ara

Abim Deniz

Abim Deniz Konusu ve Özeti

Abim Deniz
Abim Deniz, Hamdi Gezmiş'in abisi Deniz Gezmiş ile ilgili anılarından oluşuyor. Kitap, Deniz Gezmiş hakkında bugüne kadar bilinen yanlış bilgileri çürüterek, gerçekleri en yakınının gözünden okurlara yansıtıyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750724275
Sayfa: 480 sayfa
Basım Tarihi: 2014
Arka Kapak
"Bu kitapta Deniz'in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM'nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız."

Bugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar'ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz'in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş'in tanıklığıyla birlikte ilk defa bu kitapta gün yüzüne çıkıyor. Devrim ideali peşinde fedakârca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz Denizlerin "onurlu ve cesur" duruşlarına içten bir selam…

Kitabın Önsözünden
“Baharın en güzel ayı benim için de mayıs olabilirdi, eğer abim Deniz ve iki yiğit arkadaşı 72’nin 6 Mayıs’ında, kin ve intikam duygularıyla idam edilmeseydi… İzleyen yıllarda da içimizdeki acı küllenmedi, canlı kaldı hep ama geçen zaman içinde -yaşadığımız olumsuzluklara karşın- her kesimden pek çok insanın abimlere daha çok sahip çıkması bizlere gurur verdi…

… Kitap çalışması sırasında Can Dündar’la yaptığımız uzun söyleşilerimiz boyunca, eski acı-tatlı günleri anımsadıkça neşelendiğim anlar olduysa da hüzünlenip duygulandığım anlardaha çok oldu.

Bu kitap, abim hakkında yanlış bilinen konuları da düzeltmeye vesile olacaktır: Bunlardan bir tanesi doğum tarihidir. Bir diğeri de, çok koşulduğu üzere, abimin mahkemedeki savunması veya başka bir ad altında herhangi bir ses kaydının bulunmayışıdır. İnternette dolaşan kayır, 7’li yıllarda kim olduğunu bilemeyeceğim bir kişi tarafından, canlandırma amacıyla kasede alınmıştır. Esasen bu banttaki sesin, abimin gerçek sesiyle en ufak bir benzerliği de yoktur!..”

Hiç Yayınlanmamış Mektup ve Fotoğraflarla Hamdi Gezmiş'in Anıları

Son zamanların en iyi belgesellerine imza atan Can Dündar yine çok ses getirecek bir esere imza atıyor ve Abim Deniz kitabı ile Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş’in anılarından Deniz Gezmiş’in hayat hikayesini okurlarına sunuyor.

Bir zamanlara damgasını vurmuş ve günümüzde bile hala izlerini görebildiğimiz, dahası her direniş ve mitingde hala onun adı ve resminin kullanıldığı Deniz Gezmiş’in bilinmeyen yönleri Abim Deniz kitabında yer alıyor.

Hamdi Gezmiş’in anılarından yola çıkarak oluşturulan kitapta aynı zamanda gizli kalan tarihi fotoğraflar, Deniz Gezmiş’in yazmış olduğu mektuplar, topladığı belgeler ve daha birçok tarihi gerçek bulunuyor. Deniz Gezmiş’i daha iyi tanımak isteyenler için mükemmel bir kitap.

Abim Deniz kitabının gelirleri Deniz Gezmiş Vakfı kurularak, ekonomik durumu kötü olan öğrencilere burs vermek amacıyla kullanılacaktır.
Abim Deniz kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Atakan

@atakanc

Ninni
Bir varmış , bir yokmuş ankara'da bir çocuk doğmuş . Annesi ve babası eğitimle uğraşan bu çocuk ebeveynlerinin mesleği sayesinde hem gezmiş , hem de çok okumuş.

Bu çocuk daha tam büyümeden haksızlıkları gezdikleri yerlerde görmeye başlamış ve zihnine yazmış.Oysa yaşıtları ülkede ki kötülerin farkında bile değilken o sevda ile aşk ile kötülüğü yok edeceğine inanmış ve kişiliği yavaş yavaş oturmuş . O artık kötülerin üzerine korkusuzca gidecek bir çocukmuş .Az gitmiş , uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve kendi gibi çocukların da olduğunu zamanla anlamış , onlarla birlikte tehlikeli oyunlar oynamış .Büyük ve korkaklarla dolu sokaklarda birlikte çıkıp , kötüleri durdurma yöntemlerini anlatmışlar ama büyükler onları anlamamış , bazıları anlamış ama kendi kötülüklerinin anlaşılmasından korkup onu çevresindekilerle dövmüş .Arkadaşları da , kendisi de hiç korkmamış ve vazgeçmemişler.Büyükleri '' biz ne dersek o, olacak '' dedikçe , onlar konuşmuş , onlar dövdükçe , onlar konuşmuş .... Sonunda bu üç çocuğu büyükleri bir daha konuşmayacak şekilde susturmuşlar.

Bu üç çocuk susmuş ama , o gün kalabalıklar arasında çocukları kurtarmaya çalışanlar hala az ama dirençlere yaşamaya devam etmiş .Ne o günün kötüleri ölmüş , ne de bu üç çocuğun sevdası.

- - - - - - - - - - -- - - - - -NEYSE

Kitap ,kronolojik olayları birleştirmemizi sağlıyor . Ailesi ile gezip anadolu'da ki haksızlıkları görmesi kendisinin pusulası olmuşta diyebiliriz aslında .
Okumanız dileği ile ....
Abim Deniz
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Okan

@okan

güzel ama...
bir solukta okuyup bitirdim.

ancak deniz gezmiş'i sıfırdan tanıyacak olan çocuklariniza ve gençlere önce gülünün solduğu akşam ve darağacında üç fidan kitaplarını okutmanızı şiddetle tavsiye ederim.

çünkü;
tarafsiz bakis acisiyla yazilmak istenmis oldugu icin yer yer bana olaylar cok basitlestirilmis yada onemsiz gosterilmis gibi geldi.

tamam kitap biraz apolitik bir kitap, daha biyografiye yönelik ama kardeşim burada bahsi geçen kişi deniz gezmiş. bu kadar apolitikliğe gerek yok, daha bir kahramanca yazılmış olması gerekirdi bence.

deniz gezmiş'i hiç tanımayan bir çocuk bu kitabı okuduğunda; "bu deniz gezmiş'de amma fevri ve akılsız hareket etmiş, keşke olaylara daha akılcı yaklaşsaymış..." gibi düşüncelere girmesi oldukça muhtemel.

can dündar bu hatayı "mustafa" filminde de yapmıştı bana kalırsa.

bazı kişiler vardır, bunlar kahramandır. bu kişileri; insanların gözünde, gelecek nesillerin gözünde, sırf sen iyi ve tarafsız belgeselcilik yapacaksın diye harcanmaması lazımdır.

onun dışında kitaptaki resimler ve belgeler tabi ki muhteşemler. bu açıdan gayet başarılı kitap. yıllar sonra hiç görmediğimiz resimleri, mektupları, belgeleri görmemizi sağlayan, bize denizin bir başka yüzünü de anlatan hamdi gezmiş 'e de sonsuz teşekkürler.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

vedat şen

@vedat-sen

abim(den)iz
harika bir kitap demeye dilim varmıyor. mehmed uzun'un aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık'ı için de aynı hissi yaşamıştım.

bazen kaptırıyorsun kendini kitaba; alelade bi' roman okur gibi heyecanlanıyor, üzülüyor, tebessüm ediyorsun. sonra bunun kurgu olmadığını; elindekinin bir kitap değil, bir hayat olduğunu hatırlıyorsun, yarım bırakılmış. bi' ağırlık çöküyor işte o zaman yüreğine. finalini biliyorsun ya hani, gelmesin istiyorsun o final.

tesadüf değil tabi hayata sımsıkı bağlı, yaşamayı delice seven bu insanların hep aynı sona mahkum olması. ve onları saygı duyulası yapan da başından belli olan bu sona giderken hiçbir adımlarına tereddüt bulaşmaması. gülmeyi, sevmeyi, dostluğu hakkıyla beceren bu insanlar, ölmeyi de elbet en iyi bilecekler.

"tarih bizi haklı çıkaracaktır." vurgusunu gölgede bırakan çok acıklı birkaç cümlesi var deniz'in avukat niyazi ağırnaslı'ya söylediği:

"... bizim asılma kararımızı çok önceden vermişlerdi zaten; bunu hep söyledik. dileriz ki biz boş yere ölmüş olmayalım ve vatan satıcılarının oyunları anlaşılsın, yoksul halkımızca... boşa ölmüş olursak, işte o zaman yazık olur."

yazık oldu.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum

Dilek Öz

@lostris

Can Dündar'ın kalemini her zaman sade ve açık bulmuşumdur. Okurken kafa karıştırmaz, yormaz insanı.

Konuya ilişkin bir çok kitap okudum, fakat ailelerin gözünden hiç bakamamıştım olaya, Can Dündar; Hamdi Gezmiş sayesinde bu eksiği tamamlıyor, Deniz Gezmiş'i okuduklarımın etkisiyle olsa gerek, çok farklı canlandırdım hep kafamda, bu nedenle kardeşinin ağzından okuduğumuz, o tatlı dalgınlıklarına güldüm. Kitabı okurken tam bir duygu karmaşası yaşadım, ilk sayfalarda, çocukluk dönemine, gülümserken, lise ve zamanla üniversite yıllarında, haksızlıklara kızdım. İlk önceleri, oğlunun sağ salim teslim olması için uğraşan bir babanın dönem sertleştikçe, hapishanede başına bir hal gelir korkusuyla oğluna teslim olmayın çağrıları yapışındaki tezatlıklara şaşırdım. Yine aynı babanın oğlunun sağ salim yakalanmasına duyduğu rahatlamaya, bu rahatlamanın idam kararının ardından bir acıya, bir çırpınışa, bir mücadeleye dönüşmesine şahit oldum. Bir baba oğlu için neler yapmaz ki? Ve son olarak, oğlunun infazını ajanstan duyan bir annenin çığlıklarıyla ağladım.

Kısaca okumadım, yaşadım.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

ilayda özel

@ilayda-ozel

Önce gazetede bir yazı dizisiyle Deniz'in mektuplarının bir kısmına baktık...
Sonrada Abim Deniz'de Deniz'e dair her şeyi kardeşi Hamdi Gezmiş'ten, mektup arkadaşından,döneminin gazetecilerinden,babasından dinledik.
Denizler bu ülkenin kanayan yarası oldu, acıları asla unutulmadı ve unutulmayacak.
Kitap belgesel niteliğinde... Mektuplar, fotoğraflar...
Can Dündar'ın kaleminden Hamdi Gezmiş'le yaptığı röportajlar, döneme dair bilgiler...
Okurken sanki Deniz'le birlikte tekrar o anları yaşadım.
Deniz mektuplarını bana yazıyor gibiydi.
Ve en can alıcı kısımda darağacına gideceğini bile bile hala ülke sorunlarına çözüm arayan bir neslin tüketilmesini görüyoruz,yaşıyoruz sanki kitapta.
Can Dündar nefis bir iş çıkararak, Deniz'in bilinmeyenlerini anlatmış.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Abim Deniz - S41

O yıllarda artık Deniz'in mahalledeki arkadaşlarının eylemleri de politik içerik kazanmıştı. "Yedi bela çetesi" adını taktıkları bir grupları vardı. Önceleri bahçelere girip meyve çalmakla uğraşırken, artık Demokrat Partili ailelerin çocuklarıyla dalaşmaya başlamışlardı.
Dünyalı tarafından eklenmiştir.

madison

@madison

"okumaya doymak olmuyor, ölene kadar doymayacağım. idamı fazla düşündüğüm yok." Deniz Gezmiş 15 Ekim 1971
Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
15 beğen · 0 yorum

Meltem

@meltem-aslan18

Deniz abim, bir süre sonra bizi aştı; toplumun mülkiyetine geçti. 6 Mayıslarda biz bile kalabalıktan mezarlığa yanaşamaz olduk. "Ben kardeşiyim," diye yol istediğimde, "Hepimiz kardeşiyiz!" cevabını alıp gururlandığım çok olmuştur.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum

Promiyer

@pronuyer

1961 yılıydı.
Bir sabah, Öğretmen Mukaddes Hanım, iki oğluyla birlikte
okula gidiyordu.
Sivas hükümet konağının bulunduğu meydana varıp sağ taraftaki askerî binanın önüne geldiklerinde birden dehşetle durdular.
Binanın bahçesine bir darağacı kurulmuştu.
Darağacında, bir kadının bedeni sallanıyordu.
Tedirgin adımlarla önünden geçtiler.
Çevrede meraklılar vardı.
İpte dönen kadının boynu kırılmış, dili dışarı taşmıştı. Ayağında ayakkabısı yoktu; yün çorap giymişti. Yoksul bir köylü kadını olduğu giysilerinden anlaşılıyordu.
Boynunda bir yafta asılıydı. Suçu; sevgilisiyle bir olup kocasını öldürmekti.
İbret olsun diye, zor kullanılarak meydana getirilmiş, infaz edilmiş, sonra da teşhir edilmişti.
Nasıl olabilirdi; bir insana kıymak?
Onu uluorta darağacına asmak?
Herkes görsün diye orada bırakmak?
Bir ipte gün boyu sallandırmak?
Hızla oradan uzaklaştılar.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum

Nilüfer

@nilufer-denizhan

Tam çıkacakken babama dedi ki:
MİT'te sorguladılar beni...Soyunu sopunu merak ediyorsan onlara sor. Bizim Ermeni olduğumuzu ispat etmek için çok araştırma yapmışlar. Boyum kadar evrak toplamışlar ama bir şey bulamamışlar.
Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum

bookslover

@bookslover10

Karlı bir Şubat sabahi Ayaş'ta dünyaya gözlerini açtığın zaman ilk işin ağlamak olmuştu. Şimdi anlıyorum karşında canlı yaratık olarak ilk defa bizi görmüştün; insanları...ve içinden," ben bütün ömrümü bu nankör yaratıklar arasında mı geçirecegim," diye düşündün, onun için ağladın. Insanlar... Yani bütün istikbalini onların daha mutlu olmaları uğrunda feda ettiğin insanlar... canavarların en korkuncu olan bizler... tanrının bahşettiği zekâ ve yetenekleri zehirli birer hançer gibi hemcinslerinin azap çekmesinde kullanılan uygar canavarlar... Cemil GEZMIŞ 18.01.1971
Abim Deniz
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
1160
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
29
KİTAP
Siyasetle İlgilenenlerin Mutlaka Okuması Gereken En İyi Siyasi Kitaplar
Siyasete göndermeler yapan romanlar, siyaset ve gündem hakkında yazılan denemelerden oluşan kitaplar ve daha fazlası... Siyas...
546
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
211
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...

Burcu

@burrcu

Boşlukları değerlendiriyorum
Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum

Burcu

@burrcu

Öyle her zamanki gibi, eyleme gidiş tavrımla gideceğim darağacına...
Yok, tıraş falan da olmayacağım.
Önce gidip orada oturacak, bir sigara yakacağım.
Sonra demli, güzel bir çay içeceğim.
Ha bak, Rodrigo'nun o ünlü gitar konçertosunu dinlemek isterim orada... Bak bunu çok isterim. Sanırım asılacak bir insanın son isteklerini geri çevirmezler.
Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

beniş

@benian-parlak

İyi ki doğdun DENİZ GEZMİŞ 70 yaşında...
İyi ki doğdun DENİZ GEZMİŞ 70 yaşında...
Deniz koydum adını kederi bende kaldı
https://youtu.be/vn22hxepu3Q
Abim Deniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 2 yorum
SweetHexe (@glbn)
Aşk olsun sana çocuk :(
28.02.17 beğen 1 cevap
Hakan (@hakan87)
Deniz Gezmiş deyince aklıma hep bu gelir:
https://www.youtube.com/w...h?v=WAtSnZjUvco
Anlaşılan iyi bakamadı yıldızlara.
28.02.17 beğen 3 cevap