ara

Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap

Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap Konusu ve Özeti

Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap
Yayınevi: Artemis Yayınları
ISBN: 9786054482863
Sayfa: 848 sayfa
Basım Tarihi: 1970
İhanet Hiç Uyumaz!Osmanlı Haremi. İhtişam Aşkı. Esaret Ateşi. Ve İki Kadın.Kader zarını attı, Nurbanu Valide Sultan ile küçük kuzeni Sophia Baffo'nun yolları yıllar sonra Osmanlı Haremi'nde kesişti. Sophia Baffo'nun ihtişam aşkıyla esaret ateşi arasındaki gitgelleri yakıcı bir hırsa dönüştü. Göz kamaştırıcı saray hayatı Sophia'yı pençesine aldı. Nurbanu Valide Sultan'ın, yaşadığı hayatla payitahta isyan tohumları eken oğlu Üçüncü Murad'la evlendirmesi için yoluna çıkmış bir melekti sanki Safiye. Altın saçlı cariye, kısa zamanda dilden dile dolaşan bir efsaneye dönüşecekti. Nurbanu'yla Safiye arasında imparatorluğun hayatını etkileyecek bir iktidar mücadelesi filizlenecek, altın saçlı Safiye efsanesi, çapkın Padişah'ın kulağına da gidecekti... Ama kaderin daha söyleyecek çok sözü vardı.Haremin büyülü atmosferinde kadınların bıçak kadar keskin mücadelesi. Fırtına gibi esen entrika, kıskançlık, kin, sevda dolu hayatların romanı.
Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap kitabı Okuduğum En Güzel Kitap listesinde yer almaktadır.

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

Safiye
Popüler tarihi romanlarıyla ünlü olan yazarın bu serisi aslında Moskof Cariye Hürrem kitabıyla başlıyor; fakat ben Altın Cariye Safiye ile tanışmış oldum yazarla. Muhteşem Yüzyıl dizisi zamanında birçok tartışmalara yol açmış olsa da pek çok kişide Osmanlı tarihini araştırma merakı uyandırdığı da bir gerçeği oluşturuyor. Altınyeleklioğlu'nun söz konusu "Sultan Kadınlar" serisi de bu popüler merakın ürünü hiç şüphesiz ki.
Bana tarihi figürleri ders kitaplarından değil de böylesine bir kurmaca içinde öğrenmek her zaman daha cazibeli geliyor. Bana kalırsa bu tarz popüler kitapların en güzel hizmeti gerçek araştırmalara zemin hazırlamak ve okuyucuyu heveslendirmek. Zira ben kitabı bitirdiğimde ağlayan gelin'i (ters lale) araştırırken ve Özdemiroğlu Osman Paşa hakkında makale ve tez okurken buldum kendimi. Bunlar sadece iki örnekti.
Kitabın başları Safiye'yi Murad'a hazırlama süreci olduğu için sıkıcı geçmesine rağmen roman sonraları yalın anlatımıyla okuyucuyu kendisine bağlıyor.
3 beğen · 0 yorum

gülbin öge

@gulbinoge

Seriyi okurdan içindeki kurgu kadar yazarın ele almış olduğu Hürrem'in erguvan renginden başlayarak her sultanın kendine has bir renkle eşleşmesi okurken beni rengin bu büyüsü de çok etkilemiştir.
0 beğen · 0 yorum

Tülay Can Tanrıverdi

@tulaycantanriverdi

Demet Altınyeleklioğlu'nun Osmanlı kadınlarını bu kadar sadakatsiz göstermesine üzüldüm. Kurgusu hoş, güzel ama hikayesiyle benden iyi bir not alamadı.
0 beğen · 0 yorum

Altın Cariye Safiye Osmanlı Hanedanı 4. Kitap - S41

"Elini, aklını çabuk tut Baffo kızı. Bahtının ipini yakala. Yoksa Al-i Osman da yanar; sen de yanarsın, ben de yanarım. Ne od kalır, ne ocak. Ne taht kalır çıkıp oturacak, ne başına koyacak taç."
Tuğba Afacan tarafından eklenmiştir.

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

"Akıl, Tanrı'nın sesidir. Yürek, Tanrı'nın ruhu. İkisinin aynı şeyi söylemesi lazım ama her zaman olmuyor işte. Yürek bazen kendini dünya nimetlerinin heyecanlarına kaptırıyor. Lakin akıl, dinlemesini bilirsek bize daima Tanrı'nın yolunu gösterir." (s. 448)
0 beğen · 0 yorum

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

"Meleknaz, vücudu kaybolmuş bir Roma heykelinin kafasına benzetti o anda Nurbanu'nun başını." (s. 641)
0 beğen · 0 yorum

Tuğba Afacan

@tugbaafacan

"San Marco Bazilikası hayalinde belirince garip bir duyguya kapıldı. Kaderi belki de daha o gün yazılmıştı. Bunu daha önce düşünmediğine şaşırdı. Tuhaftı, gerçekten tuhaftı. Venedik'te, duvarları, Konstantinopolis'i yağmalayan haçlı askerlerinin çalıp getirdikleri altın mozaik tablolarla süslü kilisede vaftiz edilen Sophia'yı, kader yıllar sonra o mozaiklerin yurduna savurmuştu." (s. 659)
0 beğen · 0 yorum
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...