ara

Başlangıç - Dan Brown

Başlangıç - Dan Brown Konusu, Özeti ve Türleri

Başlangıç - Dan Brown
Yazar:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789752123267
Sayfa: 536 sayfa
Basım Tarihi: 2017
Kim olursan ol, neye inanırsan inan,
Çok yakında her şey değişecek...
 
Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdangörecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.”
 
Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz," dedi. Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu...
 
Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?
 
İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir...
 
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Başlangıç - Dan Brown - s41

Yahudiliği meydana getiren inanışların esrarlı karmaşıklığı Köves'e hep rahatlatıcı gelirdi.Ona göre bu,insanların her şeyi anlamak için yaratılmadığına dair Tanrı'dan bir hatırlatıcı gibiydi.Ama yine de Edmond Kirsch'ün sunumunu gördükten, buluşundaki basit mantığı ve açıklığı anladıktan sonra, kendini üç gündür modası geçmiş çelişkilere bakıyor gibi hissediyordu. Bir noktadan sonra yapabildiği tek şey metinleri bir kenara itip aklını başına toplamak için Tuna kıyısında yürüyüşe çıkmak oldu.
ÇölKelebeği tarafından eklenmiştir.
Bu kitap henüz hiçbir kitap listesine eklenmedi.

feza

@feza

Kitabin konusu oldukça ilgi çekici!..
Nereden geldik .. Nereye gidiyoruz? Bu iki soruya cevap bulma iddiasindaki Edmond'un keşfini açıklayamadan öldürulmesiyle olaylar heyecanli bir hal aliyor.. Heyecanli dememe bakmayin okudukça sıradanlaşsa da belki de bana kitabi hediye edene duyduğum sevgidendir bilinmez kitabi elimden birakmakta zorlandim.. Her ne kadar kitabin yarisina bile gelmeden katilin kimligi açığa çıksa da açikcasi bu beni cok da rahatsiz etmedi.. Çünkü ilgilendiğim Edmond'un keşfinin gercekten ne olduğuydu.. Nasıl bir kesif olabilir ki "tüm insanları derinden etkileyeceğine eminim" diyerek üç din adamini (teşbihte hata aramayalim) depresyona soktu... O gecenin( keşfi açıklayacağı gece) öncesi ve sonrasi yaşananlar.. Karmaşa.. Cinayetler..

Eski ögrencisi ayni zamanda yakin dostu Edmond'un öldürulmesiyle söz konusu keşfi prof. Langdon dunyaya duyurmaya karar verir..

.....
Kitap 105 bölumden oluşuyor.. Kitapta hoşuma giden , 4-5 konunun birlikte anlatılarak birbirine girintili çıkıntılı oluşuydu..
..
.......
Yazar kitabin sonunda kendisinin de dile getirdiği gibi bir çok bilim insanının, tarihçinin, uzmanların desteğini almış..
...
Son olarak...
Birbirini kovalayan sürükleyici olaylardan hiç beklemediğim! sıradan bir sonla kitabın bitmesi biraz hayal kırıklığı.. Kitabi bitirdiğinizde " ne yani o önemli iki sorunun cevabı bu mudur!!.." diyeceksiniz..
..
Belki de Dan Brown'a olan hayranlığımdan bir an bile sıkılmadan okudum pişman mıyım.. HAYIR:))
..
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi
6 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Kitap hediye edenlerin çok olsun Feza. BAŞLANGIÇ adlı bu romanı okumadım ama inceleme yazını okudum.O en sonda yazmış olduğun : "(...) pişman mıyım" sorunu ve cevabını anlayamadım.Bir kitapsever 9 puan verdiği bir roman hakkında bu soruyu sorar mı hiç?
13.10.17 beğen cevap

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Dan Brown en sevdiğim yazar olarak gönlümde taht kurmuştur yıllardır. Başlangıç kitabını daha çıktığı gün aldım ve uzuuun uzun, sindirerek okudum. Ve ilk defa bir Dan Brown kitabını tahmin ettim. Winston.. Muazzam bir sentetik zeka ve bu sayede bilim kurgu - tarih - teknoloji karışımı bir olay örgüsü çıkmış karşımıza.. Ama önceki top kitaplarının üstüne çıkamadığını görmek beni üzdü, sonu tatmin etmedi. Çünkü kitap boyunca "DİNLERİ KESİNLİKLE YIKACAK" şeklinde yansıtılan buluş bana kalırsa o etkiye sahip değildi. Zira evrimi kanıtlayan fosil bulunduğunda 'Tanrı inancımızı sınamak için o fosili oraya kendi koydu' diyebilen bilim(!) insanlarından bahsedilmiş kitapta, dinleri kökten yıkacak bir buluş değil. Olsa olsa, insanların dini biraz sorgulayacağı bir buluş. Tabii insanlar dininden vazgeçmeyeceği için yoksa buluş son derece düşündürücü. Fakat yine de gerek sanat tarihi gerekse siyasi olaylar açısından son derece ufuk açıcı bir kitap olmuş. Severek okudum, sadece sonu hayal kırıklığı oldu sayılır. Üstat! Umarım bir sonraki kitapta Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar gibi efsane kitaplarının üzerine çıkar.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Fazla Klişe
Dan Brown, bu defa bizi İspanya'ya götürüyor, Özellikle Antoni Gaudi eserleri hakkında epey bilgi veriyor, yine (nispeten) sürükleyici bir roman yazıyor, başlangıç bölümünde (100 sayfadan fazla sürüyor) epey ilgi ve merak uyandırıyor...

Ancak sonrasında olaylar öylesine klişe bir hal alıyor, başlangıçta sorduğu iki önemli soruyu öylesine basit bir şekilde cevaplandırıyor ve "gizemli kötü adam" öylesine kolay tahmin edilebiliyor ki daha önce benzerlerini birçok defa okuduğumuz bir kitap ortaya çıkıyor.

Dan Brown da artık belli başlı kalıpları olan ve kendisini tekrar eden yazarlar arasına girmiş. Üstelik ana karakter öylesine pasif ve etkisiz kalıyor ki bunun "bir Robert Langdon romanı" olduğunu söylemek bile güç. Yan karakter Winston bile Robert Langdon'dan daha çok ilgi çekiyor. Kaldı ki romanın asıl ilgi çeken karakteri Edmond Kirsch adlı dâhi milyarder.

Tabii ki yine keyif alınarak okunabilir fakat kesinlikle MELEKLER VE ŞEYTANLAR ile CEHENNEM kadar iyi değil.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 7 verdi
4 beğen · 4 yorum
SweetHexe (@glbn)
Dan Brown'ı Melekler ve Seytanlar ve Cehennem kitabından sonra okumama kararı aldım. o iki kitap bana yetti. Ama Dan Brown hayranı olan @duyguuu için faydalı bir incelemedir belki :) elinize sağlık
09.10.17 beğen 1 cevap
RETA (@duyguuu)
Her türlü gideri vardır da yine okunduktan sonra benim incelememde buluşalım :)
09.10.17 beğen 4 cevap
feza (@feza)
Elimdeki kitabin incelemesiyle karşilaşinca kendimi tutamadim okudum, biraz sert buldum eleştirinizi .. Tabi ki saygi duyuyor kitabimi okumaya devam ediyorum..
09.10.17 beğen 1 cevap

Eduşka

@edaa

Klasik bir Dan Brown kitabı olmuş yine tarih,sanat, gizli güçler , bilim , cinayet, macera . Kitabın arka kapağında dediği gibi en yaratıcı kitabı olsa da hala en güzel kitabının Melekler ve Şeytanlar / Da Vinci şifresi olduğu gerçeğini değiştirmez kendi adıma :)

Güzel İspanya'da geçen kitap bu kez son zamanların çok konuşulan Yapay zekayı anlatıyor. Tabi bunun yanında bolca Darwin , evrim ,fizik , teknoloji , ateizm vardı . Dan Brown'u düşününce empoze etmek istediklerin, kitapta başarılı bir şekilde işlemiş tabi ki . Fakat ben bu tarz fikirleri (Yaratıcı olduğuna inanıyorum ) okumayı, araştırmayı sevdiğim için beni rahatsız etmedi. Bunun yanı sıra Dan Brown sürükleyiciliği ,akıcılığı bu kitapta da fazlasıyla vardı. Çarçabuk bitti gitti :)

Sanırım Dan Brown bir tutku ve bağımlılık. Bir sürü maceralar yaşadık Robert Langdon ile :)))

Sonuç olarak böylesi zeka ürünü olan bir kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi
10 beğen · 0 yorum

TC Filiz Yenisu Çiçek

@filizcicek94695

Tüm serisi ni okudu. Bu son kitabı heyecanla okumaya başladım. Kendinizi ve bugüne kadar inanclarimizi sorgulatacak bir kitap.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Bilim ile din rakip değildir.Onlar aynı hikayeyi anlatmaya çalışan farklı dillerdir.Bu dünyada ikisine de yer var.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Tarih boyunca ...özellikle de tanrılarının tehdit edildiğini hissettiklerinde dünyanın en tehlikeli insanları din görevlileri olmuştu.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Kurallarla yaşayanlara herkes saygı duyar.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Eski Yunanlar denizdeki gelgiti Poseidon'un değişen ruh hallerine bağlamıştı.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Antik insanlar çevrelerinde anlayamadıkları boşluklar oluştuğunda bunları tanrılarıyla kapatırlardı.
Başlangıç - Dan Brown
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

9.3/10
9 oy
Sence kaç puan almalı?
0