ara

Tarihi Hoşça Kal Lokantası

Tarihi Hoşça Kal Lokantası Konusu ve Özeti

Tarihi Hoşça Kal Lokantası
Dedemin Bakkalı kitabının yazarı Şermin Yaşar'ın yeni kitabı Tarihi Hoşça Kal Lokantası, kaybeden insanların yaşam öykülerinden oluşuyor.
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050946314
Sayfa: 176 sayfa
Basım Tarihi: 2017
Dedemin Bakkalı, Ev Yapımı Sihirli Değnek, Oyuncu Anne, Çok Hayal Kuran Çocuk kitaplarının yazarı Şermin Yaşar’dan “kaybetmek bizim işimizdir” diyen insanların öyküleri...
 

Mustafa

@mecazzadam

Sıradan Anlar Fotoğrafçısı...
29 öykü barındıran bu kitapta yazılan her hikaye nasıl oluyor da.. insanın yüreğine dokunuyor.. içli içli yapıyor kalb-i hüzünleri .. ne kadar mutlu oldum böyle bir kitap okuduğum için.. yalın bir anlatımla yüreğe dokunan insanlara hep hayranlık duydum.. dediğim gibi kadın yazarlar bu işi daha iyi kotarıyor.

hani ayırt etsem, ayıklasam,, yok desem ;şu hikaye dokunmadı... hepsi bırbırınden güzel ..hepsi kendı dalında 1.

Kaya Bakkaliyesi isimli öyküden bir alıntılama yapalım bare :)

Bakkaldan içeriye otuz beş yıldır insanlar girer. Siz sanırsınız ki müşteri gelir, ihtiyaçlarını alıp gider .Öyle değil kazın ayağı. ..Bir köy bakkalında hiç kimse, şehirlilerin tabiriyle, "üstü kalsın "demez. Ama üstü kalır. Çok fena kalır.
Teneffüste okul çocukları gelir. Kimisi her şeye saldırır, kimi istediğinden alır ama birisi hep en arkadadır. Usul usul kasaya yaklaşır, avucunu açar, terli küçük avucunda sımsıkı tutulmaktan iz yapmış bozuk para. ..Diğer elinde pahalı bir çikolata. ."Bu paraya bu oluyo mu?" diye sorar çocuk. Olmuyor. Ama olmuyor denmez denmiyor çocuklara. .Oluyor, olmuyor ama oluyor. Çocuklar okula gider, o küçük çocuğun eksikliği bakkalda kalır. .

Bir müşteriye elli gram helva helva tartmak, teraziye hafif, Şükrü Kaya'ya ağır gelir. Çünkü elli gram helva isteyen adam yalnızdır, o helvayı yalnız yiyecektir. Garibandır.,daha fazlasını istemeyecektir. Ve, insandır, bütün parasızlığına rağmen canı yine de helva istemektedir.
Şükran gelir sonra, utana sıkıla. İki jeton ister, sevgilisi asker. Telefon kulübesine yürürken şükran hızlı hızlı, kalp atışları bakkalda kalır. .

Sonra bir sela gelir. Biri ölür köyden, bakkaldan birinin daha ayağı kesilir. Kimi kimsesi yoksa eğer bakkala olan borcunu ödeyecek, o hesabın üzerine ruhuna saygıyla kocaman bir çarpı işareti çekilir. Adam ölür, öte tarafın hesabını bilemeyiz ama bu dünyanın hesabı son kez bakkalda kalır. ..

72 saniye isimli öyküde ana karakterimiz bir kadındır mesela..
hayatın ipliklerinden geçer ve en sonunda 72 sanıyelık olan bir kırmızı ışığı mesken tutar.. neden kırmızı ışık demeyın alın okuyun :)

Sıradan Anlar Fotoğrafçısı isimli öyküde .. göl kenarında sürekli oturan birinin; biraz fırlamalık biraz dahilik çerçevesinde göl kenarında düğün fotoları çektiren çiftlere yaptığı akıl dışı senaryoyu izleriz... favorimdir

öyküler harikulade...
daha once bu kadar dokunaklı hikayeler okumadım..

herkese sonsuz güvenle tavsıye edebılırım...

iyi okumalar sımdıden
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba puan vermedi
5 beğen · 1 yorum
Bayır gülü (@bayirgulu)
Kimden duydum bu kitabı kimden duydum. En kısa zamanda okuyacağım.
13.11.17 beğen cevap

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Herkese merhaba. ? Şermin Yaşar’ın okuduğum ikinci kitabıydı Tarihi Hoşça Kal Lokantası. Ve evet herkes gibi ben de bu kadına bayılıyorum. E hal böyle olunca yani Şermin Hanım’ın anlatımını pek sevdiğimden, kitabın kapağında ki sandalyenin karşısına cektim bir sandalye, seve seve okudum yazdıklarını. ?

Kitabımızda 29 tane hikaye yer alıyor. Ve ben hemen hemen hepsinden kendimden çok şey buldum. Bilmiyorum aramızda Şermin Yaşar’ı tanımayan var mı ama tanıyanlar ne kadar samimi ve doğal bir kadın olduğunu bilir. E kitaplarınında kalbinin yansıması olduğunu düşünürsek pek şaşırılacak bir başarı değil. ?

Hikayeler arasından elbette kayırdıklarım oldu. İnsanoğlu iste her yer de bir ayrımcılık yapmasak rahat edemiyoruz. ? Vallahi Soluk Taşı’nı okurken zavallı babacığım geldi aklıma (Annem duymasa iyi olur.) ? Kusura Bakma Dağları’nda ise zavallı kendim. ? Cıva ve Bekleme Salonu hikayelerinde çok duygulandım. Anahtar ve Şılafgut! da ise epey güldüm. ?

Sıcacık hikayelere konuk olmak istiyorsanız bu kitabın sayfaları okunmak icin sizleri bekliyor. Buyrun bir sandalyede siz çekin... ?
3 beğen · 1 yorum
Fatih yeğin (@mirza)
Beğenisi yuksek bi kitap
16.12.17 beğen cevap

Nazan Bilgel

@nazanbilgel

Uzun bir zamandan sonra okuduğum en iyi Türkçe hikaye kitaplarından biriydi. Şermin Yaşar, eziklerin ve ezilenlerin hikayelerini başarılı bir biçimde anlatmış. Kurgular da, anlatım da, cümle yapıları da, kullandığı dil de çok iyi. En çok Soluk Taşı, Nasip, Zarif, Tarihi Hoşça Kal Lokantası, Hacanne ve Araka isimli hikayelerini beğendim. Düşündüren ve bir ana fikri olan hikayeler yazmak iyidir. Çünkü yıllar geçse de bu hikayeler hep hatırlanır. Herkese tavsiye ederim.
5 beğen · 0 yorum

Nazlı

@selamalbatros

Bitti...
Yazarlıkta gözüm yok ama günlük konuşma dilinde üslubunu almak istediğim yazarlar var benim..
Ben bu kadının dilini o yüzden seviyorum,öyle içten,öyle benden yazıyor ki...
Bir solukta okumak ile sindire sindire okumak arasında gidip geldim. Elime kalemi alıp başına oturdum ama çoğu zaman öykülere dalıp çizmeyi unuttum...
Hele bir Onuncu Yıl öyküsü var ki oturup ağladım...
Daha fazlasını anlatmayayım da size de okuyacak fırsat kalsın...
4 beğen · 2 yorum
Murat Yilmaz (@engmuratyilmaz)
[silindi]
06.11.17 beğen cevap
Murat Yilmaz (@engmuratyilmaz)
\"Onuncu Yıl Öyküsü\" kesinlikle beni de çok etkiledi, tabi ki \"Hacanne\" ve \"72 saniye\" yi de eklemeliyim. Sindire sindire okuyup bitmesini hiç istemediğim kitaplardandı, az önce bitti, bitişi de hüzün verdi ve kitabın kapağında da belirttiği gibi \"kaybetmek bizim işimizdir\".
06.11.17 beğen 1 cevap

nezahat

@nezahat

Arkadaşımın ısrarı üzerine okuduğum Şermin YAŞAR'ın ilk kitabı. Yenileri pek sevmiyorum ben ne varsa eski yazarlarda var diyenlerdenim ama bu kadın güzel yazmış. Sıcak, samimi bizden. Hikayelerinde duygularımıza dokunurken çok canımızı yakmıyor. Haccanne hikayesini çok sevdim. Tavsiye ederim. Siz de bir şans verin Şermin YAŞAR'a.
2 beğen · 0 yorum

Tarihi Hoşça Kal Lokantası - S41

Bugune kadar köşemde Istanbul'un en özel restoranlarını, leziz yemekleriyle insanı büyüleyen mekanlarını, ülkemizden çıkıp dünyaya yayılmış zincir restoranları ve markalari yazdım. Küçük ve salaş olmasına ragmen rezervasyon yaptiramayacagimiz kadar yoğun olan mekanlara yer verdim bu sayfalarda. Dünyaca ünlü şeflerle, usta aşçılarla, ismiyle birer marka olan mekan sahipleriyle röportajlar yaptım. İlk kez, hiç kimseden duymadığım , kimsenin bana onermedigi , adı sanı duyulmamış bir mekanla buluşturuyorum bugün sizi ... tarihi hoşça kal lokantası.
gamze tarafından eklenmiştir.

Esra Koral

@esrakrl

Hakkı olmayanı alırken daha telaşlı oluyordu insanlar.
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Esra Koral

@esrakrl

Ve bu memlekette genç kızların ekserisi, sönerek kadın oluyor.
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Esra Koral

@esrakrl

“Kuşlara özenme, kuşlara özenme, kuşlara özenmeeee” diye bağırmak istiyorum. Çekip gitmeyi özgürlük sanıyorsunuz, gidenlerin arkasından kahır çekiyorlar.
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Esra Koral

@esrakrl

Acıyla bakıyorlar, gülen yaşlı göremiyorsun, nasıl bir hayatsa insanoğlunun yaşadığı, yaşlanınca öldüklerini sanıyorlar; oysa ölerek yaşlanıyorlar.
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

esracan

@esracan

...elli gram helva tartmak, teraziye hafif, Şükrü Kaya’ya ağır gelir. Çünkü elli gram helva isteyen adam yalnızdır, o helvayı yalnız yiyecektir. Garibandır, daha fazlasını isteyemeyecektir. Ve insandır, bütün parasızlığına rağmen canı yine de helva istemektedir.
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 4 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Adam olana elli gram tahin helva bile yeter @esracan! Orta okulda, Ankara'da, Varlık Mahallesindeki Fatih Orta Okulunda okuyorken ekmek arası tahin helva yaptırırdık sürekli alışveriş yaptığımız bir bakkal amcadan benim gibi öğrenci olan arkadaşlarımla.Bir çeyrek ekmeğe doldururdu helvayı bakkal amcamız... Kaç gram gelir ki çeyrek ekmek dolusu tahin helva?
23.11.17 beğen 1 cevap

esracan

@esracan

Zarif
Zarif
'' O gün o dergide okumuştum. Zürafaların kalbi, kafalarından daha büyükmüş. Biz öyle değiliz. Bizim kafamız, kalbimizden büyük Zarif.Yeni yaşımda daha da büyüteceğim kafamı...''
Tarihi Hoşça Kal Lokantası
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
28 beğeni · 9 yorum
Erguvan (@erguvan)
Keşke kalbimizi büyütebilsek!
23.11.17 beğen 1 cevap
kübra (@namtenahi)
Kitabın adı çok ilgi çekici geldi. Konusu da adı gibi mi? Bu arada keyifli okumalar. :)
23.11.17 beğen cevap
SweetHexe (@glbn)
Yazarı da kitabı da ilk defa duydum, @namtenahi nin dediği gibi kitabın adı ilgi çekici geldi yaptığın alıntıyla da tam olmuş. "Kaybetmek bizim işimizdir" sözüne de katılıyorum, çok doğru söylemiş ;) kalpli emoji de dikkatim
den kaçtı sanma ;)
23.11.17 beğen 2 cevap
7.7/10
22 oy
Sence kaç puan almalı?
0