ara

Kelime Defteri

Kelime Defteri Konusu ve Özeti

Kelime Defteri
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050817805
Sayfa: 256 sayfa
Basım Tarihi: 2013
Ben ilkokula gittiğim yıllarda öğretmenimiz bize Kelime Defteri tuttururdu. Alfabetik fihrist formunda, ince uzun bir defterdi bu. Türkçe dersi sırasında karşılaştığımız yeni bir kelimeyi ve onun anlamını günlük defterimize değil Kelime Defteri'ne yazar, karşı tarafta cümle içinde kullanırdık. Böylece kendimize ait sözlüğümüz oluşurdu.

Şimdi ben de kendi kelimelerimi merak ediyorum ve onları bir araya getirerek cümle içinde kullanmayı deniyorum. Bir tür Kelime Defteri çıkarmak istiyorum kısacası. Bir de merak ediyorum, acaba fark etmediğim kelimelerim de var mıdır benim? Yoksa hepsinin farkında mıyımdır?

İşte benim Kelime Defteri'm...

Aşk: Ezelden beri aşk olduğu için kelimelerin en başına yazıldı.
İnsaniyet: Her türlü davanın üstünde.
Tabiat: Yarı ölü düştüğüm bahçede yabani bir lâvanta çiçeğini saçlarımın arasına takma arzusunu duyduğumda, beni taşıdığım can hatırına onaracak olanı da tanıdım.
Nergis: Gül devrim, lâle devrim geçti. Şimdi nergis devrimdeyim.
Karadeniz: Karadeniz'in ayrı bir kimliği var. O yüzden Kelime Defteri'nde Deniz'e rağmen Karadeniz var. İçinde Fırtına.
Çay: Çayı yaratan Allah'a hamd olsun. Ya yaratmamış olsaydı!
Yazı: Hayatımın merkezinde duran şey yazıdır, yazarlık değil.
Defter: Bitti. Oysa benim daha çok kelimem kaldı. Su gibi. Ateş gibi.
Kelime Defteri kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

irmmoztrk

@iremozturk

Bir Nazan Bekiroğlu Düşünseli
Bu kitabın deneme türünde olduğu duyanlar ve benim bu kitabın çok rahat bir akışı olduğunu söylediğimde şaşırmayanlar olmadı değil. Çünkü kitap okuyan ve daha önce o meşhur ' DENEMELER' kitabını okuyan bir insan bir denemenin kolay bir akışı olmadığını hatta sıkıcı olduğunu düşünür. Çünkü kitabı okumadan önce ben de böyle düşünüyordum.
Nazan Bekiroğlu bu yanılgıyı kırarak bizlere aslında denemelerin çok ta sıkıcı olmadığını göstermiş oldu.
Burada yazar sadece bizle konuşmakla kalmamış işimize yarayacak bilgiler, Rus Yazarlara bakış açımızı değiştirecek düşüncelerden bahsetmiş. Örneğin Dostoyevski'nin asistanı aslında karısıymış
Yazar kitap- eser ilişkisine bir de edebiyatçı açısından bakmamızı farklı dünyalar tanımamızı sağlamıştır.
Kısacası ağız tadıyla bu düşünseli okumanızı tavsiye ediyorum.
Kelime Defteri
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

İbrahim

@ksfh

kitap hep o şarkı bölümüne kadar çok sıkmıştı hatta anlamsız/niteliksiz gelmişti.Ama hep o şarkı bölümünü okuduktan sonra fikrim değişti.Nazan Bekiroğlu hayatın içinden çeşitli değerlendirmelerde bulunmuş.Deneme kitabı olunca daha farklı bir anlatım bekliyor insan fakat bu kitap deneme kitabı değil gerçekten bir Kelime Defteri.bir seferde okumanın insana bir şeyler kazandırabileceğini düşünmüyorum.bölümleri bahsedilen hakkında bilgi sahibi olduktan sonra okumalı.Nitekim Nazan Bekiroğlu kelimelere kendince yeniden anlamlar yüklemiş sunuşta da bahsi geçtiği üzere.Nazan Bekiroğlu'nun yüklediği anlamı ve gerçek anlamdan ayıran özelliklerini bulabilmek için kelimenin gerçek anlamını bilmemiz gerekiyor bu yüzden bahsettiğim gibi bölümlerdeki anlatılar üzerine bilgi edindikten sonra okunması gereken bir kitap.
Kelime Defteri
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Yağmur Zamanı

@yagmurzamani

#nazanbekiroglu nun #kelimedefteri ilkokul yıllarında anlamını bilmediğimiz kelimeler için tutulan defter diyor. Yıllar sonra en çok hangi kelimeleri kullandığını ve fark etmediği kelimeri var mı lügatinde bunu görmek için yazılmış bir kitap. Her kelimeyi kendine has üslup ile yazmış. Aşk gibi... ezel gibi... ölüm gibi... an gibi... defteri bittiği halde yazmadığı birçok kelimesi kalmış; su gibi, ateş gibi... Sonra renkleri anlatmış mavi, kırmızı, siyah ve beyaz gibi... Ve hafızasında yer etmiş bir çok anıyı anlatmış. Her duyguyu yaşatmış. Bazen tebessüm ettiren bazen hüzünlendiren anılar. 3 Bölümden oluşmuş bir kitap. Bir anı defteri, bir ruh hali yansıması. Eşyayı ya da dünyayı Nazan bekiroğlu'nun gözünden okumak için.
Kelime Defteri
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

İsmail Arslan

@ismailarslan

Nazan Bekiroğlu'ndan her seferinde çarpıcı,sürükleyici bir roman bekliyorum. Ama kısmet yine deneme ile karşımıza çıkıyor. İşin garip tarafı ise yine içime işleyen bir deneme.. Klasik okumak isteyip de okuyamayan birisiydim. Ta ki Nazan hanım ın son kitabına kadar artık merakla ve ilgiyle klasik okumaya başladım.. Ve eklemek istediğim tam bi kelime defteri oluşu .. Şimdiden yeni kitabını bekliyorum. Yüreğine sağlık..
Kelime Defteri
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Bengü YILDIZ

@benguyildiz

Tür olarak romanları tercih eden bir okur olarak 'edebiyat üzerine denemeler' alt başlığından dolayı mesafeli durduğum kitabı hiç sıkılmadan zevkle okudum. Renklerin dünyası, Rus edebiyatı, bir akademisyenin hayatından küçük kareler, Türk kalemler..Yazıya biraz ilgi duyuyorsanız bayılarak okuyacağınız bir kitap. Nazan Bekiroğlu harikasınız :)
Kelime Defteri
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Kelime Defteri - S41

Zenginlik ve yoksulluk bu şekilde sarmaşınca rivayetlerin de önü açılır. Rivayete göre ferah zamanlarında bir gün Ahund Hacı Türab, "Yasin" suresinin seksen ikinci ayetini okur ve açıklar:
"O isterse ol der ve oluverir."
buket moralar tarafından eklenmiştir.

sultaniyegah

@reyhann

Benimse bildiğim tek şey var. Her şeye rağmen, hayat onurla tamamlanması gereken bir şeydir.
Kelime Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Çay: Çayı yaratan Allah'a hamd olsun. Ya yaratmamış olsaydı!
Kelime Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Esra Koral

@esrakrl

Nedir bir ölüm? Dağların taşların kabul etmeyip insanın kabul ettiği şey mi? Sen ölümü beklerken kalan sağların sende seyrettiği şey mi yoksa?
Kelime Defteri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Ey kalem, nereye vardık ki ucun kırıldı?
Kalbim öyle kırık ki!.
Kelime Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

sultaniyegah

@reyhann

Siyah beyaz bir fotoğrafta bütün dikkatleri üzerine çeker idam gömleği. Beyaz feci dokunur, fena çarpar insanı.
Kelime Defteri
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
15
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Nazan Bekiroğlu Kitapları
Hikaye, deneme ve roman türünde kitapları bulunan Türk yazar ve akademisyen Nazan Bekiroğlu'nun okunması gereken en iyi kitap...
"..Yanginda ilk kurtarılacak kelimelerdir. Kelimelerimiz yanıp olduğunda başlar tükeniş. Aşk susmayı seçmekle biter. Kavga varsa kelimeler var, yani ümit vardır. Bu yüzden değil mi bazen on tedavi seansında bulamadığımız dermanı bir şarkının sözlerinden, bir şiirden çekip çıkarmamız."
Nazan Bekiroglu- Kelime Defteri
Kelime Defteri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum
7.9/10
46 oy
Sence kaç puan almalı?
0