ara

Clarissa

Clarissa Konusu ve Özeti

Clarissa
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711961
Sayfa: 184 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Edebiyat tarihinin büyük isimlerinden Stefan Zweig, gözlemleri ve acı dolu geleceği öngören duyarlılığıyla 20. yüzyıl Avrupasına damgasını vurmuş bir aydındı."Şimdi başka bir yüzyıldan ya da başka bir ulustan geliyormuş gibi kendini tecrit etmek mümkün değildir. İnsan zorla tarafsız kalamaz. Savaş ile ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olabilmek için tek bir olasılık vardır: savaşın farkında olmak ve savaşı, kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek. Bunun dışındaki her şey kendini kandırmak, kendini aldatmak, soyut şeylerle kendini uyuşturmak ve kendinden geçmek anlamına gelir."Ölmeden önce üzerinde çalıştığı son kitabı Clarissa, Zweig'ın sözleriyle, "Bir kadının yaşadıklarından hareketle, 1902'den savaşın patlak vermesine kadar geçen süre içinde dünyanın anlatıldığı roman"dır. Zweig, Avusturyalı bir subayın kızı Clarissa Schuhmeister'in hayatını anlatırken, Birinci Dünya Savaşı'nın gerek Avusturya ve Orta Avrupa kültürü, gerek bireyler üzerindeki etkisini gözler önüne serer. Clarissa, yazarının 1942'deki intiharıyla yarım kalmış, ancak 39 yıl sonra 1981'de gün ışığına çıkarılan metni Zweig'ın yayıncısı Knut Beck tamamlamıştı.
Clarissa kitabı Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları listesinde yer almaktadır.

Gülcan

@gulcann

Savaş varken insanlıktan bahsetmeyelim, İnsanlığa yakışmıyor savaş
Çok çok beğendim. Stefan Zweig'ın okuduğum 3. kitabı oldu daha önce satranç ve bir kadının yaşamından 24 saat ve bir yüreğin ölümü'nü okumuştum. En çok beğendiğim Clarissa oldu. Kitap anlatım tarzıyla, konusuyla olsun her şeyiyle benim için çok güzeldi.

Kitabın konusu Clarissa isimli kızın 1. Dünya savaşı sırasındaki yaşamı. Bir yanda savaş sürerken bir yanda da Clarissa'nın yaşam mücadelesi sürüyor.

1. Dünya savaşı döneminde geçen birçok kitap okudum ama hep bizim yazarlarımız tarafından yazılmış ve bizim ülkemiz ele alınmıştı. Bu kitapta savaşı diğer ülkeler gözünden görebilirsiniz. İnsan sanıyor ki savaş sadece bize zordu. Sadece biz çok kayıp verdik, çok yıprandık, çok perişan olduk sanıyor. Ama bu kitabı okurken diğer ülkelerin de savaştan çok etkilendiğini ve onları da maddi manevi çok zarara soktuğunu fark ettim. Aslında yoğun içerikli savaş anlatılmıyor ama yaşanılan zorluklar bizimkilerden çok da farklı değil bunun farkına varabiliyorsunuz. Milliyetçilikten, askerlikten dem vurulmuş kitapta yani okurken şunu düşündüm. Ben de milliyetçi ve biraz militarist bir insan olabilirim. Ama hep şunu düşünürüm. Ömrü hep savaş meydanlarında, cephelerde geçmiş atam eğer "Yurtta barış, Dünyada barış" diyorsa bir bildiği vardır. Savaş güzel bir şey değil. Savaşmayın, sevişin.

Neyse.... Stefan Zweig bu kitabını tamamlamadan intihar etmiş. Keşke bitirip intihar etseydi çünkü sonu istediğim gibi bitmedi. Sonradan tamamlandığı için bence çok müthiş bir son olmadı. Niçin sevenler kitaplarda dahi kavuşamıyor niçin? Sonu böyle olmamalıydı. Benim tanıdığım Clarissa bu hikayeyi böyle bitirmez. Sonu istediğim gibi bitmedi diye şuan kızgınım. Son konusunu kaparsam başka diyeceğim bir şey yok.

Tavsiye ediyorum okuyun. Kesinlikle son dönemde en sevdiğim kitaplardan biri oldu.
Clarissa
kitaba 10 verdi
13 beğen · 3 yorum
Mehmet (@yoldas)
Savaşları anlayabilmek için tarihçileri değil de edebiyatçıları tercih etmek gerek. Maalesef ki insanlar tarihçilerden öğrenmeyi tercih ediyor ve yüreklerindeki sevgi tohumlarını söküp yerine nefret tohumları ekiyorlar. Oysa acının dili, dini, ırkı yoktur. Zweig'i sevdiyseniz biyografi kitaplarına bir göz atın.
16.05.18 beğen 3 cevap

Nilüfer

@nenuphar

Clarissa, Stefan Zweig’ın ölümünden 39 yıl sonra yayıncısı tarafından bıraktığı notlardan yola çıkarak tamamlanan romandır.

Çocuklarına nasıl şefkat gösteceğini, onlarla nasıl konuşacağını bilmeyen, görevine bağlı, onurlu bir yarbayın kızı olan Clarissa Schuhmeister’in 1902-1921 yılları arasındaki hayatı anlatılmaktadır.

Özellikle savaş yılları çok zordur, savaş onu sevgilisinden ayırmıştır. Askeri bir hastanede hemşire olarak yaralı askerlere yardım ederek acılarını hafifletmeye çalışır, bir bebek beklediğini üstelik düşman ülkeden olan birinin bebeğini taşıdığını öğrenince ne yapacağını bilemez. Babasının ve çevresinin değer yargıları durumunu oldukça güçleştirmektedir. Ayakta kalıp mücadele etmesini sağlayan tek şey Leonard’a olan sevgisidir.

Kitaptaki tüm karakterlerin yaşam öyküleri kitabı ilginç ve sürükleyici hale getiriyor, keyifli bir okuma oldu ancak kitabın sonu hiç beklemediğim bir şekilde bende karakterlerden birine kızgınlık uyandırarak bitti. Üzüldüm. Okunmaya değer bir kitap.
Clarissa
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

zeyrek

@zeyrek

Acılar...
Bir kadının gözünden savaş... Düşman denilen toplumdan birine aşık olan, babası ve erkek kardeşi asker bir kadın... Tüm kalbini cepheye gömmüş bir kadın, karnındaki bebeğin düşmandan olduğunu saklamak zorunda kalan bir kadın... I. Dünya Savaşı yılları aşkını ve ülkesini ölecek kadar seven ve korumak isteyen bir kadın...

Stefan Zweig'in ölümünden önce başladığı ve yarım bıraktığı kitaptır lakin yarım bırakılmışlık hissi vermez.
Clarissa
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Nvn

@birokuyucununnotlari

Clarissa, Zweig'in ölmeden önce üzerindr çalıştığı son kitabı. Ve sanki son eseri olduğu için midir yoksa başka nedeni var mıdır bilemem ama resmen ustalığını konuşturmuş bu kitapta. Üslubu, akıcılığı, duygu geçişleri... Hepsi ama hepsi can alıcı. Ve Zweig'in savaşlara olan nefretini bir kez daha görüyoruz. Fazla bir şey demicem zira konuştukça kendimi daha da yetersiz hissediyorum.
Clarissa
kitaba 10 verdi
6 beğen · 1 yorum
fk (@furkan05)
Zweig'in ölümü nedeniyle tamamlanmamış eseri. Tadı damağımda kalmıştı :)
27.03.18 beğen cevap
Güzel bir kitap
Farklı tip karakterlerle çeşitli düşünceler aktaran, savaşa, devlet mekanizmasına, ahlak olgusuna, aile kavramına ve daha bir çok konuya değinen, sürükleyici bir hikayesi olan, güzel bir kitap. Diğer Zweig kitapları gibi bunu da çok beğendim. İnsana dair hikayeleriyle bir çok şey anlatan dolu dolu bir kitap. Tavsiye ederim.
Clarissa
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Clarissa - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Bizde sözünü esirgemeyeni sevmezler. İnsanın değerli biri olması ya da iyi şeyler yapabilmesi onlar için önemli değildir. Önemli olan kişinin itaat etmeyi ya da entrikalar çevirmeyi bilmesidir, yoksa ayağını kaydırırlar.
Clarissa
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Eğer insan kendi yaptığını doğru buluyorsa, diğer insanların buna saçmalık ya da aptallık demeleri önemsizdir...
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

Yalnızca sen ve ben, biz ikimiz dünyanın kendisiydik ve dünya daha önce hiç olmadığı kadar büyük ve güzel görünüyordu.
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Eğer insan kendi yaptığını doğru buluyorsa , diğer insanların buna saçmalık ya da aptallık demelerinin bir önemi yoktur...
Clarissa
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Nilüfer

@nenuphar

Asil davranmayı bilirdi, sınırları geçmeyecek kadar da şövalye ruhluydu.
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....

Merve

@hempa

İnsan bir yere ya da birilerine ait olduğunu bilirse o yer ve o insanlarla ortak yanlarını hisseder, yabancı bir yerde ise daha çok yalnızlığını hisseder..
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
24 beğeni · 7 yorum
Semih (@sc)
Nevşehir mi burası? :)
07.08.18 beğen 1 cevap
Ceylan Bektaş (@ceylanbektas)
Ne de güzel.
07.08.18 beğen 1 cevap

Selma Kavurmacıoğlu

@selmakavurmacioglu

Yolculuğum ve yolculuğumun değişmez eşlik edeni; kitap...
Clarissa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum

Büşraa

@matmazelindunyasi

Bayılarak okuyorum henüz bu kitap bitmiş değil. Dili akıcılık ve konuyu anlatış üslubuyla beni oldukça etkiledi. Stefan Zweig en sevdiğim yazarlardan biri. Ve onun hikayeleri benim severek okuduğum hikâyeler.
Bu kitap yine bir Zweig kitabı olduğunu göstermiş. Sanki en sevdiğim rafta yerini alacak.
Clarissa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğeni · 2 yorum
suna (@bergamot)
Stefan Zweig guzeldir ama ara verilerek okunmasi gereken bir yazar cunku cok fazla psikolojik detaylara giriyor ve bazen hep bir noktaya vurgu yapiyor. O vakit eger kaldiramazsaniz baska yazar okuyun , psikolojik tahliller ,detay olsun diyorsaniz okuyun. Ben mesela Edgarli kitabinda biraz sıkılmıstım. Korku bilinmeyen bir kadinin
mektubu satranc ve bir kadinin yirmi dort saati guzeldi
05.06.18 beğen 1 cevap

Büşraa

@matmazelindunyasi

1902 yılından, I. Dünya Savaşı'na kadar geçen dönem bir kadın penceresinden anlatılır. Fransız öğretmen Leonardo'ya aşık olur...
Böyle diyor İş Bankası Kültür yayınları.. ?
Clarissa
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

Clarissa
Clarissa
...ayrıca savaş boyunca insanlık dememek gerekir, savaş insanlığa yakışmıyor.
Clarissa
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 0 yorum