ara

İncir Kuşları

İncir Kuşları Konusu ve Özeti

İncir Kuşları
Yazar:
Yayınevi: Alfa Basım Yayım Dağıtım
ISBN: 9786051064390
Sayfa: 328 sayfa
Basım Tarihi: 2012
Sinan Akyüz'den Yüreğinize Dokunacak Bir Kitap!

Boşnak Kızın Bir Solukta Okunan Gerçek Hikâyesi...

Çok satan romanlarıyla tanınan ve geniş okur kitlesine sahip yazar Sinan Akyüz yine ses getirecek son kitabıyla okurlarını selamlıyor. Alfa Yayınları'ndan çıkan İncir Kuşları'nda yazar, Bosnalı bir genç kız olan Suada'nın gerçek yaşamından yola çıkıyor. Okuru savaşın ve aşkın yakıcı gücüne tanıklığa davet ediyor. Bosna tüm bilinmeyenleriyle ilk kez Sinan Akyüz kalemiyle yazıldı... Sinan Akyüz dünyanın seyirci kaldığı bir soykırımı Suada'nın öyküsüyle yeniden gündeme getiriyor. Yakın tarihi edebiyatla buluşturan yazar, aşkın içinde "savaşı ve şiddeti", savaşın içinde de "aşkı ve inancı" ustalıkla harmanlıyor. Bu romanla Bosna Savaşı'nın bilinmeyen bambaşka bir yüzü gün ışığına çıkarken; kitap okuyucusuna sürpriz bir sonla veda ediyor. Arka Kapak... Aynı ırktan geliyorlardı. Aynı dili konuşuyorlardı. Bir tek dinleri farklıydı. Biri Müslüman Boşnak genci, diğeri ise Hıristiyan Sırp'tı. İkisi de konservatuardaki aynı Boşnak kızına âşık olmuşlardı. Ve bir gün bu iki genç, güzeller güzeli Suada'ya aşklarını ilan ettiler. Ancak gençlerden biri aşkına karşılık bulmuş, diğeri ise "Kalbimde iki kişiye yer yok" cevabını almıştı. Takvim yaprakları 6 Nisan 1992'yi gösterirken bir bomba düştü beyaz zambakların açtığı yüreklere… Suada patlak veren savaşın estirdiği rüzgârda âdeta savrulan bir yaprak gibiydi. Savruldu, savruldu, savruldu... Sonra da kader onu bir zamanlar 'hayır' dediği genç adamın eline esir düşürdü. Genç adam, o gün ela gözlü çöl ahusuna bakmış "Kader bizi ne inanılmaz bir şekilde birleştirdi, görüyor musun Suada?" demişti. Modern zamanlarda Avrupa'da yaşanmış bir soykırımda, kadere inananların romanıdır İncir Kuşları... Bu kitap tamamen gerçeklere dayanmaktadır...
İncir Kuşları kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Lilith's

@halime-simsek

Kocaman bir çığlık kulaklarımızı tıkayıp görmezden geldiğimiz bir utancımız daha Boşnaklar.. Boşnak kadınları ! KADIN OLMAK ! Tek suçu dişi olarak dünyaya gelen bireyler. İnsanlar doğuyordu cinsiyetin bu deniliyordu, ırkın bu, inancında bu.. Sonra bölünüyorduk.. Sen ve bendik hiçbir zaman biz olamadık. Olduysakta kısa sürdü.. Kurtuluş Savaşımız o ruhumuz nasılda önemli değil mi ? Yoksa bu ülkenin kadınları da aynı şeyleri yaşayacaktık eğer sen-ben olsaydık. Ya erkeklerimiz onlar dayanabilecekler miydi biz kadınları gözlerinin önünde tecavüze uğrarken ne hissedeceklerdi ? Irkları akıllarına gelecek miydi o zaman ? Kapı komşunla düşman olunca huzurun nereye gidecekti ? Ve en üzücüsü de şu an bile ülkemde kadınları ganimet olarak gören zihniyet !

Kitabı okurken 1 damla dahi gözyaşı dökmedim çünkü hiçbir eril yüzünden benim gözyaşlarıma akmasına izin veremedim. Kadınlar dünyanın en güçlü canlıları onca acıya yoksa nasıl dayanılırdı ? Merak ettim Sinan Akyüz bir erkek olarak Boşnak kadınlarının Sırp erkekleri tarafından soylarının tükenmesi için tecavüz edilip hamile bırakılmaya çalışmalarını yazarken ne hissetti ? Bu nasıl bir vahşetti ! İçki sofralarına meze edilen kadınlığımız, kül tablası yerine konulan bedenlerimiz ? O işkenceler sadece Boşnak kadınlarına değil dünyada ki tüm kadınlığın ruhuna yaptılar. Çünkü orada yaşanan bu olaylar tüm dünya kadınlığına yapılmış bir hakarettir ! Kadın maldır o zihniyette, ganimettir, ödüldür savaşan erkeklere ! 30 erkek birden tek bir kadın üzerinde ne kadar aciz yaratıklar olduklarını kanıtlamışlardır ! Ve orada yaşayan hiçbir Boşnak kadını ve dünya da yaşayan biz diğer kadınlar bu olayın üstünü barışla örtmemeliyiz yoksa nasıl uyuruz geceleri ?

Böyle kitaplar, belgeseller, filmler, ortaya çıkan müzikler daha çok yayılmalı ki unutmamalıyız yaşananları. Ve Boşnakların yaşama sanatla tutunuşu ise beni çok derinden etkiledi.. O nedenle kitap görselimle değilde onların ağıtları ile sonlandırıyorum yorumumu.

Herkese iyi okumalar dilerim

https://www.youtube.com/watch?v=eWJ9wQehjeA
İncir Kuşları
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum
İncir Kuşları
İncir Kuşları. Adını savaş sırasında iki çocuğun incir toplarken bombanın isabet etmesiyle ölmesinden sonraki gece Suada'nın başına gelenler silsilesinden alıyor, bir de savaş boyu Suada'ya ara ara eşlik eden kuşlar var tabii.
Bosna Savaşı'nda olanlarla ilgili ilk okuduğum roman Sevdalinka idi, birebir bütün acılara yer vermese bile beni etkilemişti. Ayşe Kulin'in gerçekten iyi bir dili var çünkü. Özellikle İncir Kuşları'nın ilk bölümlerinde Tarık ve Suada'nın yaşadığı aşkı sırf romanı aşk üzerinden götürebilme amacıyla kurgulanmış gibi buldum. Kitabın daha en başından sonunda birbirlerini bulacaklarını anlıyordunuz. Birbirlerine ilk görüşte aşık olduktan sonra aralarında geçen diyaloglar aşkın samimi halinden çok çok uzak. Bu aşkla ilgili romana katılan bence en iyi ayrıntı Vukadin ve yüzük; ama onlar da sadece bir tesadüf oluşturmak için duruyorlarmış gibi geliyor bir süre sonra. Adı geçen karakterlerin de Suada'yla bir şekilde karşılaşmaları da büyük ve Türk dizisi kıvamında bir muamma.
Birçok yerde gözlerimin dolmasının tek sebebi, olayın tarihi gerçekliği ve insanların acısını yüreğimde hissetmiş olmam.
Yine de tamamen okunamaz değil, bence farkındalık yaratmak bakımından işe yarar bir roman; fakat Sinan Akyüz tarihi roman yazma konusunda daha çok çalışmalı. Bir Nazan Bekiroğlu / Nar Ağacı etkisi kalmadı üzerimde.
İncir Kuşları
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

Buğlem Öner

@buglemoner07

Savaş ve kadın çığlıkları
Kitaptaki karakterler hayali olsa da konusunun gerçekliği insanı derinden sarsıyor.
20. Yüzyılda Avrupa 'da yaşanmış soykırıma bosnaklarin ses çıkarmamasi merak konusu. Tarık karakterinin başına neler geldiğini de düşündürüyor. Müslümanlar için savaşa katıldıktan sonra bahsedilmemis. Kitap dışında da verilen birtakım önemli bilgiler bosnaklara, hirvatlar ve sırplarin yaptığı zulümleri daha iyi anlayabiliyor okuyucu. Savaş ve kadınlara tecavüzü Ayşe kulin'in Sevdalinka kitabında daha çarpıcı şekilde anlatildigindan incir kuşları bir tık altında yapit olmuş.
Vukadin suada ya bu kadar aşıkken nasıl bu kadar acımasız davranıyor akıl almıyor. Kitabın en güzel kısmı da (edina) karnimdaki cetnik i dogurayacagim. Kız olursa adını katarina, oğlan olursa da bosko koyacağım. O piçi Sırp ismiyle büyüyeceği m. Akıl her şeye erdiği zamanda babasının bir Sırp olduğunu, sırplarin bana tecavüz ettiklerini, onların mührünün de kendi varlığı oldugunu söyleyeceğim. İşte o zaman ben, sirplari bir pic sirpla vuracağım. Böylece onlardan intikamimi Almış olacagim. Güzel bir noktaya vurgu yapılıyor.
İncir Kuşları
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

Elif Ince

@elif-ince

Acikcasi beklentilerimi karsilamadi..
Sinan Akyüzün Piruze kitabindan sonra büyük bir hevesle cok övülen diger kitabi incir kuslarini ismarladim ama kesinlikle ayni keyifle okuyamadim..
Herkes cok hüzünlü cok duygusal derken ben bütün kitap boyunca duygu eksikligi oldugunu düsündüm..
Kitap cok yüzeysel kalmis duygulara fazla girilmemis..
Yapilan iskenceler, tecavüzler, ölümler öyle siradanmis gibi anlatiliyo ki insanin duygulanmasi icin kendini zorlamasi gerekiyo..
Hani iskencenin tecavüzün kötü birsey oldugunu bildigimiz icin duygulanabiliriz ama bu kesinlikle yazarin anlatimindan dolayi olan birsey degil bence..
Konudan konuya öyle hizli gecilmis ki annesinin gözlerinin önünde ödürülmesi bile 2-3 cümlede olup bitiyo ne bir derinlik var ne bir duygu tarifi (varsda kesinlikle bir ictenlik yoktu)..
Ayni sekilde ask hikayesinin baslangicida oldu bittiye getirilmisti..
Birbirlerini görüp hemen sevgili oluyolar ölümüne sevmeye basliyolar he canim oldu..
Inandirci bir kitap degildi yinede konunun güzel olmasindan dolayi 3 puan vermek istedim ama 3 puan verdigim diger kitaplara haksizlik olur diye düsünüyorum..
İncir Kuşları
kitaba 4 verdi
2 beğen · 0 yorum

Zahide Ç.

@zahide-c

kitabı alırken kitap hakkında hiçbir şey bilmiyordum.kafa dinlendirebileceğim bir aşk hikayesi zannetmiştim.ilk 30 sayfada da bu görüşümde yanılmadığmı zannettim.başta sadece bir aşk hikayesi varı ve ne kadar da abartılarak yazılmış bir kitap diye düşündüm.okumaya devam ettikçe sayfaların arasına savaş sözcükleri girmeye başlamıştı.bu tarz kitaplar ilgimi çektiği için daha da bir istekli okumaya başladım.
yazarın okuduğum ilk kitabıydı.hatta doğruyu söylemek gerekirse yazarı tanımıyordum.bu kitap sayesinde Sinan Akyüz'ü de araştırdım.
kitap ilerledikçe dahada heyecanlı bir hal aldı.savaşı, savaşın acımasızlığını, çaresizliğini hisssettim.savaş...
aslında iki yönü var savaşın.sadece erkeklerin cephelerde savaştığı yönü yok.kadınlara acımasızca vurmuş bir yönü de var.esir toplama kampları...
böyle toplama kamplarını anlatan okuduğum ikinci kitap.kadına yapılan işkenceler tecavüzler, daha ergenliğe yeni adım atmış çocukların zorla yaşadıkları kadınlığa ilk adım atışları.
kesinlikle çok etkilendiğim ve çok beğendiğim bir kitap.
İncir Kuşları
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

İncir Kuşları - S41

Tarık gideli tam tamına bir hafta olmuştu.Onsuz kendimi yapayalnız hissediyordum.O gün yine sabahtan akşam beşe kadar dersliğe kapanmış teknik egzersiz çalışmıştım.Başım kazan gibiydi.Sınıfa saçtığım nota kağıtlarını toplayıp çantama sıkıştırdım. Tam dışarı çıkacağım sırada Vukadin kapının önüne geldi. Gözleri kıpkırmızı kesilmişti.
"Sen iyi misin?" diye sordum.
Kapıyı usulca kapattı."Zamanın var mı?" diye sordu.
Gergindi. Belli ki biraz da içmişti.Dudaklarının titrediğini fark ettiğimde hayretler içinde kaldım.
"Tabi ki var," dedim.
"Hayrola!Yoksa canını sıkan bir şey mi oldu?"
"Vida gibi kafama takılmış durumdasın,"dedi bir çırpıda.
O anda yegane düşüncesini belli etmişti. Çok şaşırmıştım.
"Kalbimin sahibi var," dedim çatallaşan sesimle.
The Ghost tarafından eklenmiştir.
Ben yeterince acı çektim
Hem de çok çektim
Dayanamam artık
Yok, artık dayanamam, gidin...
İncir Kuşları
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

Göçebe

@gulkurusu

Yüzüme buruk bir gülümseme yayıldı "Senden ayrı düşmek " dedim "Savaşların en büyüğüymüş. Keşke şimdi yanımda olsaydın da ne bu savaştan , ne de ölümden korksaydım.
İncir Kuşları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Göçebe

@gulkurusu

Gönül ağız açınca dil konuşmaz olur ,susarmış
İncir Kuşları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Göçebe

@gulkurusu

Tam zamanında içilen sigara dünyanın en keyifli şeyidir.
İncir Kuşları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Göçebe

@gulkurusu

Aşık olan bir kadının bazen susması güzel aşk sözleri söylemesinden daha güçlüdür.
İncir Kuşları
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
1136
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
308
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
205
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
736
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...

Büşra

@purplestar

Şu an okuduğum kitap
İncir Kuşları / Sinan Akyüz
İncir Kuşları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum