ara
‹ Bin Muhteşem Güneş

Bin Muhteşem Güneş Kitap İncelemeleri

İbrahim

@ibrahim80

Bu kentin ne çatısını aydınlatan ayları sayabilirsin,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum

Bilge Çelik

@bilgec

Yolu insan olmaktan geçiyor bazı duyguları anlamak .. bu kitapta da verdiği mesajlardan anlaşıldığı üzere. Belki de kadın olduğum icin fazla etkilendim , herkese tavsiye ederim . ( başlarda biraz zorlayabilir ) ..
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Hazel Rayne

@hazelrayne

Muhteşem
Verilmek istenen duygular çok güzel anlatılmıştı...Herkesin okuması gereken bir kitap kesinlikle.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum

Baran Kaya

@barankaya

Halid, yine yazarlığını göstermişsin.
Kitap Leyla ve Meryem adlı iki kadının yaşam öyküsünü anlatıyor. İlk sayfalarda (50-100) karekter ve kitabın kurgusu biraz ağır olduğu için sıkıcı gelebilir. Ama daha sonrasında kitabın ne kadar da güzel yazıldığını ve her okuyuşunuzda ilk sayfalarda zorlandığınız bölümleri anlayacak, hayran kalacaksınız. Aynı yazarın kitabı olan Uçurtma Avcısı'na selam olsun.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum

sultaniyegah

@reyhann

Yalnız bir çocuktur Meryem. Kendisinden utanan ve topluma dahil etmekten korkan bir babası, aynı zamanda kendisi için hayatını bir kulübeye sığdırmış fedakâr bir annesi vardır. Çocuk aklıyla yaptığı bir hata yüzünden annesinin intiharına sebep olur ve o çok sevdiği babası Meryem'i zorla evlendirir. Okul eğitimi almamış, köylü ve kısır olması yüzünden eşinden hakaret ve şiddet görmeye başlar.

Ülkesindeki darbelerle gözünü açar Leyla. Öğretmen bir babası, sosyal bir annesi vardır. İki abisini savaş meydanında, anne ve babasını bir saldırıda kaybeder. Çocuğunu büyütmek zorunda olduğu için Raşit'le evlenmeyi kabul eder ve Meryem'le embağ yani kuma olurlar. Eğitimli, kültürlü, şehirli ve iki çocuk annesi olması Raşit'i memnun etmeye yetmez. Onun da kaderi Meryem'in kaderine bağlanır.

Raşit ise ilk eşini kaybetmiş, tek çocuğu (kendisi o sırada sarhoş olduğu için) suda boğulmuştur. Meryem'le evliliğinde erkek çocuk beklentisi içindedir ama bir kıza bile sahip olamaz. Leyla'yı nikahına almak için Tarık'ın öldüğü yalanını kullanır. Leyla'yı el üstünde tutar, ta ki Azize dünyaya gelene kadar. Azize'den sonra Leyla da Meryem'le aynı kefeye girmiştir. Önceleri güzelliğinden etkilendiği kadından zaman geçtikçe nefret etmeye başlar. Yıllarca öldüresiye döver Leyla'yı. Hiç de utanmadan şikayet eder: ''Ben bir periyle evlendim, ama kendimi bir kocakarıya zincirlenmiş buldum.''

Eğitimli bir kadının da, cahil bir kadının da aynı kaderi paylaşabileceğini gösteriyor yazar. Raşit, yuvayı dişi kuş yapar sözünü alt üst ediyor. Birbirine tamamen zıt iki kadının eşi olmasına rağmen ikisinden de memnun olmuyor. Meryem'i sessiz ve cahil oluşuyla, Leyla'yı çok bilmişliğiyle eleştiriyor. Meryem'i çirkin olmasıyla, Leyla'yı güzelliği yüzünden namussuz olmakla suçluyor. Birinde şikayet ettiği özellik diğerinde daha baskın çıkıyor. En kötüsü de kalbinde zerrece Allah korkusu ve merhamet yokken, eşlerine dinin emirlerine uymalarını söylüyor. Kendisi, emanet olarak sahip olduğu kadınlara her türlü zulmü reva görürken, sokakta burka giymelerinin onları koruyacağına inanıyor. Ama burka hiçbir eşin kötülüğünden korumuyor kadını. Erkek çocuğuna her türlü hakkı tanıyan baba, kız çocuğundan dilencilik yapmasını isteyebilecek kadar ileri gidiyor. Asıl cahil, eğitimsiz ve yok olması gereken kendisiyken, kaç kişinin hayatını cehenneme çeviriyor. Doyumsuz erkek nefsinin tüm sınırları zorlayabileceğini, ''koca'' sıfatıyla her hakka sahip olabileceğini sanıyor.

Bu kitap bilindiğinin aksine, Afganistan savaşındaki kadınları anlatmıyor. Öyleyse bile, ben farklı bir noktadan bakıyorum. Her toplumda ve her yüzyılda yaşanan ve yaşanacak olan, kötü evliliklerin hikayesi bu. Küstah, bencil ve cahil bir erkeğin ne kadar ileri gidebileceğinin hikayesi.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
13 beğen · 4 yorum
Zehra (@zehraclk)
Mutlaka okuyacagm bi kitabi.
10.02.18 beğen 1 cevap
Semih (@semih481)
Çok güzel özetlemişsiniz
21.03.18 beğen 1 cevap

Nazlı Pilo

@pilonazli

Ah meryem sanki sende benim arkadaşimmissin gibi kitap bitince içimde hüzün kaldi. Kadin olmak cok zor hele ki savaş varsa, korumak zorunda olduğun evladin varsa ,sana zulüm eden kocan varsa , evet hayatta hep güçlüler daha sansli oluyor kadin ve cocuklar korumaya muhtaç kalıyor .Bu kitap bunu cok guzel anlatmış hala hüzünlüyüm .
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Humeyra Korkut

@humeyrakorkut

Afganistan'da Kadın Olmak
Eğer yazarın meşhur Uçurtma Avcısı kitabını okuduysanız aynı kalite ve mükemmellikte olduğunu söylemek isterim. Yine kendi ülkesinin, Afganistanın acılarını,dertlerini dile getirmiş;yanlışlarını eleştirmiş. Çocuğu olmayan, şiddet gören kadınlar, çocuk yaşta evlendirilmiş kızlar... Hepsinin acısını yüreğimde hissettim okurken. Uçurtma Avcısında olduğu gibi bunda da gözlerim doldu, duygusallaştım. HARİKA BİR ANLATIM, HARİKA BİR KİTAP. Karşınıza çıktığı anda alın. ?
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum

? Berjin Demir ?

@berjindemir

Çok güzel diyemem ama çok kötü de diyemem.Normaldi yani
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum

Elif

@elif22

muhteşem bir kitap
Okurken aynı zamanda sizi o dönemde yaşatan kitaplar vardır ya buda işte onlardan biri. Umudu ve umutsuzluğu size hissettiren betimlemelerini çok başarılı bulduğum bir kitap. Çevirisi oldukça güzel. Birine kitap önerecek olsam aklıma gelen ilk kitaplardan diyebilirim.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
6 beğen · 1 yorum
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Muhteşem bir kitap ...!
14.07.17 beğen 1 cevap

KIRÇİÇEĞİ

@hayalkur

Uçurtma Avcısı kadar olmasa da güzeldi...
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
2 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Başka yazar mı bulamadın Kırçiçeği üst üste aynı yazarın eserlerini paylaşıyorsun?
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Ya Semih Ağabey yazarın 3 kitabı var. Üçünü de okuyayım dedim.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Kitaplar avanta gelmiş olmasın sakın Kırçiçeği! :) Malum bedava sirke baldan tatlıdır. :D
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Doğru söyliyorsunuz Semih Ağabey. Yok ben sadece Uçurtma Avcısı nıoo çok beğendim.
23.06.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben de UÇURTMA AVCISI adlı olanı okumuştum ve ben de bu romanıyla tanımıştım Afgan Yazarımızı.Çook ilerde okursun okuyacaksan bir defa daha bu yazarı!
23.06.17 beğen cevap
KIRÇİÇEĞİ (@hayalkur)
Peki Semih Ağabey
23.06.17 beğen cevap

meral akkaya

@meralakkaya

Leyla♡meryem
Kadınlar kutsaldır...
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum
Ben çok beğenmedim. Başı güzeldi ama. Ben konu olarak beğendim ama bazı yerleri iğrençti.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
8 beğen · 1 yorum
meral akkaya (@meralakkaya)
Beğenememenin sebebi nedir acaba
12.06.17 beğen cevap

fatma yiğit

@fatmayigit

Bu kitabı okurken gerçekten bir şeyler öğrendim ve iyiki okumuşum diyorum.Uçurtma avcısından sonra bu kitabı okudum ve resmen büyülendim.Bu harika bir kitap.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba puan vermedi
5 beğen · 0 yorum

Ramazanovaa_._

@ramazanovaa

Nə qədər fikirləşsəmdə kitabi ifadə edəcək söz tapanmiram.Tapsamda çooox az qalir...
Hadisələr realliği ilə ifadəsi heç bu haqda anlayişi olmayan və xəyal gücü zəif olan insanlarda belə göz önünə gətirə biləcək qədər xüsusi vurğulanib zənnimcə...
Kitabin adi kimi möhtəşəm idi hər şey... və qat_qat üstü idi...

Oxumamişdan əvvəl təsirinə düşəcəyimi və sonda ağlayacağimi demişdilər... əslində elədə oldu ancağ sonda təkcə deyil bir çox yerində gözlərim dolmuş və qəribə olmuşdum...
Əvvəlcə Cəlilə qarşi rəğbətim vardisa həqiqət və Nananin intiharinda sarsilmiw oldum... Məryəmin xoşbəxtliyinə sevindiyim anda olanlar kitab həqiqətən.möhtəşəm.idi düşüncələrimdən tam fərqli idi hadisələr...

Leyla və Tariqin uşaqca olan.sevgiləri gözəl olsada Babinin insanliğina heyran. idim...Hələ kitablarini aparmamağ təlaşi olan hissə.. Tariqin.ölüm xəbəri =/ inanmişdim hətta özüm sevdiyimi itirsəm.necə olardim =(
Ancağ qarşisinda görəndə sevindim və başa qayidib gizli pərdəni axtarmağa ćalişsamda tapanmadim....

Rəşid nə qədər pis olsada ölümu və Məryəmin adlandirdiği " azadliq "

Məryəmin.ölümûnə inanmirdim Leyla deyən.kimi " o hər zaman mənimlədir , hər yerdədir və əsasi ürəyimdədir....Müharibə nəticəsinde yox.olan.arzular və yenədə kitab oxumağin.aci olsada xoşbəxt sonluğu....Niyə belə gec oxumuşam axi ((( çoooox çoooooooox sevdim.kitabi həmdə laaaaap ćooooox
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
9 beğen · 1 yorum
İlayda Küçük (@ilaydakucuk19)
[silindi]
19.06.18 beğen cevap

Mücahit Ahmet Ok

@mucahitahmetok

Kitabı okurken ve bitirdiğimde gerçekten çok duygulandım. Kitaptaki hayatlara benzer hikayelerin coğrafyamızda bolca bulunması da kitabı daha bir anlamlı kılıyor.
Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
/ 21