up
ara
profil foto

Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han

Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han Konusu ve Özeti

Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han
Peygamber Efendimizin İzinde Mekke Medine kitabının da yazarı Talha Uğurluel tarafından kaleme alınan Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han kitabı Tarih, Osmanlı Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 2017 yılında 9786050824964 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han isimli kitap 256 sayfadan oluşuyor. Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050824964
Sayfa: 256 sayfa Basım Tarihi: 2017
Osmanlı padişahlarından belki de en çok tartışılanıdır Sultan II. Abdülhamid. Kimileri “Kızıl Sultan” diyor, kimileri “Ulu Hakan”… Siyasi hayatı ve tercihleri sürekli tartışılıyor. Ve bu tartışmalar, daha ziyade sancılı saltanat yıllarındaki siyasi olaylar, anlaşmalar, yürütülen “denge politikası” üzerinden yapılıyor.
Peki şimdi, kişisel hayatı ve bıraktığı eserler üzerinden "insan Abdülhamid"e doğru bir yolculuğa ne dersiniz? Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid’in kişisel tarihindeki detaylar üzerinden İmparatorluğun son günlerini anlatıyor.
- Sultan II. Abdülhamid hangi tarikata mensuptu?
- Annesizliğini kimin şefkatli kucağında avuttu?
- Çok erken vefat eden kardeşlerinin hatıralarını nasıl yaşattı?
- Şehzdazeliğinde, saltanat yıllarına nasıl hazırlandı?
- Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi’nin arkasındaki acılı hikâye neydi?
- Kudüs’teki Yafa Kapısı’nı neden yıktırdı?
- Louis Pasteur’e Mecidî Nişanı’nı neden verdi?
- Bir selam-ı şahâne ile emperyal İngiliz siyasetini nasıl engelledi?
- Yıldız Sarayı’ndaki marangozhanede sanatkâr elleriyle neler üretti?
- Tartışılan II. Abdülhamid- Mehmet Âkif ilişkisinin iç yüzü neydi?
- Ziya Paşa ve Namık Kemal, Abdülhamid’in çağrısı üzerine vatanlarına dönerken Prens Sabahaddin ve Mahmud Celaleddin Paşa anlaşmamakta neden ısrar etti?
Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid Han’ın gayri resmi tarihini gün yüzüne çıkarıyor, “Bir Dehanın İzleri”ni sürüyor.
okunmuş kütüphane

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Bugün ki kitabımız herkesin tanıdığı ve benim de çok sevdiğim Talha Uğurluel'in Bir Dehanın İzleri 2. Abdülhamid Han isimli kitabı. Talha Bey herkesin malumu olduğu üzere şiir gibi konuşan bir insan. Konuşurken duygulara dokunmasını çok iyi biliyor. İşte bu kitabını da konuşur gibi yazmış. Sultan Abdülhamid de çok yazılması ve okunması gereken bir hükümdar.
Yazar kitabında Sultan Abdülhamid dönemini genel hatlarıyla ele almış. Siyaseti, aile ilişkileri, topluma bakışı vs. Kitap dediğim gibi dönemi genel hatlarıyla vurgulanması gereken olayları öne çıkararak ele almış. Kitapta anlatılan olaylara girmiyorum sonuç olarak tarihi olaylar. Ancak o dönemle ilgili bilmediğim ya da hatırlamadığım bir bilgi var ki benim çok dikkatimi çekti. Şerif Hüseyin desem galiba herkesin aklında şerefsiz Hüseyin yakıştırması gelecek. Bu yakıştırmanın neden bu adama layık görüldüğü tarihin tozlu raflarında yazılı. Açıp okuyun. İşte bu şerefsiz Hüseyin'i Ulu Hakan İstanbul'da bir süre zorunlu misafirliğe tabi tutmuş. Sultan'ın huyu gereği kullanılmaya müsait adamları muhakkak rütbe, para, hediye gibi şeylerle elinin altında tutmak istermiş. Tutamadıklarını da İstanbul'a davet eder, bir köşk tahsis eder yanı başında bulundururmuş. İşte bu şerefsiz Şerif Hüseyin'de vakti zamanında bir süre İstanbul'da zorunlu misafir kalmış ki Avrupa devletlerinin emellerine alet olmasın. Ancak Sultan tahttan hal edildikten sonra memleketine Sultan'dan izin alıp dönemeyen Şerif Hüseyin İttihat ve Terakki'den izin alarak Arabistan'a dönmüş. Sonrası malum. Şerif Hüseyin isyanı.
Velhasıl Sultan Abdülhamid dönemine hızlı bir bakış için okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
1 beğen · 0 yorum

Bir Dehanın İzleri 2.Abdülhamid Han - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle