up
ara
profil foto
‹ Tüm Bin Muhteşem Güneş İncelemeleri

Bin Muhteşem Güneş Kitap İncelemeleri

sultaniyegah

sultaniyegah

@reyhann

Yalnız bir çocuktur Meryem. Kendisinden utanan ve topluma dahil etmekten korkan bir babası, aynı zamanda kendisi için hayatını bir kulübeye sığdırmış fedakâr bir annesi vardır. Çocuk aklıyla yaptığı bir hata yüzünden annesinin intiharına sebep olur ve o çok sevdiği babası Meryem'i zorla evlendirir. Okul eğitimi almamış, köylü ve kısır olması yüzünden eşinden hakaret ve şiddet görmeye başlar.

Ülkesindeki darbelerle gözünü açar Leyla. Öğretmen bir babası, sosyal bir annesi vardır. İki abisini savaş meydanında, anne ve babasını bir saldırıda kaybeder. Çocuğunu büyütmek zorunda olduğu için Raşit'le evlenmeyi kabul eder ve Meryem'le embağ yani kuma olurlar. Eğitimli, kültürlü, şehirli ve iki çocuk annesi olması Raşit'i memnun etmeye yetmez. Onun da kaderi Meryem'in kaderine bağlanır.

Raşit ise ilk eşini kaybetmiş, tek çocuğu (kendisi o sırada sarhoş olduğu için) suda boğulmuştur. Meryem'le evliliğinde erkek çocuk beklentisi içindedir ama bir kıza bile sahip olamaz. Leyla'yı nikahına almak için Tarık'ın öldüğü yalanını kullanır. Leyla'yı el üstünde tutar, ta ki Azize dünyaya gelene kadar. Azize'den sonra Leyla da Meryem'le aynı kefeye girmiştir. Önceleri güzelliğinden etkilendiği kadından zaman geçtikçe nefret etmeye başlar. Yıllarca öldüresiye döver Leyla'yı. Hiç de utanmadan şikayet eder: ''Ben bir periyle evlendim, ama kendimi bir kocakarıya zincirlenmiş buldum.''

Eğitimli bir kadının da, cahil bir kadının da aynı kaderi paylaşabileceğini gösteriyor yazar. Raşit, yuvayı dişi kuş yapar sözünü alt üst ediyor. Birbirine tamamen zıt iki kadının eşi olmasına rağmen ikisinden de memnun olmuyor. Meryem'i sessiz ve cahil oluşuyla, Leyla'yı çok bilmişliğiyle eleştiriyor. Meryem'i çirkin olmasıyla, Leyla'yı güzelliği yüzünden namussuz olmakla suçluyor. Birinde şikayet ettiği özellik diğerinde daha baskın çıkıyor. En kötüsü de kalbinde zerrece Allah korkusu ve merhamet yokken, eşlerine dinin emirlerine uymalarını söylüyor. Kendisi, emanet olarak sahip olduğu kadınlara her türlü zulmü reva görürken, sokakta burka giymelerinin onları koruyacağına inanıyor. Ama burka hiçbir eşin kötülüğünden korumuyor kadını. Erkek çocuğuna her türlü hakkı tanıyan baba, kız çocuğundan dilencilik yapmasını isteyebilecek kadar ileri gidiyor. Asıl cahil, eğitimsiz ve yok olması gereken kendisiyken, kaç kişinin hayatını cehenneme çeviriyor. Doyumsuz erkek nefsinin tüm sınırları zorlayabileceğini, ''koca'' sıfatıyla her hakka sahip olabileceğini sanıyor.

Bu kitap bilindiğinin aksine, Afganistan savaşındaki kadınları anlatmıyor. Öyleyse bile, ben farklı bir noktadan bakıyorum. Her toplumda ve her yüzyılda yaşanan ve yaşanacak olan, kötü evliliklerin hikayesi bu. Küstah, bencil ve cahil bir erkeğin ne kadar ileri gidebileceğinin hikayesi.
ataç ikon Bin Muhteşem Güneş
kitaba 10 verdi
14 beğen · 4 yorum
Zehra (@zehraclk)
Mutlaka okuyacagm bi kitabi.
10.02.18 beğen 1 cevap
Semih (@semih481)
Çok güzel özetlemişsiniz
21.03.18 beğen 1 cevap