ara

Antabus

Antabus Konusu ve Özeti

Antabus
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750721687
Sayfa: 112 sayfa
"Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor, türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor, ille doğurup ne diye sabinin de hayatını karartıyorsunuz?"Gelin Başı ve Hanımların Dikkatine kitaplarının yazarı Seray Şahiner'in kaleminden yeni bir insanlık öyküsü... Antabus, yaşadığımız şiddet ortamının kaynaklarını, bu şiddetin yarattığı insanlık hallerini anlatıyor. Bu kısa romanın anlatıcı kahramanı, işçi sınıfına mensup genç bir kadın; Leyla. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışan Leyla, sessiz sakin, "sıradan" bir hayat kurmak ister. Fakat hayatı seçimleriyle değil, kendisine dayatılanlarla şekillenir. İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirmekten vazgeçmeyen Leyla'nın anlatısını elinizden bırakamayacaksınız.
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Antabus - s41

Bence tecavüz meselesini biraz fazla abartıyorlar. "Ay şöyle vahşet, böyle genç kızların hayatını karartıyorlar," diye... Görüyorum televizyonda kızları da, yüzlerini kapatmışlar, hüngür hüngür ağlıyorlar. Bu kadar büyütecek, gazetelere sayfa sayfa haber yapacak bir şey yok. Ne var, ben her gün uğruyorum!
Nil 🐾 tarafından eklenmiştir.
Bu kitap henüz hiçbir kitap listesine eklenmedi.

Eduşka

@edaa

Seray Şahiner 'in okuduğum ilk kitabıydı ,zaten adını da bu kitapla öğrendim daha önce bilmiyordum. İncecik bir kitaptı ama elimden bırakamadım , uzun zamandır elimden bırakamadığım nadir kitaplardan . Çünkü kitap tam olarak bizim kanayan yaramız . Hepimizin bildiği, hatta bizim bile zaman zaman görmezden geldiğimiz hayat. Medeniyetten ,çağdaşlıktan ,özgürlükten hep bahsediyoruz ama aslında hiçbirimizin bir şey yapmadığını bu kitap apaçık göstermiş. Yazılanların hepsi gerçek aslında , bu şekilde yaşayan ,yaşamak zorunda bırakılan yüzlerce kadın var. Herkesin alıp okuması ve hep hatırlaması lazım. Dediğim gibi kitap incecik ama çok güçlü. O trajediyi ,espritüel bir dille anlatmış olmasını da çok beğendim. Bu kitaptan sonra sanırım ilk önce gazetenin 3.sayfalarını okuyacağım. Güzel bir toplum eleştirisi yapılmış. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
Antabus
kitaba 9 verdi
6 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Yazarımız Seray Şahiner'i merak ettim senin şu inceleme yazın üzerine Eda.

Nette ilk karşılaştığım : "Bilal Erdoğan'la davalık olan yazar Seray Şahiner, senaryosunu yazdığı diziden atıldı." haberi oldu.

Hakkında : "1984 yılında Bursa’da doğdu, İstanbul’da büyüdü. İlköğrenimini Oruçgazi İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi,Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2011’de Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nden,Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans derecesi aldı. ‘Aylık Paldır Kültür Dergisi Hayvan’da ve Birgün Gazetesi’nde çalıştı.Uzun süre gitar ve resim dersi aldı,izcilik ve dağcılık yaptı. Dönemsel olarak, garsonluk, konfeksiyonda el işçiliği ve makinecilik yaptı. 2006 yılında Varlık Dergisi’nin düzenlediği Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde, “Gelin Başı” isimli öykü dosyası “Dikkate Değer” bulundu." diye bilgi buldum http://www.kitapyurdu.com/yazar/seray-sahiner/40580.html sayfasından...

Ve 33 yaşında olan bu Yazarımızın 5 (yazıyla beş) kitabı yayımlanmış şimdiye kadar.

Sayende isim olarak da olsa bu genç yazarımızı tanımış olmaktan mutlu oldum.
07.09.17 beğen cevap

Evren Erarslan

@evren-erarslan

Öykü genç yaşta kocaya verilen, hoş verilmese de evde de huzuru bulunmayan, türlü tacize uğrayan, çevresinden el uzanmasını beklerken, uzanan ellerden bile zarar gören günümüz kadınını çok iyi temsil eden Leyla'yı anlatıyor.
Bir gazete haberinden yola çıkarak iki farklı hikayeyi harmanlayan kitabımız, bize şiddetin, kadın-erkek eşitsizliğinin acı tarafını, mizahi dille bezeyip anlatıyor.
Kitap çok akıcı bir dile sahip. Zaten öykü anlatımı betimden uzak duruma odaklı çalıştığı için sanki bir anıyı anlatıyor hissi veriyor.
İçerik olarak vurucu yanlarının ötesinde, gerçekten bir kadının hislerini, şiddet görmesine rağmen neden sessiz kaldığı ile ilgili çözümlemeyi çok iyi sunuyor.
Ayrıca kitabın uyarlandığı bir tiyatro oyunu bulunmakta ve Nihal Yalçın performans göstermekteymiş.
Antabus
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Nil 🐾

@nill

Tanıdık biri; Leyla
Kitap, gazetelerin 3.sayfalarında her gün gördüğümüz haberlerden olan kadına şiddet ve kadının öldürülmesi ya da intiharı ile ilgili bir kitap. Kısa, yer yer komik, yer yer çok fazla açık sözlü ama hep bildiğimiz hatta ezberlediğimiz şeyler... Bizde ya da çevremizde, ailemizde yoksa eğer dışarıda olanlara sadece"vah vah, tüh tüh" diyoruz. Vicdanımızı rahatlatıyoruz. Kitapta Leyla da bunu diyor bize zaten. Ve de çok haklı.
Edebiyatın biraz dışından ama hayatın da tam içinden yazılmış okunası bir kitap.
Antabus
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Şeyma

@seymasgz

Okuma sandalyemden hiç kalkmadan, bir defada, bir solukta bitirmiş bulundum bir kitabı daha. Elimden bırakmadan hemen sonuna ulaşmak istedim. Öykü çok sağlam ve farkındalık sağlıyor. Günlük hayatta çok sık karşılaştığımız ama çoğu zamanda maalesef duyarsız kalmayı tercih ettiğimiz durumlardan birini anlatıyor. Kadına şiddet. Umarım insanlar oyunları ve kitabıyla Seray Şahiner'in anlatmak istediği temayı anlamışlardır.
Antabus
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Gamze Aslan

@gamzeaslan

Trajikomik, Doğal
Kitabın edebi yönü hiç yok ama çok sürükleyici bir çırpıda bitti. Olayların içine çekiyor yazar sizi. Kitapta başına gelmedik kalmayan bir kadın anlatıyor bazı yerlerde argo ve küfür de var ama gündelik hayatta duyup görebileceğiniz şeylere kitapta şahit oluyorsunuz ben okumanızı tavsiye ederim. Özellikle ikinci bölümü eğlenceli yani trajikomik diyelim.
Antabus
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Nil 🐾

@nill

Beni okutmadılar. Ben televizyon mezunuyum... Televizyon olmasa hiçbir evlilik bir seneden fazla sürmez. Misal bizim mahalledeki kadınlar; kocalarıyla evlenmişler ama televizyonla dost hayatı yaşıyorlar. Ne de olsa evde bir ses oluyor...
Antabus
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

Şeyma

@seymasgz

El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir.
Antabus
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

Nil 🐾

@nill

Hani evlilik hayali kuran kızlar var ya, ben onların aklına sıçayım. Benim en büyük hayalim boşanmak.
Antabus
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
!
07.09.17 beğen cevap

Nil 🐾

@nill

Aslında ilacın yan etkileri benim yıllardır Remzi'ye ettiğim bedduaların bilimsel olarak tanımlanmış hali. Kalp kalbe karşıymış valla!
Antabus
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Nil 🐾

@nill

El derdi insanın kendi derdini unutmak için edindiği zevktir.
Antabus
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Mi acaba?
07.09.17 beğen cevap

Benzer Kitaplar

8.5/10
31 oy
Sence kaç puan almalı?
0