ara

Abum Rabum

AbumRabum

Abum Rabum Konusu ve Özeti

Abum Rabum
Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789752448308
Sayfa: 528 sayfa
Basım Tarihi: 2017
Karısı Saray, Avram’a çocuk verememişti. Saray’ın Hacer adında Mısırlı bir cariyesi vardı. Saray Avram’a, (…) “Lütfen cariyemle yat, belki bu yolla bir çocuk sahibi olabilirim” dedi. Avram Saray’ın sözünü dinledi. (…) Rabb’ın meleği (hamile kalan Hacer’e) (…) “Bir oğlun olacak,

adını İsmail koyacaksın. (…) Herkes ona karşı çıkacak, kardeşleri onunla hep çekişme içinde yaşayacak” dedi (Tevrat, Tekvin, Bâb 16).

İbrahim’in biri köle, biri de özgür kadından iki oğlu vardır. (…)

Bu kadınlar iki antlaşmayı simgelemektedir. Biri Sina Dağı’ndandır, köle olacak çocuklar doğurur; bu Hacer’dir. Oysa göksel Yeruşelim özgürdür, annemiz odur.(…) İşte böyle kardeşler, bizler cariyenin değil, özgür kadının (Sara’nın) çocuklarıyız (İncil, Galatyalılar 4/21-31).

Eduşka

@edaa

Bugüne kadar okuduğum en farklı İskender Pala romanı diyebilirim ve bunun yanı sıra genelde kullandığı ağır dilin aksine son derece basit ve akıcı bir dil kullanılmıştı bu kitapta.

Kitap 3 büyük Semavi dinlerin ortak noktası olan Hz.İbrahim 'i konu alıyor ve onun sırlarını.

Ben kitabı çok beğendim , eski uygarlıklara ait (Babil ,Sümer,Mısır,Komagene ,Akatlar) çok güzel bilgiler içeriyor kitap. Bunları polisiye ve casuslukla harmanlayınca ortaya gerçekten güzel bir kitap çıkmış. Kitapta heyecan neredeyse hiç düşmüyor diyebilirim.
Yazar Ortadoğu'da ki karmaşanın sebebine de farklı bakış açısı getirmiş be ben bu açıyı da çok mantıklı buldum.

Herkese okumasını tavsiye edeceğim bir kitap olmuş.
Kitapla kalın :)
Abum Rabum
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

MİKAİL

@mikail661

Mezopotamya Uygarlıklarını Anlatan Bir Kitap
Kitabı okurken sıkılmadım diyebilirim. Olaylar canlı ve ilgi çekiciydi. Okurken hem bir polisiye roman hem bir tarihi roman okuyorsunuz hissi veriyordu. Mezopotamyanın eski yerlileri olan Sumerleri Babilleri Akatları ve onların tarihlerinde etkisi olan ve günümüzün semavi addedilen her üç dinine katkısı ve etkisi olan İbrahim peygamberi güzel anlatıyordu.
Ama beğenmediğim taraflarına gelince kurgular işlenirken çoğu zaman sanki bir film karesi gibi sebep sonuç ilişkisi olmadan karakterlerin birbiriyle münasebetleri, dini etkileri çok fazla işlemesi bana Dan Brown un Melekler ve Şeytanlar kitabına bir nazire olarak veyahut soğuk bir benzeri olarak geldi. Bence İskender pala daha güzel bir eser ortaya koyabilirdi.
Abum Rabum
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

mustafa şenyurt

@mustafasenyurt

Hazreti İbrahim'in hayatı kullanarak yazılmış bir polisiye roman
roman olarak sürükleyici olsa da roman için bir peygamberi kullanmak doğru mu!
ayrıca 96. sayfada resim yasağı inkar ediliyor bu da bilinçli yapıldı ise çok vahim bir durum
“Melekler, içerisinde köpek ve tesâvîr (resim heykel) bulunan eve girmezler.” (Buhârî, “Libâs”, 88)
SANIRIM BAZILARININ BUHARİYİ İNKAR ETMELERİNİN SEBEBİ BU HADİS!
Abum Rabum
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Abum Rabum - S41

uçuş biletini aldı. Kredi kartıyla bir bilet aldı. Bilgisayarı kapatıp yerinden kalktı, bavulunu hazırlaması gerekiyordu. Birkaç parça eşyasını özenle istifledi. Bilgisayarını ve pasaportunu üzerine koydu. Pansiyon sahibi için masaya dört aylık para bıraktı. Geri döneceğini düşünmesi ve pansiyonu başkasına kiralamaması gerekiyordu. Ne olur, ne olmaz, iş uzayacak olursa… Bu yüzden veda da etmeyecekti.
Her şeyi yeniden kontrol etti. Ve sıra omuz çantasını hazırlamaya geldiğinde eğilip çekmecesini açtı. Kurşun kalem ve silgisini, milimetrik baskılı kopya defterini, silindir biçimli tabletler için bükülgen cetvelini, mutfak eldivenini –tablete çıplak elle dokunmuyordu- ve dosyasını kontrol etti. Bunlar, müzedeki normal günlere ait çalışma malzemeleriydi. Ama bugün ona daha farklı malzemeler de lazımdı. Resim kartonu ebadında palür kopya kağıdı karbon tozu. Nuarasına bakılırsa tablet oldukça büyüktü. Tamamını kopyalaması gerekecekti. Bunu da her zamanki milimetrik kağıda çizerek değil, tabletin şablonunu çıkararak yapacaktı. Elbette bu kopyalama biçimi tablete zarar verebileceği için yasaktı. Okuyucu salonuna cep telefonuyla girebilmeyi hayal etti. Eğer bu mümkün olsa her şey ne kadar kolaylaşıverirdi. Tabletin resimlerini çeker ve sonra dışarıda istediği dijital ortamda bütün ayrıntılarıyla inceleyebilirdi. Durdu hayal etmeyi bırakıp pelür tabakaya ve karbon tozuna baktı. Kağıdı kabaca rulo yaptı, sonra avucu arasında yuvarlaya yuvarlaya inceltip bir meşrubat pipeti kalınlığına getirince eteğini kaldırıp külotlu çorabına raptettiği gizli kurdeleye iki ucundan bağladı. Karbon tozunu sarrafların altın koydukları küçük bir kadife torbaya doldurdu ve kestane büyüklüğünde bir topak halinde kemer tokasının altında yerleştirdi. “Bugünkü suç aletlerim! İnşallah kimse görmez!” X-Ray cihazı öterse metal kemer tokası görünecekti. Tokayı eliyle yoklarken modern kontrol sistemlerinin olmadığı zamnaları düşündü. Türkiye’nin bu tür kontrollere çok değil daha birkaç yıl evvel
Hayâlet tarafından eklenmiştir.

Melike Ince

@melikeincebbb

Nefesler, ecele doğru atılan adımlardır.
Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

DAVUT SEÇER

@davut38ks

Övünmek kişioğlunun neyine? Başlangıcı bir damla meni, sonu da balçık olan bir bedenin övünmesi ne beyhude şey. Kendi rızkını dahi yaratamadığı gibi, kendini helakten de kurtaramıyor.
Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

fethiye

@fethiye

"...hoca olmaktan ben de bahtiyarım; sorumluluklarını yerine getirebildiğim sürece..."
"Sorumluluklar? Hoca olmanın ögretmekten başka sorumluluğu mu var?"
"Evet, Bay Noah; bir hocada bilgiyi ögretmesinden evvel bilmesi, üretmesi, hazmetmesi gibi şartlar aranır. Hoca evvela âlim olmalı, sonra ilmiyle amel etmeli, sonra öğretmelidir.Öğrettiği şeyi hakikatiyle bilmeyen, ruhuyla yaşamayan, ondan başka bilgiler üretemeyen kişiye hoca denemez. Hocalık âlimlik ile birlikte yürümezse öğrenimi ve öğretimi bir külfete dönüşür. Bu yüzden Allah cahillere "Niçin öğrenmediniz?" sorusunu yöneltmeden evvel âlimlere "Niçin öğretmediniz?" diye soracak.
Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 1 yorum
Beyaz Melek (@beyazmelek)
Hocalık diplomayla bitmiyor işte😣
11.02.18 beğen 1 cevap

Eduşka

@edaa

Nefesler ,ecele doğru atılan adımlardır.
Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Vay canına! Abum Rabum'da tumturaklı tümceler varmış!.. :)
15.02.18 beğen cevap

Rukiye Dundar

@rukiyedundar

"Kitap okumayan bir kimsenin, hiç okuma bilmeyen cahile karşi bir üstunlüğü yoktur."
Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Şu an okuduğum kitap
Yeni kitap yeni dünyalar 😊👍🏻
Abum Rabum
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 2 yorum

@

Abum Rabum
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 0 yorum