ara

Babaya Mektup - Akbaba

Babaya Mektup - Akbaba Konusu ve Özeti

Babaya Mektup - Akbaba
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Parşömen
ISBN: 9786053711131
Sayfa: 280 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Çok sevgili babacığım! Bana son günlerde, senden neden korktuğumu sormuştun. Her zamanki gibi cevap verememiş, bu da işte biraz yine senden korkmamdan, biraz senden korkmamın sebebinin pek çok ayrıntıyı içermesinden, dolayısıyla bunları az buçuk da olsa sözle anlatamayacağımdan kaynaklanmıştı. Şimdi sana yazarak cevap veriyorsam, bu cevapta da yine pek çok eksikler kalacaktır, çünkü söz konusu nedeni kaleme alırken, senden duyduğum korku ve bunun sonuçları sana karşı özgür davranmaktan beni alıkoyacak, konunun derinliği belleğimle zekâ gücümü oldukça aşacaktır.

1234

@ercandurak

Okurken, babamı, çocukluğumu düşündüm. Sonra iki kız babası olarak kendimi düşündüm. Sonuçta babam Kafka'nın babası gibi değil, ben Kafka gibi değildim. Şimdi kendim de Kafka'nın babası gibi baba değilim. Yine de kendimden bir şeyler buldum kitapta. Aslında trajik olan durum şu belki de, Kafka'nın babası tarafından baskı altında olması, mutsuzluğu falan üzücü ama Kafka'yı Kafka yapanda yaşadığı bu olumsuz çocukluktur...
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba puan vermedi
1 beğen · 1 yorum
(@)
Uzun süredir incelemelerinizi okumayarak ne kadar büyük hata yaptığımı bu incelemenizi okuyunca anladım.
26.11.14 beğen cevap

Misafir

@misafir000

Babasına göndermek için yazdığı fakat gönderemediği mektubudur. Kafka'nın ölümunden sönra arkadaşının ortaya çıkadığı otobiyografik diyebileceğimiz bir eserdir. Faranz Kafka ile babasının aynı zamanda iki farklı kuşağın ilişkilerini kafka'nın hayatından örneklerle anlatıyor.
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

seyfullah kalay

@beingflynn

Yazarın karanlık bir dönemini aydınlatıyor. Kafka'nın olumunden sonra arkadasi tarafindan yayinlaniyor.. Babasina olan nefretini mektuplara dökuyor fakat babasiyla arasindaki anlasmazlik bize o donemde ki bu iki kusagin fikir ayriliklarini babasina yazdigi mektuplarla sembolize ediyor.
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Babaya Mektup - Akbaba - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

1234

@ercandurak

Beni sürekli uymaya zorladığın davranış kurallarına, bizzat sen hiç uymuyordun; bu yüzden benim dünyamı üçe bölmüştün; benim, yani senin kölen olan benim için icat ettiğin ve üstelik bilmediğim ve bu nedenle tam olarak uygulayamadığım yasalar ve bu yasaların altında yaşayan bir bölüm; sonra senin yönetiminle ve emirler yağdırarak ve bu yasalara uyulmadığı için öfkelenerek yaşadığın ve benim dünyamdan kopardığın uzak ikinci bir dünya ve son olarak tüm diğer insanların yaşadığı her türlü emirden ve itaatten uzak mutlu yaşadıkları bir üçüncü dünya.
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

1234

@ercandurak

Tutuklu olan birinin yalnızca cezaevinden kaçmakla yetinmeyip kaçtığı cezaevini güzel bir saraya dönüştürmek isteği gibi bir şey bu. Kaçarsa cezaevini saraya dönüştüremez, cezaevini saraya dönüştürürse kaçamaz.
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

seyfullah kalay

@beingflynn

Sana çok acı veren soğukluğumdan kendine bir parça tat çıkarmaya çalıştın.(bugün benim için çok dokunaklı ve utandırıcı bir şeydir bu)
Babaya Mektup - Akbaba
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
8.4/10
10 oy
Sence kaç puan almalı?
0