up
ara
profil foto
‹ Tüm İvan Denisoviç'in Bir Günü İncelemeleri

İvan Denisoviç'in Bir Günü Kitap İncelemeleri

Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Ortam şartlarına en çok uyum sağlayanlar ancak hayatta kalır
Adından da anlaşılacağı üzere kitapta Ivan Denisoviç isimli mahkumun, sürgün edildiği kampta geçirdiği bir günü anlatılır. -30 derece soğukta sabahtan akşama dek çalışan insanların akşam yemeğinde ellerine geçen bir tas sıcak çorbayı içerken özgürlüklerini de, çektiklerini de unutuşunun hikayesidir. Bir parça kuru ekmeği günlerce içine diktiği ceketinde saklayan Şuhov'un hikayesi.

Genel kanıya baktığımızda hapishanede ilk amaç, mâhkumların kişiliklerini yitirmelerini sağlamak. bunun için, isim yerine rakam kullanılıyor; örneğin İvan Denisoviç Ş-854 olarak biliniyor, kişiye özgü giysi de kampta aynı nedenden dolayı yasak. Mahkumların yabancılaşıp, güven ve dostluk bağı kurulmaması için ise, gammazlamaya ödül veriliyor."

"Fakat en beter koşullarda bile insanın bi şeylerle mutlu olabildiğini, yaşama bağlılık geliştirebildiğini duyumsatan bir kitap. Misal; kahramanımız kampta dayak zoruyla yürürken yolda bi çöp bulur, adam o metal çöple yapabileceklerini düşünür, mutlu olur ve bunlar inanılmaz bi gerçekçilikle betimlenir. Ya da çorbada taneye benzer bi şeyler ya da irice bi kemik çıkınca sapıtırcasına memnun olan, yaşam sevinci duyan ve soğuktan it gibi titreyen kişilere değinilir, insanı sıcacık evinde irkiltir"

Kendi hayatından sıkılmış herkesin arada sırada, tekrar tekrar okuması gereken bir kitaptır. Her okuyuştan sonra yaşamınızın aslında o kadar da kötü olmadığını düşünmeye başlarsınız, ki bu da iyi bir rehabilite edilme yöntemidir.
8 beğen · 8 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
[silindi]
12.01.18 beğen cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Otamatik portakal da Borgess de dile getirir "ilk amaç, mâhkumların kişiliklerini yitirmelerini sağlamak. bunun için, isim yerine rakam kullanılıyor; örneğin İvan Denisoviç Ş-854 olarak biliniyor, kişiye özgü giysi de kampta aynı nedenden dolayı yasak."
12.01.18 beğen 1 cevap