ara

Olağanüstü Bir Gece

Phantastische Nacht

Olağanüstü Bir Gece Konusu ve Özeti

Olağanüstü Bir Gece
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053326090
Sayfa: 80 sayfa
Basım Tarihi: 2015
Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.
Olağanüstü Bir Gece kitabı Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Olağanüstü Bir Gece - s41

... gülerek indirişlerini, çığırtkanların müziğin gürültüsünü bastırmaya çalışarak kısılmış sesleri ve maymunsu jestleriyle oradan oraya koşturmalarını seyrettim; bütün bunlar kalabalığın binlerce sesin birbirine karıştığı, aralıksız hareket eden, kalitesiz müzikle esrimiş bedeniyle, ışıkların titreşmeleriyle ve kendi bir arada oluşlarının sıcak hazzıyla nasıl da ağdalanarak karışıyordu.
Tarçın Portakal tarafından eklenmiştir.
253
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
427
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
158
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
735
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...

esradlf

@esradlf

Bu kitabın bana kattığı şey
'Bu kitabın bana kattığı şey..' yazamam.
Bu kitap olaylar farklı şekilde gelişmiş olsa bile
benim anlam veremediğim ızdırabı, buhranlığı, yalnızlığı açıkladı.

Bir kitap aradım. İnsanlarda bulamadığım o manevi ızdırabı,kitaplarda bir yazarda aramaya başladım.
Ve velhasıl bu kitap karşıma çıktı. Bana bir ödül,hazine..

Yazdığın her sayfa,yaşadığın her acı boşluk.. hakiki benliğimizdi. Sen bana bir şey katmadın,sen bana
beni öğrettin. Nasıl bu hale geldiğimi, nasıl ruhumu eğittiğimi, sen bana ruhumun varoluşunu öğrettin.
Dışarıdan herkesin hayran kaldığı benliğimiz, bizim benliğimiz değil..

Yaşamımızda ki bunalım,boşluk,terkedilmiş hissi, köpeğin kuyruk sallamasına, fakirin on kuruşa muhtaç-
lığına, uçurtmanın gökyüzünde sallanmasına kadardı. Biz gerçeklikten veya dünyanın maddi acımasız-
lığından soyutlandık. Belki ütopya da yaşıyoruz.. Ama asıl yaşamakta bu değil miydi?

Kadere sırtını yaslamış bir insanın ki yaşamak mı?
'olsun kader, olsun n'apalım' diyen birinin ki yaşamak mı?
Tek derdi para olup,onun için yaşamını işlerde paçavra insanlara muhtaç kalmak yaşamak mı?
Gerçekliğe saklanıp, hayallerden kaçmak yaşamak mıydı?

Kaç insan borçtan hayatına son verdi?
Bedenimizin bize borç olduğunu bilmemek yaşamak mıydı?

Bir çocuğun başını okşamak çok mu zor?
Gökyüzünde kuşların dansını izlemek..
Denizin pürüzsüz çarsaf oluşunu izlemek..
İnsanlara tebessüm edip onları güldürebilmek çok mu zor?

Hayatına ve kendine dikenli bir örgü çekmek niye ki?
Yaşam, belki hiç bilmediğiniz bir tablonun ufak bir renk tınısı..

Yabancılaşmayın. Herkesi, her şeyi tanıyın.
Bir pencereden hayatı izlemeyin. Birçok pencereden hayatınızı yaşayın.
Cama konan yağmur damlası değil,
yağmurun ta kendisi olun.
Pencereler önünüzde eğilsin.
Her pencereye bir damla bırakın.
Diğer damlalar izinizi sürsün.

Bir insana yaşamayı öğretin. Bırakın pencereler bizlerin olsun.

Bir insana yaşamayı öğretin. İçlerinde sadece sevgi olsun.


ESRA KUL/ 6 Nisan 2017

s.z'ye ithafen..
Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hikayede bir numara yok ama anlatım çok leziz. Öncelikle şu hikayede bir numara yok kısmına değinmek istiyorum; yorumlar arasında bu kitabın kurgusu zayıf kalmış çünkü yazar kendisinin yazmadığı bir hikayeyi derlemiş benzeri bir cümle okudum ki gerçekten bu kafaya ulaşmak herkese nasip olmaz. Kitap baştan sona Zweig kitabı, yayalım. Girişteki kısım kurgunun bir parçası. Zaten aksi olsa kitap Zweig' in olmazdı. Neyse bu gereksiz muhabbeti uzatmadan kitabın içeriğine geçeyim.

Konuşmaya değmeyecek hikayeyi bir yana koyarsak o kadar güzel, o kadar akıcı duygu tasvirleri, ruh çözümlemeleri var ki olayı falan zerre umursamayıp o pasajların içerisinde kayboluyorsunuz. Yani karakterin ruh halinin anlatımı ve bir de kendine yabancılaşma ile ilgili enfes bir pasaj vardı, oralara bayıldım. Diğer yandan her ne kadar hikayede bir numara yok desem de böyle küçücük bir olayın insan düşüncesine, ruhuna etkisini bu kadar derinlemesine ve incelikle anlatılabilmesi saygıyı hak ediyor. Adam ruhsal çözümlemelerde o kadar başarılı ki küçücük bir olaydan insan zihnini ve duygularını merkeze alan dolu ve uzun bir öykü yaratmış. Bir de şehveti yaşayış biçimini ve cinselliğe bakış açısını çok sevdim, kendime yakın buldum. Onun dışında başka da bir şey söyleyemem sanıyorum bu kitapla ilgili. Herhangi bir alıntı eklemeyeceğim ama çok uzun olmasaydı o kendine yabancılaşmayla ilgili olan pasajı eklerdim. Bir de zaten tüm kitap belki orijinal metinden belki de çevirideki başarıdan dolayı o kadar güzel ki her sayfadan bir alıntı yapıp da paylaşmak mümkün zaten.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 7 verdi
10 beğen · 0 yorum

TC Ömür Durak

@tc-omur-durak

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE
Yazar: Stefan Zweig
Çevirmen: İlknur İgan
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 70

Öncelikle konusuna kısaca değinirsem;
Kitabın kahramanı dertsiz tasasız bir burjuva beyefendisidir. Derken bir gün sevgilisi tarafından terk edilir ve o anda hiçbir şey hissetmediğini fark eder. Fark ettiği şeylerden biri de bu hissizliğinin pek çok konuda olmasıdır. Duyarsız ve hissiz bir insan olmaktan hem rahatsızlık duyar hem de bu durumun kendi yaşantısında bir dönüştürücü olmasını sağlar.

Kurgu Zweig'e ait değil, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyalı bir subayin, çekmecesinde bulunan notlarin derlenmesiyle olusturulmus bir kitap.

Zweig'in sadece üç kitabını okudum.Bu kitaplardan yola çıkarak diyebilirim ki yine psikolojik tahlillerin yoğun olduğu bir kitaptı.Psikolojik durum analizi yapmış yazar.Okuyucu kendinden de çok şey buluyor bu kitabı okurken ve kendi içsel yolculuğuna çıkıyor.

Zweig karısı ile beraber intihar ettiğini biliyordum.Sebebini araştırırken buldum.Bu sebep gerçekten onun ne kadar hassas bir insan olduğunu gösteriyor.İntihar etme sebebi Hitler'in dünyaya yaydığı umutsuzluğun hiç bitmeyeceğini sanmış.Yazdıkları kadar yaşadıklarını da iyi analiz etmek gerekiyor.

Kitabın kapağı da çok hoş. Van Gogh'un Yıldızlı Gece tablosu.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum

RETA

@duyguuu

-spoiler içeriyor olabilir-
Her istediğini elde etmiş, doygunluk seviyesine ulaşmış bir adamın artık her şeyi anlamsız bulması ve istekleri daha zor tatmin edilebilen bir adama dönüşmesiyle başlıyor bir solukta okunabilecek olan kitap.
Adamın hissizliği hastalık derecesine ulaşmıştır; heyecanlanan, gülen, kızan, bağıran -yani herhangi bir duyguya sahip olan- herkesi bir kıskanma eğilimindedir.Bu duruma bizim çağımızda tükenmişlik sendromu deniliyor heralde.
Velhasıl, adamın yaşadığı olağanüstü bir gece sonucu silkelenip kendine gelmesi, insanları mutlu et ki mutlu olasın felsefesinden yola çıkarak kendi çapında bişeyler yapması ve bunları aydınlanmamız için bizlerle paylaşması çok ince bir davranış şekli.
Şöyle de bir gerçek var ki; toplum(yada çevre) hepimizi ister istemez bir kalıba sokuyor. Biz de bu kalıbın dışına çıkmamak için bir şeyleri hep bilinçaltımıza hapsediyoruz. Bir süre sonra kendi hapsolmuşlığumuzun içinde boğulacakmış gibi oluyoruz. Bunun sonucunda da ya okkalı bir başkaldırı boy veriyor yada hissizleşip her şeyi boşveriyoruz her şeyi oluruna bırakarak.. Gerçek anlamda bir özgürlüğü tahayyül edemiyorum açıkçası.
Kitaba dönecek olursak, insan önce kendini anlamalı başkalarının anlamlandırmalarından arınmış bir şekilde.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Cihan Yıldız

@cihan-yildiz

Oldukca dikkat cekici bir isme ve kapak resmine sahip, yetmiş sayfalik, tek atimlik bir kitap.

Kitabin ismi, insana her ne kadar  derin his ve hazlarla gecirilmis bir kadin-erkek iliskisini anlatiyor gibi görünse de öyle bir durum olmadigini belirtmeliyim.

Öncelikle kurgu Zweig'e ait değil, katıldığı savaşlardan birinde hayatını kaybeden Avusturyali bir subayin, cekmecesinde bulunan notlarin derlenmesiyle olusturulmus bir kitap. Bu nedenle Zweig'in diğer kitaplarindaki tadı alamiyorsunuz, en azindan ben alamadim.

Kurguya değinecek olursak; bir burjuva olarak bol parali ve rahat bir yaşam süren,   arzularını karsilamakta hic zorlanmayan, yaşamı boyunca maddi sıkıntılar çekmemiş bir subayin, burjuva kültürü içine hapsoluşu, geçirdiği sıkıntısız hayat sebebiyle duyarsizlaşması ve yaşadığı  olağanüstü geceden sonra esas hayatı farkedişi konu edilmiş. Yani tam bir yeniden doğuş hikayesi.

Yer yer Zweig'in dokunuşlarini farketsem de hikayenin ona ait olmadığını fazlasiyla hissettim. Zweig'in etkileyici karakter analizlerinin yerini mekan, manzara ve doğa betimlemeleri almıştı. Açıkçası pek aradığımı bulamadim ama yine de kötüydü diyemem, okunabilir.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 8 verdi
12 beğen · 1 yorum
Emre Herdan (@emreherdan)
Yorumlarınızın altına imzamı atarım.Kitapta gerçekten çok fazla tekrara düşülmüş,aynı duygu bütün kitap boyunca hemen hemen aynı sözcüklerle tekrar edilmiş ve buda o tek atımlık kitabın akıcılığını azaltmış.
04.02.17 beğen cevap

Ekrem Ali Pek

@dragonborn

Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğen · 0 yorum

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar...
Olağanüstü Bir Gece
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

...içimin bir zamanlar ne kadar ölü olduğunu asla bilmediler...
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Hakan Kalafat

@hakan-kalafat

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Lu Na

@lu-na

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum, idrak edişini o büyülü sürecinde yılları yoklayarak gerilere gittim.
Olağanüstü Bir Gece
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

8.1/10
126 oy
Sence kaç puan almalı?
0