up
ara
profil foto

Mucize

Mucize Konusu ve Özeti

Mucize
Mucize ve Ben kitabının da yazarı R. J. Palacio tarafından kaleme alınan Mucize kitabı Roman (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pegasus yayınevinden 2015 yılında 9786053437451 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Mucize isimli kitap 336 sayfadan oluşuyor. Kitap Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Mucize kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053437451
Sayfa: 336 sayfa Basım Tarihi: 2015
Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın

Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu'nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile "yeni çocuk" olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox'ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arkadaşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi? "Mucize aslında tam bir mucize. Kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun; hayatınızı iyileştirecek." -Nicholas Sparks, New York Times çoksatan yazarı-New York Halk Kütüphanesi, Okuyup Paylaşma SeçkisiE.B. White Read Aloud ÖdülüChristopher Ödülü"Cesaret ve gerçeklerle dolu Mucize, etrafımızı saran güzellikleri fark etmeyi anlatıyor. Auggie Pullman'a âşık olmamak imkânsız." -Rebecca Stead, Newbery ödüllü yazar-"İlk kitaplar nadiren bu kadar etkileyicidir; okurların gözünü ve yüreğini açma gücüne sahip, nadide bir hikâye." -Publishers Weekly-"Mucize, kocaman yürekli bir kitap… hepimizin nasıl kırılgan, kusurlu ve mükemmel güzellikte varlıklar olduğumuzu gösteriyor." -Julia Alvarez-"Unutulmaz bir nezaket, cesaret ve mucizenin hikâyesi." -Kirkus Reviews-"Mucize, sevgi, hüzün ve insan yaşamının değeri hakkında çok güzel bir hikâye. Okuduktan sonra daha iyi bir insan olmayı istememek mümkün değil." -Patricia Reilly Giff, Newbery ödüllü yazar-
Beraat

Beraat

@beraat

Kitabın arkasındaki önerideki gibi: "kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okuyun,hayatınızı iyileştirecek."

Auggie, dört milyonda bir görülen hastalığa sahip. Tek farkı yüzünün bizimkilere göre daha değişik olması..

Bu serüvende ailesinin çabaları hiç vazgeçmemiş olmamaları ve daima umutla bakmaları çok güzeldi bu konuda annesi takdire şayan örnek bir karekter..

Ilkokul beşe kadar eğitimini evde alan Auggie, artık okul hayatına başlamalıdır fakat yüzünden dolayı onu ilk kez görenler canavar görmüş gibi davrandiklarindan zor olacaktır.

Auggie, gerek ailesinin gerek yakın arkadaşlarının ilgi ve alakalariyla bu duruma yabancı değildir hatta çoğu zaman önemsemiyordur fakat yine de zor olacaktır.

İnsanlığını iyileştirmek isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Bay Broene'ın öğretileri, eylül:
Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde,nazik olmayı seçin.


Ve en sevdiğim kısım:

..."Bu sabahki son ödülümüz" dedi Bay Toto "Henr Ward Beecher madalyası,öğrenim yılı boyunca dikkate değer ya da örnek oluşturan davranışlar sergileyen öğrencilere verilir."

Hemen bu madalyayı Charlotte'ın alacağını düşündüm çünkü ihtiyaç sahiplerine iletilmek üzere palto bağış orgz. o yürütmüştü bu yüzden dikkatim dağıldı saatime baktım 10.56 öğle yemeği için şimdiden açıkmaya başlamıştım.

(...) Yüce gönüllülük diyor Beecher, güçlü olmakta değil,gücün nasıl kullanıldığında yatar..

Gücüyle pek çok kalbe güç veren,insanların en yüce gönüllüsüdür.

Sözü daha fazla uzatmadan bu seneki Henry Ward Beecher madalyasını gücünü pek çok kalbe taşımış öğrenciye vermekten gurur duyarım.
"August Pullman,buraya gelip ödülünü alabilir mi lütfen?"

(...)

Annemin yetişkinlerle birlikte yürümediğinı farkettim,bu yüzden arkama baktım.Biraz geriden geliyor,güzel birşey düşünüyormuş gibi kendi kendine gülümsüyordu.Mutlu görünüyordu.Birkaç adım geri gettim ve yürürken birden sarılarak onu şaşırttım.Kolunu bana dolayıp hafifçe sıktı.

"Beni okula gönderdiğin için teşekkür ederim" dedim sessizce.
Bana sıkıca sarıldı ve eğilip başımın üzerini öptü.
"Ben teşekkür ederim, Auggie," dedi yumuşak bir sesle.
"Ne için?"
"Bize verdiğin herşey için," dedi. "Hayatımıza girdiğin için. Sen olduğun için. "
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Eylemleriniz, anıtlarınızdır.
Öncelikli olarak Pegasus Yayınları'nın ciltli kitaplarını çok sevdiğimi belirtmeliyim, bu işte çok iyiler. Kaliteyi direk ortaya koyuyorlar kapakla.
Kitabın kendisine gelecek olursam bana göre orta kalınlıkta ama kendini çok ince bir kitapmışçasına hızlı bir şekilde okutuyor. Punto ne küçük ne büyük, doğru punto uygulandığı için okumak daha da kolaylaşıyor.
Konu olarak bozuk gen taşıyan ve yüzü kusurlu doğan August'un yaşadıkları, hissettikleri anlatılıyor. Bolca empati yapacağınız türlerden, istemeseniz bile bir an geliyor ki kendinizi August gibi hissediyorsunuz. Kitap boyunca en normal cümlede bile hep bir hüzün hali vardı içimde.. Doğal olarak..
Bu arada kitap sadece August'un gözünden anlatılmıyor. Ablası Via ve arkadaşları Summer, Jack Will, Justin tarafından da aktarılıyor. Empatik şekilde anlatılması, sadece August'un düşüncelerine ve hislerine yer verilmemesi benim hoşuma gitti. Çünkü okurken en merak ettiğim şey, anne ve babası tarafından hep ikinci planda kalmak zorunda olan Via'nın neler hissettiğiydi. August'un olgunluk bakımından kime çektiğini bu şekilde öğrenmiş oldum.
Bir diğer beğendiğim şey ise Bay Brown'ın öğretileri oldu. Başlıkta da belirttiğim gibi "Eylemleriniz, anıtlarınızdır" sözü ile hayata dair en gerçek vurgulamaları yapmış.
Her satırını severek okudum, kendimi sorgulayarak. Şükrederek. Gerçekten düşündüm, acaba bende istemeden birini bakışlarımla bile kırdım mı hiç ? diye. Çok üzücü bir durum, hele ki 10 yaşında bir çocuğun bu üzücü durumu kanıksaması daha da beter..
Bakışlarımız bir insanın dünyasını başına yıkabilir. Her zaman dikkatli olmaya çalıştım ama bu kitabı okuduktan sonra bin kat daha dikkat edeceğim. Ve eğer ilerde bir gün çocuğum olursa kitaplığımdan çıkartıp ona vereceğim ilk kitap bu olacak. Çünkü vicdanın kadar insansın, hayatım boyunca inandığım tek şey bu.
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

MUCİZE

Orijinal Adı: Wonder
Yazar: R.J. Palacio
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Sayfa Sayısı: 334
Çevirmen: Berna Sirman

Yazar Palacio bir gün dondurma dükkanının önünde gördüğü bir çocuk, ona yıllardır yazmayı hayal ettiği bu kitabı yazmasına vesile oluyor.

Mucize kitabının ana karakteri bir yüz anormalisi ile doğmuş beşinci sınıf öğrencisi 10 yaşındaki August.Yüz şekli bozukluğu haricinde başka hiçbir problemi yok.Son derece zeki,espirili.Annesi,babası,ablası ve köpeği Papatya ile çok mutlu bir aile ortamı var.Çılgın bir Star Wars hayranı, Xbox oyuncusu ve çoğu çocuk gibi dondurmayı seviyor.

Hikayenin bir bölümü kendi ağzından,diğer kısımları arkadaşları tarafından anlatılıyor.

August yuzunde buyuk anomalilerle doğmuş yüreği tertemiz bir çocuk,Yıllarca etrafındaki çoğu kişilerin tepkilerine maruz kalmış,Bu sorunundan dolayı okula uzun bir zaman gidememiş,evde annesi tarafından eğitim verilmiş,Fakat sonrasında okula gitmesi zorunlu hale geldiğinde bu durum hayatını ciddi derecede etkilemeye başlıyor.

Okuldaki arkadaslarinin acimasizligi,sosyallesmekte yasadigi sikintilar, bir yandan yaşadığı sağlık problemleri August'u ciddi şekilde yaralıyor.Sonrası mı... İşte sonrası tam bir Mucize...

Bu kitabı herkes okumalı özellikle çocuklarınıza da mutlaka okutmalısınız.Dili çok güzel,akıcı ve sade,sıkılmadan film tadında ilerliyor.

Mucize'yi büyük bir keyifle sizlere tavsiye ediyorum...

Kitaptan Alıntılar :

"Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde nazik olmayı seçin."

"Herkes hayatında bir kez olsun ayakta alkışlanmalı çünkü hepimiz dünyayı dize getirdik."
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi
11 beğen · 0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Muhteşem
Mucizeyi uzun zamandır okumak için sabırsızlanıyordum. Sonunda okudum. Gercekten mükemmel bir kitaptı. Küçük bir çocuğun kalbinde kocaman bir dünya ya aralanan bir kapı. Kitaptan çok etkilendim hani boğazınıza birşey takılırda yutkunamazsınız ya kitap bitene kadar öyleydim. Şöyle genel bir değerlendirme yapacak olursak. Aslında çocuklarımız bizim yansımalarımız dır. Onların o saf kalplerine ve beyinlerine bir çok şeyi bizler aşılıyoruz. Doğdukları andan itibaren dünyayı bizim gözümüzde değerlendiriyorlar. Çünkü onlar tarafsızlık. Onların gözünde herşey herkes eşittir. Bu eşitliği bozanda bizleriz, dengede tutun da.

Kitabı okuduktan sonra aynanın karşısına geçip kendinizi sorgulayacaksınız ve ufacık pürüzleriniz için şikayet etmek yerine şükrediceksiniz. Kitapta toplumumuzda malesef ki çok yaygın olan "Yargılama" konusu daha ağır basmıştı. Malesef hepimiz bunu yapıyoruz. İnsanları dış görünüşlerine göre yargılıyoruz. Dış görünüş toplumda kesinlikle insanın yerini, sınıfını, duruşunu etkilememeli. Tabi malesef her alanda etkiliyor. Dış görünüşümüz karakterimizi yada içimizde yaşananları etkilemiyor sonuçta. Neyse bu konu uzar gider ben kısaca kitabı anlatiyim sizlere..

August 10 yaşında yüzünde doğuştan bozukluk olan bir çocuk. Küçük yaşta anlattığı zorluklara rağmen bazı yerlerde gösterdiği olgunlukla gözümde çok cesur bir karakter olarak büyüdü . Onun dışında Jack ve summer in arkadaşlıklarına bayıldım. Kitap 6 çocuğun ağzından yazılmış. Buda kitaba güzel bir hava katıyordu. Onun dışında çok bişey söylemiycem. Bence okumayanların biran önce alıp okuması gereken bir eser..
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Merve Akpınar

Merve Akpınar

@littlebookstagram

kesinlikle tavsiye ediyorum.
Yine harika bir kitaba denk geldim bugün. Trende öylesine başladığım kitap saatler içinde bitti -8 saat sürdü- ve gerçekten çok güzeldi. Öncelikle yazarı çok sevdim. İlk kitabı olmasına rağmen anlatımı çok güzeldi. Yazarın kalemi o kadar akıcı ve hikaye o kadar sıcak ki August bir anda kendi kardeşim, arkadaşım oldu. Kitap da her bölüm başka bir kişinin ağzından anlatılıyor diyebiliriz sadece August 4 bölüm anlatiyor. Konusundan bahsedecek olursak August Pullman doğuştan 4 milyonda bir yaşanan bir sağlık problemiyle doğuyor. Doğuştan yüzü kendi tabiriyle "aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü" görünüyor. Bebekliğinden itibaren 24 kez ameliyat geçiriyor ve sağlık sorunları nedeniyle evde eğitim görüyor ta ki 5.sınıfa geçene kadar. 5.sınıfa başlayacağı sene annesi artık normal bir okulda eğitim görmesini istiyor ve başlarda istemeyerek de olsa okula başlıyor. Kitap da zaten bu kısımdan sonra heyecanlanıyoruz ve August'un ve çevresinin 1 sene boyunca başından geçenleri okuyoruz. Dost olmayı, ailenin önemini ve nazik insanlar olmayı o kadar güzel gösteriyor ki yazar. Kitaptan çıkarılabilecek bir çok ders mevcut. Açıkçası ben her yaştan insanın sevebileceği iç ısıtan bir kitap olduğunu düşünüyorum ve kesinlikle herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi
9 beğen · 1 yorum
Serkan (@serkanisal)
Ne güzel anlatmışsın.. Okumayı düşünmüyordum ama fikrim değişti.. Teşekkür ederim..
19.12.15 beğen cevap

Mucize - S41

"Herkes çok nazikti." dedim gitmeden önce.
Jane tarafından eklenmiştir.
Esra Özdemir

Esra Özdemir

@creaturesra

"Seninle ilgili en çok neyi seviyorum, biliyor musun..? Sana her şeyi anlatabilirmişim gibi hissediyorum..."
ataç ikon Mucize
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
23 beğen · 0 yorum
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

İşte benim sırrım. Çok basit.
İnsan yalnızca kalbiyle görür.
Özü gözler göremez.
ataç ikon Mucize
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde nazik olmayı seçin.
ataç ikon Mucize
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Mümkün olan her şekilde iyilik yapın,
Mümkün olan tüm gücünüzle,
Mümkün olan her yerde,
Mümkün olan her an,
Mümkün olan herkese,
Mümkün olduğu sürece.
ataç ikon Mucize
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
14 beğen · 0 yorum
ayrıksı

ayrıksı

@ayriksi

Gülümsemedim, zaten gülümseseydim bile kimse anlamazdı.
ataç ikon Mucize
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
12 beğen · 0 yorum
48
KİTAP
Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar
Herkesin kitaplığında bulunması ve çevresindeki herkese okutması gerektiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz. ...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
24
KİTAP
Okuduğunuza Pişman Olmayacağınız Kitaplar
Belki bir kitap bir hayat değiştirebilir. Okumak emek ister, zaman ve para ister. Harcadığınız emeğe ve paraya değdiğini düşü...
barış gelmiş

barış gelmiş

@barisgelmis1

 paylaşım fotoğrafı
Okumak için sabırsızlanıyorum bekle beni kitaplarımın içinde en parlak kitap anlatıldığın kadar varmısın ki ?
ataç ikon Mucize
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Emine Karakaya

Emine Karakaya

@eekrky

Güne mucize ile uyanmak! paylaşım fotoğrafı
Güne mucize ile uyanmak!
"Haklı olmak ile nazik olmak arasında seçim yapmanız gerektiğinde,nazik olmayı seçin."
ataç ikon Mucize
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Hani diyorsunuz ya ; Çok şanssizim. Hayat hiç Adil değil. Benim şu anda aklıma gelmeyen ama sizin aklınıza geldiğinde sizi isyana, karamsarlığa iten ne varsa bir de bu kitabı okuduktan sonra bakın o sorun(cuk)lariniza ... Okuyun bu kitabı, okutun !!!
28.09.17 beğen 1 cevap
8.9/10
109 oy
Sence kaç puan almalı?
0