up
ara
profil foto

Kırmızı Bisiklet

Kırmızı Bisiklet Konusu ve Özeti

Kırmızı Bisiklet
Gölgedekiler kitabının da yazarı Can Dündar tarafından kaleme alınan Kırmızı Bisiklet kitabı Sosyoloji, Anı, Hatıra türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789750714719 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kırmızı Bisiklet isimli kitap 240 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Kırmızı Bisiklet kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750714719
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 1970
Önce ürkerek bastı pedallara... Kırmızı bisikletin dengesi bozuldu. Fark ettirmeden seleden tutup düzelttim.

Acemi sürücüyü iltifatlar ve ıslıklarla yüreklendirdim.

Şimdi bazen arkasından tuttuğumu bilmeden bisikleti kendisinin sürdüğünü sanıyor, bazen ise tuttuğumu sanıp gerçekten kendisi sürüyordu.

Zamanla bisikleti kimin yönettiğini ayırt edemez oldu.

Oysa ben farkındaydım:
Kırmızı bisiklet uçmaya hazırlanıyordu.

Kırmızı Bisiklet'te Can Dündar "baba olma" serüvenini, kendi yaşadıkları üzerinden okurlarla paylaşıyor. Kendi babasıyla ilişkisini, "babba" kelimesini ilk duyduğunda yaşadığı coşkuyu, başlardaki uykusuz gecelerde hissettiklerini ve onu takip eden, "Hangi masalı okumalı, hangi oyuncağı almalı?" gibi endişeleri, bütün içtenliğiyle dile getiriyor.

Ve kırmızı bisikletin iki tekerlek üzerinde seyretmesiyle uyanan, "Hangi okula göndermeli, tarihi nasıl anlatmalı, doğumu nasıl öğretmeli, beladan nasıl esirgemeli?" gibi kaygılarla, giderek bir yol arkadaşına dönüşen oğluyla ilişkisini anlatıyor.

Can Dündar, Kırmızı Bisiklet'in 20. baskısını hazırlarken kitabı elden geçirerek yeniledi. Kendi yaşadıklarının yanı sıra başkalarının deneyimlerine; günümüz çocuklarının, gençlerinin ve anne babalarının sorunlarına da yer veren yazar, kitabın yeni halini, yakın zamanda kaybettiği babasına vedasını anlattığı yazılarla sonlandırdı.
Kitap Dostuyum

Kitap Dostuyum

@kitapdostuyum

...süzüldüm imbiğinden..
Piştim, o ihtiyarın dergahında
Babamın oğluydum eskiden;
Oğlumun babası oluverdim birden..

Hayat denen geçit töreninde babasıyla evladını aynı zaman diliminde görmek pek mümkün değil. Biri veda ederken, diğeri geliyor, biri erken giderken diğeri gecikiyor. İşte, babalar gününü babasıyla kutlayanlar şanslı. Evladıyla birlikte kutlayanlar da....hem babasıyla hem evladıyla kutlayabilenler ise daha şanslı...
Sevgili Can YÜCEL bu küçücük kitapta öyle güzel, öyle çok, öyle derin konulara değinmiş ki. Hem bir çocuk olmuş ebeveynlere seslenmiş, hem bir baba olmuş topluma seslenmiş. Şapkanızı önünüze koyup düşüneceksiniz. Çocuğunuzu büyütürken masum olduğunu zannederek okuduğunuz hikayelerden, başınızdan savmak için verdiğiniz cevaplardan, onunla vakit geçirmediğiniz için (vicdan rahatlatmak için) odasına doldurduğunuz oyuncaklardan utanacaksınız. Bu kitapta her şey var. Sublinminal mesaj, 25. kare...daha neler, neler...Ülkelerini sevmekten başka suçu olmayan babalarını, hocalarını, eşlerini kalleş tuzaklarda yitirenler. Öyle yada böyle. Şu yada bu nedenle... Babalarının bedelini ödeyen çocuklar, çocuklarının bedelini ödeyen babalar. Töre cinayetleri, tabular...Çaresi "İLETİŞİM" demiş, Can YÜCEL. Sevgi demiş. Birbirine zaman ayırmak demiş. Eğer ki, yanınızdaysa sevdikleriniz. Sizden önce gitmedilerse bilin kıymetini. Sarılın sıkı sıkı. Bugünü yaşayın, yarın olmayabilir. İyi okumalar
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Esin Aykan

Esin Aykan

@esinaykan

Güzel yürekli CAN.. 3.okuyuşumdu bu kez.Değişen pasajlarıyla, babanıza olan veda satırlarınızla yine kalbimi on ikiden vurdunuz. Elime ilk aldığım zaman dilimi 2008.. Özlemişim takvimler 2009'u gösterdiğinde tekrar aldım elime. Bir ablama Kırmızı Bisiklet'i tavsiye ederken kitabın içinden bir cümleyle araladım Can DÜNDAR kapısını.. Fotoğrafını gördüğümde "Kapağımı değişmiş?" dedim. Kitap alacakken gözüme ilişti ve yenilendiğini ve satırların arasına yakın zamanda babası Ali Rıza DÜNDAR'ın vefatından sonra eklenen satırların olduğunu öğrenip hemen aldım.. İlk kez okur gibi heyecan duydum oysa sayı üçtü..Babama Veda satırlarındaysa gözlerim doldu. Diyeceğim o ki ön yargılarınız olmadan sevin ya da sevmeyin ama bu sımsıcak kitabı okuyun..OKUYUN..Her şeyden önce bir ferdin evladı ve CAN bir BABA.. Sevgiyle
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum
Fâtıma

Fâtıma

@yitiktheology

??Küresel sorunları çok iyi gözlemleyip yorumlayan nadir yazarlardan biri Can Bey...????

??Sorunları bu kadar iyi analiz edip dünyada yaşamaya değer hala bir şeyler olduğuna inanan yaşama direncine hayran kaldım bir kez daha bu eseriyle..???

.??Deneme türü olunca fazla da bir şey söylemeye gerek yok aslında tek solukta okuyabileceğiniz, yer yer hüzünlecek yer yer sebepsiz yere tebessüm edeceğiniz, kelimelere duygu libası giydirilen muazzam bir eser..


İyi ki kitaplar var..Feyizli okumalar dileriz efendim..?????????
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Marjinal Yaklaşımlar

Marjinal Yaklaşımlar

@marjinalyaklasimlar

Bugün ise Kırmızı Bisikleti tanıtacağım okumayan arkadaşlarımız için.
Kırmızı Bisiklet babalar ve evlatları konusunu baz alınarak oluşturulmuş bir kitap. Zamanın gelip geçiciliğine dayanmaya çalışan yazar,en sonunda yenilir ve kitap böyle başlar. :

"Geç,istediğin gibi seç..ister ağır aksak,ister koşar adım" dedim bizim ihtiyara."Bu dönüşü olmayan yolculukta ya gideriz,ya gitmeyiz bir bu kadar daha"
"Yanılıyorsun dostum",dedi ihtiyar. "kalıcıyım ben,asıl sensin geçen"

Devamı:

http://marjinalyaklasimlar.blogspot.com.tr/2014/02/krmz-bisikletcan-dundar.html
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Selin

Selin

@selnaybars

Can Dündar'ın babasına itafen kaleme aldığı kitabıdır. Yaklaşık 30 bölümden oluşur. Bölümler birbirinden bağımsızdır ve anı makale türleri arasında değişiklik gösterir. Betimlemeleri mükemmel derecede güzeldir. Gözyaşlarınızı hem gülmekten hem de ağlamaktan tutamazsınız (ince mizah anlayışınız ve kalbiniz yoksa başka). Kısacası kitap Can Dündar'ın sözüyle Babamın oğluydum eskiden;
Oğlumun babası oluverdim birden...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi
3 beğen · 1 yorum
Esin Aykan (@esinaykan)
yeni baskısında babama veda bölümü eklenmiş ve ben iki kere okumamın üzerine üçüncüyü ekliyorum :)
21.03.16 beğen cevap

Kırmızı Bisiklet - S41

Ömrümün en güzel yılbaşı hediyesini aldım önceki gece... İkiye katlanmış bir kağıdın içine karalıydı.
"2003" yazıyordu ak kapakta, yukarıdan aşağıya... Her rakam aynı renk pastel kalemle boyanmıştı.
İç sayfada eli süpürgeli, mavi bir kardan adam gülümsüyor, yanı başında , yeni öğrenilmiş eğri büğrü harfler, eksik dişli bir çocuk ağzı gibi konuşuyordu:

"Sevgili babacığım! Sana hediye alamamak beni üzdü. Ama senin en iyi hediyenin ben olduğumu biliyorum ve yeni yılını kutluyorum."
Yasemin Pforr tarafından eklenmiştir.
serap çelikten

serap çelikten

@serapcelikten

sürüden ayrılan koyunları sevdim hep,
bir de kendi bacağından asılmayanları.
Kendimle yaşadım en büyük kavgalarımı.
İçimdeki çocuklar tahterevalli oynadı hayatla;
ben seyrettim...
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Hayatın basamaklarını tırmanıp yükselirken insan, kendisini yukarı taşıyan şeyin, çocukken kalbine yerleştirilen o cesaret duygusu olduğunu fark edemiyor.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Zaman sardı yaralarımı, kinlerimi hafızama gömdüm. Hamdım, oldum. Sevdayı en umulmadık yerde buldum.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
ekstra_okur

ekstra_okur

@yyyaassinnn

" Oyuncaklar...çocuklarımıza ayıramadığımız vakitlere karşı verdiğimiz rüşvetler... Oysa oyuncaktan çok , onların birlikte oynayacağı bir babaya ihtiyacı var ... tıpkı babaların hediyeden çok , ziyaretine gelip onlarla dertleşecek çocuklara ihtiyacı olduğu gibi... "
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
ekstra_okur

ekstra_okur

@yyyaassinnn

Babalık için uçurtma almak yetmez, birlikte uçurmak gerekir.
ataç ikon Kırmızı Bisiklet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...