ara

Tehlikeli Oyunlar

Tehlikeli Oyunlar Konusu ve Özeti

Tehlikeli Oyunlar
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754702095
Sayfa: 479 sayfa
Basım Tarihi: 1999
Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve "oyun oynuyormuş gibi ilgilenme" yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.
Tehlikeli Oyunlar kitabı Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Feyzanur

@vareste

"baskıntılı" oyunlar
Bir serüvenin sonuna gelmişken, inceleme yazmak hususunda karar aldım. Oğuz Atay, yeni tanıştığım bir kalem. Daha önce Tutunamayanlar kitabını birkaç kere yarıda bırakmış biri olarak, bu kitabına tutundum. Tehlikeli oyunlara tutundum. Ve ek olarak, tehlikeli oyunları daha güzel buldum.
Karakter, kafası oldukça karışık ve iç dünyasından kurtulamayan biri. Hikmet Benol. Okurken , okurun da kafası karışıyor kanımca. Karşılıklı konuşmalar, içsel konuşmalar, tepkiler, etkiler hepsi bir arada. Karamsar bir yapıda aynı zamanda.
Okuması güç bir kitap, her ortamda okunamaz gibi gibi. Genelde okuduğum kitaplarda, kendi hayal dunyamda oluşan bir yapı olur, karakterler ve mekan az çok bellidir kendi içimde. Ama bu kitapta öyle olmadı, uzaktan izlemek daha akıllıca idi. Çünkü kitap, derin bir kuyu gibi, insanı çekiyor içine. Ama kendi karamsarligina çekiyor. Sorun orada.
Okumam uzun sürdü, onun dışında. Gayet yorucu bir kitap. Okuduğum dönemle de alakalı olabilir. Öyle , şu duygudayken oku falan olayı değil ama, kitabın kafa karışıklığı yaptığı doğrudur. Akıllara zarar tabirler var, uzun cümleler, ve en önemlisi kelimeler kelimeler kelimeler.
Çünkü albayım, kelimeler bazı anlamlara gelmiyor.
Çünkü albayım, her düşünce mutlu olmuyor.
Ve bunlara rağmen hoşlandım. Değişik bir tarz, yeni bir kalem -benim için-, diğer kitaplarını merak etmeye başladığım bir yazar. Begenmemde bu denli popüler olmasının etkisi yok, şayet tutunamayanlar bende tutmadı.
İyi bir son olduğu da söylenemez, hatta iyi şeyler empoze ettiğini de düşünmüyorum. İntihar bir çözüm değil, ama yazar okurunu bu yönde sürüklemek istemiş. Hikmet, başkasının derdiyle dertlenen biri, ve fazlaca duyarlı biri. Albay ile konuşmaları hoşuma gitti. Kısaca. Tam bir beğenilen söz etmesem de, kitaptan hoşlandım.
Not; incelemere dönüp bakıyorum, bu kitabın da benim için anlamını şuraya not düşmeden olmaz sanıyorum;
Bu kitabı, boğazım agriyana kadar sesli okudum, kız kardeşime. Henüz dokuz yaşında, ve ben okudum merakla dinledi. Bu durum acayip hoşuma gitti. Ben onun dizine yatıp okurken o da saclarimla oynadı, sorular sordu. Uygun bir kitap değil, ama kitaba anlam veren sevgili minik kardeşim bana her daim eşlik etti. Kafam karışık olsa da , onun yanımda olması yetti.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 7 verdi
10 beğen · 0 yorum

@

Sağlam bir eser.
Karakterimiz Hikmet Benol’un gerçek mi kurgu olduğu belirsiz yaşamını anlatan bu eserin yazıldığı yıllarda Atay’ın içinde bulunduğu durumu düşününce roman daha bir anlam kazandı zihnimde. Bu yıllarda (71-73) yazarın eşiyle ayrılmasının ardından uzun süre birlikte yaşadığı Sevin Seydi’nin de kendisini terketmesi üzerine Beyoğlu’ndaki evine kapanıp sürekli yazdığı bilinmektedir. Kitabı okuyunca yazarın içine düştüğü umutsuz ve mutsuz ruh hâlinin Hikmet Benol karakterine yansıması bariz görülüyor. Zira Hikmet tek bir vücutta birçok farklı kişiyi barındıran, bu farklı kişilikler arasında bazen boğulan, sürekli zihninde kendine ve başkalarına dair oyunlar yazarak yazarak bunlara kendini kaptıran, yaşadığı hayatın bu oyunlardan biri mi yoksa gerçek mi olduğunu algılayamayan, gelgitler içinde savrulan ve sonunda silinip giden bir tutunamayandır. Tutunamayanlar kitabında tanıdığımız Selim ile bu eserdeki Hikmet fazlasıyla benzer karakterler. Kitabı okurken bir süre sonra Hikmet’in etrafında yer alan karakterlerin varlığını sorgulamadan edemiyor insan. Hikmet hayal dünyası ile gerçeklik arasına o kadar sıkışıp kalmış ki; okuyucu ister istemez “Sevgi, Albay Hüsamettin, Bilge, Nurhayat Hanım ve dahası acaba var mıydı?” diye durup düşünüyor. En azından ben böyle hissettim. Tutunamayanlar’ı okuduysanız ve sevdiyseniz eğer bu kitaba da tutunacağınıza şüphe yok. Çünkü uzun paragraflar, iç hesaplaşmalar, gerçek ve hayal, insanı farklı alemlere taşıyan diyaloglar iki eserde de karşımıza çıkıyor. Tehlikeli Oyunlar’da yer alan tiyatro eserleri beni hayrete düşürdü. Her sayfada oyun içinde oyun karşılıyor okuyucuyu. Kitap içinde farklı kitaplar okuyormuş hissine kapıldım bir ara. En ilginci de bu kadar karmaşık oyunun nasıl bu kadar düzenli yazılabildiği. Bu da kuşkusuz Atay’ın ince mizah ve derin üslubunun yansıması. Bu yetenek kitabı her okuyana farklı şeyler düşünme ve hissetme imkânı sunuyor. Demem o ki; bol aksiyonlu, bir çırpıda biten bir roman okumaksa niyetiniz yanlış yerdesiniz. Hayal ve gerçeği sorgulamak, farklı dünyalarda ağır adımlarla ama bir o kadar da edebi bir serüven yaşamak istiyorum derseniz Tehlikeli Oyunlar doğru bir seçim. Şimdiden keyifli okumalar. :)
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi
9 beğen · 3 yorum
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Çok sağlam bir inceleme olmuş.
04.04.16 beğen cevap
(@)
Teşekkür ederim. Kısa tutmaya çalıştım ama yine de uzun kaçtı sanırım. :)
04.04.16 beğen cevap
Betül Akbulut (@betulakbulut)
O kadar güzel anlatmışsınız ki romanı; kitabı okurken hissettiğim, düşündüğüm çoğu şeyi gördüm yazınızda.
08.10.17 beğen cevap

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Popüler kültürün ve sosyal medyanın yararlı yönlerinden biri, Oğuz Atay ve Sabahattin Ali gibi yazarları genç kitleye sevdirmek oldu zannımca. Ben de bu akımdan nasibimi almak için daha bir fenomen olan Tutunamayanlar romanından ziyade bu romanını tercih ettim. Karakterimiz Hikmet Benol. Kendisi, aslında bir çoğumuzun yapması gerektiği şekilde hayatı bir oyun sahnesi, hayatına girip çıkan karakterleri de birer oyuncu gibi kabul ediyor. Onun zihninde dünya koca bir tiyatro, kendisi de kendi çapında bir oyun yazarı veya kimi zaman rejisör. Bazen suflörlük de ona düşebiliyor. Hikmet, eski karısı Sevgi, Bilge, Hüsamettin Albay, Nurhayat Hanım ve diğerleri çemberinde güzel bir anlatımla bizi sürükleyici bir hikayeye konuk ediyor Oğuz Atay. Kitaptaki, Hz.İsa metaforu ara sıra karşımıza çıkacak, mantığını da kitabın sonunda, kitapla ilgili yazılan makalelerden birinde göreceksiniz. Ben sonradan uyandım mevzuya ne yalan söyleyeyim. Benim aklıma daha çok "Fight Club"vari bir durum gelmişti açıkçası. Bu arada kitabın sonu demişken aklıma geldi, sizin yerinizde olsam önsözü okumadan geçer, kitap bittiğinde okurdum çünkü kitabın sonundan spoiler içermiş ve nedense sonu çok önemsenmemiş gibi önsöze eklenmesinde bir mani görülmemiş. Şahsen önsözü okumadan kitabı bitirseydim, sonu bana daha çarpıcı gelebilirdi. Kitabın bence bir diğer eksisi ise, uzun bölümler içinde okura bir nebze soluk aldırabilecek küçük duraklar olmamasıydı. Bölüme başlıyorsunuz, bitirmeden bırakmak durumunda kaldığınızda konu dağılabiliyor. En azından bir minik yıldızla falan bölünmüş olsa, oraya kadar gelinip bırakılır, sonra da kopukluk yaşanmadan devam edilebilirdi. Bir de farklı fontlar kullanılsa, belki Hikmet'in iç sesi ve dış dünyada gelişen olaylar arasında karmaşa yaşanmayabilirdi. Bazı durumlarda hayalin gerçeğe karıştığı izlenimine kapıldım, ayırt edemedim ikisini birbirinden.
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Oğuz Atay gözden kaçırdığım bir yazarmış ve bence herkesin, bir kitabını dahi olsa okuması gerek. Bu kitap için söyleyecek olursam da, kendinizi Hikmet'in çekimine kaptırmayın okurken. Zira benim gözümde yanlış seçimleri çoktu ama eğer o seçimleri yapmasaydı Hikmet Benol olmazdı.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 8 verdi
14 beğen · 8 yorum
Red Red (@khaos)
Ne yalan söyleyeyim Tutunamayanlar dan sonra uzun bir süre Oğuz Atay okumamaya karar verdim, adamın ruhunu hadım ediyor bu adam, bunalım da bunalım :))
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Aynen efenim, eğer okunacaksa da çok sevindirik bir ruh halinde okunmalı ki dengeleyici olsun :) Yoksa hayatın içinde yeteri kadar bunalım var, fazlası bünyeye zarar.
12.01.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
:)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Bence oğuz Atay oğuz Atay yapan tutunamayanlar romanı ve bir bilim adamının romanı...daha sonrasında tehlikeli oyunlar....
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Diğerlerini henüz okuyamadim @lavina , bu kitapla bir süre ara verebilirim ama Oğuz Atay'a. Diğerlerinin zamanı var daha :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Diğerlerini de okumanizi tavsiye ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Teşekkür ederim tavsiyeniz için @lavina :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Rica ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Çok acayip. Kitap içinde oyun ve oyun içinde bir daha oyun. Ya da aynı oyun içinde başka bir hikaye. Oğuz’um Atay’ım. Her bir ismine ayrı ayrı iyelik eki getirme ihtiyacı duyanım . Bize yine çok tehlikeli oyunlar oynamışsın. Galiba bunun bedelini ödüyorsun.

Bu kitap, gerçek anlamda Tutunamayanlar çapında bir eser diye devam edeceğim; fakat bunun ne önemi var? Hani sen Yusuf Atılgan’a bir postayla Tutunamayanlar’ı göndermiştin, ‘İlgileneceğinizi umarak...’ notuyla. Karşılığındaysa tek gördüğün kayıtsız bir susuş olmuştu. Sözde seni şımartmak istememiş. Sen öldükten sonra da bu tavrı yüzünden çok pişman olmuşmuş... Ne aylak adamca bir davranış ama... Çok içiyorsun Yusuf!

Halbuki sen kitap değildin. Sen yaşarken anlaşılmaya mecburdun. Fakat, ‘’Canım korkaklar! Kendimi zehirlememe neden göz yumuyorsunuz?’’ sözün, sadece tek satırlık bir harf kalabalığından ibaret kaldı. Ama yine sen, şu cümlelerle bir gerçeği itiraf etmekten geri kalamadın: ’’Biliyorum ki, bu akıl beni bütünüyle terk edinceye kadar gidipgelenazizvarlık masalına kimse inanmayacaktır. Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.’’ Biliyor musun canımın içi, sen öldükten sonra bunu bile sana çok gördüler. Bir ara Olric diye tutturup Selim Işık’ımızı gücendirdiler. Dönemlikti o da. Yıkıl popüler kültür, yıkıl!

Uzatmadan bu kitaptan sonra vardığım kanıya gelecek olursam, senin kitaplarını en az senede bir defa okumak gerektiğidir. Tam olarak seni okumak değil tabi bu. Bir dertleşme gibi. İnsan nasıl aynı dostuyla zaman zaman dertleşmekten sıkılmaz, senin kitapların da o hesap işte.

Son olarak tüm Hikmetlere selam eder, albayıma hürmet eder, Nurhayat hanımın da ellerinden öperim. Tutunamayanlar’ı da anmış buluduğum için, Selim Işık’ı ve Turgut Özben’i de özlemle yad ederim.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 10 verdi
13 beğen · 2 yorum
(@)
"Kitap içinde oyun, oyun içinde oyun." Aynı şeyleri düşünmüştüm. :)
04.04.16 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Çünkü Atay böyle düşünmemizi istedi :)
04.04.16 beğen cevap

Emirhan Oruç

@emirhanoruc

'Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor.'

Bir Oğuz Atay klasiği Tehlikeli Oyunlar. Tutunamayanlar gibi büyük bir eserden sonra ortaya çıkan bir roman. Oğuz Atay'ın büyük bir yalnızlık döneminde (aslında hep yalnız da bu roman yazıldığı süreçte dibine vurmuş işte ) ve bunalımlı bir ruh haliyle yazdığını okumuştum bir araştırma kitabında. Bunun nedeni 'Sevin'e' diyerek iki büyük romanını ithaf ettiği Sevin Seydi'den ayrıldığı bir döneme denk gelmesiymiş yazım sürecinin. Zaten okurken Oğuz Atay'ın hayatından izler de görülüyor.

Başkarakterimiz Hikmet Benol. Sıkıntılı bir ruh haline sahip ve yine yazardan aşina olduğumuz gibi hayaller ve düşünceler arasında savrulup giden bir özellik gösteriyor. Bu durumda duygularını paylaştığı kişi de romanın diğer en önemli karakteri olan emekli albay Hüsamettin Tambay. Romanda isminden de anlaşılabileceği gibi oyun motifi kullanılmış. Tiyatro zaten Oğuz Atay'ın belki de en çok ilgilendiği alan ve Tehlikeli Oyunlar okunurken de bu fark ediliyor.

Anlatım olarak yine iç monolog tekniği aşırı derecede kullanılmış. Psikolojik yönden karakterin iç duygu dünyası yansıtılıyor okura. Romanda dikkat çeken diğer bir özellik de apartman dairesi ve gecekondu karşılaştırması. Yalnızlık, karamsarlık ve umutsuzluk ön plana alınarak yansıtılıyor okuyucuya. Tutunamayanlar'a göre biraz daha kolay anlaşılabilir bir eser diyebiliriz kanımca.

Sözün özü Tehlikeli Oyunlar okunması gereken kaliteli ve nadide eserlerden biri bana göre, herkese tavsiye ederim.

Çünkü ne kadar geç olsa da 'Ben buradayım sevgili okuyucum sen neredesin acaba ?' sorusuna cevap vermek gerekiyor. 'Buradayız sevgili yazarımız' diyebilmeliyiz.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum

Tehlikeli Oyunlar - S41

Pek möhterem annecim

Asker ocaında sizlere 3 mektupumu yazıyorum.
Yağmur Önal tarafından eklenmiştir.

Tayfun Köksal

@tyfnkksl

"Haklısınız albayım." Oturdu. "Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor."
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
35 beğen · 0 yorum

Esra

@esra811

Ben yalnız kalmalıyım.Başka çarem yok.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
20 beğen · 0 yorum

Çiğdem Gül

@cigdemgul

Belki yarın soğukta uyanmanın bir anlamı olur, sana çay pişirmek gibi. Ayaklarımın ucuna basarak yürürüm yataktan kalkınca. Tahtalar gıcırdar. Hayır, zamanla öğrenirim hangi tahtaların ses vermediğini. Sonra ne yaparım? Uyanmadı, çayın hazırlandığından haberi yok diye sevinirim. Bütün hayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerin hayaliyle geçirdim albayım. Artık ne olacaksa olsun istiyorum.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

Ayşe

@ayse588

Kimseden karşılık beklemiyorum. Ben monologdan yanayım. Sevgisiz acımaya karşıyım.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

oğuzer küçük

@ouzadana

Demek bütün bu üzüntüleri yaşamaya ihtiyacım varmış.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
9
KİTAP
Erkeklere Hediye Edilebilecek Kitaplar
Daha çok erkeklere hitap eden, erkeklere hediye edilebilecek en güzel kitapları bu listede paylaşalım. ...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
159
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
431
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....

Ozz Aky

@mutemadiyenokur

Okudum bitti ? okumalara doyamadığım bir Oğuz Atay romanı. Tutunamayanlardan daha rahat okuyabileceğiniz ve okurken eğleneceğiniz bir kitap. Kesinlikle tavsiyemdir ?? #mütemadiyenokur
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğeni · 0 yorum

JASON

@jason

Albayımm
Oku Albayım oku. Bizde, herkese yetecek kadar utanç var..
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum

esracan

@esracan

İnsanlara kaptırma kendini, durmadan koşuşma, onlara uyma, insan bir makinedir, bir yerde bozulur, yavaş kullan aklını, şimdi biraz dinlen, şimdi hep birlikte saçmalayalım, aklımızı dinlendirelim, mantıcımızı dinlendirelim, rüyada yaşayalım.(Aman dikkat et, kafanı bir yere çarpma.Deliler uzun yaşar, budalalar uzun ömürlü olur, aptallar rahat eder.)
Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 10 yorum
Gülcan (@gulcann)
Şu kitaba da başlamıştım sonra devam edememiştim hala yarım...
10.05.18 beğen 1 cevap
turlim (@turlim369)
sonra karşıya geçerken arabanın camında yansıyan kadının bacakları ne güzeldi
10.05.18 beğen 2 cevap
turlim (@turlim369)
döndüm
10.05.18 beğen 1 cevap

@

Tehlikeli Oyunlar
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
beğeni · 0 yorum