ara

Deniz Feneri

Deniz Feneri Konusu ve Özeti

Deniz Feneri
Çevirmen: Naciye Akseki Öncül
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754707939
Sayfa: 248 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Yirminci yüzyılda roman geleneğini köklü biçimde değiştiren yazarlar arasında önemli bir yeri olan Virginia Woolf'un Deniz Feneri adlı kitabı, en çok okunan ve en sevilen romanları arasında yer alıyor. Bu romanıyla Woolf kendini zamanının öteki yazarlarından ayıran biçem ve yöntemi geliştirmiş, kendi roman tekniğine uygun en iyi yapıtını vermiştir. Bilindiği gibi James Joyce ve Virginia Woolf, bireyin günlük yaşamını 'bilinç akışı' ile birlikte ve olduğu gibi, tüm karmaşıklığıyla yapıtlarına yansıtmayı amaç edinen, biçime özen gösteren yazarların başında gelirler. Ramsay ailesinin İskoçya'daki yazlıklarında geçirdikleri birkaç günü anlatan Deniz Feneri, yazarın kendi hayatından izler taşıyor. Bu arada, yazarın, güçlü İngiliz kadın hareketinden etkilendiğini ve zamanın önde gelen feminist yazarlarından olduğunu da gözardı etmemek gerekir. İlk kez 1927 yılında yayımlanan bu romanın baş kadın kişisi Mrs. Ramsay, o yılların okur yazar, varlıklı ya da orta sınıf kadınlarının feminizm adına yaptıklarını, düşündüklerini yansıtmaktadır."Deniz Feneri, İngilizce'deki muazzam ağıtlardan biridir, zamanı aşan bir kitap."-Margaret Drabble-
Deniz Feneri kitabı İntihar Eden Yazarların Kitapları listesinde yer almaktadır.

Ceydâ

@ceydaturann

"Bir insan başkaları hakkında nasıl yargıya varıyor, nasıl fikir yürütüyordu? Şundan bundan tutturarak nasıl oluyor da hoşlanıyorum ya da hoşlanmıyorum gibi bir sonuç çıkarıyordu? Hem, sanki, bu sözcükler de ne demekti ?" diyor yazarımız. Bir kitap bana ne kadar çok şey hissettirebiliyor sayın Woolf, nasıl da kafamı allak bullak edebiliyor !

Daha önce bilinç akışı tekniğiyle yazılan bir eser okumamıştım. Bunu Virginia Woolf ile deneyimlemek istedim. Okurken, baş sayfalarda gerçekten sıkıldım, kaç kez elimden bırakmak istedim. Kendime engel olmayı başarıp okumamu tamamladım. İyi ki yapmışım. Tek yazarın yazdığı tek eseri okudum ama aklımdan tonlarca yazar ve eseri geçti. Böyle de nitelikli bir kitap.

"İnsan" merkezli düşünceler, fikirler, ruh tahlilleri hep ilgimi çekmiştir. Kitapta da bolca bu var. İnsanların, buz dağı misali, gittikçe derinleşen hallerine ışık tutuyor. Karşı karşıyayken bile birbirinden farklı dünyalara dalan tavrını gösteriyor. "Önümde dursan ve bana baksan; içimdeki acılar hakkında ne bilebilirsin ki; ben seninkiler hakkında ne bilebilirim ki ?" diyor canım Kafka bu ikilemle ilgili. Ne de güzel söylüyor.

En sevdiğim Sabahattin Ali de, "Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçındığımız halde ilk rastgeldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatıyla öteye geçiveriyoruz?" diyor ve ekliyor. "Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir. Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

Velhasılıkelam, okuması zor olsa da, çarpıcıdır, kafaya vuran kitaplardandır, bir cümleyi kaç kez peş peşe okutur, çok şeyler hatırlatır. Güzeldir. Tavsiye olunur.
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Deniz Topaloğlu

@deniztopaloglu

Kitabı okumayı düşünenleri önce uyarayım. Okuması oldukça zor (bence),sabır gerektiren,okurken gerçekle hayalin, geçmiş ile “şimdi”nin içe içe geçtiği, yazarın bir olay örgüsü etrafında,yaşananları bir plan ve düzen dahilinde okuyucuya anlatmasından daha çok,aklına geleni olduğu gibi aktaran, anlatının herhangi bir anında olayla ilgili çağrışımları,izlenimleri olay örgüsünün arasına sıkıştıran, yazarın kendi zihinsel izlenim ve çağrışımlarını olduğu gibi takip ederek yazıya aktarmasından dolayı takibi ve romanın içine sızılmasının oldukça zor ve meşakkatli olan bir kitap.

Tabi bütün bu tekniğin içerisine birde İngiliz toplumsal yaşamının griliği,renksizliği,aile içi olsa bile toplumsal yaşamdaki soğukluk ve mesafeli ilişkiye,kasvetli, melankolik havası ve gri bulutların ardına gizlenmiş güneşin ışıksızlığı da eklenince okurken bunalımlar geçirmeniz oldukça doğal olacaktır sanırım.

“Hayatın anlamı nedir? Bu kadardı-basit bir soru; yıllar geçtikçe insanı daha çok pençesine alan.O büyük ilham hiç gelmemişti.O büyük ilham belki de hiç gelmeyecekti. Onun yerine gündelik küçük mucizeler,aydınlanma anları,karanlıkta beklenmedik anlarda çakılan kibritler vardı; ve bu da onlardan biriydi.” (s.178)

“Aşk bu, diye düşündü tuvalini yerinden oynatır gibi yaparak, damıtılıp süzgeçten geçirilmiş bir aşk; nesnesini ele geçirmeyi asla denememiş olan bir aşk; ama matematikçilerin sembollerine,şairlerin mısralarına duyduğu aşk gibi, tüm dünyaya yayılması ve insanlığa ait servetin bir parçasına dönüşmesi gereken türden bir aşk.” (s.55)

“Yüceltilirseniz,her nedense düşmeye de mahkumdunuz.” (s.52)
Deniz Feneri
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Deniz Feneri
Farklı insanlar....Farklı iç sesler...Farklı dış sesler...Kısacası; karşılaştığımız topluluklarda, hepimizin zaman zaman yaşadığı türden sözlü ve sözsüz iletişimler...Deniz Feneri’nde Yazar; insanların düşünce dünyalarının derinliklerinde yaşananlardan kesitler sunarak, okuyucuyu düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Kimi zaman ortak noktalarımız ayırır bizi. Kimi zamansa farklılıklarımız içinde buluruz birbirimizi. Ne ortak noktaların çok oluşu, ne de farklılıkların az oluşudur bizleri birleştiren. Düşünce dünyamız, hislerimiz ve iç konuşmalarımızdır bizi “BİZ” yapan.
Düşüncelerimiz sayesinde bulunduğumuz ortamdan çok uzaklara gider, orada karşılaştığımız kişilerle konuşur, gerçekte bulunduğumuz yerdeki kişilerle asla konuşamayacağımız şeyleri zihnimizde konuşuruz.

Roman bilinç akışı yöntemiyle yazılmış. İlk defa bu teknikle yazılmış bir roman okudum. Romanda uzun bir süre sadece bir gün içerisinde yaşananlar, düşünceler, anlatılmış. Yıllar geçtikten sonraki olaylar ve durumlarla devam edilerek sonlandırılmış roman. Roman incelemeleri yaparken; konudan bahsetmenin doğru olmadığını düşündüğümden, romanın konusu kısmına hiç girmeyeceğim.

Bir annenin koruyuculuğunu, bir kadının düşüncelerinin hızını, bir erkeğin paylaşmadığı ve asla paylaşamayacağı hisleri, bir sanatçının fırçasından çıkan izleri, bir Kadın’ın gözünden başka bir Kadın’ın dünyasını bulduğum romanı herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
Deniz Feneri
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

Lilith's

@halimesimsek

Düşünceler, düşünceler..
Virginia Woolf un eserlerini roman gibi değilde, o dönemde kadın ve toplum ilişkilerini önümüze koyan sosyolojik bir çalışma olarak görüyorum. Zaten Virginia Woolf feminizm düşüncesinin öncülerindendir. Onu okurken bunu göz önünde bulundurmalıyız.

Kitabın ilk baskısının 1927 yılında basıldığını düşünürsek eğer, erkek-kadın ilişkileri ve kadının toplumda ki yeri düşünüldüğünde bazı kesimlerde çok fark görememem beni çok üzdü açıkçası. Bu da tamamen toplumların yapısı ile kadının baskılanması ve yetiştirilme tarzının etkili olduğunu düşünüyorum. Kitap kendini kaf dağında gören bir adamla anaç kendini yuvasına adayan bir kadının hikayesi etrafında dönüyor gibi görünse de çok fazla şey barındırıyor. Bir adada geçen romanımız da evlenmemeyi tercih etmeyen bir ressam kadında yer alıyor ve bu kadının düşüncelerinin bazı okurların kafasına kafasına indiğini düşündüm okurken. Farkındalığı olmayanların belkide..

Virginia Woolf okurken zaman olgusunu kaybedebiliyorsunuz. Buna takılırsanız eğer kitabın aslında size verdiklerinden uzaklaşıyorsunuz. Bu nedenle nerdeydim nereye geldim demektense burada ne anlatmak istemişe yoğunlaştığımız zaman kitap daha değerli bir hal alıyor. Kitap durağan, düşünceler bombardıman ediyor sürekli. Bir listede okunması en zor kitaplar arasında yer alıyordu. Okumak için değilde, okuduğunuzun size bir şey katmasını istiyorsanız eğer tavsiye ederim.

Herkese keyifli okumalar dilerim..
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Nvn

@birokuyucununnotlari

✏"Sıradan bir zihni alın. Zihin binlerce izlenim alır. Küçük, fantastik, hemen gelip geçen, ya da zihne bir çelik keskinliği ile saplanan her türden binlerce izlenim."✏ İşte bu izlenimler Woolf okurken beyninizde birer atom bombası etkisi yaratıyor. Her biri zihninizi parçalayıp geçerken sözcükler sözcükleri kovalıyor. Yetişemiyorsunuz hızına. Hani bir romanda illa olay olması gerekmediğini sıradan bir günün bile nasıl etkileyici bir biçimde anlatıldığını, insanın içine içine dokunarak anlatıyor Woolf. Ve meşhur şu teknik.

Roman sekiz çocuklu Ramsay ailesinin çevresinde gelişiyor. Mr. ve Mrs. Ramsay'in sıradan günlerini okuyoruz. Roman 3 bölümden oluşuyor. İki bölümü birer günü anlatırken diğeri yaklaşık on yıllık bir süreyi kapsıyor. İnsanların iç dünyasına yolculuk ederken bir ağ gibi sarıyor gündelik yaşamları bizi. İçinden çıkılmaz hale getiriyor. Kişilerin düşünceleri yarattığı imgelerle başka başka konulara yönlendiriyor bizi.

Okuduklarımız kurgusal olsa da Woolf'un yaşam hikayesini ele aldığımızda yaşamıyla özdeşleştiğini görüyoruz. Ve her romanında olduğu gibi kadın sorunları konusunu bize hissettirmeden anlatıyor Mrs. Ramsay ve Lily arasında görünmez ağlar kurarak.
Woolf okuduktan sonra bir süre okuduklarım beni tatmin edemiyor ne yazik ki. Şiddetle öneriyorum ama kendinizi önce hazırlayın diyerekten
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

Deniz Feneri - S41

adalet hissi, öngörü, adanmışlık, yetenek... yardımına koştu. O zaman R-neydi R ?
Onur Tüzüngüven tarafından eklenmiştir.

Nvn

@birokuyucununnotlari

"Her şeyi tam zamanında yapmak, ancak yaşamımızın sonlarına doğru öğrenebildiğimiz o küçük erdemlerden biridir.’‘
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

Ceydâ

@ceydaturann

Ama insan yine de görerek bakarsa kesinlikle herkeste hoşlanacak bir yan bulurdu.
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

miraç dindar

@miracdindar

Düşünürken çok kolaymış gibi gelen şeyler işe girişince içinden çıkılamaz karmakarışık bir durum alıveriyordu; tıpkı kayalıkların tepesinden bakınca düzenli ve orantılı görünen ama aralarında yüzen insana birbirinden derin uçurumlarla, köpüklü tepelerle ayrılmış gelen dalgalar gibi
Deniz Feneri
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Bu dünyada insanların işleyemeyeceği hiçbir suç, yapamayacağı hiçbir alçaklık yoktu; bunu çok iyi biliyordu.
Deniz Feneri
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Ceydâ

@ceydaturann

Tüm bedeni, dışından sanki donmuştu ama içinde sonsuz bir hız, bir devinim vardı.
Deniz Feneri
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
37
KİTAP
Psikolog ve Psikiyatristlere Tavsiye Kitaplar
Psikologların ve psikiyatristlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Psikoloji öğrencileri, tıp öğrencileri de faydalanabilir...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Virginia Woolf Kitapları
1900'lü yılların başında profesyonel olarak yazmaya başlayan ve döneminin en önemli eleştirmenlerinden biri olarak kabul edil...

Ebru G.

@ebrug

Sıradaki kitabım
Sıradaki kitabım
''Kışa geçmiş denmezdi ve sen uzaklardaydın,
Bunlarla oyalandım ben de gölgenmiş gibi,''
- Bunlarla oyalandım ben de gölgelenmiş gibi -

[Deniz Feneri, Virginia Woolf, Can Yayınları, Çeviri: Naciye Akseki Öncül, 3. Basım, 1989, Sf: 152]
Deniz Feneri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
34 beğeni · 4 yorum
ketumpinokyo (@ketum)
Keyifli okumalar ?
11.01.18 beğen 1 cevap
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Tam koklanacak kitap.
11.01.18 beğen 4 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum
Başlıyorum
“İdeal bir kadın olma, eş olma, anne olma sürecinin modern öznede yarattığı sarsıcı dönüşümler anlatılıyor Deniz Feneri’nde.” diye başlıyor kitap tanıtımı.

Başlıyorum bakalım...
Deniz Feneri
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 10 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Keyifli okumalar @gulsah-sonmez ??
19.12.17 beğen 2 cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Keyifli okumalar diliyorum Gülşah.Mrs.Mc Nab'in anlatıldığı bölümü sevmiştim ben en çok.DENİZ FENERİ adlı bu romanı okuduktan sonra aklında tut ama en çok hangi bölümü sevdiğini! Soracağım! :) :D
19.12.17 beğen 1 cevap
Semih Güler (@himesrelugse)
Keyifli okumalar ?
19.12.17 beğen 2 cevap
8.1/10
55 oy
Sence kaç puan almalı?
0