamı hak edip etmeyeceğidir.
Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi
5 beğen · 2 yorum
รєรรเz ภ๏tคlคг (@hercai)
Okumak istediğim bir kitaptı ama bir türlü fırsat olmadı. Bu incelemeden sonra biran önce alıp okumak istiyorum :) Teşekkürler
14.03.17 beğen cevap
Eugene de Rastignac (@eugene-de-rastignac)
kesinlikle okumalısınız. seveceğinizden ve bir solukta okuyacağınızdan hiç şüphem yok :)
14.03.17 beğen cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

P.M.
Ah be insancıklar... Bazen dillendirmek güzel de, bazen de hayallerinizi kendinize saklasanız ne var?
Steinbeck, karakterleri ve olayın geçtiği mekanları güzel tasvir etmiş. Bunda, o bölgede doğup büyümesi de etkili elbette. Karakterler de okurken okuyucunun kafasında şekilleniyor gibiler. George, Lennie, Slim, Curley ve diğerleri... Anlatıldıkça zihnimizde birer portreleri canlanıyor gibi. Bu yönüyle kitap, kısa olsa da etkili oluyor.
Crooks'a yapılan muamele ve onun durumu kabullenişi, siyahlara yapılan ırkçılıktan dem vuruyor. George ise çocuk bakıcılığı işini pek beceremiyor. Bir yerde kendisine hak vermeden de edemiyoruz çünkü bakmayı üstlendiği, başını belaya sokmasın diye uğraştığı adam, çocuk aklına sahip bir ızbandut. Kitaba dair değinmek istediğim bir şey de şu. Zaten kısa olduğu için hikayeye değinmek yersiz. Bir solukta bitiyor kitap. Ama MEB'in 100 Temel Eser kapsamında olmasına rağmen kitapta bazı yerlerde küfürler ve şiddet içeren bölümler var. Öğretmen veya pedagog arkadaşlar daha iyi bilirler tabii ama belli bir yaş grubunun üstü okumalı diye düşündüm yani. Çocuk kitabı değil.
Fareler ve İnsanlar
kitaba 7 verdi
14 beğen · 3 yorum
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Şiddetle tavsiye ediyor musun ? :))
09.06.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Orta şiddette tavsiye ederim ;)
09.06.17 beğen cevap
Tokmakan ♌️ (@tokmakan)
Peki:)
09.06.17 beğen cevap

Emirhan Oruç

@emirhan-oruc

Bir kitapta birçok konuya temas edilebilir mi hem de çok hacimli olmayan bir kitapta? Bu soruya 'Evet' cevabını verdiriyor bu eser. Dostluğun değeri, bir topluluk içerisinde belli kişilere yapılan ayrımcılıklar, yoksulluk ve acı gibi konuları ustalıkla işlemiş John Steinbeck bu eserinde. Mekan olarak o dönem popüler olan bir çiftlik seçilmiş ve olay da sadece belirli bir mekanda geçiyor. Roman kısa olmasına rağmen etkileyiciliğinden bir şey kaybetmiyor. Son kısım özellikle okuyucuda derin izler bırakacak cinsten. Okunması gereken klasiklerden biri Fareler ve İnsanlar.
Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Ceren Cengiz

@ceren-cengiz

Yasaklı bir kitap insanlarda her zaman o kitabı okumaya yönelik hislerini tetikler aslında . Valla bana da aynen öyle oldu ve okudum . Küçük çocuklar okursa psikolojileri bozulmaz . Çünkü herkesin içinde olan bir şey anlatılmıyor kitapta . Belki de milyonda bir olacak bir vaka ; yumuşak bir şey gördüğünde kendini tutamayıp onu sıkmak isteği .
Son derece ilginçti ve sonu da şaşırtmadı ama iyi ki okumuşum ya :)
Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

SEVGİ

@meriem-sevgi

Yıllar sonra anladım neden kitabın adına Fareler ve İnsanlar demiş olabileceğinin. Anladım ki sadece yaşlı adamın cebinde fare taşımasıyla kalmıyordu bu iş. Bu sadece bir örnekleme bir somutlaştırmaydı belki de. Anladım ki İnsanların yaşamlarına bencilce müdahale de bulunduğunuz zaman insanın yaşamını belki de bir farenin yaşamına dönüştürebileceğinizi hiç düşünmemiş olduğumu?
Fareler ve İnsanlar
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Omer faruk ezer

@omerfarukezer

Insanların yureginin iyi olmasi icin akla ihtiyaci yoktur..
Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Hatice Betül Aygün

@alticizilicumleler

Sana bir şey diyeyim mi?
İnsan çok uzun süre yalnız kaldı mı hastalanır, yalnızlıktan hastalanır.
Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

fall

@aysenur6

Tanıdığın biriyle gezmek yalnız olmaktan çok daha iyi...
Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

fall

@aysenur6

..."kitaplar bir halta yaramaz. İnsanın birine ihtiyacı vardır, birine yakın olmak ister." İnler gibi devam etti. "Kimsesi yoksa delirir insan. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında biri olsun. İnanın bana, insan fazla yalnız kaldı mı, hastalanır.
Fareler ve İnsanlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

O kadar da iti bir çocuk ki. Onun böyle bir şey yapacağı aklımın ucundan bile geçmezdi.
Fareler ve İnsanlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

8.7/10
393 oy
Sence kaç puan almalı?
0