ara

Aeden - Bir Dünya Hikayesi

Aeden - Bir Dünya Hikayesi Konusu ve Özeti

Aeden - Bir Dünya Hikayesi
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786053111870
Sayfa: 616 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Geri dönmüyorlardı! Artık niye Dünya'da olduklarını biliyorlardı.YaşŸam enerjisinin bu şŸekilde yağmalanmasına izin vermeyeceklerdi, ne pahasına olursa olsun ona sahip çıkacaklardı.Evrende hata yoktu, tesadüf yoktu!Nihayet anlamışŸlardı.İnsan doğulmaz, insan olunurdu.Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara...
Aeden - Bir Dünya Hikayesi kitabı En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde yer almaktadır.

Halenin Haresi

@halenin-haresi

Azra Kohen' nin Fi-Çi-Pi kitaplarıyla tanıdım. O dönem kitaplarını severek okumuştum. Özellikle yeni Türk kadın yazarları okuyup, destek olmayı seviyorum. Aeden, kitabını yaz kitabı olarak okumaya başladım. Bir yandan kitabı okurken bir yandan da kitapla ilgili yorumları okudum. Kitabın okuyucu kitlesi genel olarak kitabı çok beğenmiş. Aynı şeyi ben maalesef söyleyemeyeceğim.
Yazarın dünya meseleleriyle ilgili tüm derdini bir kitap içerisinde anlatmaya çalıştığını düşünüyorum. Öyleki dünyada yaşanan düzensizliğin listesini yapsak her hangi bir konu bu kitabın dışında kalmaz. Ben yazarın bana sunduğu dünya içerisinde bir okuyucu olarak çıkarım yapmayı severim. Sanki bu kitap, dünya meselelerinden bir haber bir kitleye yazılmış gibi bir kitap. Oysa azıcık duyarlı, haberleri takip eden herkesin kolaylıkla haberdar olacağı konuları, altını çize çize anlatmış yazar. Hemde yarattığı ütopik dünyanın içine girmenize engel olacak bir dil kullanmış. Dil ne günümüze ait bir dil, ne de masalsı, edebi bir dil kullanılmış. Tam hikayenin gidişatınıza kendinize kaptıracaksınız, bir kelime, bir cümlesi ile okuyucuğu yarattığı dünyadan koparacak hamleler yapıyor. Dünya görüşünü anlatmak için kurduğu dünyada tevekkül, gezi olayları, Atatürk, mit vs.. Kurduğu yapı o kadar karmaşık ki, ne karakterle özdeşlik kurabiliyorsunuz ne de kendi çıkarımlarınızı yapıyorsunuz. Acemice kurgulanmış, kurgu içinde boşluklar olan bir kitap olmuş. Öyle yoğun bir düşünce fırtınası var ki daha bir tanesini ile ilgili fikriniz oluşmadan diğer bir meseleye geçiyor. Belki de bir çok kitaba konu olacak durumları tek bir kitaba topladığı için yaşanmış bu karmaşa..
Yazacak, eleştirecek çok şey var. Bir daha Azra Kohen okur muyum? Hiç sanmıyorum.. Biraz popüler kültür, fazlaca reklamla abartıldığını düşünüyorum. Onu severek okuyan okuyucu kitlesinede saygım sonsuz.. Ama zamanımı listemdeki diğer kitaplara ve yazarlara ayırmayı daha doğru buluyorum.
5 beğen · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Aeden
AEDEN icin kafamdakileri toparlayıp neler yazsam bilemedim.Azra Kohen ile Fi_Ci_Pi serisinde tanıştım ki ben AEDEN adlı kitabı çok daha önce almıştım demek ki okuyup bitirmek bugüne kismetmis.
Arka kapakta yazdığı gibi "Masalla gerçeği ayırt edebilecek okurlara" demiş yazar.
Bu cümleye aynen katılıyorum.Masalimsi bir anlatımla cok guzel bir kurgu okuyorsunuz.Kitabin ilķ sayfalari bana masalimsi geldi.Sonje ve Numi 😊😊😊😊 ben Sonjeyi kadin Numi 'yi ise erkek olarak algıladım her defasında nedendir bilmiyorum.Halbuki Sonje çok yakisikli bir erkek Numi ise Guzel bir kadındır.Yaşadıkları AEDEN farklı bir gezegen.Mor bir gunesleri,turuncu renkte ayları var.Aylarının adı Ütopya.Utopyanin büyük uydusu Mu ve küçük uydusu Uygur var.Ve ilginizi çeker mi bilmem AEDEN çok farklı bir ye okuyunca göreceksiniz.
Okurken bazı sayfalardan alıntılar paylaştım hikayemde.Bir roman kurgu da olsa bir şekilde kendi doğrularını yansıtıyor diye düşünüyorum.
👉👉👉Hayvanlar üzerine yapılan deneyler,Organ mafyasına düşen küçük bedenler,saglik dağıttığını düşündüğümüz aşılar.... neler var neler bu kitapta.Eğitim,çevre,beslenme vs. kitabin içeriğinde bulabileceğimiz konular.Yazar hepsini harmanlamis çok güzel bir şekilde kurgulayip sunmuş bize.
Tavsiye edermiyim ben bu kitabi.Illaki ederim.Okuyup beğeneceğinizi düşünüyorum
5 beğen · 0 yorum
Doğruları olan, garip bir hikaye
Azra Kohen'in fi-çi-pi serisindeki düşüncelerini farklı bir hikaye ve kurguyla anlatan bir kitap. Diğer kitaplarını okuyanlar anlayacaktır. İnsanın kendisini geliştirmesine ve evrimini tamamlamasına dair bir kitap. Sıkıcı başlarken ikinci bölümden sonrası biraz heyecanlanan ve hikayeye dalan, sonlara doğru final sahnelerinin gerçekleşmesine rağmen finalde neler yaşandığının bilinemediği bir kitap. Kitabın sonunda Dinle Beni ve Nakar isimli kitapların geleceği yazıyor. Muhtemelen finali orada verecek. Yani bunu tamamlamak için diğer kitapları da okutturma hikayesi.
Bolca hayal ürünü içermesinin yanında bilimsel veriler ve çokça terim geçiyor. Epey bir açıklama var kitapta. Biimsel verilerin doğru olduğuna dair bir şeyler okudum ancak ne derece doğrudur bilemiyorum.
Özet olarak, söylediği doğrular olan, size birşeyler katabilecek bir kitap. Ama bütünüyle kabul edilmesi mümkün değil.
5 beğen · 0 yorum

fisun

@fisun

Fi Ci Pi serisinden sonra yazarı cok merak etmeye basladım. Fuar sırasında bir konusmasını dinleme şansım oldu. Yaydıgı pozitif enerji ve sorulara verdigi cevaplarla gönlümü fethetti. Aeden i de hemen okuma kararı verdim.
Aeden ilginc bir kitap. Hic bilmedigimiz canlıların oldugu bir gezegende baslıyor konu. Buralar hem biraz zorlayıcı hem de biraz yavas ilerliyor. Ama ne zaman ki Numi ve Sonje Dünya ya geliyor, o zaman olaylar da son derece tanıdık ve ilginc olmaya başlıyor.
Dünya da yapılan korkunç hatalar anlatılıyor aslında. Bir kişisel (belki de toplumsal) gelisim kitabı olarak degerlendirmeme ragmen, başarılı olay örgüsüyle bunu bir masal havasında sunuyor bize.
Kurgusunda iki yerde kopma varmıs gibi hissetsem de ben çok begenerek okudum. Okunmasını tavsiye ederim..
12 beğen · 0 yorum

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Azra Kohen'in Fi-Çi-Pi serisini okumuş biri olarak merakla başladığm Aeden'de bambaşka bir dünyayla karşılaştım . Kendi hayat felsefesini , insanın içinde bulunan potansiyele inancını , yaşama ve yaşayana verdiği değeri , tüketimin üretimden Beslendiginin farkındaliligini ve hayatın deneyimleyebildiklerimizden ibaret olduğunu tekrar mesaj olarak vermiş bize Azra Kohen . Ancak bu seferki kurgu dünyaya bambaşka bir yerden bakılarak oluşturulmuş. Bu perspektiften bu derece ilkel görünüyor olmamız üzücü tabiki . Aedenlilerin insanlara dair tespitleri ve bizi evrimin ilk basamağındaki ilkel insansılar olarak nitelendirmeleri kendi gerçeğimizle yüzleşmemiz açısından çıkarım yapmak için gayet yerinde .
10 beğen · 3 yorum
Sibel (@sibel-baris)
Kitabın özünü anlamış bir okuyucu tadında harika bir değerlendirme olmuş
08.02.17 beğen cevap
Ergün Çil (@ergun-cil)
Daha 200 sayfasını okuyabilmiş biri olarak sonunu merak ediyorum, ilk sayfalarda çok sıkılmıştım ama şimdilik iyi gidiyor. Teşekkürler..
08.02.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Teşekkür ederim @sibel-baris :) Ergün Bey kitaın devamı niteliğinde "Dinle Beni" ve "Nakar" kitapları geleceği için tam anlamıyla sonlandırılmamış Aeden .
09.02.17 beğen cevap

Aeden - Bir Dünya Hikayesi - S41

Numi gözlerini ışıklı küreden ayirmadan yine cevirmeye basladi düğmeyi ve yogunlasan işık elektrige dönüşüp yine kilcal bir damar misali kendisine dogru uzandiginda gozleri kisilsa da düğmeyi kismadi."Korkma!Izle !"diyen Jax'in sesi kulaklarında yankilanirken,öylece elektriğin kendisine ulaşmasını izledi.
NLGNYC tarafından eklenmiştir.

fisun

@fisun

......, bir erkegin erkekligi annesinin anneligini göstermekteydi.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Birkaç defa okumak durumunda kaldım ama anladım.Çözdüm!..Teşekkür ediyorum bu "doğru" alıntı için.Bu doğru ifadeyi nasıl herkese ulaştırabiliriz acaba?
07.03.17 beğen cevap

Yağmur Önal

@yagmur-onal

Önyargı düşüncenin en büyük hastalığıdır.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Yağmur Önal

@yagmur-onal

Deneyim, bilginin bedende aldığı hal, ruhta bıraktığı izdi.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Hayat kaçmaya çalışanlar için ağırdı. Durup yüzleşmek ,kendin olmak için çaba göstermek , gerekirse yeniden doğmak için yaşarken ölmek şarttı.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Yağmur Önal

@yagmur-onal

..bir erkeğin erkekliği annesinin anneliğini göstermekteydi.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
230
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
22
KİTAP
Okuduğunuza Pişman Olmayacağınız Kitaplar
Belki bir kitap bir hayat değiştirebilir. Okumak emek ister, zaman ve para ister. Harcadığınız emeğe ve paraya değdiğini düşü...

Burcu

@bburcu

Yeni başladığım kitap.
Aeden - Bir Dünya Hikayesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 4 yorum
Hakan Angın (@hakanangin)
Ben de okuyorum şu an. 157. sayfadayım :)
05.12.17 beğen 1 cevap