ara

Antabus

Antabus Konusu, Özeti ve Türleri

Antabus
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750721687
Sayfa: 112 sayfa
"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir. İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız.

Antabus Resimleri

Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Antabus - s41

Bence tecavüz meselesini biraz fazla abartıyorlar. "Ay şöyle vahşet, böyle genç kızların hayatını karartıyorlar," diye... Görüyorum televizyonda kızları da, yüzlerini kapatmışlar, hüngür hüngür ağlıyorlar. Bu kadar büyütecek, gazetelere sayfa sayfa haber yapacak bir şey yok. Ne var, ben her gün uğruyorum!
Nil 🦄🌵 tarafından eklenmiştir.

Antabus Kitap Listeleri

Bu kitap henüz hiçbir kitap listesine eklenmedi.

📚 Kübra Ç📚.

@kedilikitapsever

- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
📍Bir kitap hem nefes alamadan hemde gözyaşları içinde okunur mu ? Evet okunur. Bu kitap okunur..
📍Peki bir kitap etrafta yaşanan olaylara karşı duyarsızlaştığımız için insanı suçlu hissettirir mi? Evet, bu kitap hissettirir..
📍 Ve bu kitap gerçek mi ? Evet, ülkemizde yüzlerce binlerce kez gerçek...

📖Seray Şahineri ilk defa dün bu kitabıyla tanıdım. Diğer kitaplarını da mutlaka alacağım. Tabi önce antabusu sindirmem gerek. Ülkemizin acı gerçeklerini öyle bir dille anlatmış ki, sayfalar çevrilmiyor döne döne tokatlıyor insanı..

📖 Bir kadın,Leyla.. Gazetelerin 3.sayfa haberi Leyla, Leylalar.. içim acıyarak, kendimden utanarak okudum Leylalarımızın hikayesini. Seray Sahiner cesur bir şekilde kaleme almış bu hikayeyi. Günümüz kadınını çok iyi temsil ediyor hakikaten kitap. Çok şey söylenebilir bunun üzerine ama bu kadınların yaşadığı şiddeti hafifletmez.

📖 Kesinlikle herkesin antabusu okumasını isterim. Hatta ülkemizde okumayan kalmasın derim. Davulun sesi kimseye uzaktan hoş gelmesin..

🌟 10/10 Tam puan !

Huzursuz okumalar...!
Verdiği Puan: 10
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Evren Erarslan

@evren-erarslan

- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
Öykü genç yaşta kocaya verilen, hoş verilmese de evde de huzuru bulunmayan, türlü tacize uğrayan, çevresinden el uzanmasını beklerken, uzanan ellerden bile zarar gören günümüz kadınını çok iyi temsil eden Leyla'yı anlatıyor.
Bir gazete haberinden yola çıkarak iki farklı hikayeyi harmanlayan kitabımız, bize şiddetin, kadın-erkek eşitsizliğinin acı tarafını, mizahi dille bezeyip anlatıyor.
Kitap çok akıcı bir dile sahip. Zaten öykü anlatımı betimden uzak duruma odaklı çalıştığı için sanki bir anıyı anlatıyor hissi veriyor.
İçerik olarak vurucu yanlarının ötesinde, gerçekten bir kadının hislerini, şiddet görmesine rağmen neden sessiz kaldığı ile ilgili çözümlemeyi çok iyi sunuyor.
Ayrıca kitabın uyarlandığı bir tiyatro oyunu bulunmakta ve Nihal Yalçın performans göstermekteymiş.
Verdiği Puan: 8
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nil 🦄🌵

@nill

- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
Tanıdık biri; Leyla
Kitap, gazetelerin 3.sayfalarında her gün gördüğümüz haberlerden olan kadına şiddet ve kadının öldürülmesi ya da intiharı ile ilgili bir kitap. Kısa, yer yer komik, yer yer çok fazla açık sözlü ama hep bildiğimiz hatta ezberlediğimiz şeyler... Bizde ya da çevremizde, ailemizde yoksa eğer dışarıda olanlara sadece"vah vah, tüh tüh" diyoruz. Vicdanımızı rahatlatıyoruz. Kitapta Leyla da bunu diyor bize zaten. Ve de çok haklı.
Edebiyatın biraz dışından ama hayatın da tam içinden yazılmış okunası bir kitap.
Verdiği Puan: 8
7 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Şeyma

@seymasgz

- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
Okuma sandalyemden hiç kalkmadan, bir defada, bir solukta bitirmiş bulundum bir kitabı daha. Elimden bırakmadan hemen sonuna ulaşmak istedim. Öykü çok sağlam ve farkındalık sağlıyor. Günlük hayatta çok sık karşılaştığımız ama çoğu zamanda maalesef duyarsız kalmayı tercih ettiğimiz durumlardan birini anlatıyor. Kadına şiddet. Umarım insanlar oyunları ve kitabıyla Seray Şahiner'in anlatmak istediği temayı anlamışlardır.
Verdiği Puan: 8
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Gamze Aslan

@gamzeaslan

- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
Trajikomik, Doğal
Kitabın edebi yönü hiç yok ama çok sürükleyici bir çırpıda bitti. Olayların içine çekiyor yazar sizi. Kitapta başına gelmedik kalmayan bir kadın anlatıyor bazı yerlerde argo ve küfür de var ama gündelik hayatta duyup görebileceğiniz şeylere kitapta şahit oluyorsunuz ben okumanızı tavsiye ederim. Özellikle ikinci bölümü eğlenceli yani trajikomik diyelim.
Verdiği Puan: 8
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nil 🦄🌵

@nill

Beni okutmadılar. Ben televizyon mezunuyum... Televizyon olmasa hiçbir evlilik bir seneden fazla sürmez. Misal bizim mahalledeki kadınlar; kocalarıyla evlenmişler ama televizyonla dost hayatı yaşıyorlar. Ne de olsa evde bir ses oluyor...
- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı

Şeyma

@seymasgz

El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir.
- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı

Nil 🦄🌵

@nill

Hani evlilik hayali kuran kızlar var ya, ben onların aklına sıçayım. Benim en büyük hayalim boşanmak.
- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı

Nil 🦄🌵

@nill

El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir.
- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Nil 🦄🌵

@nill

Ömer benim İstanbul'da gördüğüm ilk güzel manzaraydı. Başka da görmedim zaten...
- Seray Şahiner
8.5 (26 oy)
3 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

8.5/10
26 oy
Sence kaç puan almalı?
0