up
ara
profil foto

Franz Kafka

Franz Kafka Konusu ve Özeti

Franz Kafka
Sanatın Gerekliliği kitabının da yazarı Ernst Fischer tarafından kaleme alınan Franz Kafka kitabı Eleştiri, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. BFS Yayınları yayınevinden 1985 yılında isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Franz Kafka isimli kitap 105 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ahmet Cemal çevirmiştir. Franz Kafka kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Ahmet Cemal
Yayınevi: BFS Yayınları
ISBN:
Sayfa: 105 sayfa Basım Tarihi: 1985
Günceleri ve mektupları,kendine yönelik acımalarla,zayıflığın kendine acı çektirme pahasına açığa vurulmasıyla doludur:ama bütün bu yakınmaların ardında bir yaşam dolusu kahramanlık,vurgulanan yetersizliğin ardında ise yıkıntılar sanat yapıtına kaynaklık etsin diye,kendini yıkıma götürmüş bir insanın büyüklüğü gizlidir.

Franz Kafka - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Bahar Gürses

Bahar Gürses

@bahargurses

hikayeye göre günün birinde franz kafka rutin yürüyüşlerini yaptığı parkta küçük bir kıza rastlamış. kız ağlıyormuş. oyuncak bebeğini kaybetmiş ve bu onu oldukça üzmüş. kafka bebeği onun yerine aramayı önermiş ve ertesi gün aynı noktada buluşmak üzere sözleşmişler. bebeği bulamaması üzerine kafka küçük kıza bebeğin ağzından bir mektup yazmış ve buluştuklarında kendisine okumuş: lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. sana başımdan geçenleri anlatacağım. bu birçok mektubun ilkiymiş. kafka küçük kızla her buluştuğunda sevgili oyuncak bebeğin hayali maceralarını özenle yazdığı mektuplardan ona okurmuş. küçük kız da bu şekilde avunurmuş. derken gün gelmiş, görüşmelerin artık sonu gelmiş. kafka son görüşmede küçük kıza bir oyuncak bebek getirmiş. küçük kız, aslından oldukça farklı olan oyuncak bebeğe şaşkınlıkla bakakalmış. bebeğe iliştirilmiş bir not küçük kızın şaşkınlığını gidermiş: yolculuğum beni çok değiştirdi. uzun yıllar sonra, artık bir yetişkin olmuş olan küçük kızımız, gözü gibi baktığı bebeğinin, gözünden kaçırdığı bir çatlağının içine sıkıştırılmış bir mektup bulur. kısaca şöyle yazmaktadır: sevdiğin her şeyi er ya da geç kaybedeceksin, ama sonunda sevgi başka bir surette geri dönecek.
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 1 yorum
özcanarabacı (@ozcanarabaci)
Umrız öyledir
07.12.18 beğen 1 cevap
ümmühan kaya

ümmühan kaya

@ummuhankaya964

Duvar kendisine çakılmak üzere olan çivinin ucunu nasıl hissederse, o da şakağında öyle hissetti. Dolayısıyla hissetmedi.

-Mavi oktav mektupları
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
irem özataş

irem özataş

@iremozatas

*''Benim edebi ilgi alanlarım yok, ben edebiyattan ibaretim, başka hiçbir şey değilim, olamam.''
_FRANZ KAFKA_
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Dayanılmayacak olan yaşam değil, insanlarmış meğer.
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Kafka'nın yaratısı üzerinde onurlandırıcı değerlendirmelerden oluşma bir piramit yükselir. Ben bu piramide yeni bir taş eklemek gibi bir haddini bilmezlik yapacak değilim. Katkım, yalnızca bazı sorunlara ilişkin notlar düşmek.

Yapılması gereken şey, Franz Kafka'yı aziz ilan edilmekten korumak; en az bunun kadar önemli bir iş de, Kafka'yı dogmatik aşırılıklara kayanlar karşısında savunmak. Bir aziz değildi Kafka, aziz olmanın çok ötesindeydi: Bir büyük yazardı. Yapıtları da, bir çağın son modası olmanın çok ötesindedir; doğrudan dünya yazınıdır. Thomas Mann'ın deyişiyle, bu yapıtlar "dünya yazınının en okunmaya değer ürünleri arasında yer alır."

Bu yaratı, besinlerini ve zehrini çökmekte olan Habsburg İmparatorluğu' ndan almıştır. Bu nedenle de -eşine az rastlanır bir çelişki oluşturarak- yöreselliğin sınırlarını aşmış, vatansızlaşmıştır. Max Brod, Franz Werfel'e arkadaşının yapıtlarını ilk kez okuduğunda, Werfel şöyle demişti: "Tetschen-Bodenbach'ın ötesinde Kafka'yı anlayan tek kişi çıkmayacaktır." Yaşadığı dönem, Kafka'yı pek değerlendiremedi. Ölümünden sonra gelen ün ise olağanüstü oldu.

Mistik bir nihilist, gerçeklerin ve aklın ötesinde kalan evrenin sözcüsü diye övülen ve ilence uğrayan Kafka, gerçekte daha çok bir mizah ustasıydı. Büyük peygamberler de çoğu kez birer mizah sanatçısıdırlar; mizah sanatçılarının arasından da peygamberlerin çıktığı görülmüştür. Kafka'nın fantastik mizah sanatı, geleceği peygamberlere özgü bir kehanet gücüyle önceden somutlaştırmıştır. Karl Kraus'un Nestroy için söyledikleri, Kafka'nın özünede uymaktadır: "Nestroy, küçük çevresini gelecekteki olayları önceden somutlaştırarak ve ancak gelecek için gösterilebilecek bir titizlikle ele alır. Kendi mizah mirasına şimdiden sahip çıkar."

Kılı kırk yaran bazı kişilerce Kafka, yalnızca küçük ayrıntıları görmüş, büyük bağlamı algılamamış olmakla suçlanır; bunlara göre Kafka, dünyayı sarsan gök gürültülerine değil, duyulması olanaksız seslere kulak vermiştir. İnsan, uyumadan hemen önce bir "çelişki" konumuna girer: Gök gürültüsünü duymazken bir saatin tiktaklarını algılar. Kafka'nın tiktaklarını duyduğu saat -sonradan ortaya çıktığı gibi- bir saatli bombaydı. Bu bomba, yıldırımın düşmediği evi havaya uçurdu. Küçük ayrıntı, yıkıma götüren büyük bağlamın habercisiydi.

Kafka,bedensel bir hastalık sonucu yaşamını yitirdi. Onun ardından hayatta kalan ailesi ise onyıllar sonra, geleceğini Kafka'nın önceden sezmiş olduğu toplumsal bir hastalıktan , Hitler'in Üçüncü Reich'ından ötürü öldü.
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
mehmet barsak

mehmet barsak

@mehmetbarsak

 paylaşım fotoğrafı
Kafkanın babasıyla olan “yabancılaşmasının” itirafı olan kitap aile çocuk evlilik üzerine zihin açıcı konuları önümüze apaçık seriyor. Serilen durumları sorgulama fırsatını yakalayabilirsiniz.
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Merhaba Ben Demir

Merhaba Ben Demir

@merhababendemir

 paylaşım fotoğrafı
Hic durmadan okumak istiyorum!
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
umberto

umberto

@umberto

 paylaşım fotoğrafı
Bu dünya için kendini paralaman gülünç .
ataç ikon Franz Kafka
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum beğen ikon