ara

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens Konusu ve Özeti

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
Yuval Noah Harari'nin 2015'te Türkçeye çevrilen ve çok satanlar arasına giren kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, bugüne kadar yeryüzünde yaşamış insan türlerine değinen ve bu insan türlerinden günümüzde halen yaşamakta olan Homo Sapiens'in tarihi gelişimini bilimsel verilere dayanarak detaylı bir şekilde ele alan bir kitaptır.
Çevirmen:
Yayınevi: Kolektif Kitap
ISBN: 9786055029357
Sayfa: 412 sayfa
Basım Tarihi: 2015
- Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
- Para neden herkesin güvendiği tek şey?
- Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
- Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
- Geleceğin dini bilim mi?
- İnsanların miadı çoktan doldu mu?

100 bin yıl önce Yeryüzü'nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin yıl önce gerçekleşen Bilişsel Devrim'le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.

Harari ayrıca geleceğe bakmaya da zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens kitabı Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi...
Evrim teorisini destekleyerek başlamış Harari kitaba. Neyse ki o bakış açısı fazla vurgulanmadı ilerleyen bölümlerde.

Homo Sapiens yani insan türünün tarihi olarak gelişimi kitapta oldukça detaylı bir şekilde ele alınmış. Homo : İnsan, Sapiens :Zeki demekmiş, yani türümüz “Zeki insan” dır. Tarihi gelişim derken türün tarihi gelişim ve değişimi, beyinsel faaliyetler, Bilişsel devrim, tarım devrimi, Bilimsel Devrim detaylı olarak ele alınmış. Avcı toplayıcıların günübirlik, çiftçilerin ise önceden planlayarak yaşadıkları hayatlar detaylarıyla açıklanmış. Süt sağılma tarihçesini okuduğunuzda çok şaşıracaksınız. Tıkınma geninin bizde var olduğunu savunuyor yazar, oldukça güldüm.
Dedikodunun ilk ne zaman yapılmaya başladığı ve dedikodu için o ortamdaki insan sayısının da sınırlı olması gerektiği konusu anlatılmış. Oldukça ilginç gerçekten… Sayı 150 yi geçtiğinde insanlar birbirlerini yeterince tanımadıklarından ve bu yüzden dedikodu yapamadıkları incelenmiş.

Kitapta ilk bölümlerde farklı insan türlerinden bahsedilmiş. Tabi bu konu bilimsel verilere dayanarak açıklandığından dolayı merak uyandırıyor. Düşünsenize homo neandertal olan insan türü Neandartel vadisinde yaşıyorlar, sapienslerden daha güçlü ve kaslılar… Neandartel beyninin içine girip aklını okuyamıyoruz, sapienslerden daha az gelişmiş bir beyne sahipler…

Hamurabi kanunlarından detaylı bir şekilde bahsedilmiş. M.Ö. 1700’lü yıllarda yaşamış olan Babil Kralı Hammurabi, insanları sınıflara ayırmış ve kanunlarını da bu sınıflandırma kapsamında oluşturmuştur.

İnsanların ilk olarak avcı toplayıcılıkla geçimlerini sağladıkları, sonraki dönemde çiftçiliğin ön plana çıktığı, daha sonra insanların ticari hayata atılmaları, paranın bulunması, yazının bulunması, ilk yazı türleri, kredi almanın hangi dönemde ortaya çıktığı gibi birçok merak edilen ve bilinmeyen gerçekler tarihi gelişimi içerisinde anlatılmış. Kitap oldukça akıcı, hiç sıkıcı değil… Bu yüzden özellikle tavsiye ediyorum,

NOT: Uzun mu oldu inceleme bilemiyorum ama kitaba daha önce kimse inceleme eklemediğinden dolayı sanırım bu kadar detaylı yazdım :)
20 beğen · 7 yorum
Merve Arslanalp (@mervearslanalp5)
Oldukça açıklayıcı bir yorum olmuş. şu sıralar elimde öncelikli olan kitapları bitirip bir an önce bende okuyacağım en kısa zamanda. okumayı istiyordum zaten şimdi daha çok istiyorum. bilgi dolu ve keyifli bi kitap olduğunu düşünerek almıştım yorumunuzu okuduktan sonra pişman olmayacağım bir tercih yaptığımı anladım :)
16.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Merve Hanım, iyi okumalar size :) pişman olmayacaksınız eminim.
16.08.15 beğen cevap
Recep (@okuryzr)
Evet, Merve Hanım'a katılıyorum. Keyifli bir kitap olduğunu ilk görüşte anlamıştık ama bültenlerdeki tanıtımı hep birbirine benziyor nihayetinde. Sizin yukarıda aktardığınız detaylar daha fazla ilgiyi cezbediyor. Keşke iki beynim olsa da biri işleri bitirirken öbürü hemen başlayabilseydi Sapiens'e.
20.08.15 beğen cevap
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Evet Recep Bey, keyifle okursunuz umarım.
21.08.15 beğen cevap
firdevs turan (@firdevsturan)
bana yardımcı olabilir misiniz?
09.01.16 beğen cevap
Ömür telev (@omurtelev)
Acaba buna benzer akıcı ve tarihten de bilgi veren kitap önerileri alabilirmiyim
22.08.17 beğen cevap
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
İsmail ve B’nin hikayesi’ni de öneririm. http://www.neokur.com/kitap/56588/ismail
04.11.17 beğen cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Sapiens
Herkese iyi akşamlar sevgili kitap dostlarım.Sizlere çoktandır elimde olan ancak bugün bitirdiğim kitabımın paylaşımı ile geldim.
???? Hayvanlardan Tanrilara Sapiens içerik olarak 4 bölümden oluşuyor.
__1.Bölüm =Bilissel Devrim____
___ 2.Bölüm=Tarım Devrimi____
___3 Bölüm =Insanoğlunun Birleşmesi ____
____4.Bölüm =Bilimsel Devrim____
Kitabın genelinde insanoğlunun ilk zamanlardan günümüze uzanan yapısal,toplumsal,bilimsel,dinsel ve teknolojik değişimini anlatır yazar.Sapiens in adı dilimde hep Belgesel oldu nedense?Belgesellerde anlatılan bilgilerle dolu olduğundan sanırım.Okuması ise öyle kısa sürede gerçekleşmiyor.Sosyal Tarih ve Bilimsel türünde kitap okumayı seviyorsanız cokkkk begeneceksiniz ????
Birinci_ ikinci bölümü büyük bir heyecan ve keyifle okudum.3 bölüme geldigimde biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim.Yazarın bazı yerlerde gereğinden fazla ayrıntı verdiğini düşünüyorum.Bazı bölümlerde özellikle din ile ilgili yazılmış paragraflarda keskin tabulara sahip okurların tepkisini çekecek cumleler ve ifadeler var.
?????Bunun dışında ilgimi çeken pek çok bilgi vardı .???Avcı toplayicilarinin ardından çiftçilerin ve sonrasında sanayi toplumunun doğayı mahvetmesi,insanoğlunun kendi sonunu kendi elleriyle hazırlaması,biz Homo Sapiensin(zeki insan) ,pek cok bitki ve hayvan türünü ortadan kaldırdığını.....
Kitaptan bir alıntı yaparak yorumumu sonlandirmak istiyorum.
✏✏✏✏✏"Ne kadar cok türü ortadan kaldırmış olduğumuzu bilseydik,hala
Hayatta olanları korumak için daha istekli olurduk."
7 beğen · 0 yorum

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Piyasada büyük bir sükse yaparak -güzel de bir reklam ve tanıtım süreci oldu tahminimce- bu tür kitaplarla haşır neşir olmayan sapiens güruhuna bile okuttu kendini. Bu yönüyle takdire şayan bir kitap olmuş. Onun dışında bu kitaptan önce Jared Diamond'u da takip ettiğimden dolayı, ikisi arasında ister istemez bir kıyasa girişmek durumunda kaldım. Jared bildiğim kadarıyla bir saha adamı, nette pek bir bilgi bulamasam da Yuval'in, Jared'in aksine işin teori kısmında olduğunu tahmin ediyorum. Bu da anlatımlarında ve işledikleri konulara eğilimlerinde kendini açıkça belli ediyor. İçindekiler kısmı atlanarak okunsa, kitabın beklenmedik konular hakkında ilginç bilgiler vermesi okuyucuyu şaşırtabilir ama bu durum bazen, ilgi alanımız dışında konulara geçildiğinde kitabın akışkanlığına halel getiriyor diye düşünmeden edemedim. Nitekim kitabı yaklaşık 35-40 gün gibi bir sürede bitirmem de bu tip odak kaymalarından dolayı oldu. Bunun yanında insanın, kendini süper bir güç haline getirme veya bu yolda kendini yok etme potansiyeli, çeşitli sorgulamalara sebep oluyor. Özellikle son bölümlerde, geleceğe dair öngörüler insanı bazı yönlerden umutlandırsa da (hastalıkların önlenmesi veya tedavisi) bazı yönlerden kendi ayağına sıkıyormuş gibi bir düşünceye sürüklüyor (yeni nesil Frankenstein'lar veya bağımsız yapay zekalar). Yazarın Homo Deus isimli kitabını da okuyunca bakalım nasıl bir fikre kapılacağım? Gerçi kapılacağım fikir önemli değil, önemli olan insanlığın nereye doğru gittiği...
11 beğen · 10 yorum
Cerenis (@defacto)
Homo Deus, Sapiens kadar olmasa da güzel kitap, teori kısmında benzetmen güzel olmuş, Homo Deus'u okuduğun zaman da çok uçuk teoriler görecekesin. Ne var ki aynı zamanda hem uçuk hem de akla yatkın teoriler
13.03.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Teşekkür ederim bilgilendirmen için @cgtyyy :)
13.03.17 beğen cevap
Cerenis (@defacto)
@post-mortem ne demek:)
13.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) kıyasa girişmek durumunda kaldım." Türkçemizde kıyas etmek var ama bu yazdığın biçimi yok POST_MORTEM (@post-mortem).Sadece hatırlatmak amaçlı yazıyorum.Bilgin olsun! :)
13.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
İnsanlığın nereye doğru gidiyor olduğu bu "Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens" adlı kitapta varsa nedir kısaca,hatta başlıklar hâlinde yazabilir misin peki?
13.03.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Aman abi estağfurullah, iyi ettin söylemekle :) Şimdi o tabiri kullandım ama niye kullandım, o an aklımdan ne geçti bilmiyorum. Sadece şunu diyeyim, arada bir kelime dağarcığımdaki malzemeleri böyle değişik şekilde kullandığım oluyor. İnsanlığın nereye gittiği sorusu bu kitapta net bir şekilde belirtilmemiş abi. Sadece tercih edebileceğimiz yollar hakkında fikir verilmiş. Şöyle ki, ya bu bilimsel devrim, bizi süper yaratıklara çevirecek ve yenilmez, ölümsüz canlılar falan olacağız; ya da kendi ellerimizle yarattığımız şeyler, ki bunlar yapay zeka olur, robotlar falan olur, bizim sonumuzu getirecek ve başka bir türün egemenliği devri başlayacak, sapiens tarih olacak.
13.03.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Şimdi okudum şu son yazdıklarını @post-mortem.Sapiens tarih olacak,kabul...Kabul edelim fakat bu kehanettir olsa plsa,faraziyedir.Bir kitap okumakla fikirlerimiz değişebilir fakat her yazılanı olduğu gibi kabul edemeyiz,değil mi? Kitabı yakın bir gelecekte okumak niyetindeyim.Mim koydum şu dediklerine,sana bir de kitabı okuduktan sonra bir cevap vereyim kısmet olursa...
14.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Aa,bir de son okuduğum kitaplardan biri Huxley'nin CESUR YENİ DÜNYA adlı hem ütopik ve hem de distopik romanı,daha doğrusu bu tür romanlar arasında hafifmeşrep bir ahu gibi kalan romanı idi."(...) bu bilimsel devrim, bizi süper yaratıklara çevirecek ve yenilmez, ölümsüz canlılar falan olacağız; ya da kendi ellerimizle yarattığımız şeyler, ki bunlar yapay zeka olur, robotlar falan olur, bizim sonumuzu getirecek ve başka bir türün egemenliği devri başlayacak" diyorsun ya,Huxley başlatmış bu dediklerini! ;)
14.07.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Yazılanı olduğu gibi kabul edemeyiz elbette abi, zaten ikinci seçenek de süper yaratıklara dönüşmemiz durumu (yok olmayadabiliriz), ama şu da var ki emareler olmasa bu fikrimize inanmayı sapiens olarak biz de istemezdik değil mi? Sonuçta soyu tükenecek olan bizleriz. İnsanoğlu, acıdır ki, bilinçli bir şekilde kendi sonunu hazırlıyor ve kendi sonunu getirecek. Umulur ki bu, gerekli olduğundan gerçekleşecek bir durum olsun ya da insanoğlu aklını başına devşirsin. Kitabı okuduktan sonraki yorumlarını da beklerim abi :)
14.07.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
O kitabı ben de okuyorum abi halihazırda
14.07.17 beğen cevap

Gülcan

@gulcann

Cahilliğimin keşfi oldu!
Mükemmel bir kitap. Çok beğendim. Kesinlikle yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım. Bir kere içerisinde çok fazla bilgi var ama genelde sıkılmıyorsunuz okurken. Yani kitap hem bilgi dolu hem de akıcı sayılır. Ben uzun bir sürede okudum çünkü araya bayram ve düğün vs girdi. Genel manada kitap okumaktan uzaklaşmıştım ama zaten her türlü okurdum. Yarım kalmazdı.

Kitap insanoğlunun ilk ortaya çıkışından bugününe kadar ki süreci anlatıyor ama her yönüyle anlatıyor. Yani böyle arkeoloji, biyoloji, tarih kitapları okuyarak öğreneceğin bilgileri yazar öğrenmiş, harmanlamış ve bir şekilde özünü size sunmuş. Hissettiğim tam olarak buydu. Her bilginin hangi bilimsel kaynaktan alındığı da yazıyor zaten. Çoğu şeyi ağzım açık okudum. Çoğu yerde içim ürperdi. Heyecanlandım. Müthişti yani.

Kitabın şu özelliğine değinmeden geçmeyeceğim. Yazar yayınlanacak ülkelere göre uygun bilgi vermiş. Mesela Türkiye için basılan kitaplarında örnekler Türkiye üzerinden verilmeye çalışılıyor.

Kitap insanoğlunun bu dünyadaki yerini, gelişimini, yaşantısını o kadar güzel anlatıyor ki kitabı okurken bazen insan kendiyle gurur duyuyor ama çoğunlukla insanların kendilerine, dünyaya ve diğer canlılara verdikleri zararı düşününce kendinden utanıyor. Kitaptaki tüm ihtimaller ve tespitler çok etkileyici.

Gayet anlaşılır bir dille bu kadar bilgiyi harmanlayıp sunan bu kitabı tüm insanların okumasını öneririm. Sadece insan olarak kendinizi sorgulayacaksınız.
18 beğen · 0 yorum

Martin Eden

@muhendiss

HOMO ERECTUS
Kitabı tek kelimeyle ifade edersem kullanacağım kelime etkileyici diyebilirim. ama tek kelime ile ifade etmeyeceğim tabi ki :)
Kitap başlangıç olarak ilk insanın nasıl olduğunu evrim teorisi zeminine oturtarak başlamış. İlk olarak maymun atalarımızdan zeki olmayan Neandertallar, Homo Erectuslara evrimleşip zamanla mutasyonla bugünkü insan homo sapiense dönüşmüşüz. Homo sapiens sözlük anlamı zeki insan demekmiş. Neyse bu konuları fazla uzatmadan özetlersek;
Kitap insanlığın emekleme aşamalarından başlayarak dünyaya yayılmasını, gelişmesini besin piramidinde zirveye yerleşmesini ve tanrı seviyesine ulaşma yolundaki inanılmaz yükselişi anlatıyor.
Yazar insanlık tarihini gayet güzel ve akıcı bir şekilde anlatmış. İlk insanlar ne yaparlardı? Neden avcı toplayıcılıktan yerleşik hayata geçtik? Tarım devriminin getirdikleri/götürdükleri neler? Dinlerin, imparatorlukların, ticari ilişkilerin insanlık tarihi için önemi? Bilimsel devrim ile başlayan ve her geçen zamanda artan kendini aşma isteğinin insanı getirdiği veya götürdüğü nokta neresi? Ve çok üstünde durmasa da geleceğin homo sapiensi hakkında fikirleri ve kehanetleriyle çok değerli bir kitap.
Okurken yeri geldi insanlığımdan utandım, yeri geldi gururlandım, yeri geldi gelecekle ilgili umutlandım, zaman zamanda karamsarlığa kapıldım. Kendine okutan okuturken uzaklara dalıp düşünmeye teşvik eden bir kitap. Benden bu kadar umarım yararlı bir inceleme olmuştur.
Saygılarımla...
3 beğen · 0 yorum

Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens - S41

Yine de bütün bunların hiçbiri, insanların kendilerinin yaratıp birbirlerine anlattığı hikayelerin dışında gerçekleşmez. Evrende hiçbir tanrı, milleti para, insan hakkı, yasa ve adalet insanların ortak hayal gücü dışında var olmaz.
Gülşah Sönmez tarafından eklenmiştir.

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kimse lotoyu kazandığı, yeni bir ev aldığı, terfi ettiği veya gerçek aşkı bulduğu için mutlu olmaz. İnsanlar sadece vücutlarındaki keyif veren hisler sayesinde mutlu olurlar.
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
15 beğen · 0 yorum

Tengrist

@tengrist

Atalarımızın doğayla uyum içinde yaşadığını iddia eden doğaseverlere inanmayın. Sanayi Devrimi'nden çok önce, Homo Sapiens en çok bitki ve hayvan çeşidini ortadan kaldıran bir tür olma rekorunu elinde tutuyordu. Biyoloji tarihindeki en ölümcül tür olmak gibi şaibeli bir özelliğimiz var.
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
"Bir Maymunu, ölümünden sonra gideceği maymun cennetindeki sınırsız muzla kandırarak elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz. "
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Alper Ergin

@aeturk

Ne istediğini bilmeyen,tatminsiz ve sorumsuz tanrılardan daha tehlikeli bir şey olabilir mi?
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Ayak izi rüzgarın olmadığı ayda bozulmamış halde duran Neil Armstrong, 30 bin yıl önce Chauvet Mağarası'nın duvarına el izini bırakan isimsiz avcı toplayıcıdan daha mutlu muydu ?
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
48
KİTAP
Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar
Herkesin kitaplığında bulunması ve çevresindeki herkese okutması gerektiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz. ...
125
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
1166
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
57
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Evrim Kitapları
@alone adlı kullanıcımızın Kitapla Evrim paylaşımından yola çıkılarak oluşturulmuş listedir. Evrim meselesini detaylı öğrenme...

ibrahim Ykr

@uzayedebiyati

Şuana kadar okumaktan zevk aldığım en nadide kitaplardan bir tanesi. Hayır yazar nasıl bu kadar iyi anlatabilir her şeyi. Bence bilge insan dedikleri bu olsa gerek
Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Hadi bunu cevaplayın!
Hadi bunu cevaplayın!
Farz edin ki, beyninizi taşınabilir bir sabit diske kopyalayabiliyor ve onu dizüstü bilgisayarınızda çalıştırabiliyorsunuz. Bilgisayarınız tıpkı bir Sapiens gibi düşünüp hissedebilir mi? Eğer öyleyse, bu siz mi olursunuz yoksa başka biri mi? Bilgisayar programcıları bilgisayar kodlarından oluşan ve kendi benlik hissi, bilinci ve hafızasıyla tamamen yeni bir dijital zihin yaratırsa ne olur? Programı bilgisayarınızda çalıştırdığınızda bu bir kişi mi olacaktır? Öyleyse programı sildiğinizde bu bir cinayet midir?
8 beğeni · 13 yorum
Uğur Çam (@ugurcam967)
Soruyu şöyle sadeleştirelim; insan bilinçten mi ibarettir? Sanırım soruyu karşılar. Bana göre cevap hayır. Zira bilinç, beynimizdeki elektrokimyasal işlemlerden başkası değildir. Ancak aldığı verileri işler. Peki beynizimin veri almasıyla bunun bilgisayar programında tanımlanması aynı şey olur mu? Söz gelimi birine aşık olduğumuzda salgıladığımız hormonları beynimizin işlemesi sonucu mutlu olurken, bu hormonların etkilerinin tanımlandığı bilgisayar aynı duyguyu mu hissetmiş olacak? Bu şuna benziyor, pc de kamyon simülasyonu var. Gerçek kamyon kullanmakla simülasyon kamyon kullanmak aynı değil. Birisi diğerinin taklidi. Sorudaki sistem de olsa olsa bir bilinç simülasyonu olur, bilincin kendisi değil. (Soruyu birqz dolambaçlı cevaplamışım idare et. Sorunun kendisi de zor ne de olsa 😊)
04.08.18 beğen 5 cevap
Fâtıma (@yitiktheology)
''Düşünebilmesi ve hissedebilmesi muhâldir!'' Benim bu hususla ilgili naçizane görüşüm bu yönde efendim.
04.08.18 beğen 1 cevap
elas (@elas)
Looding...😁
04.08.18 beğen 1 cevap

Gülcan

@gulcann

Avrupalıları sıra dışı yapan şey keşfetmek ve fethetmek konusunda benzeri görülmemiş doyumsuz hırslarıydı. Aynı beceriye sahip olsalar da, Romalılar hiçbir zaman Hindistan'ı veya İskandinavya'yı, Persler Madagaskar'ı veya İspanya'yı, Çinliler de Endonezya'yı veya Afrika'yı fethetmeye yeltenmemişlerdi. Çoğu Çinli yönetici burunlarının dibindeki Japonya'yı bile kendi haline bırakmıştı, bu da son derece normaldi.

Tuhaflık erken modern çağdaki Avrupalıların yabancı kültürlerle dolu uzak topraklara yelken açıp karaya ayak bastıklarında, "Bu topraklara kralım adına el koyuyorum!" demek gibi bir hastalığa tutulmuş olmalarındaydı.
7 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Apollo 11 astronotları ve Kızılderili
20 Temmuz ı969'da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ay' ın yüzeyine indiler. Apollo 11 astronotları bu seyahatten önceki aylarda ABD'nin batısında Ay'a benzeyen ıssız bir çölde eğitim gördüler. Bu alan pek çok Kızılderili topluluğuna ev sahipliği yapıyordu; bir yerliyle astronotlar arasında geçen bir diyaloğa dair şöyle bir hikaye vardır:


Bir gün eğitim esnasında astronotlar yaşlı bir Kızılderiliyle karşılaşır. Adam orada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar kısa süre içinde Ay'a yapılacak bir araştırma seyahatinin parçası olduklarını söylerler. Yaşlı adam bunu duyunca bir an sessiz kalır, sonra astronotlardan kendisine bir iyilik yapmalarını ister.

Astronotlar "Ne istiyorsunuz?" diye sorar.

Yaşlı adam, "Kabilemdeki insanlar Ay'da kutsal ruhların yaşadığına inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim."

Astronotlar "Mesaj nedir?" diye sorar.

Adam kendi dilinde bir şeyler mırıldanır, sonra da astronotlara bunu ezberleyene kadar tekrar etmelerini söyler.

Astronotlar "Bu ne demek?" diye sorar.

"Bunu size söyleyemem. Sadece bizim kabilemizle Ay ruhlarının bilebileceği bir sır," der.

Üsse geri döndüklerinde astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulurlar ve ondan mesajı tercüme etmelerini isterler. Ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalarla gülmeye başlar. Nihayet sakinleşince, astronotların o kadar dikkatle ezberlediği sözlerin, "Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. Topraklarınızı çalmaya geldiler," olduğunu söyler.
5 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Alamogordo
Alamogordo
Geçtiğimiz beş yüz yılın en önemli olayı 16 Temmuz 1945 sabahı saat 5:29:45'te gerçekleşti. Tam olarak bu saniyede Amerikan bilimcileri ilk atom bombasını New Mexico eyaletinin Alamogordo şehrinde patlattılar. Bu andan itibaren insanlık, sadece tarihin akışını değiştirebilme değil, tarihi sona erdirebilme kapasitesine de sahip oldu.
16 beğeni · 3 yorum
... erdal... (@erdalcayli)
O gunden sonrada zaten azon tabakası die bişey de bırakmadılar 🤬🤬🤬
02.08.18 beğen 2 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Kitabın bu sayfasını okuduğumda hafif bir ürperme hissetmedim desem yalan olur. Bilimsel bir kitaba göre anlatımı son derece etkili bir eser. Senin vesilenle herkes okusun derim.
02.08.18 beğen 2 cevap