ara

Peter Pan Ölmeli

- Peter Pan Must Die: A Novel

Peter Pan Ölmeli Konusu, Özeti ve Türleri

Peter Pan Ölmeli
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054629640
Sayfa: 528 sayfa
Basım Tarihi: 2014
Aklından Bir Sayı Tut'un yazarı John Verdon'un şimdiye dek yazdığı bu en şaşırtıcı romanında, her olayı bulmaca çözer gibi ele alan Dave Gurney, polisin belirttiği şekilde işlenmesi imkansız olan bir cinayeti sıra dışı dehasıyla çözebilecek mi…

Varlıklı bir işadamı, annesinin cenazesinde suikasta kurban gitmiştir. Suçlu bulunan karısı tutuklanır ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Onun masum olduğuna inanan sürgündeki dedektif Hardwick, bu esrarı çözebilecek tek kişinin, Dahi Dedektif Dave Gurney'in kapısını çalar.

Suikastçının, bulunduğu noktadan hedefi vurabilmesinin imkansızlığı sadece Gurney'in dikkat edebileceği küçük bir ayrıntıydı.

Gurney, soruşturma için delilleri toplamaya başladıkça birbiri ardına tuhaflıklar olduğunu fark eder ve çok geçmeden tehlikeli bir adamın, sonucunda sadece ölüm olan şeytani hamleleriyle karşı karşıya kalır. Bu adamla alay eden herkes, bir gün ansızın ortadan kaybolmuş, kendilerinden bir daha hiç haber alınamamıştır. Öldürürken hep aynı şarkıyı mırıldanan, dünyanın en azılı tetikçisi, çocuk görünümlü olduğu için "Peter Pan" denilen sihirbaz bir cani.

"Dehşet verici bir olay ve çatallı yol ayrımında bir dedektif. Kesinlikle başarılı bir kombinasyon."
New York Daily News

"Sherlock Holmes gibi Gurney de gerçeğe o derece susamış, hassas ve mantıklı."
New York Times

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip."
Washington Post
Peter Pan Ölmeli kitabı Tavsiye ettiğim kitaplar listesinde yer almaktadır.

Peter Pan Ölmeli - s41

"Bu kadın kocasından ayrılmak istiyordu ama bunun için Carl'ın parasından vazgeçemezdi elbette. Bunun için de bir kiralık katil tuttu. Ama bu kiralık katil onun teklifini kabul etmedi. O zaman ne yaptı zanlı? Sevgilisini, yani özel hocasını kandırmaya çalıştı. Carl ölürse, o da ondan kalacak mirasla tropik bir adada ömür boyu mutluluk içinde yaşayabilecekti. Çünkü sayın jüri üyeleri, Carl evliliğini hâlâ kurtarmak istiyordu ve vasiyetnamesini henüz değiştirmemişti..."
tarafından eklenmiştir.

Peter Pan Ölmeli Kitap Listeleri

293
KİTAP
Beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavsiye ettiğimiz kitapları paylaştığımız listedir....
266
KİTAP
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz....
293
KİTAP
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarınızı unutmanıza sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede!...
133
KİTAP
...

timaz mohsenzad.

@timaz-mohsenzadeh

- John Verdon
8.3 (225 oy)
okunabilir ve iyi roman
John Verdon'dan okudugum ilk kitapti bu ki serinin son kitabi oluyor. bu serinin diger kitaplarini okumadim ama okuyacagim. roman guzeldir ve biraz yavas ilerlese de mantikli baslayip ve devam ediyor. kitabin son 20 sayfasinda her sey belli oluyor ve bulgular birbirine baglaniyor. olaylarin cozumu birden bire anlatiliyor ki keske bir iki sayfa cozumden once buna bir giris yapilsaydi dusunuyorum. birde kitapta 2 tane bolum var ki romanin olaylari ile hic bir ilgisi yok ve bu bolumlerde sadece karakterin nasil hayvanlara kumes yaptiklari anlatiliyor. yazarlar normalde boyle kucucuk romanciklari ara ara asil romanin icine sigdiriyorlar ve bu sorun degil. ama bu iki bolumun romanla uzaktan yakindan alakasi yok ve son sonucla da ilgisi olmadigindan, cok rahatlikla onlari okumaktan vaz gecebilirsiniz. olaylarin bir biri ile mantikli baglantisi bir heyecanli sona dogru ilerliyor ve polisiye/gerilim romanlari sevenler tatmin olacaklar.
Verdiği Puan: 7
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Büşra Atalay

@busra-atalay

- John Verdon
8.3 (225 oy)
Aslında kapanmış bir cinayet davası,suçlu kurbanın karısı bulunmuş ancak hikayede oturmayan parçalar,sorgulanmayan tanıklar ve gizlenen deliller var.Emekli polisimiz Dave gurney teşkilattan atılan arkadaşının ondan yardım istemesi üzerine olaya dahil olur ve hikaye başlar.
İp uçları bulunmaya başladıktan sonra kitabın sürükleyiciliği de artıyor ve merak içinde sayfaları hızla çeviriyorsunuz.Akıcı ve sıkmayan bir kitap olmuş sonu oldukça zeki düşünülmüş ancak biraz okuyucuya da fikir verilse daha hoş olurmuş baş kahramanımızın birden bire kafasında şimşekler çakıyor ve olayı çözüyor gibi olmuş.Ama genel olarak bakılırsa gayet okunulası bir kitap.
Verdiği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nisa Nur Yıldız.

@nisayino

- John Verdon
8.3 (225 oy)
John Verdon her yeni kitabını bir öncekinden çok daha iyi yazıyor bu yüzden de en güzeliydi diyebilirim...David Gurney bu macerasında ilk kez bilinçaltına iniyor, duygularının ve sevginin değerinin farkına varıyor. Madeleine ve Dave hayatımda gördüğüm en uyumlu çift...Örnek bir evlilik. İlk kez bu seride gerçekten korktum. Sonu tahmin ettiğim gibi bitmedi ama tahmin ettiğimden daha duygusaldı bana göre...Bu seriyi o kadar seviyorumki ilerde bu seri kitaplarının hepsini alıp kendimi kötü hissettikçe okuyacağım.Çünkü bu seri diğer cinayet ve polisiye romanlarından farklı olarak insana çok güzel duyguları betimliyor.Kesinlikle muhteşem bir kitap ve de seri... :)
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
- John Verdon
8.3 (225 oy)
Güzel kitap
John Verdon 'un diğer üç kitabında olduğu gibi bu kitapta da süper dedektif Gurney döktürüyor. Çok az detay olmasına rağmen kitabın sonuna doğru Gurney'in olayı hemen çözmesi ve fazlaca şanslı gelişmelerle finale girmesi biraz rahatsız etse de yazarın anlatımı ve kitabın kurgusu sayesinde merakla okunabilecek bir kitap. "Aklından Bir Sayı Tut" u beğenmiş olmanın etkisiyle diğer üç kitabı okumuş birisi olarak " Peter Pan Ölmeli " nin " Aklından Bir Sayı Tut " un seviyesinde olmadığını söyleyebilirim. Ancak ne olursa olsun bir çok polisiyeden daha güzel bir kitap. Polisiye severler zaten okuyacaktır ama polisiye okumayanlara tavsiye olunur.
Verdiği Puan: 8
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

şevval

@phalange

- John Verdon
8.3 (225 oy)
John Verdon, Gurney serisinin herbirinde tempoyu daha da arttiriyor. Ama ben 4 kitapta da sonlarda soru isaretleriyle kaldim. Kitaplar gercekten cok surukleyici. Ipucularindan yola cikarak aranan bosluklar kendinizi kaptirtiktan sonra sizi de dusunduruyor. Ancak ben bu bosluklarin hicbirinin tam karsiligini alamadim. Mesela 'Peter Pan Olmeli'de, sokak lambasi buyuk bir sorundu. Tamam katil yakalandi ama sokak lambasinin konumu hala bir soru isareti. Kitap cok guzel detaylarla geliyor ama final ansizin yapilmis. O kadar dusundurten detaylarin yarisi bos kaldi bende. Bir dedektif sadece eski karisi yuzunden mi kanit karartmis? Sonunda Kay'e noldu mesela? Kafamda deli sorular..
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

büşra

@busrace

"Birinin dedesi gibi görünmeye mi çalışıyorsun sen, Tanrı aşkına?" diye sordu. "Yani dengeli, güven verici ve sevimli görünüyorum, değil mi?"
- John Verdon
8.3 (225 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Demet

@mirte

"Ben kendimi gerçeği arayan bir adam olarak görmek isterim, ama belki de sadece yalanları ortaya çıkaran biriyim."
- John Verdon
8.3 (225 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Sevde

@sevde18

Hayatta sevgiden daha değerli hiçbir şey yoktur. Önemli olan sadece ve sadece sevgidir.
- John Verdon
8.3 (225 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı ·

büşra

@busrace

Gerçek bir suç mahalli, hiçbir fotoğrafın ya da tanımlamanın yapamayacağı kadar somut, belirgin ve netti. Orada açık gözlerle ve zihinle baktığın zaman birçok sorunun cevabını bulabilirdin.
- John Verdon
8.3 (225 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Züleyha

@zuleyha

İnsanın kendini bilmesi, kişilik değiştirme gücü vermiyordu ona.
- John Verdon
8.3 (225 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Benzer Kitaplar

8.3/10
225 oy
Sence kaç puan almalı?
0