ara

Geliştiren Anne - Baba

Geliştiren Anne - Baba Konusu ve Özeti

Geliştiren Anne - Baba
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751417480
Sayfa: 192 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Anne-baba olmak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük armağandır...

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne-babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri...

Geliştiren Anne-Baba olmak için kendimizi ve çocuğumuzu tanımamız, beklentilerimizi, niyetimizi keşfetmemiz; değerlerimizi ve aile ilişkimizi sağlıklı tutmamız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elimizde…

Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar. Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın.
-Doğan Cüceloğlu-
Geliştiren Anne - Baba kitabı Pedagoji Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Geliştiren anne-baba
Çocuk eğitimi konusunda rehber niteliğinde bir eser. Kucağımızda tuttuğumuz çocuğun özünde nasıl biri olduğu sorusu ile başlıyor kitap.

Kültür şablonu kavramına Gerçek Özgürlük kitabında geniş bir yer veren yazar bu kitapta da değinmiş. Çocukların yetişmesi esnasında kültür şablonunun etkisinden kurtulamazsak çocuklar sağlıklı birer birey olarak yetişemez ve gelişemezler.

“Başkaları ne der” düşüncesi çerçevesinde yaşamakla saygı ve güven kültürü ile yaşamak arasındaki farkın ne kadar büyük olduğu tartışılmazdır. Bunun için kendi kendimize şu soruyu sormamız gerek “Kaygı mı Güven mi”. Özellikle bir çocuğun eğitimi sırasında olumlu bildirimin ne kadar önemli olduğu bu bölümde anlatılıyor.

Denetleyen anne baba olmak mı, geliştiren anne baba olmak mı? Sürekli çocuğu denetlemek mi, yoksa çocuğun yapmasını istediğimiz davranışları anne-baba olarak bizim yaparak onlara örnek olmamız mı?

Geliştiren anne baba olmanın yolunun ebeveynlerin kendilerini geliştirmesinden geçtiği konusu kitapta detaylı anlatılmış. Eğer siz de Geliştiren Anne Baba olmak isterseniz bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra zaman zaman elinize alıp tekrar incelemek kitabı okurken edinilen farkındalığın devamı adına iyi olur diye düşünüyorum. Tam anlamıyla bir başucu kitabı. Tavsiye ediyorum.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Seda BOYACIOĞLU

@sedathereader

Çok değerli bir kitap yazmış yine Sayın Doğan Cüceloğlu. Çocuk yetiştirmenin sadece davranışla değil tavır ile ilgili olduğunu ortaya koyarak durumlara bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşmanın önemini anlatıp örneklerle de somutlaştırıyor zihinlerde. Çocuğu geliştirmenin anne-babanın kendini geliştirmesinden geçtiğini belirterek de çok önemli bir sav sunuyor. Çocuk odaklı yaklaşımdan kendi ve aile odaklı bir yaklaşıma geçmenin önemini, böylece çocuğun da gelişiminin sağlanacağını anlatıyor bizlere. "Ebeveynlikle ilgili sadece tek bir kitap okuyacağım, ne okusam?" diye sorsalar kesinlikle bu kitabı önerirdim.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum

m__e__r__v__e

@mervec

Doğan Cüceloğlu ne yazsa okuyacağım birisi olduğu için gene çok keyif alarak okudum bu kitabını da...Sevgi dolu ve kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek için başvurulacak kitaplardan biri...
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Geliştiren Anne - Baba - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İletişim ve ilişkiler içinde birbirimizi var ya da yok ederiz.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Eh!
19.10.17 beğen 1 cevap

ruhadam

@ruhadam

Çocukların hayatımıza en önemli katkısı; bizim olabileceğimiz en iyi insan olmaya çabalamamıza ve sonunda olmamıza vesile olmalarıdır. Çocuklarımızı bize olgunlaşma fırsatı sunarlar. Bir insanın olabileceğinin en iyisi olma yönünde gelişmesi müthiş haz verici, doyumlu bir süreçtir. Bize bu hediyeyi ancak çocuklarımız verir.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Anne-baba çocuğuna inanırsa, çocuk kendine inanır. Çocuk kendine inanırsa, zamanla herkes ona inanır.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Kendini ihmal etmek, kendini sevmekten daha büyük bir günahtır.
Shakespare
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Sıkı demiş Hazret!
19.10.17 beğen 2 cevap

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Enerjinizi, kendinizi veya bir başkasını suçlayarak harcamak, sadece zaman kaybetmenize neden olmaz, size pahalıya patlayacak yıkıcı sonuçlar doğurur.
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Olsun! Biz Şarklılar seviyoruz enerjimizi böyle harcamayı!
19.10.17 beğen cevap
7
KİTAP
Pedagoji Üzerine Kitaplar
Pedagoji yani çocuk bilimini inceleyen kitaplardır. Çocuk eğitimi, çocuk davranışları, zeka gelişimi gibi konular ilgi alanla...

ruhadam

@ruhadam

Yeni Bir Betik Daha


"Kendinizi geliştiremezseniz çocuğunuzu da geliştiremezsiniz. Önceliğiniz kendinizi keşfetme ve geliştirme olmalıdır. Çocuğunuzun hayatındaki en güçlü rol model, en güçlü tanıksınız."

---------

"İnsanın anavatanı çocukluğudur."

---------

"Bir toplum, çocuklarına duyduğu saygı kadar uygardır."

---------

""Kızını dövmeyen, dizini döver!", "Dayak, cennetten çıkmadır!" gibi sözler, korku kültüründen kaynaklanır.

Ailedeki bu tavır, okulda eğitim ve işyerinde yönetim anlayışında da boy gösterir. Çocuğunu dayakla terbiye eden bir toplumda demokratik hayatın oluşması olanaksızdır. Dayak, azar ve utandırma korku-kaygı kültürünün terbiye anlayışıdır. Bu tür yöntemlerin bilimsel anlamda eğitici niteliği yoktur. Çocukken dövülen, azarlanan ve utandırılan çocukların büyüyünce asık suratlı, bıkkın, kaygılı ve öfkeli yetişkinler olacağından şüpheniz olmasın."

---------

"Çocukların hayatımıza en önemli katkısı; bizim olabileceğimiz en iyi insan olmaya çabalamamıza ve sonunda olmamıza vesile olmalarıdır. Çocuklarımızı bize olgunlaşma fırsatı sunarlar. Bir insanın olabileceğinin en iyisi olma yönünde gelişmesi müthiş haz verici, doyumlu bir süreçtir. Bize bu hediyeyi ancak çocuklarımız verir."

---------

"Unutmayalım, sadece bir çocuk yetiştirmiyorsunuz, aynı zamanda içinde yaşadığınız topluma bir yurttaş yetiştiriyorsunuz. Anne-baba, ailede bir yurttaş yetiştiğinin ne kadar farkında? Peki ya toplum, ailede yurttaş yetişiyor olmasını önemsiyor mu? Toplumda, iyi bir yurttaşın özellikleri üstünde uzlaşmaya varılmış mı?

Bu sorulardan ailenin ne kadar önemli bir iş yüklendiğini anlıyoruz. Ailenin sorumlulukları başka hiçbir kuruma devredilemez. Aile toplumsal varlığın hücresidir; sağlıklı aileler toplum için sağlıklı geleceğin teminatıdır."
Geliştiren Anne - Baba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 5 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar dilerim. Güzel seçim. Sn.Doğan Cüceloğlu’nun dediği gibi en güçlü tanıklarız çocuğumuzun hayatındaki. Bu kitap diğer kitaplarından çok farklı. Yazar’ın son zamanlardaki gözlemlerini de içerdiğinden dolayo bence her anne babanın okuması gereken bir kitap...
12.02.18 beğen 3 cevap

Fatih Karaman

@gezenotelci

Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu
Yorgun Anne Sendromunu yenmenin 10 yolu
Doğan Cüceloğlu'nun Geliştiren anne-baba kitabından bir alıntı; ??
"Bir okurum yorgun anne sendromunu nasıl atlattığını 10 maddede şöyle anlatmış; ??
1. Çocuk da yaparım kariyer de demedim, ayağıma gelen kariyer tekliflerini reddedip, işimi çocuğuma vakit ayıracak seviyede tuttum.
2. Ev işlerini, yemeği takıntı haline getirmedim. Tabii ki çocuk düzenli ve temiz bir ortamda sağlıklı olur ama ben sürekli temizlik ve yemek yapan bu nedenle çocuğuna vakit ayıramayan gergin anne olmak istemedim. Ev işleri için yardım aldım; eşimle bazı sorumlulukları paylaştık.
3. Mükemmel anne olma takıntımı geride bıraktım ve oğluma da mükemmel olmadığımı, ama onu çok sevdiğimi, onu istemeden üzersem duygularını ifade etmesi gerektiğini anlattım.
4. Annemden öğrendiğim gereksiz hijyen takıntısını bıraktım; çamurla da oynadık, yerlere de yattık, bol bol doğaya çıktık. Okuldan üzeri kirli geldiğinde 'bugün oldukça eğlenmişe benziyorsun' diye karşıladım.
5. Tüm arkadaşlarım 'birinci sınıf korkunç yorucu ve gergin geçiyor, her gün evde ödev kavgası ediyoruz' deyince ev almaktan vazgeçip özel okula yazdırdım. (Burada ekonomik koşulların önemli rol oynadığını kabul etmek gerekiyor)
6. Evde onun annesiyim, öğretmeni değil. Ders konusunda onunla tartışmadım; ödevlerin onun sorumluluğu olduğunu anlattım.
7. Onu, benim istediğim değil kendi istediği faliyetlere yönlendirdim; bir müzik aleti ve bir spor dalı ile ilgilenmek onu daha özgüvenli yaptı.
8. Oynadık oynadık oynadık; karanlık korkusunu aşmak için ona oyuncak bir gece görüş gözlüğü aldım ve tüm ışıkları kapatıp hazine avına çıktık.
9. Program takıntısını bıraktım; Şu saatte şunu yemeli, Şu aya kadar dışarı çıkmamalı vb. Çocukla seyahate çıkılmaz tabusunu bıraktım; beş günlükten itibaren dağ bayır gezdik. Onun benim devamım değil ayrı bir kişi olduğunu kabul ettim. Bir gün 'Ben üşüdüm sen de yelek giy' deyince, 'anne ben sen değilim' dedi. O gün kafama dank etti.
10. En önemlisi ben çocuğumu, onun doğumunu, bakımını, eğitimini, ve onunla oynamayı iş olarak görmedim. Onunla geçirdiğim her saniyeyi sevdim, seviyorum."
Böyle düşünen ve icraata geçen annelere bayılıyorum ☺️ ülkemizde bu annelerin çoğalması dileğiyle ???
Geliştiren Anne - Baba
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum