ara
‹ Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemeleri

Alan Greenmor

@alangreenmor

Karakter kusursuzca islenmis nakış nakış. Senaryoda yazarın değil, karakterin istediği oluyor ki bu da gerçekçiliği arttıran şahane bir unsur.
6 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@elzemxox)
Beyaz güllerin sihri 😔
15.09.18 beğen 1 cevap

Melisaholmes

@melisaholmes

Bu kitabın kesinlikle bir filmi olmalı! Bu kadar güzel bir kitabı,en son ne zaman okudum hatırlamıyorum.Bilinç altıma işledi resmen
11 beğen · 2 yorum
Özge (@minimalistkitaplik)
Kesinlikle beni ağlatan bir kitaptı. Çok etkileyici
07.09.18 beğen 2 cevap
kader.cmln (@elzemxox)
Kitap çok iyiydi hem sinirlendim hem üzüldüm ve bende ne zaman okuduğumu bile bilmediğim kitabı hala hatırlıyorum normalde hatirlamam
07.09.18 beğen 2 cevap

Deniz

@denizsahin

Bir çırpıda okuyup bitirdiğim bir kitap, gerçekten çok güzeldi. Bir kadının karşılıksız aşkı,tutkusu,sevgisi çok güzel işlenmiş. Tavsiye ederim.
21 beğen · 7 yorum
bal yanak (@gulesert)
Kesinlikle katılıyorum harika bir kitap bir solukta okunan hatta her kadının okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum mutlaka kendinden bir parça buluyorsun
19.08.18 beğen 1 cevap
Deniz (@denizsahin)
Aynen öyle, insan kendisinden bir parça buluyor gerçekten.
19.08.18 beğen 1 cevap
Fâtıma (@yitiktheology)
Birini gerçekten tanımak , kendinden vazgeçmektir şeklinde özetlediğim bir eser. Uçlarda yaşanan tutkular insân rûhunu hasta edebilir, diğer bir gözardı edilmemesi gereken nokta. Betimlemeler ustası bir yazar Zweig. Saygılar efendim:)
19.08.18 beğen 3 cevap
BEDEVI (@nusretk)
Bende bi nefeste diyemicem çünkü nefesimi tutmayı sevmem hem hızlı hızlı nefes alıpta vermem buga sokmak istemiyorum ciğerlerimi bi oturdum kitap bitti net! Herkese tavsiye ederim
19.08.18 beğen 1 cevap
telveliolsun (@yaklavesra)
O beyaz güller bi’ daha hiç gelmeyecekti oysa../ Her karşılaşmada hiç hatırlanmayışın öyküsüdür, güzeldir.
20.08.18 beğen 1 cevap

Meryem Semiz

@meryemsemiz

Yazar, bilinmeyen kadının tutkusunu çok güzel anlatmış ancak bilinmeyen kadının yaşadığı duygu aşk değil, saplantı.
4 beğen · 0 yorum

🌸🌸🌸🌸

@missturkmen

aşık bir kadının içini döküşünü belki de en güzel anlatan kitap. her sayfasında kalbime dokunabilen, tarif bile edemeyeceğim hisler uyandıran bir eser.
4 beğen · 0 yorum

Doğa Bolat

@dogabolat

Aşk.
Farklı beklentilerle başlayıp umduğumdan çok değişik şeyler bulduğum kitaptır.Bir kadının bir erkeğe olan,10 yaşından ölümüne kadar olan tutkusunu anlatır.Onun içi her şeye katlandığını,içi yana yana,onu hiçbir zaman tanımamasına rağmen ona yakın olabilmek için ateş nöbetleri geçirecek kadar donduğunu anlatır.Aşk üzerine kitaplar seviyorsanız okuyun fakat öbür türlü sıkılırsınız 📖.
7 beğen · 0 yorum

Pelinsu

@pelinsu480

Mutlaka okunmalı...
Zweig’ın okuduğum ilk kitabıdır.Büyük bir beklentiyle başlamıştım ve açıkçası beklentilerimi de karşılamıştı.Hiç beklemediğim olaylarla karşılaştığım bir kitaptı.Küçük bir komşu kızının,o kadın olması... Aşkı uğruna yaşadığı zorluklar,evladını düzgün bir şekilde yetiştirebilmek ve ona iyi bir hayat yaşatabilmek için geçirdiği zor günler... Daha doğrusu zor yıllar.Eğer benim gibi pek duygusal bir insan değilseniz dahi yüreğinizin burkulacağına yahut gözlerinizin dolacağına olan inancım tam.
9 beğen · 2 yorum
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
taş kalplisin :)))
29.07.18 beğen 1 cevap

mesude çoban

@mesudecoban

Her kelimesinde kanadım kırıldı. Okudukça gözlerim yaşardı ve incindim. Beni her şeyden çok bu kitap incitti. Her şeyden çok hislerimi bu kitap hareketlendirdi. Dolunayın denizi köpük köpük, dalga dalga yapması gibi; bu kitap da benim duygularımı sarstı. Okuyun. Yarın ölebilirsiniz. Bugün alın okuyun. Ölmeden önce mutlaka okuyun. Mutlaka. Mutlaka. Mutlaka.
9 beğen · 0 yorum

Kenan

@enron

Şöyle ki;
Bir kadın karşınıza geçmiş konuşuyor, konuşuyor ve hiç durmadan konuşuyor.
Aşkını, acılarını, çektiklerini, mutsuzluğunu, yalnızlığını anlatıyor. Bir yerden sonra eh yeter be, biraz da mutlu ol diyorsunuz ama olmuyor. Bana göre bir kitap değildi ama yine de iyiydi.
Kısa bitirmeyi iyi düşünmüş yoksa tam bunalımlık.
R'ye değil de okura yazmış mektubu, Zweig öyle istemiş.
6 beğen · 0 yorum

m__e__r__v__e

@mervec

ZWEIG okumak için çok çok geç kalmışım ve bunu sadece 2 kitabını okuduğum halde söyleyebilirim. Mükemmel bir anlatımı var ve beni çok etkiledi.Bütün kitaplarını mutlaka okuyacağım.Öyle bir aşkı anlatmış ki bu kitapta tadına doyamadım bu kadar mı güzel hissettirilir okuyucuya bu kadar mı duygulu yazılır..Tek kelimeyle mükemmeldi...
12 beğen · 0 yorum

Senem

@kitapvekahve

Stefan Zweig usta bir yazar bunu okuduğum 2.ci kitabı ile birkez daha anlamış oldum. Kitapları kısa olabilir ama etkileri çok uzun süre akılda kalacağı kesin.Erkek bir yazarın bir kadının duygularını bu kadar içten anlatması ise şaşkına çevirdi beni. Zweig ile tanışmayan arkadaşlara ise mutlak önerim her kitabını okuyun çünkü ben öyle yapacağım.
4 beğen · 0 yorum

Thranduil

@thranduil

Kitabı bitirdikten sonra okuyucunun aklında oluşan ve cevap vermesi gereken bir soru meydana geliyor. "Bu bir aşk hikayesi mi?" Kitabı beğenme, kitaptan alınan tat, yapılan incelemeler, eleştiriler hep bu sorunun cevabıyla ilgili. Ve benim için bu sorunun cevabı hayır. Kaldı ki bunu sadece karşılıksız oluşundan ötürü de düşünüyor değilim. Bence burada ele alınan kadının, kişilik bozukluğu sorunu var. Aşıktan çok, takıntılı, saplantılı bir kadının öyküsü gibi. Çünkü fedakarlık bir kenara sağlıksız fikirlere sahip. Kendini tamamen birine adamış, onun kölesi olmaya hazır, "Tanrıya değil sana inanıyorum," diyecek kadar sadece biri için var olan sorunlu bir kadın.
Kesinlikle kadın için üzülüyorsunuz ve adama kızıyorsunuz çünkü onu hiç görmedi. Ama kadının bu kölevari ruh hali, başkası için yaşayışı, onun gölgesinde kalışı ve iyi bir yaşamı bile "senin için özgür kalmak istedim," deyip reddedecek kadar aşırılıkları, hüzünlüden çok rahatsız ediciydi demem gerekiyor.
Buna "gerçek aşk" denilmesi beni kızdırıyor. Çünkü yüzleri hatırlamayacak kadar fazla kadınla birlikte olan bir adam var, bir de adı bile bilinmeyen, gölgede yitip giden, kenarda acı çeken ve bundan bile haz alan saplantılı bir kadın var. Hepsi bu.
Kitap hüzünlüydü, söylemeliyim. Kadın yalnızdı çünkü. Ve her şeye rağmen saygıyı hak eden bir duruşu da var denebilir. Edebi dili kitabı zevkle okutuyordu. Ve çizilen kadın portresini beğenmesem de psikolojisinin iyi yansıtıldığı gerçek. Kitap size dokunuyor bir şekilde. Yine de hayır, bir aşk değil bu. Hatta bana sorarsanız karşılıksız aşk diye bir şey zaten olmaz ki bu kitap da güzel bir örneği olsa gerek.
9 beğen · 1 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ben de okumuştum kitabı. Çok güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık. Kitapla ilgili düşüncelerinize katılıyorum. Yerinde tespitler...Ben incelememde kitaptaki gerçeği bu kadar yansıtamamıştım. Tebrik ediyorum sizi @thranduil.
08.05.18 beğen 3 cevap

Fâtıma

@yitiktheology

??Bu kitabı okuyan kesimde uyandırdığı en yoğun duygu tutkulu, ulaşılmaz,çekici...bir aşk gibi geliyor insana...????

??Ancak yorumlardan sıyrılarak bakıldığında Stefan Zweig' in ciddi bir duygusal analize girdiğini gördüm..Bir insanın bir insanı tanımada ulaşabileceği sınırları nasıl zorladığını ve bu insan üzerinde oluşturduğu olumlu ve de olumsuz etkilerini görmeye çalıştım.???❓‼❔?

?? Netice de hangi açıdan ele alınırsa alınsın yazarın kelimelerle kavramları anlatmadaki ustalığına diyecek yok..Yakın çevremde kitabı okuyup da bana ''Sana hitap edecek türden bir kitap değil.'' demiş olanlar olsa da zevkle ve tek solukta okuduğumu söyleyebilirim..??????


İyi ki kitaplar var..Feyizli okumalar dileriz efendim..???
6 beğen · 0 yorum

Eslem Yaşar

@eslemyasar

Kitapta anlatılan kadın karakterin derin tutkusu karşısında ağzınız gerçekten açık kalıyor. Günümüz insanlarına böyle derinlemesine bir aşk ve platoniklik imkansız ve gereksiz gelse de Stefan Zweig o kadar derin ve güzel anlatıyor ki inanın platonik bir aşka sahip olmak istiyorsunuz. Bir kadının kendisinden yaşça büyük ve aynı binada yaşadığı,yıllarca içinde saklayıp dışa vurmadığı ve bu aşkla birlikte çürüyüp gittiği hayatını anlatan kitap bazı betimlemeleriyle okuyucuyu sıksa da okunmaya değer bir eser. Kesinlikle okunacaklar listenize girmeli :)
2 beğen · 0 yorum

Fatma

@sosyolojiokuyanedebiyatsever

Çok güzel bir kitaptı. Aşık olan kadından aşık olunan adama mektup. Okurken sık sık duraksayıp düşündüm, uzun zamandır dinlemedigim şarkılar aklıma geldi. Bay R. ye küfrettim arada, aşk iki kişiliktir diyen şair halt etmiş.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
/ 8