ara
‹ Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Stefan Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
Kitap bir kadının, hayranı olduğu bir yazara onun haberi bile yokken ne denli aşk duyduğunu ve bu aşkı ve masum sevgiyi ele alıyor. Kitap güzeldi ve hüzünlüydü diyebilirim. Yine yazış biçimi, üslubuna zaten bir şey diyemem oldukça akıçı bir kitap, tavsiye ediyorum herkese.
4 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Hep mi Zweig Eray?
15.11.18 beğen cevap

Feeling 乇

@duygu8

Çok keyif aldım ya kitaptan, iyi ki okumuşum, yazarin akici yorumu inanilmaz, mutlaka ama mutlaka okumalisin... 👌👍
9 beğen · 2 yorum
hank moody (@hankmoody)
Harika bir kitap kimi erkeklere umut kaynağı bile olur belki
28.10.18 beğen 1 cevap
Batuuu (@batuuu)
aşktan ziyade saplantıyi anlatan harika bir kitap
28.10.18 beğen 1 cevap

okunmuş kütüphane

@okunmuskutuphane

Stefan Zweig ile daha önceden Satranç isimli kitabı ile tanışmış ve sevmiştim. Yazarın Bir Kadının Yaşamından Yirmidört Saat ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu isimli kitaplarını da elime aldım ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Kitabını bitirdim. Öncelikle bu kitap iki isimli satışta. Bir tanesi Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu diğeri ise Meçhul Bir Kadının Mektubu. İçerik aynı. Stefan Zweig'in üç kitabını elimde bulundurmuş olduğum için şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu yazarı sıkılmadan okuyabilirsiniz. Bunun sebebi hem kitaplarının oldukça ince (bu kitap 54 sayfa) ve dilinin de oldukça akıcı olmasıdır. Yazarın tarzını sevmediğinizi anlamış olsanız bile muhtemelen kitap bitmiş olur. O kadar ince kitapları var.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
Kitaba gelirsek... Kitap ünlü roman yazarı R.'nin bir gün evine geldiğinde bir mektup almasıyla başlıyor. Mektubu gönderenin kim olduğunu bilmiyordur. Bu mektup kitabın isminde de geçen bilinmeyen (meçhul) bir kadından gelmiştir. İşte kitabın ikinci sayfasından itibaren bu kadının acıklı mektubunu okuyorsunuz. Bilinmeyen kadınımız yazar R.'ye çocukluğundan itibaren büyük bir aşka bağlanmıştır. Ama yazarımızın bu durumdan hiç haberi olmamıştır. Ancak yazarımız R. kendisine aşık olan bu kadınla hayatında üç dönemde karşılaşmıştır. Kitabın zevkini kaçırmamak adına mektubun ayrıntılarına girmek istemiyorum ama şunu söyleyebilirim. Mektubu yazan kadın ile yazarımız R. hayatları boyunca üç kere bilinçli karşılaşmalar yaşamıştır. Bunlar kadının çocukluk dönemi, genç kızlık dönemi ve bu kadının hayat kadınlığı yaparak geçindiği dönemlerdir. Bu ipucundan genel akışı tahmin edebilirsiniz. Okuyacağınız mektup gerçekten acıklı bir mektup. Özellikle kadın okuyucular için eminim daha da acıklı olacaktır. Mektupta yani kitapta bir kadının büyük aşkını, bu aşk karşısındaki çaresizliğini ve yalnızlığını göreceksiniz. Bu büyük aşktan yazar R.'nin haberi olmaması durumu daha da acıklı hale getirmiş. İşte bu yüzden kitabın ismi Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu.
Bu arada kitabın konusu kısmen Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sına benziyor. Bir ipucu daha size.
Velhasıl kesinlikle tavsiye ettiğim bir kitap. İyi okumalar.
http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com
4 beğen · 2 yorum
Kübra yürekseven (@kubrayurekseven)
Zweig sevdiğim yazarlardan , özellikle hayatı beni çok etkilemişti. Satranç isimli kitabının yazimindan sonra yapılan eziyete dayanamayıp eşiyle intihar etmis. Diğer eserlerini de okumanızı tavsiye ederim .
11.10.18 beğen 1 cevap
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
hazin son gerçekten hazin olmuş. satranç ve bir kadının yaşamından 24 saati de okumuştum ;)
11.10.18 beğen cevap

Alan Greenmor

@alangreenmor

Karakter kusursuzca islenmis nakış nakış. Senaryoda yazarın değil, karakterin istediği oluyor ki bu da gerçekçiliği arttıran şahane bir unsur.
6 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Beyaz güllerin sihri 😔
15.09.18 beğen 1 cevap

Melisaholmes

@melisaholmes

Bu kitabın kesinlikle bir filmi olmalı! Bu kadar güzel bir kitabı,en son ne zaman okudum hatırlamıyorum.Bilinç altıma işledi resmen
11 beğen · 2 yorum
Özge (@minimalistkitaplik)
Kesinlikle beni ağlatan bir kitaptı. Çok etkileyici
07.09.18 beğen 2 cevap
kader.cmln (@naturmort)
Kitap çok iyiydi hem sinirlendim hem üzüldüm ve bende ne zaman okuduğumu bile bilmediğim kitabı hala hatırlıyorum normalde hatirlamam
07.09.18 beğen 2 cevap

Deniz

@denizsahin

Bir çırpıda okuyup bitirdiğim bir kitap, gerçekten çok güzeldi. Bir kadının karşılıksız aşkı,tutkusu,sevgisi çok güzel işlenmiş. Tavsiye ederim.
21 beğen · 7 yorum
bal yanak (@gulesert)
Kesinlikle katılıyorum harika bir kitap bir solukta okunan hatta her kadının okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum mutlaka kendinden bir parça buluyorsun
19.08.18 beğen 1 cevap
Deniz (@denizsahin)
Aynen öyle, insan kendisinden bir parça buluyor gerçekten.
19.08.18 beğen 1 cevap
Fâtıma (@yitiktheology)
Birini gerçekten tanımak , kendinden vazgeçmektir şeklinde özetlediğim bir eser. Uçlarda yaşanan tutkular insân rûhunu hasta edebilir, diğer bir gözardı edilmemesi gereken nokta. Betimlemeler ustası bir yazar Zweig. Saygılar efendim:)
19.08.18 beğen 3 cevap
BEDEVI (@nusretk)
Bende bi nefeste diyemicem çünkü nefesimi tutmayı sevmem hem hızlı hızlı nefes alıpta vermem buga sokmak istemiyorum ciğerlerimi bi oturdum kitap bitti net! Herkese tavsiye ederim
19.08.18 beğen 1 cevap
telveliolsun (@yaklavesra)
[engelli]
20.08.18 beğen 1 cevap

Meryem Semiz

@meryemsemiz

Yazar, bilinmeyen kadının tutkusunu çok güzel anlatmış ancak bilinmeyen kadının yaşadığı duygu aşk değil, saplantı.
5 beğen · 0 yorum

🌸🌸🌸🌸

@missturkmen

aşık bir kadının içini döküşünü belki de en güzel anlatan kitap. her sayfasında kalbime dokunabilen, tarif bile edemeyeceğim hisler uyandıran bir eser.
4 beğen · 0 yorum

Doğa Bolat

@dogabolat

Aşk.
Farklı beklentilerle başlayıp umduğumdan çok değişik şeyler bulduğum kitaptır.Bir kadının bir erkeğe olan,10 yaşından ölümüne kadar olan tutkusunu anlatır.Onun içi her şeye katlandığını,içi yana yana,onu hiçbir zaman tanımamasına rağmen ona yakın olabilmek için ateş nöbetleri geçirecek kadar donduğunu anlatır.Aşk üzerine kitaplar seviyorsanız okuyun fakat öbür türlü sıkılırsınız 📖.
7 beğen · 0 yorum

Pelinsu

@pelinsu480

Mutlaka okunmalı...
Zweig’ın okuduğum ilk kitabıdır.Büyük bir beklentiyle başlamıştım ve açıkçası beklentilerimi de karşılamıştı.Hiç beklemediğim olaylarla karşılaştığım bir kitaptı.Küçük bir komşu kızının,o kadın olması... Aşkı uğruna yaşadığı zorluklar,evladını düzgün bir şekilde yetiştirebilmek ve ona iyi bir hayat yaşatabilmek için geçirdiği zor günler... Daha doğrusu zor yıllar.Eğer benim gibi pek duygusal bir insan değilseniz dahi yüreğinizin burkulacağına yahut gözlerinizin dolacağına olan inancım tam.
9 beğen · 2 yorum
okunmuş kütüphane (@okunmuskutuphane)
taş kalplisin :)))
29.07.18 beğen 1 cevap

mesude çoban

@mesudecoban

Her kelimesinde kanadım kırıldı. Okudukça gözlerim yaşardı ve incindim. Beni her şeyden çok bu kitap incitti. Her şeyden çok hislerimi bu kitap hareketlendirdi. Dolunayın denizi köpük köpük, dalga dalga yapması gibi; bu kitap da benim duygularımı sarstı. Okuyun. Yarın ölebilirsiniz. Bugün alın okuyun. Ölmeden önce mutlaka okuyun. Mutlaka. Mutlaka. Mutlaka.
9 beğen · 0 yorum

Kenan

@enron

Şöyle ki;
Bir kadın karşınıza geçmiş konuşuyor, konuşuyor ve hiç durmadan konuşuyor.
Aşkını, acılarını, çektiklerini, mutsuzluğunu, yalnızlığını anlatıyor. Bir yerden sonra eh yeter be, biraz da mutlu ol diyorsunuz ama olmuyor. Bana göre bir kitap değildi ama yine de iyiydi.
Kısa bitirmeyi iyi düşünmüş yoksa tam bunalımlık.
R'ye değil de okura yazmış mektubu, Zweig öyle istemiş.
6 beğen · 0 yorum

m__e__r__v__e

@mervec

ZWEIG okumak için çok çok geç kalmışım ve bunu sadece 2 kitabını okuduğum halde söyleyebilirim. Mükemmel bir anlatımı var ve beni çok etkiledi.Bütün kitaplarını mutlaka okuyacağım.Öyle bir aşkı anlatmış ki bu kitapta tadına doyamadım bu kadar mı güzel hissettirilir okuyucuya bu kadar mı duygulu yazılır..Tek kelimeyle mükemmeldi...
12 beğen · 0 yorum

Senem

@kitapvekahve

Stefan Zweig usta bir yazar bunu okuduğum 2.ci kitabı ile birkez daha anlamış oldum. Kitapları kısa olabilir ama etkileri çok uzun süre akılda kalacağı kesin.Erkek bir yazarın bir kadının duygularını bu kadar içten anlatması ise şaşkına çevirdi beni. Zweig ile tanışmayan arkadaşlara ise mutlak önerim her kitabını okuyun çünkü ben öyle yapacağım.
4 beğen · 0 yorum

Thranduil

@thranduil

Kitabı bitirdikten sonra okuyucunun aklında oluşan ve cevap vermesi gereken bir soru meydana geliyor. "Bu bir aşk hikayesi mi?" Kitabı beğenme, kitaptan alınan tat, yapılan incelemeler, eleştiriler hep bu sorunun cevabıyla ilgili. Ve benim için bu sorunun cevabı hayır. Kaldı ki bunu sadece karşılıksız oluşundan ötürü de düşünüyor değilim. Bence burada ele alınan kadının, kişilik bozukluğu sorunu var. Aşıktan çok, takıntılı, saplantılı bir kadının öyküsü gibi. Çünkü fedakarlık bir kenara sağlıksız fikirlere sahip. Kendini tamamen birine adamış, onun kölesi olmaya hazır, "Tanrıya değil sana inanıyorum," diyecek kadar sadece biri için var olan sorunlu bir kadın.
Kesinlikle kadın için üzülüyorsunuz ve adama kızıyorsunuz çünkü onu hiç görmedi. Ama kadının bu kölevari ruh hali, başkası için yaşayışı, onun gölgesinde kalışı ve iyi bir yaşamı bile "senin için özgür kalmak istedim," deyip reddedecek kadar aşırılıkları, hüzünlüden çok rahatsız ediciydi demem gerekiyor.
Buna "gerçek aşk" denilmesi beni kızdırıyor. Çünkü yüzleri hatırlamayacak kadar fazla kadınla birlikte olan bir adam var, bir de adı bile bilinmeyen, gölgede yitip giden, kenarda acı çeken ve bundan bile haz alan saplantılı bir kadın var. Hepsi bu.
Kitap hüzünlüydü, söylemeliyim. Kadın yalnızdı çünkü. Ve her şeye rağmen saygıyı hak eden bir duruşu da var denebilir. Edebi dili kitabı zevkle okutuyordu. Ve çizilen kadın portresini beğenmesem de psikolojisinin iyi yansıtıldığı gerçek. Kitap size dokunuyor bir şekilde. Yine de hayır, bir aşk değil bu. Hatta bana sorarsanız karşılıksız aşk diye bir şey zaten olmaz ki bu kitap da güzel bir örneği olsa gerek.
13 beğen · 4 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Ben de okumuştum kitabı. Çok güzel bir inceleme olmuş. Emeğinize sağlık. Kitapla ilgili düşüncelerinize katılıyorum. Yerinde tespitler...Ben incelememde kitaptaki gerçeği bu kadar yansıtamamıştım. Tebrik ediyorum sizi @thranduil.
08.05.18 beğen 3 cevap
Ayşenur Kıvanç Üstüntaş (@aysenurkivancustuntas)
Gerçekten şahane olmuş. Kesinlikle bu bir aşk hikayesi değil. Eminim Zweig'in de anlatmaya çalıştığı kadının psikolojisi ve saplantılı ruh haliydi. Zaten Zweig ruh tahlillerinde bana göre en iyi yazardır. Özeldir. Onu gerçekten anladığımızı bilse ne güzel olurdu...
06.10.18 beğen 1 cevap
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Kimileri için aşk, tutkudur. Tutku o kadar büyük olabilir ki kişinin gururunu ve hatta hayatını yok edebilir. Karakterimizin de bu derecede büyük bir tutkusu vardı. Bu anlatılana kimileri aşk der kimileri başka bir şey. Bence buna takılmamak gerekiyor. Asıl değinilmesi gereken konu Stefan Zweig'in duyguları kaleme almadaki başarısı. Ben hisleri bu kadar iyi yazıya döken birine hiç denk gelemedim. Her kitabını yaşayarak okuyorum. Diğer kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim, benim favorim Amok Koşucusu'dur.
06.10.18 beğen cevap
/ 8