ara

Çocuk Yasası

Çocuk Yasası Konusu ve Özeti

Çocuk Yasası
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750836527
Sayfa: 152 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Londra'da yaşayan, Yüksek Divan Aile Hukuku Dairesi'nin en başarılı ve ünlü hâkimlerinden Fiona Maye, özel hayatındaki kriz karşısında çaresizdir: Kocası Jack onu genç bir kadın için terk etmektedir. Fiona tam bu sırada kendini Adam Henry davasının hâkimi olarak bulur. On yedi yaşında bir lösemi hastası olan Adam, tedavisi için elzem olan kan naklini günah olduğu gerekçesiyle reddetmektedir. Onun kişisel haklarına saygı göstermekle bu hakları çiğneyerek hayatını kurtarmak arasında kalan Fiona, bir sonuca varabilmek için Adam'la görüşmeye karar verir. Bu görüşme ikisinin de hayatını değiştirecektir.

"Çocuk Yasası", inançlarla kanunların kırılganlığına ve insanlar arasındaki mesafelere dair, içe işleyen, unutulmayacak bir roman. Roza Hakmen'in Türkçesiyle.

"Hayatımın en sıradışı, güçlü ve dokunaklı okuma deneyimlerinden biri... Bütünüyle çarpıcı, hassas dengeler üstüne kurulmuş, kusursuz işlenmiş ve çok güzel yazılmış bir roman."
-Alberto Manguel-

"Yaşayan en iyi yazarlardan biri olan Ian McEwan'dan önemli bir roman daha."
-Washington Post-
İngiliz Edebiyatı Yazarı Ian McEwan ile ilk tanışma kitabım olan Çocuk Yasası; arka kapağında dediği gibi; "İnançlarla kanunların kırılganlığına ve insanlar arasındaki mesafelere dair, içe işleyen, unutulmayacak bir roman."
Kitabın ilk girişinde Çocuk Yasası, madde 1(a)(1989) der ki; "Bir mahkeme bir çocuğun... yetiştirilmesiyle ilgili... herhangi bir hususta karar verirken öncelikle çocuğun refahını dikkate alacaktır." İlk başta bu maddenin ne anlama geldiğini kestiremedim, 'çocuk annesi ya da babasında kalır ne var ki bunda' diye düşündüm. Ama zor hayat yaşayan özellikle de arada kalmış çocukların hayatlarını okuyunca ne demek istediğini anladım. Bu hayatlar ile dolu kitabı Londra Yüksek Divan Aile Hukuku Dairesi hakimi Fiona'nın bakış açısından okuyoruz. Gerçek hikayelerden esinlenen yazar, gerçekten güzel bir kurgu ile yazmış. Fiona Maye eşi Jack ile yaşadığı krizi anlatırken bir sonra ki paragrafta Aile Mahkemesi ile ilgili bir davaya geçebiliyor..
Eşlerin birbirini yenmek uğruna ve normalde hiç ilgilenmedikleri çocuklarını kendi benimsedikleri din inancına göre büyütmek için savaş vermesi ne kadar ironik değil mi?
Ben en çok iki olaydan etkilendim; birisi adları Matthew ve Mark olan kalçadan yapışık ikizlerin ameliyat ile ayrılması sonucu ölüm kalım savaşları..
"Jamaika'nın kuzey sahilinde bir köyde yaşayan sofu Katolik, sevgi dolu anne baba, inançlarının verdiği sükûnetle cinayeti onaylamayı reddiyordu. Canı Tanrı verirdi ve ancak Tanrı alabilirdi." (Sayfa 26)
Diğeri ise 17 yaşında lösemi hastası olan Adam'ın, Yehova'nın Şahitleri inancına göre günah olduğu gerekçesiyle reddettiği kan nakli yüzünden ölmek üzere oluşu..
- Siz ve karınız oğlunuzu seviyor musunuz Mr. Henry?
- Evet. Seviyoruz.
- Peki ya kan naklini reddetmek ölmesine sebep olursa?
- O zaman Adam gelecekteki yeryüzü cenneti krallığında yerini alacak.
- Siz ve karınız kendinizi nasıl hissedeceksiniz?
- Oğlumuz uygun olanı, Tanrı'nın emrettiğini yapmış olacak. (Sayfa 59)
Her iki olayda da asıl dikkat çekici durum; hastanelerin çocukları yaşatmak için ailelerini mahkemeye vermesi.. Tavsiyemdir ?
Sadece kitabın sonunu beğenmedim :(
Çocuk Yasası
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

Çocuk Yasası
ÇOCUK YASASI

Yazar: Ian McEwan
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları
Sayfa Sayısı: 152
Baskı Yılı: 2016

Yüksek Divan Aile Hukuku Dairesi hakimi Fiona Maye’ın kan nakli hemen yapılmazsa ölecek olan ama içinde büyüdüğü topluluk ve inançları nedeniyle tedaviyi reddeden 17 yaşında bir genç için karar verirken yaşadığı süreci ve sonrasını anlatan güzel bir kitap.

Kitapta ölüm kalım kararlarını verirken yaşanan değerlendirme süreci ve kararların gerekçeleri sergileniyor. Fiona’nın problemli davalarında kanunlar, etik değerlendirme, inançlar, geleneksel değerler, ailenin yetkileri, ergenlerin hakları birbiriyle çarpışıyor. **Çocuk Yasası'nda 18 yaş altında çocukların özne olduğu farklı dava örneklerini görüyoruz. Evet, 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır (BM Çocuk Hakları Sözleşmesi 1989) ama doğal olarak yaşamın ilk 18 yılı hızlı gelişmelerin olduğu bir devre. Bu yıllarda, fiziksel, bilişsel, psikolojik, toplumsal ve ahlaksal gelişim evrelerinden geçeriz. Özellikle, 14-18 yaş ergenlik evresi, öncekilerden farklıdır. Hala çocuk ama bu devrede ergen kişinin donanımı, eğitim, sağlık konularında bilgileri yabana atılamaz. Dolayısıyla, hangi okula gideceği, mesleği seçeceği ve hastalandığında seçilecek tedavi yöntemi gibi yaşamlarını etkileyen önemli kararlarda onların onayını almak gerekir. Aslında işbirliği yapabilmesi için bu bir zorunluluktur. Bu durumda, çocuk hakları bağlamında 14 yaş üzerindeki, çocuklardan aydınlatılmış onam alınması gereklidir. ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde, 7-14 yaş grubu, çocukların kendileriyle ilgili tıbbi uygulama kararlar için ana-baba veya yasal temsilciden aydınlatılmış onam alınmasına ek olarak çocuğun onayının alınması da gerekiyor. ** Kaynak : http://bianet.org/bianet/insan-haklari
Çocuk Yasası
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

erdal akca

@razumuhin

doğru kararı bulmanın ince çizgisi
Yaşayan en iyi yazarlardan olduğuna inandığım Ian McEwan ın Çocuk Yasası adlı kitabından söz etmek istiyorum.
Çocuk Yasası
Ian McEwan
YKY 148 sayfa
Çeviren:Her çevirisini büyük beğeniyle okuduğum Roza Hakmen
Yüksek divan hakimi Fiona May , gerek hukuksal olarak zor davalarda verdiği başarılı kararlar gerek özel hayatındaki tutumuyla saygın bir çevrede takdir görmektedir.Yehova şahidi olan bir ailenin 17 yaşındaki lösemi hastası hayat dolu çocukları Adam Henry ye yatırıldığı hastane de kan tedavisi verilmesi gerekmektedir.Oysa bu durum dinsel nedenlerle aile ve çocukları tarafından onaylanmamaktadır.Davaya bakan Fiona May aynı dönemde ailesel sorunlarıylada uğraşmaktadır ve kısa sürede zor kararlar vermesi gerekmektedir.
Genelde mesleki konularda teknik ayrıntılar olduğu için bu konularda bilgisi olmayan okuyucuyu kitaba çekmek zordur.Yazar bence bunu başarıyla halletmiş.Aile ilişkilerinin sorgulanması,dinsel kavramların sorgulanması ,en doğru kararın verilmesinin getirdiği sıkıntı...Bu konuların etrafında dolaşırken karakterleri de iyi analiz ediyor bence .
Yıllar önce bir röportajını izlediğim Murat Belge ,karakterleri kendi kişiliğinde ve ruh halinde konuşturan en iyi yazarlardan birinin Kazuo İshiguro olduğunu söylemişti.Bende yanına Ian McEwan ı eklemek isterim.Yazarın Cumartesi ve Masumiyet kitaplarını da beğeneceğinizi umuyorum.İyi okumalar
bitekbenmiokudum.blogspot.com
okudugumda@gmail.com
Çocuk Yasası
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum

Çocuk Yasası - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
7.1/10
7 oy
Sence kaç puan almalı?
0