ara

Clarissa

Clarissa Konusu ve Özeti

Clarissa
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750711961
Sayfa: 184 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Edebiyat tarihinin büyük isimlerinden Stefan Zweig, gözlemleri ve acı dolu geleceği öngören duyarlılığıyla 20. yüzyıl Avrupasına damgasını vurmuş bir aydındı."Şimdi başka bir yüzyıldan ya da başka bir ulustan geliyormuş gibi kendini tecrit etmek mümkün değildir. İnsan zorla tarafsız kalamaz. Savaş ile ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olabilmek için tek bir olasılık vardır: savaşın farkında olmak ve savaşı, kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek. Bunun dışındaki her şey kendini kandırmak, kendini aldatmak, soyut şeylerle kendini uyuşturmak ve kendinden geçmek anlamına gelir."Ölmeden önce üzerinde çalıştığı son kitabı Clarissa, Zweig'ın sözleriyle, "Bir kadının yaşadıklarından hareketle, 1902'den savaşın patlak vermesine kadar geçen süre içinde dünyanın anlatıldığı roman"dır. Zweig, Avusturyalı bir subayın kızı Clarissa Schuhmeister'in hayatını anlatırken, Birinci Dünya Savaşı'nın gerek Avusturya ve Orta Avrupa kültürü, gerek bireyler üzerindeki etkisini gözler önüne serer. Clarissa, yazarının 1942'deki intiharıyla yarım kalmış, ancak 39 yıl sonra 1981'de gün ışığına çıkarılan metni Zweig'ın yayıncısı Knut Beck tamamlamıştı.
Clarissa kitabı Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları listesinde yer almaktadır.

Nilüfer

@nenuphar

Clarissa, Stefan Zweig’ın ölümünden 39 yıl sonra yayıncısı tarafından bıraktığı notlardan yola çıkarak tamamlanan romandır.

Çocuklarına nasıl şefkat gösteceğini, onlarla nasıl konuşacağını bilmeyen, görevine bağlı, onurlu bir yarbayın kızı olan Clarissa Schuhmeister’in 1902-1921 yılları arasındaki hayatı anlatılmaktadır.

Özellikle savaş yılları çok zordur, savaş onu sevgilisinden ayırmıştır. Askeri bir hastanede hemşire olarak yaralı askerlere yardım ederek acılarını hafifletmeye çalışır, bir bebek beklediğini üstelik düşman ülkeden olan birinin bebeğini taşıdığını öğrenince ne yapacağını bilemez. Babasının ve çevresinin değer yargıları durumunu oldukça güçleştirmektedir. Ayakta kalıp mücadele etmesini sağlayan tek şey Leonard’a olan sevgisidir.

Kitaptaki tüm karakterlerin yaşam öyküleri kitabı ilginç ve sürükleyici hale getiriyor, keyifli bir okuma oldu ancak kitabın sonu hiç beklemediğim bir şekilde bende karakterlerden birine kızgınlık uyandırarak bitti. Üzüldüm. Okunmaya değer bir kitap.
Clarissa
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum

zeyrek

@zeyrek

Acılar...
Bir kadının gözünden savaş... Düşman denilen toplumdan birine aşık olan, babası ve erkek kardeşi asker bir kadın... Tüm kalbini cepheye gömmüş bir kadın, karnındaki bebeğin düşmandan olduğunu saklamak zorunda kalan bir kadın... I. Dünya Savaşı yılları aşkını ve ülkesini ölecek kadar seven ve korumak isteyen bir kadın...

Stefan Zweig'in ölümünden önce başladığı ve yarım bıraktığı kitaptır lakin yarım bırakılmışlık hissi vermez.
Clarissa
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum
Güzel bir kitap
Farklı tip karakterlerle çeşitli düşünceler aktaran, savaşa, devlet mekanizmasına, ahlak olgusuna, aile kavramına ve daha bir çok konuya değinen, sürükleyici bir hikayesi olan, güzel bir kitap. Diğer Zweig kitapları gibi bunu da çok beğendim. İnsana dair hikayeleriyle bir çok şey anlatan dolu dolu bir kitap. Tavsiye ederim.
Clarissa
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum

Sibel

@sibel27

Clarissa
Stefan Zweig'in ölümünden sonra yayınlanan kitabı Clarissa, genç bir kadının 1.dünya savaşı öncesi ve sonrasında yaşadIklarını anlatmaktadır..
İçinde aşk yok mu derseniz tabiki var..Savaş öncesi oluşan bir aşkın savaş sonrası nasıl bir hal aldığını anlatıyor..
Okumaya tabiki değer..
Clarissa
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Clarissa - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Kübra Ç📚

@kedilikitapsever

Eğer insan kendi yaptığını doğru buluyorsa , diğer insanların buna saçmalık ya da aptallık demelerinin bir önemi yoktur...
Clarissa
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Gözde ÖZDEMİR

@gozdeozdemr

Yalnızca sen ve ben, biz ikimiz dünyanın kendisiydik ve dünya daha önce hiç olmadığı kadar büyük ve güzel görünüyordu.
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Kübra Ç📚

@kedilikitapsever

Bizde sözünü esirgemeyeni sevmezler. İnsanın değerli biri olması ya da iyi şeyler yapabilmesi onlar için önemli değildir. Önemli olan kişinin itaat etmeyi ya da entrikalar çevirmeyi bilmesidir, yoksa ayağını kaydırırlar.
Clarissa
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Eğer insan kendi yaptığını doğru buluyorsa, diğer insanların buna saçmalık ya da aptallık demeleri önemsizdir...
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Kübra Ç📚

@kedilikitapsever

Savaşla ilgili normal ve insancıl bir görüşe sahip olabilmek için tek bir olasılık vardır: savaşın farkında olmak ve savaşı kendileri asla cephede bulunmamış savaş çığırtkanlarından dinlememek.
Clarissa
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....

virane

@kabaktadi

Anın Fotosu
Anın Fotosu
"Çünkü gerçek olan anonim olandır, sıradan insandır, bizi biz yapan Ben'dir."
Clarissa
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum