up
ara
profil foto

Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal

Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal Konusu ve Özeti

Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal
Arafat'ta Bir Çocuk kitabının da yazarı Zülfü Livaneli tarafından kaleme alınan Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal kitabı Anı, Hatıra, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 2016 yılında 9786050932805 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal isimli kitap 248 sayfadan oluşuyor. Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050932805
Sayfa: 248 sayfa Basım Tarihi: 2016
Zülfü Livaneli kırk dört yıllık dostluğun penceresinden Yaşar Kemal'i anlatıyor.

"Yaşar Kemal'in çevresinde esen, sanki kişiliğinin ve bedeninin ayrılmaz parçası olan, gittiği her yere, girdiği her mekâna, sanki onunla doğmuş gibi farkında olmadan taşıdığı bir rüzgâr vardı. İster yabancı ister bizden, ister köylü ister kentli, ister kadın ister erkek, herkesi etkisi altına alan bir rüzgârdı bu. Unutulmaz roman kahramanlarından Yel Veli gibi sürekli koşarak ölümden kaçmak istediği için oluşmuyordu bu rüzgâr. Koca gövdesiyle onu da, yanındakileri de bazen lodos gibi sersemletiyor, bazen garbi yeli gibi ferahlatıyor, bazen şiddetlenip çevresinde ne varsa önüne katıp sürüklüyordu."

Zülfü Livaneli kırk dört yıllık dostluğun penceresinden Yaşar Kemal'i anlatıyor. Edebiyat sohbetleri, türküler, anılar birbirini kovalarken Yaşar Kemal'in edebi kişiliği ile siyasi duruşu da ayrıntılı bir şekilde yer alıyor bu kitapta.
Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

40 yıllık bir dostluğun hikayesi... Kişisel olarak hiç tanımamama rağmen; kitaplarından, anlattıklarından, hakkında yazılanlardan etkilenerek kafamda oluşturduğum, Yaşar Kemal'di kitapta yazılan, yazar Yaşar Kemal'i mi okudum, yoksa Zülfü Livaneli'nin Yaşar Abisini mi ayrımına varamadım. Doğallığını, insanı ve doğayı tanımasını, sevmesini, gerek okuyucusuna gerek dost çevresine öyle yansıtmış ki, paylaşılanlar farklı olsada hatta paylaşılan sadece yazdıkları olsa da ortaya aynı sonuç çıkıyor.

Zülfü Livaneli yine yalın kalemiyle sade diliyle, okuyucuyu, biyografik detayların ağırlığından kurtarıyor. Anılarına yorumlarını da katarak ortaya bir ziyafet çıkarıyor. Ama, kitabın önsözünde okuyucularından gelen 'Yaşar Kemal'i yaz' isteklerine cevapsız kalamadığını belirtiyor. Belki bu nedenle biraz yetersizlik vardı kitabında, muhtemelen ölüm yıldönümüne yetiştirme çabasından, 40 yıllık bir dostun yokluğuna alışamamanın verdiği ağırlıkla, tam yansıtamadı hissettiklerini ki; kitabı Yaşar Kemal hakkında geçmişte yazdığı yazılarla harmanlamış. Güzel ve keyifliydi elbette ama üzerinde biraz daha çalışılsa biraz daha kendine zaman verip öyle yazmaya başlasa çok daha güzel olabilirdi.
0 beğen · 0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

yaşar kemal hakkında yazılmış bir güzelleme... zülfü livaneli yaşar kemalle olan dostluğunu çok güzel anlatmış.

mesela ben yaşar kemal'in Atatürk'ü sevdiğini, bölünmeye karşı olduğunu,barıştan yana olduğunu, mitterand'la dost olduğunu,nobel'e aday olduğunu, bir sürü ödüle sahip bir yazar olduğunu bilmiyordum. bu kitapla öğrenmiş oldum ve yaşar kemal'in ince memed'ini merak etmeye başladım..

yaşar kemal gerçekten de nobeli hakeden bir yazar... orhan pamuk'tan eksiği yok hatta fazlası var diye düşünüyorum...

yaşar kemal'in; fırat suyu kan akıyor baksana, karıncanın su içtiği, tek kanatlı kuş, çakırcalı efe, yılanı öldürseler adlı eserlerini okudum.. bir ada hikayesinin devamı sıktığı için seriyi tamamlayamadım.

incelememi zülfü livaneli'nin şu sözüyle tamamlamak isterim...

işte söz sanatının gücü. boşuna kuran "oku!" emriyle, incil "önce söz vardı!" cümleleriyle başlamıyor. önce söz vardı, sonra da söz olacak.
4 beğen · 0 yorum
Göknil Bacak

Göknil Bacak

@goknilbacak

Açıkçası beklentim biraz daha yüksekti bu kitap için... 40 yıllık bir dostluğun ardından gelecek kitap kim bilir nasıl Yaşar Kemal'in anılarıyla dolu olacak diye düşünmekteydim ama yanılmışım.. anılar kısmında yazılan anılar Zülfü Livaneli'nin Sevdalım Hayat'ta da yazmış olduğu anılardan ibaretti ne yazık ki.. diğer yazıların da büyük çoğunluğu daha önce gazetelerde yayınlanmış yazıların toplanmış hali diyebiliriz. biraz aceleye mi gelmiş kitap yoksa yazmakta mı zorlanmış bunca senelik dostluğu inanın bilemiyorum ama daha kapsamlı daha çok anı içeren bir kitap olmasını bekliyordum açıkçası. Buna rağmen Yaşar Kemal'in hayatının dönüm noktalarının ifade edildiği güzel bir kaynak kitap diyebilirim. Kitaplıkta bulunması gereken bir kitap...
4 beğen · 0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Biyografi sevmeyen ben bu kitabı Yaşar Kemal'e olan saygımdan ve Livaneli kalemine olan hayranlığımdan dolayı almıştım..
İtiraf ediyorum atlayarak okudum..
Yaşar Kemal kitabın bir yerinde Ahmed Arif dizesiyle çok güzel anlatılmış;
"Biz ki ustasıyız vatan sevmenin"
Vatanına aşık,Çukurovalı üstadı daha ölümünün 3.yılında dahi bu kadar arıyorsak,bundan bir 20 yıl sonrasını düşünemiyorum bile.
Ben kitaplığımda baş köşeye koyuyorum,yaşarsam yıllar sonra tekrar okurum.
Nasip olmazsa da benden sonrasına miras kalsın..
3 beğen · 0 yorum
okur

okur

@tubba

Kitabın ilk yarısı ikinci yarısından zevkli. Kronolojik sıra ile gitmesine rağmen kopukluk hissi*
1 beğen · 0 yorum

Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal - S41

Bugün bir umutsuzluk yeli ortalığı kasıp kavuruyor. Ben diyorum ki bu yaraların sarılması bizim elimizde. Ülkemizin onurunu, ekmeğini, kültür zenginliğini kurtarmak elimizde. Gelin de doğru dürüst bir demokratik düzenin kurulması için aklımızla, yüreğimizle elele verelim.
Bu bir çağrıdır.
Sözüm sizedir.
Göknil Bacak tarafından eklenmiştir.
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

13 yılını hapiste geçirmiş olan Nazım Hikmet de Mustafa Kemal hayranıydı, o dönemin diğer yazar ve şairleri de. Atatürk'ü eleştirerek, hatta hakaret ederek "aydın olma" modası, o dönemin yurtsever entellektüellerinde yoktu. Çünkü Mustafa Kemal Paşa, Anadolu'daki kadın ve erkeklerin üzerine çökmüş olan Ortaçağ karanlığını yırtıp atmış bir kahramandı, devrimciydi.
ataç ikon Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Dilan Karahan

Dilan Karahan

@dilankarahan

Hangi kökenden gelirse gelsin bu ülkede yaşayan herkes az ya da çok köylüdür. "Rus'u kazı, altından Tatar çıkar" sözünü hatırlayarak, "Türk'ü kazı, altından köylü çıkar" demek mümkün. Bugün kentli sayılanlarla köylü sayılanlar arasındaki ayrım, kaç kuşak önce köyden çıktıklarıyla ilgilidir.
ataç ikon Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
okur

okur

@tubba

Yalnızca okuryazar olmanın ne anlamı var? Eğitim ismine layık olmayan bir eğitim düzeni sürdükçe koskoca bir yalan!
3 beğen · 0 yorum
Göknil Bacak

Göknil Bacak

@goknilbacak

Kemalizm, Mustafa Kemal'e yapılan en büyük kötülüktür. "Ben size hiçbir dogma, hiçbir değişmez kural bırakmıyorum." diyerek çağa uygun akıl ve bilim yolunu işaret edecek kadar zeki bir liderin adını kullanarak, yüzlerine Mustafa Kemal maskesi takan asker ve sivil egemenler, ona taban tabana zıt uygulamaları Kemalizm diye yutturdular ve akıl almaz işkencelerden, faili meçhul devlet cinayetlerine kadar işledikleri her suçu, devrimci liderin adını lekelemek için kullandılar. Yirmili yaşlarımda askeri cezaevindeyken bile bu ayrımın farkındaydım; bu yüzden her gün dinletilen marşlara, kendilerini Atatürkçü zanneden darbeci subaylara karşı, onun adının istismar edildiğini düşünüyordum.
2 beğen · 0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

bugün bu ülkede yaratılıcılığımız eksilmişse,vicdanımız vurdumduymaz olmuşsa,şiddet hayatımızın her alanında üstümüze çökmüşse, hiçbir kuruma güvenimiz kalmamışsa, bunlar bir kuşak ömrü süregelen bir kirli savaşın insanlığımızda açtığı yaralardır.
1 beğen · 0 yorum
Hakan ludingirra

Hakan ludingirra

@hakanludingirra

 paylaşım fotoğrafı
Belki kuşlar çok derin , eski bir içgüdüyle buraya,o zaman kesilmiş olacak olan şu ulu çınarın üstüne ,göğüne uğrayacaklar,bir an duraklayıp bir şeyler arayacak , bir şeyleri anımsamaya çalışacak , beton yığını evlerin üstünde küme küme dolaşacak , konacak bir yer bulamayıp bir uzak keder gibi başlarını alıp çekip gidecekler
ataç ikon Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kıymet Ceviz

Kıymet Ceviz

@kiymetceviz

Gözüyle Kartal Avlayan Yazar/ YAŞAR KEMAL paylaşım fotoğrafı
Gözüyle Kartal Avlayan Yazar/ YAŞAR KEMAL
"Ünlü Amerikan folk şarkıcısı Woody Guthrie'nin sözleri, bu sözlerde geçen 'şarkı' sözcüğünü 'roman' sözcüğüyle değiştirdiğinizde, sadece Woody'yi değil, Yaşar Kemal'i de anlatır: 'Çok yaşlı, çok genç, çok sıska, çok şişman, çok çirkin çok şu, çok bu olduğunuz için hiçbir şeye yaramadığınızı, doğarken kaybettiğinizi, yaşarken kaybetmek zorunda olduğunuzu, kimseye faydası olmayan birisi olduğunuzu söyleyen, sizi aşağılayan ya da kör talihinizle dalga geçen şarkılardan nefret ederim. Son nefesime, kanımın son damlasına kadar bu tip şarkılarla savaşmak için; renginiz, boyunuz posunuz ne olursa olsun hepinize, size ne denli zalimce davranmış olursa olsun bu dünyanın sizin olduğunu kanıtlayacak, kendinizle ve işinizle gurur duymanızı sağlayacak şarkılar söylemek üzere buradayım.' Bu yönüyle; insana olan bu inancıyla Yaşar Kemal, yeteneği yaşantısından daha büyük sanatçılarla dolu çağımızın değil, kavganın sanatı, sanatın kavgayı ateşlediği, insana inanç ile geleceğe inancın sürekli olarak birbirini yenilediği, yeniden ürettiği bir başka çağın, yeteneği yaşamından, yaşamı yeteneğinden büyük bir sanatçısı, o çağdan geriye kalan son ulu çınardan biridir."
ataç ikon Gözüyle Kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 0 yorum beğen ikon
8.5/10
23 oy
Sence kaç puan almalı?
0