ara

Osman Birinci Kitap - Aşk

Osman Birinci Kitap - Aşk Konusu, Özeti ve Türleri

Osman Birinci Kitap - Aşk
Yayınevi: Epsilon Yayınevi
ISBN: 9786051731292
Sayfa: 591 sayfa
Basım Tarihi: 2016
On üçüncü asrın sonları. Anadolu savaş ve kan içinde. İnsan kellelerinden kulelerle kalplere terör salan doğulu barbar Moğollar, Batılı fanatik Haçlı orduları ve hain Haşhaşinler.. Ve Türkleri tamamen bitirmek niyetinde olan imparatorluk varisi tekfurlar... Bu kaostan bir cihan lideri doğmak üzere... Küçük bir uç beyliğinden çıkarak bu katliamlara dur diyecek, umudun ve adaletin adı olacak bir genç! Kuruluş hiç böyle anlatılmadı. En son araştırmalar ışığında dört yılda yazıldı. İki ciltlik bir epik; film tadında bir roman. Osmanlı İmparatorluğu'nu kuran, ona adını veren kahramanın hikayesi. Şövalye Mihal'in gözünden, Marko Polo'nun seyahatnamesinden ve Yunus Emre'nin kalp gözünden Osman. Türk ve dünya edebiyatının en kapsamlı Osman Gazi çalışması. Yeni kuruluş yılı olarak kabul edilen ve Osman Bey'in Doğu Roma İmparatorluğu ile savaşı 1302 Bafeus Muharebesi'nin ilk romanı. Akademisyen-yazar Beyazıt Akman'ın merakla beklenen bu büyük epiğini iki kitap halinde yayınlıyoruz.

Birinci Kitap: Osman'ın çocukluğu, gençliği, Rabia ile tanışması, ona aşık oluşu. Şeyh Edebali'nin dergahında insan-ı kamil olma serüveni. Şövalyelerle ilk çarpışmalar, tekfurlarla ilk savaşlar, Haşhaşinler ile hesaplaşma ve büyük bir ihanet.

İkinci Kitap: Osman en büyük kabuslarıyla yüzleşiyor, zorlu bir birlik mücadelesi veriyor. Mihal kritik bir karar aşamasına geliyor ve Aşık Yunus'un yolu Osman'la son kez kesişiyor. 1302 Bafeus Muharebesi kitabın görkemli finalini oluşturuyor.
Osman Birinci Kitap - Aşk kitabı Tavsiye ettiğim kitaplar listesinde yer almaktadır.

Osman Birinci Kitap - Aşk Resimleri

Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Osman Birinci Kitap - Aşk - s41

Beyazıt, metrelerce uzunluğundaki labirentimsi koridorlardan geçti, boynundaki kartı iki ayrı kapıya okutarak kilitlerdeki kırmızı ışıkların yeşile dönüşmesiyle kapılar açıldı, üç kat aşağı indi. Arşivlere geldiğinde arşiv görevlisi kadın Beyazıt'ı güler yüzle selamladı.: bir aydır sabahtan akşama kadar izlemesi gereken bu araştırmacıyı artık tanıyordu.
ayrıksı tarafından eklenmiştir.

Osman Birinci Kitap - Aşk Kitap Listeleri

303
KİTAP
Tavsiye ettiğim kitaplar
Beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavsiye ettiğimiz kitapları paylaştığımız listedir....
1032
KİTAP
Mutlaka okunması gereken kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir....

RETA

@duyguuu

- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
"Dünyanın ilk günü" ve "Seferad"tan sonra Beyazıt Akman'ın okuduğum 3.kitabıydı "Osman"..
Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu yine akıcı bir dille ve hiç sıkmadan anlatmış ama özellikle diğer iki kitaba nazaran çok fazla kurgu eklemiş yani kitabın %85-90 ı kurguydu diyebilirim. Çoğu yerde acaba bu gerçek mi yoksa kurgu mu diye de ikileme düştüm. O yüzden ayrıca açıp tarihçeye de baktım bi kaç sefer.
Tamam kitabın okunabilir olması ve tarih kitaplarından ayrılması için salt tarihten çok kurgunun olması gerektiğine katılıyorum ama ben bir tarihi roman okurken aynı zamanda bir çok bilgi de edinmek isterim. Sürekli ikileme düşüp acaba bu doğru mu ya da acaba bu da mı kurgu demek istemiyorum. O yüzden yazarın kurgudan biraz da olsa feragat etmesini ya da en azından gerçeğe uygun kurgular yaratmasını tercih ederdim.
Hiç bilmediğim bir konu olsa veya firavunlar/mumyalar gibi halk dilinde abartılan, günümüzde bile halen araştırması devam edip gizemini koruyan konulardan olsa bu kadar sorgulamazdım sadece anlatımın akışına kapılıp giderdim.
Son olarakta Osman'ın sevdiği kızla ilgili bölüm bir bıçakla kesilmiş gibiydi. Bir yerden sonra aralarındaki aşka hiç değinilmemesi de dikkatimden kaçmadı.
Dip not: Bu kadar eleştiden sonra bu puan mı verilir demeyin; yazarın bu kitabı dört yıllık bir araştırma sonucu yazdığını es geçmeyip hakkını yememek lazım..
Verdiği Puan: 8
1 beğen · 5 yorum · kitap inceleme ·
RETA (@duyguuu)
@glbn 04.07.17
SweetHexe (@glbn)
Olunmalı diyor musun yani ;) 04.07.17
RETA (@duyguuu)
Vala artık bu yorumlardan sonra kararı sana bırakıyorum😂 04.07.17
RETA (@duyguuu)
Bide Davut'u abartılı bulmuştun ya Osman ona bin basar😂 04.07.17
SweetHexe (@glbn)
Off. Hafiften geri adım attım bile :) 04.07.17

ayrıksı

@ayriksi

- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
Aşkın ve varoluşun hikayesi..
"Dünyanın İlk Günü" kitabıyla tanımıştım yazarı.. Sürükleyici, harika bir kitaptı. İkinci kitabında biraz hayal kırıklığına uğrayınca, bu kitabı alırken biraz tereddüt ettim.. Ama kitaba başlar başlamaz tüm tereddütlerim yok oldu. Kurgusu ve anlatımı mükemmel bir kitap. Yazar bu kitabında karakterlerin iç dünyasına daha fazla yer vermiş ve bunu deneme tadında kaleme alarak daha etkili hale getirmiş. Özellikle Yunus Emre'nin ağzından yazılan bölümler harikaydı.. Karakterlerin birbirleriyle karşılaşacakları anları sabırsızlıkla bekledim diyebilirim.. :) Olumsuz olarak gördüğüm tek nokta: o dönemde yaşanan bazı işkenceleri çok ayrıntılı bir şekilde anlatmasıydı. Okurken ruhumun mengene ile sıkıştığını hissettim. O kadarcık kusur hoş görülebilir diyerek; tarihi roman sevenlerin kesinlikle okumasını tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 10
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Eduşka

@edaa

- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
Beyazıt Akman'ın okuduğum 3. kitabı idi. Yazarın kalemini ve araştırmacılığını çok beğeniyorum. Dolayısıyla bu kitap da çok güzeldi. Tarihi roman sevenlerin özellikle alıp okuması şart. Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz. Uzun uzun anlatmaya gerek yok alın ve okuyun :)
Verdiği Puan: 9
8 beğen · 8 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
"Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz." 19.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Reklâmcı gibi... 19.01.17
Eduşka (@edaa)
Yine bir yazım yanlışı var sandım :) 19.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Bu tarz cümleler olsa olsa kitabın arka kapağında oluyor Eda.Sen kitabın reklâmını yapar gibi "Bir anda kendinizi kitabın ve tarihin için de buluyorsunuz." yazmışsın ya düşünceni.Sen buldun mu kendini bir anda kitabın içerisinde? Mühim olan senin ne hâle geldiğin...Ben okurum ama hiç de senin düştüğün duruma düşmem belki de! 19.01.17
Eduşka (@edaa)
Ben kendimi için de bulmadığım kitabı sevmem , bence kitapla bütünleşmek önemli. 19.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Tıpkı ben! Ben de sevmem içerisinde kendimi bulmadığım kitabı. :) Dahi anlamına gelen "de", "da" ayrı yazılıyordu ya! :) Örnek:Leonardo da Vinci idi.Son yazdığın cümledeki "de" takısı bu kurala uymamış! 19.01.17
Gülcan (@gulcann)
Selam Eduş okunacaklar listeme ekledim. Tarihi romanları seviyorum. Önerilerinize açığım. 19.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
, 16.02.17

ayrıksı

@ayriksi

Şimdiye kadar yaşadığın her şey seni bir sonraki sınavına hazırladı. Hayatta başına gelen hiçbir şey boşuna değildi. İlahi güç, seni her kademede ayrı ayrı yetiştirdi, pişirdi. Attığın her iyi adım için sana misliyle karşılık verildi.
- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
12 beğen · 0 yorum · alıntı

Liz

@seymasurucu

Bildiğimiz iki kollu, iki ayaklı, iki gözlü insandan daha vahşi canavar mı var?
- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

ayrıksı

@ayriksi

Dünya benim için halvetti ama bu halvette büsbütün de yalnız değildim. Ne zaman insanlardan kaçmak istesem hiç olmadık bir yerde bir can bulurdu beni. Ne zaman umutsuzluğa kapılsam, bir Âdemoğlu çıkar ve suratımda tokat gibi şaklardı. Umutsuzluk insanoğlu için hak değildi. Evet, bir Âdemoğlu beni bulur ve insanoğlu hakkındaki yargılarımı hepten altüst ederdi. Ne zaman kendimi bir dağ başına atsam, bu kişi bana insanın neden yeryüzünün halifesi olarak yaratıldığını gösterirdi. Bazen bir çoban, bazen bir mezarcı bana haykırırdı neden yeryüzünün hâlâ helak olmadığını.
- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

Eduşka

@edaa

Hiç kimse unutmamalıdır ki ,her erkek aslında babasını yitirdiğinde doğar.
- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

Eduşka

@edaa

Her terör eninde sonunda ona dur diyecek yeni bir kahraman yaratır.
- Beyazıt Akman
9.1 (10 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

9.1/10
10 oy
Sence kaç puan almalı?
0