ara

İlk Aşk

İlk Aşk Konusu ve Özeti

İlk Aşk
Yayınevi: Bordo-Siyah
ISBN: 9786055588021
Sayfa: 120 sayfa
Basım Tarihi: 2015
Ünlü Rus yazarı Turgenyev'in bir çocuğun ilk aşkını anlattığı bu romanı, aynı zamanda çocukluk aşkının inceliklerini, verdiği acıları, yaşattığı hayal kırıklıklarını da gözler önüne seriyor...
Türkçe120 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 11 x 22 cm
İstanbul, 2003

ISBN : 9786055588021
Kategorilere Göz Atın
Edebiyat (Roman - Öykü) Çeviri / Rus - Eski Sovyet Cumhuriyetleri+ Favori Kategorilerime Ekle
İlk Aşk kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

ahmet-samsa

@samsa

İlk Aşk
Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
İlk Aşk
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

nur bellek

@nurbellek

Ürpertici
Yüz küsür sayfalık, akıcı, zamanına göre fena olmayan Turgenyev romanı. İlk on sayfa sıkıcı olmakla birlikte çok basit geldi fakat klasiklerin kötü tarafları bu olsa gerek. Roman kahramanımızın masum aşkını, tuhaf bir ailede büyüyen ve oldukça güzel olan kadın kahramanımızın çıkmaz sokaklarını, arka planda da olsa bir ailenin kopmama çabalarını görüyoruz. Fakat sarsıcı gelen ve beni oldukça etkikeyen kısım; sevdiği adamdan yediği kırbaç izini öpmek nasıl bir aşktır? Hastalıklı aşk denilen illet bu olsa gerek. Karşi tarafta, herşeye rağmen yasak aşkını devam ettiren asil ruhlu prensipli iyi aile babasi adam nasıl olurda sevdiği kadının canını yakabiliyor? Aslına bakarsanız çok soru işareti kaldı aklımda. Bu kitap daha uzun yazılmalıydı.

"Senin güzelliğinin sırrı belkide herşeyi yapabilmenin gücünde değil, bunun imkanına inanmandadir. "

Turgenyev..
İlk Aşk
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

a.kadir hasanoğlu

@akadirhasanoglu

Turgenyev, kitapta kahramanın ilk aşkını anlatmakla kalmayıp, aşkını ne kadar safiyane duygular içinde yaşadığını da anlatıyor. Beni de etkileyen kahramanın bu saf aşkı oldu açıkçası.
21.yüzyılın sahte aşklarından uzaklaşıp gerçek aşkı okumak isteyenler için tavsiye edebileceğim bir kitap.
İlk Aşk
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

BSBA

@bsba

İlk Aşk
Akıcı bir kitap olsa da müthiş diyemeyeceğim bir eser. Klasik bir hikaye, klasik bir son. Okuduğunda insanın ufkunu geliştiren bir eser değil ancak kafa dağıtmak ya da didaktik bir kaygı gütmeden zaman geçirmek için okunabilecek bir kitap.
İlk Aşk
kitaba 4 verdi
1 beğen · 0 yorum

Orhun Şentürk

@orhunsenturk

Bir oturuşta bitirilecek kısa bir kitap
Çeşitli mesleklerden, genç ve yaşlı erkeklerden oluşan bir ekibi parmağında oynatabilen bir kadının evli bir adama köle olurcasına aşık olması insanoğlunun bir özetidir herhalde.
İlk Aşk
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

İlk Aşk - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

hk

@haticeee

'Kadın aşkından koru kendini, oğlum. Bize mutlulukla birlikte zehir sunan bu duygudan kork!'
İlk Aşk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Nisa

@misaamane

Başkalarının iradesiyle cennete gitmektense, cehenneme sürüklenmeyi tercih ederim.
İlk Aşk
kitaba 2 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

ahmet-samsa

@samsa

Sarsıldım. Bundan önce onu sevenleri kıskanırdım; şimdi onun birisini sevebileceği ilk kez aklıma geldi. "Seviyor... Birisini seviyor..." dedim kendi kedime.
İlk Aşk
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Onu sevdiğimi mi sanıyorsunuz, dedi. Küçümsediğim kimseleri sevmem. Beni dize getiren birisi çıkmalı, o zaman... Ama böylesinden Tanrı korusun! Doğrusu boyunduruk altına girmeye niyetim yok.
İlk Aşk
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Hande Ç.

@handec

Bu işlerin püf noktası nedir, biliyor musunuz? Zamanında çekilebilmek, düştüğünüz ağ­dan zedelenmeden çıkmak... Siz sıyrılabildiniz; talihiniz varmış... Bir daha yakalanmamağa bakın.
Hadi güle güle!
İlk Aşk
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
231
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Okunan En İyi Aşk Kitapları
Bazen gülümseten, bazen ağlatan, bazense imrendiren duygu yüklü aşk hikayeleri, tüm zamanların en iyi aşk kitapları listesind...