ara

Yoksunlar

Yoksunlar Konusu ve Özeti

Yoksunlar
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750836015
Sayfa: 88 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Ferhat Özkan'ın öyküleri günümüzde revaçta olan çizginin uzağına düşüyor. Bunun nedeni, yazarın, kullanılagelen öykü kalıplarından, dil ve anlatım biçimlerinden uzak durması; biçim oyunlarının, duygu işlemeciliğinin yapaylığına düşmemesi. İlk kitabı Logosoloji'de Özkan bu sıra dışı özelliklerini göstermişti. Yoksunlar'daki öykülerde günlük somut gerçekler üzerinden, adeta bilimsel bilgi yöntemleriyle insana varılıyor. Ortaya çıkan durumlar, okuru düşünceye dayalı bir ironiyle ve bir dizi kesinliklerle baş başa bırakıyor. Bir söyleşisinde "Ne anlatırsam anlatayım, insanı ve insani olanı ıskalamayacaktım" diyen Ferhat Özkan, üstünde durulmayı hak eden özgün bir yazar olduğunu Yoksunlar ile bir kez daha gösteriyor.Sınırlarını hiçbir zaman aşamayacağım hayatımda içe doğru bir yol açıyorum. Tünel kazan bir mahkûmum: Kendi hayatımdan, yine kendi hayatıma çıkıyorum.

Yoksunlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Ucangacan

@ucangacan

" Sanat uzun, hayat kısa, fırsatlar geçici, deneyimler yanıltıcı, karar vermek zor; fakat istediğim -en azından sizin için- basit: Sanatımın kısaltılmasını veya ömrümün uzatılmasını talep ediyorum. "
Yoksunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Alıntı
Şehrin tarihini değil, şehrin ruhunun tarihini anlatırım: "Yan tarafta Roma döneminden kalma bir hamamın yıkıntıları olsa da, hemen yanı başındaki küçük pastanede bundan tam otuz yıl önce birbirlerine gerçekten âşık bir çift, ilk kahvaltılarını yaptı. Kimseler bilmese de, gök kubbesi altında yaşanan bu muazzam duygu alışverişiyle şehrin çehresi önemli ölçüde değişti. Adamın, kadını birçok kez beklediği bu pastanenin çalışanlarıyla yaptığı sohbetlerde şehre dalga dalga insan sevgisi yayıldı.

(Ferhat Özkan - Yoksunlar - Yapı Kredi Yayınları, s.14-15)
Yoksunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum
0/10
0 oy
Sence kaç puan almalı?
0