ara

Tehlikeli Oyunlar

Tehlikeli Oyunlar Konusu ve Özeti

Tehlikeli Oyunlar
Yazar:
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754702095
Sayfa: 479 sayfa
Basım Tarihi: 1999
Hikmet Benol, toplumdaki yoğun kargaşanın temelinde yatan gerçekliği araştırırken, gerçeklerle içtenlikle ilgilenmenin toplumu yönetenlerce tehlikeli görüldüğünü seziyor ve "oyun oynuyormuş gibi ilgilenme" yolunu seçiyor. Kişinin kendiyle savaşmasını ve yenmesini, kendini dönüştürmesini önemli bir sorun olarak algılamaya çağıran, çarpıcı ve sarsıcı bir roman.
Tehlikeli Oyunlar kitabı Tekrar Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Feyzanur

@vareste

"baskıntılı" oyunlar
Bir serüvenin sonuna gelmişken, inceleme yazmak hususunda karar aldım. Oğuz Atay, yeni tanıştığım bir kalem. Daha önce Tutunamayanlar kitabını birkaç kere yarıda bırakmış biri olarak, bu kitabına tutundum. Tehlikeli oyunlara tutundum. Ve ek olarak, tehlikeli oyunları daha güzel buldum.
Karakter, kafası oldukça karışık ve iç dünyasından kurtulamayan biri. Hikmet Benol. Okurken , okurun da kafası karışıyor kanımca. Karşılıklı konuşmalar, içsel konuşmalar, tepkiler, etkiler hepsi bir arada. Karamsar bir yapıda aynı zamanda.
Okuması güç bir kitap, her ortamda okunamaz gibi gibi. Genelde okuduğum kitaplarda, kendi hayal dunyamda oluşan bir yapı olur, karakterler ve mekan az çok bellidir kendi içimde. Ama bu kitapta öyle olmadı, uzaktan izlemek daha akıllıca idi. Çünkü kitap, derin bir kuyu gibi, insanı çekiyor içine. Ama kendi karamsarligina çekiyor. Sorun orada.
Okumam uzun sürdü, onun dışında. Gayet yorucu bir kitap. Okuduğum dönemle de alakalı olabilir. Öyle , şu duygudayken oku falan olayı değil ama, kitabın kafa karışıklığı yaptığı doğrudur. Akıllara zarar tabirler var, uzun cümleler, ve en önemlisi kelimeler kelimeler kelimeler.
Çünkü albayım, kelimeler bazı anlamlara gelmiyor.
Çünkü albayım, her düşünce mutlu olmuyor.
Ve bunlara rağmen hoşlandım. Değişik bir tarz, yeni bir kalem -benim için-, diğer kitaplarını merak etmeye başladığım bir yazar. Begenmemde bu denli popüler olmasının etkisi yok, şayet tutunamayanlar bende tutmadı.
İyi bir son olduğu da söylenemez, hatta iyi şeyler empoze ettiğini de düşünmüyorum. İntihar bir çözüm değil, ama yazar okurunu bu yönde sürüklemek istemiş. Hikmet, başkasının derdiyle dertlenen biri, ve fazlaca duyarlı biri. Albay ile konuşmaları hoşuma gitti. Kısaca. Tam bir beğenilen söz etmesem de, kitaptan hoşlandım.
Not; incelemere dönüp bakıyorum, bu kitabın da benim için anlamını şuraya not düşmeden olmaz sanıyorum;
Bu kitabı, boğazım agriyana kadar sesli okudum, kız kardeşime. Henüz dokuz yaşında, ve ben okudum merakla dinledi. Bu durum acayip hoşuma gitti. Ben onun dizine yatıp okurken o da saclarimla oynadı, sorular sordu. Uygun bir kitap değil, ama kitaba anlam veren sevgili minik kardeşim bana her daim eşlik etti. Kafam karışık olsa da , onun yanımda olması yetti.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 7 verdi
10 beğen · 0 yorum

@

Sağlam bir eser.
Karakterimiz Hikmet Benol’un gerçek mi kurgu olduğu belirsiz yaşamını anlatan bu eserin yazıldığı yıllarda Atay’ın içinde bulunduğu durumu düşününce roman daha bir anlam kazandı zihnimde. Bu yıllarda (71-73) yazarın eşiyle ayrılmasının ardından uzun süre birlikte yaşadığı Sevin Seydi’nin de kendisini terketmesi üzerine Beyoğlu’ndaki evine kapanıp sürekli yazdığı bilinmektedir. Kitabı okuyunca yazarın içine düştüğü umutsuz ve mutsuz ruh hâlinin Hikmet Benol karakterine yansıması bariz görülüyor. Zira Hikmet tek bir vücutta birçok farklı kişiyi barındıran, bu farklı kişilikler arasında bazen boğulan, sürekli zihninde kendine ve başkalarına dair oyunlar yazarak yazarak bunlara kendini kaptıran, yaşadığı hayatın bu oyunlardan biri mi yoksa gerçek mi olduğunu algılayamayan, gelgitler içinde savrulan ve sonunda silinip giden bir tutunamayandır. Tutunamayanlar kitabında tanıdığımız Selim ile bu eserdeki Hikmet fazlasıyla benzer karakterler. Kitabı okurken bir süre sonra Hikmet’in etrafında yer alan karakterlerin varlığını sorgulamadan edemiyor insan. Hikmet hayal dünyası ile gerçeklik arasına o kadar sıkışıp kalmış ki; okuyucu ister istemez “Sevgi, Albay Hüsamettin, Bilge, Nurhayat Hanım ve dahası acaba var mıydı?” diye durup düşünüyor. En azından ben böyle hissettim. Tutunamayanlar’ı okuduysanız ve sevdiyseniz eğer bu kitaba da tutunacağınıza şüphe yok. Çünkü uzun paragraflar, iç hesaplaşmalar, gerçek ve hayal, insanı farklı alemlere taşıyan diyaloglar iki eserde de karşımıza çıkıyor. Tehlikeli Oyunlar’da yer alan tiyatro eserleri beni hayrete düşürdü. Her sayfada oyun içinde oyun karşılıyor okuyucuyu. Kitap içinde farklı kitaplar okuyormuş hissine kapıldım bir ara. En ilginci de bu kadar karmaşık oyunun nasıl bu kadar düzenli yazılabildiği. Bu da kuşkusuz Atay’ın ince mizah ve derin üslubunun yansıması. Bu yetenek kitabı her okuyana farklı şeyler düşünme ve hissetme imkânı sunuyor. Demem o ki; bol aksiyonlu, bir çırpıda biten bir roman okumaksa niyetiniz yanlış yerdesiniz. Hayal ve gerçeği sorgulamak, farklı dünyalarda ağır adımlarla ama bir o kadar da edebi bir serüven yaşamak istiyorum derseniz Tehlikeli Oyunlar doğru bir seçim. Şimdiden keyifli okumalar. :)
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi
7 beğen · 3 yorum
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Çok sağlam bir inceleme olmuş.
04.04.16 beğen cevap
(@)
Teşekkür ederim. Kısa tutmaya çalıştım ama yine de uzun kaçtı sanırım. :)
04.04.16 beğen cevap
Betül Akbulut (@betulakbulut)
O kadar güzel anlatmışsınız ki romanı; kitabı okurken hissettiğim, düşündüğüm çoğu şeyi gördüm yazınızda.
08.10.17 beğen cevap

POST_MORTEM

@post-mortem

P.M.
Popüler kültürün ve sosyal medyanın yararlı yönlerinden biri, Oğuz Atay ve Sabahattin Ali gibi yazarları genç kitleye sevdirmek oldu zannımca. Ben de bu akımdan nasibimi almak için daha bir fenomen olan Tutunamayanlar romanından ziyade bu romanını tercih ettim. Karakterimiz Hikmet Benol. Kendisi, aslında bir çoğumuzun yapması gerektiği şekilde hayatı bir oyun sahnesi, hayatına girip çıkan karakterleri de birer oyuncu gibi kabul ediyor. Onun zihninde dünya koca bir tiyatro, kendisi de kendi çapında bir oyun yazarı veya kimi zaman rejisör. Bazen suflörlük de ona düşebiliyor. Hikmet, eski karısı Sevgi, Bilge, Hüsamettin Albay, Nurhayat Hanım ve diğerleri çemberinde güzel bir anlatımla bizi sürükleyici bir hikayeye konuk ediyor Oğuz Atay. Kitaptaki, Hz.İsa metaforu ara sıra karşımıza çıkacak, mantığını da kitabın sonunda, kitapla ilgili yazılan makalelerden birinde göreceksiniz. Ben sonradan uyandım mevzuya ne yalan söyleyeyim. Benim aklıma daha çok "Fight Club"vari bir durum gelmişti açıkçası. Bu arada kitabın sonu demişken aklıma geldi, sizin yerinizde olsam önsözü okumadan geçer, kitap bittiğinde okurdum çünkü kitabın sonundan spoiler içermiş ve nedense sonu çok önemsenmemiş gibi önsöze eklenmesinde bir mani görülmemiş. Şahsen önsözü okumadan kitabı bitirseydim, sonu bana daha çarpıcı gelebilirdi. Kitabın bence bir diğer eksisi ise, uzun bölümler içinde okura bir nebze soluk aldırabilecek küçük duraklar olmamasıydı. Bölüme başlıyorsunuz, bitirmeden bırakmak durumunda kaldığınızda konu dağılabiliyor. En azından bir minik yıldızla falan bölünmüş olsa, oraya kadar gelinip bırakılır, sonra da kopukluk yaşanmadan devam edilebilirdi. Bir de farklı fontlar kullanılsa, belki Hikmet'in iç sesi ve dış dünyada gelişen olaylar arasında karmaşa yaşanmayabilirdi. Bazı durumlarda hayalin gerçeğe karıştığı izlenimine kapıldım, ayırt edemedim ikisini birbirinden.
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Oğuz Atay gözden kaçırdığım bir yazarmış ve bence herkesin, bir kitabını dahi olsa okuması gerek. Bu kitap için söyleyecek olursam da, kendinizi Hikmet'in çekimine kaptırmayın okurken. Zira benim gözümde yanlış seçimleri çoktu ama eğer o seçimleri yapmasaydı Hikmet Benol olmazdı.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 8 verdi
13 beğen · 8 yorum
Red Red (@khaos)
Ne yalan söyleyeyim Tutunamayanlar dan sonra uzun bir süre Oğuz Atay okumamaya karar verdim, adamın ruhunu hadım ediyor bu adam, bunalım da bunalım :))
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Aynen efenim, eğer okunacaksa da çok sevindirik bir ruh halinde okunmalı ki dengeleyici olsun :) Yoksa hayatın içinde yeteri kadar bunalım var, fazlası bünyeye zarar.
12.01.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
:)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Bence oğuz Atay oğuz Atay yapan tutunamayanlar romanı ve bir bilim adamının romanı...daha sonrasında tehlikeli oyunlar....
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Diğerlerini henüz okuyamadim @lavina , bu kitapla bir süre ara verebilirim ama Oğuz Atay'a. Diğerlerinin zamanı var daha :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Diğerlerini de okumanizi tavsiye ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@post-mortem)
Teşekkür ederim tavsiyeniz için @lavina :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Rica ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap

Ruh Hassası

@ruhhassasi

Çok acayip. Kitap içinde oyun ve oyun içinde bir daha oyun. Ya da aynı oyun içinde başka bir hikaye. Oğuz’um Atay’ım. Her bir ismine ayrı ayrı iyelik eki getirme ihtiyacı duyanım . Bize yine çok tehlikeli oyunlar oynamışsın. Galiba bunun bedelini ödüyorsun.

Bu kitap, gerçek anlamda Tutunamayanlar çapında bir eser diye devam edeceğim; fakat bunun ne önemi var? Hani sen Yusuf Atılgan’a bir postayla Tutunamayanlar’ı göndermiştin, ‘İlgileneceğinizi umarak...’ notuyla. Karşılığındaysa tek gördüğün kayıtsız bir susuş olmuştu. Sözde seni şımartmak istememiş. Sen öldükten sonra da bu tavrı yüzünden çok pişman olmuşmuş... Ne aylak adamca bir davranış ama... Çok içiyorsun Yusuf!

Halbuki sen kitap değildin. Sen yaşarken anlaşılmaya mecburdun. Fakat, ‘’Canım korkaklar! Kendimi zehirlememe neden göz yumuyorsunuz?’’ sözün, sadece tek satırlık bir harf kalabalığından ibaret kaldı. Ama yine sen, şu cümlelerle bir gerçeği itiraf etmekten geri kalamadın: ’’Biliyorum ki, bu akıl beni bütünüyle terk edinceye kadar gidipgelenazizvarlık masalına kimse inanmayacaktır. Bazı insanlar bazı şeyleri hayatlarıyla değil, ölümleriyle ortaya koymak durumundadır.’’ Biliyor musun canımın içi, sen öldükten sonra bunu bile sana çok gördüler. Bir ara Olric diye tutturup Selim Işık’ımızı gücendirdiler. Dönemlikti o da. Yıkıl popüler kültür, yıkıl!

Uzatmadan bu kitaptan sonra vardığım kanıya gelecek olursam, senin kitaplarını en az senede bir defa okumak gerektiğidir. Tam olarak seni okumak değil tabi bu. Bir dertleşme gibi. İnsan nasıl aynı dostuyla zaman zaman dertleşmekten sıkılmaz, senin kitapların da o hesap işte.

Son olarak tüm Hikmetlere selam eder, albayıma hürmet eder, Nurhayat hanımın da ellerinden öperim. Tutunamayanlar’ı da anmış buluduğum için, Selim Işık’ı ve Turgut Özben’i de özlemle yad ederim.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 10 verdi
11 beğen · 2 yorum
(@)
"Kitap içinde oyun, oyun içinde oyun." Aynı şeyleri düşünmüştüm. :)
04.04.16 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Çünkü Atay böyle düşünmemizi istedi :)
04.04.16 beğen cevap

Emirhan Oruç

@emirhan-oruc

'Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor.'

Bir Oğuz Atay klasiği Tehlikeli Oyunlar. Tutunamayanlar gibi büyük bir eserden sonra ortaya çıkan bir roman. Oğuz Atay'ın büyük bir yalnızlık döneminde (aslında hep yalnız da bu roman yazıldığı süreçte dibine vurmuş işte ) ve bunalımlı bir ruh haliyle yazdığını okumuştum bir araştırma kitabında. Bunun nedeni 'Sevin'e' diyerek iki büyük romanını ithaf ettiği Sevin Seydi'den ayrıldığı bir döneme denk gelmesiymiş yazım sürecinin. Zaten okurken Oğuz Atay'ın hayatından izler de görülüyor.

Başkarakterimiz Hikmet Benol. Sıkıntılı bir ruh haline sahip ve yine yazardan aşina olduğumuz gibi hayaller ve düşünceler arasında savrulup giden bir özellik gösteriyor. Bu durumda duygularını paylaştığı kişi de romanın diğer en önemli karakteri olan emekli albay Hüsamettin Tambay. Romanda isminden de anlaşılabileceği gibi oyun motifi kullanılmış. Tiyatro zaten Oğuz Atay'ın belki de en çok ilgilendiği alan ve Tehlikeli Oyunlar okunurken de bu fark ediliyor.

Anlatım olarak yine iç monolog tekniği aşırı derecede kullanılmış. Psikolojik yönden karakterin iç duygu dünyası yansıtılıyor okura. Romanda dikkat çeken diğer bir özellik de apartman dairesi ve gecekondu karşılaştırması. Yalnızlık, karamsarlık ve umutsuzluk ön plana alınarak yansıtılıyor okuyucuya. Tutunamayanlar'a göre biraz daha kolay anlaşılabilir bir eser diyebiliriz kanımca.

Sözün özü Tehlikeli Oyunlar okunması gereken kaliteli ve nadide eserlerden biri bana göre, herkese tavsiye ederim.

Çünkü ne kadar geç olsa da 'Ben buradayım sevgili okuyucum sen neredesin acaba ?' sorusuna cevap vermek gerekiyor. 'Buradayız sevgili yazarımız' diyebilmeliyiz.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum

Tehlikeli Oyunlar - S41

Pek möhterem annecim

Asker ocaında sizlere 3 mektupumu yazıyorum.
Yağmur Önal tarafından eklenmiştir.

Tayfun Köksal

@tyfnkksl

"Haklısınız albayım." Oturdu. "Fakat, Allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım; böyle budalaca bir özleme kapılıyor. Bir yandan da hiç konuşmak istemiyor. Tıpkı oyunlardaki gibi çelişik duyguların altında eziliyor. Fakat benim de sevmeye hakkım yok mu albayım? Yok. Peki albayım. Ben de susarım o zaman. Gecekondumda oturur, anlaşılmayı beklerim. Fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl bulup anlayacaklar? Sorarım size: Nasıl? Kim bilecek benim insanlardan kaçtığımı? Ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. Bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor."
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
34 beğen · 0 yorum

Esra

@esra811

Ben yalnız kalmalıyım.Başka çarem yok.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 0 yorum

Çiğdem Gül

@cigdem-gul

Belki yarın soğukta uyanmanın bir anlamı olur, sana çay pişirmek gibi. Ayaklarımın ucuna basarak yürürüm yataktan kalkınca. Tahtalar gıcırdar. Hayır, zamanla öğrenirim hangi tahtaların ses vermediğini. Sonra ne yaparım? Uyanmadı, çayın hazırlandığından haberi yok diye sevinirim. Bütün hayatımı, en ince ayrıntılarına kadar düşünerek hesapladığım iyiliklerin hayaliyle geçirdim albayım. Artık ne olacaksa olsun istiyorum.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Ayşe

@ayse588

Kimseden karşılık beklemiyorum. Ben monologdan yanayım. Sevgisiz acımaya karşıyım.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

oğuzer küçük

@ouzadana

Demek bütün bu üzüntüleri yaşamaya ihtiyacım varmış.
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
9
KİTAP
Erkeklere Hediye Edilebilecek Kitaplar
Daha çok erkeklere hitap eden, erkeklere hediye edilebilecek en güzel kitapları bu listede paylaşalım. ...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
159
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
428
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....

turlim

@turlim369

Tehlikeli oyunlar
‘‘Saat dörde doğru uyandım. Sabah yaşadığım öldürücü saatleri düşündüm. Bu duruma nasıl geldim? Neden bana yaşamayı öğretmediler? Neden bana, bizden bu kadar, gerisini sen bulup çıkaracaksın dedikleri zaman isyan etmedim? Hayata atılmak gibi bir çılgınlığı nasıl yaptım? İnsanların dünyasına atılmayı nasıl göze aldım? Ben insan değildim ki. Yaşamadığım bir hayatın içine nasıl atıldım? Beni nasıl gürültüye getirip de bu soğuk bakışlı mimar gibi insanların karşısına çıkardılar? Onlar da bilemezdi: Görünüşümle insana benziyordum. Denemelerden geçmiştim. Onları aldatmayı başardım. Sonumu kendim hazırladım. Her an ne yapacağımı söyleyemezlerdi bana. Beni aldattılar; gene de suçluyum. İnsanların en verimli olduğu çağda tükendim. Her an’ı, ne yapmam gerektiğini düşünerek geçirdiğim için çabuk yoruldum. Bana müsaade.

Kimsenin yaşantısını beğenmedim. Kendime uygun bir yaşantı da bulamadım.

Beni kötü yetiştirdiler. Annem de, babam da bana gerekli eğitimi vermediler. Yaşamak için demek istiyorum. Bana yaşamayı öğretmediler. Daha doğrusu, bana her şeyin öğrenilerek yaşanacağını öğrettiler. Yaşanırken öğrenileceğini öğretmediler. Ben de kolayca razı oldum bana öğretilen bu yanlışlara. İnsan, kendi bulurmuş doğru yolu. Ben bulamazdım. Bana, başkalarına gösterdikleri basmakalıp yolları öğrettiler. Başka türlü bir itinayla tutmalıydılar beni. Daha fazla değil, farklı. Normal bir insan olmaya zorladılar, bana boş yere vakit kaybettirdiler. Olmayınca da, anormal dediler. Ben de kendimi anlamadım: Bütün hayatım boyunca normal bir adam olmaya çalıştım. Onlara biraz olsun benzeyebildiğim ölçüde kendimi mutlu sayıyordum. Kendimi onlardan ayırmayı beceremedim. Oysa onlar gibi hissetmiyordum. Duyduğum bu yabancılığı, onlardan geri kalmak diye nitelendirdim ve nefes nefese onlara yetişmeye çalıştım. Bu bakımdan yakınmaya hakkım yok. Onlar gibiydim.’’“ Beni hemen anlamalısın, çünkü ben kitap değilim, çünkü ben öldükten sonra kimse beni okuyamaz, yaşarken anlaşılmaya mecburum.”
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

Semih

@sc

Neydi o kelime ? Liyakat
Neydi o kelime ? "Liyakat"
"Durmadan başımıza uzak mesadelerden vurmak suretiyle kafamızı sakatlayan vahşi ve cinsel sapık olan bütün insanlara, bizi bu sanatoryuma düşüren ahlâk düşkünü kardeşlere, derslere biz çalıştığımız halde bizim yerimize diploma alan ve sorumlu yerlere getirilen arkadaşlara elimizden geldiği kadar saldırmak amacıyla bu mektubu düzenlemiş bulunuyoruz. En küçük bir memur olmak için bile sağlık muayenesi şart olduğu halde, bu deliler nasıl oluyor da kaderimize hükmeden yerlerde bulunabiliyorlar? ..."
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
27 beğeni · 4 yorum
aslı seloğlu (@asli-seloglu)
Bu ara aklıma düşmüştü okuyayım diye "Tehlikeli Oyunlar." İyi oldu bu alıntı 👍
10.03.18 beğen 1 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Paylaşım vesilesiyle Hikmet Benol'u da anmış oldum. Kaç defa bitirdim bu tehlikeli kitabı ve daha kaç defa bitireceğim? Çok fena oyunlar oynuyor Atay; ama yine sobeleneceğim, yine sobeleneceğim.
10.03.18 beğen 1 cevap

Güldehan A. 🌹

@ruhproleteryasi

Tehlikeli oyunlar
Tehlikeli oyunlar
Duygusal ve akıllı ve güzel ve hiçbir şekilde karşı çıkılamayacak derinlik ve sezgilerle donatılmış kadınlar , benim gibi dikenli ve garip renkli bir çiçeği yakalarına takarak dolaşmasalar da , beni uzaktan seyrederek gelişeceklerdir. Bu garip çiçek , son dikenlerini bile dökerek çırılçıplak kalırken , onlar bu çiçeğin şimdiye kadar rastlanılmamışlığını da güzelliklerine katacaklardır.
Derinliği ve ruhsal bakımdan kaybedebileceği herhangi bir şeyi olanlar böyle garip çiçeklere benzemekten kendilerini önemle korumalıdırlar..
/Oyun Büyük Albayım
Oğuz Atay-
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 11 yorum
İbrahim (@ibrahim80)
Bende susarsam o zaman gecekondumda oturur anlaşılmayı beklerim albayım .
12.02.18 beğen 1 cevap
Semih (@sc)
Bu ara gözüm bu kitapta, başlasam mı diye sık sık düşünüyorum. Tutunamayanlar'ın havasını hatırlayıp biraz daha erteliyorum. Alıntılar beni biraz daha çekse de karar veremiyorum. 2 gün yeterli olur mu kestirebilsem başlarım ancak Oğuzcuğum Atay'ın dili çok meşakkatli, anlattıkları da çok derinlere dokunur cinsten. Bitirdiniz mi? Tutunamayanlar ile kıyas yapılabilir mi? Yorumunuzu merak ediyorum. :)
12.02.18 beğen 1 cevap
Rabia Bilen (@rabiaa)
Arkadaşlar kitaba başlayacak olanlara sesleniyorum Cevat Çapan önsözünü kesinlikle okumayın , kitabin sonunu anlatıyor. Ayrıca kitabi bitirdikten sonra bir haftaya ancak normal hayatınıza döneceksiniz. Kafanızdaki sesler susmayacak. Durup durup düşüneceksiniz.
12.02.18 beğen 3 cevap

Mmxc

@mmxc

uzun ve durgun bir yaşantı için aklımızı koruyalım
uzun süre yalnız başıma düşündüm sevgi, buhranlarımı senden saklamak istemiyorum artık. bana bir çay pişir.

bırakalım her şey kendi kendine düzene girsin: yavaş yavaş soyunalım. bir şey kaybetmek korkusuyla yaşamayalım. ne olacak endişesine kapılmayalım. bırakalım zaman her şeyi halletsin. bu söz bize korkunç gelmesin. aynı ırmağa bir kere daha girelim. acele etme, çay kendi kendine demlenir. sen gideli neler oldu bak diyerek her şeyi bir çırpıda anlatmayalım: bu sağlık bozucu davranıştan kaçınalım. hemen birbirimizi eskitmeyelim. dur ıslanmışsın, sana kuru bir şeyler vereyim, deme. hürriyetime düşkünüm biliyorsun. nasıl olsa kururum. günlük yaşantıların küçük koşuşmaları içinde bunalmayalım, nefes nefese kalmayalım. insan kendini kaybediyor sonra.

peki hikmetçiğim, dedi sevgi. insanlar birbirini anlamadan da sevebilir. her ırmağa istenildiği kadar girilebilir. tecrübe insana bir şey kazandırmaz. çok bilen çok yanılır, damlaya damlaya göl olur. saçmalama, dedi hikmet kendi kendine. ben küçük burjuvaları sevmiyorum sevgi. kapı tokmağını da tamir etmek istemiyorum. ne olur bir marangoz çağır. ampulü değiştirmek için de elektrikçi gelsin. seviştikten sonra yataktan hemen kalkmayalım. hiç kalkmazdık zaten hikmet. içimiz kalkmasın demek istiyorum. çok becerikli olmalıyım: birbirimizin kusurunu görürüz o zaman. zaten becerikli olacak gücüm yok hikmet. sen gideli çok zayıfladım. biliyorum, yolda farkettim seni görünce. belki bir çocuğumuz da olur hikmet. çocuk mu?

evet, öyle ya: geride bir şeyler bırakmak gerekiyor. her şey denenmeli. yavaş yavaş. evet; yavaş yavaş hamile kalırsın sevgiciğim, çocuğu karnında iki yıl taşırsın. hızlı bir gebeliğin gerilimine dayanamayacağımı hissediyorum. birdenbire büyük bir karınla karşılaşmaktan korkuyorum. sancı filan da çekme olur mu? dünyada yeteri kadar acı var zaten. kendimi çok yorgun hissediyorum. yavaş yavaş doğur, olur mu? çok yavaş seviştiğimiz bir günün sonunda hamile kalırsan bütün bunları başarırız, belki. çocuk da yavaş ağlasın.

yorgun yaşayalım dünyayı. yorgun bir aşk olsun ilişkimiz. bana iki aspirin ver, her tarafım ağrıyor. evliliğimizin ilk günlerinde olduğu gibi, fakat telaşı eksik bir yaşantı olsun: durgun bir havuzun, ılık sularına girer gibi...

uzun ve durgun bir yaşantı için aklımızı koruyalım; çünkü sevgiciğim, sen de biliyorsun ki, en büyük hazinemiz aklımızdır. geliyorum sevgi, yağmur dinsin geliyorum. insanların arasına sıkışmadan geleceğim, yavaş yavaş yürüyerek geleceğim.

önce çayımı bitireceğim; sonra, sakin ve ilgisiz bir tavır takınarak, garsonun yaklaşmasını, önüm, den bardağı kaldırmasını bekleyeceğim. sonra, yavaş yavaş uzatacağım parayı. insan endişe etmezse küçük hesaplara kapılmaz. birçok işi bir anda yapmağa çalışmazsa, her an ne yapacağını unutmaz. bütün kötülükler dalgınlıktan çıkıyor. insan nerede olduğunu, ne yapmakta olduğunu her an bilmeli. mesela ben şimdi kahvedeyim, bunu uzun uzun düşündüm, hikmet sen kahvedesin dedim kendime, çayını içtin dedim, parasını ödeyeceksin dedim.

dışarda yağmur yağıyor, sen yağmurun dinmesini bekliyorsun. mevsimlerden sonbahardır ve içindeki bu yavaş hüzün, sonbahar yüzündendir. ilkbahar olsaydı böyle hissetmezdin. mevsimlerin değiştiğini gözden kaçırmamalısın, mevsimleri ve insanları birbirine karıştırmamalısın. kahvede otururken sevgi’ye gideceğini durmadan düşünüp, sonra da çayın parasını verip vermediğini bilmez bir duruma düşmemelisin. hızla kapıdan çıkıp, yürümeğe karar vermiş olduğun halde yalınayak otobüse binmemelisin. hiç bir zaman, birdenbire kendini bilmediğin bir yerde bulmamalısın. bütün kötülükler hazırlıklı olmamaktan doğuyor. ilerisi için çok hesap yapmamalısın. hesap yapmağa alışmamalısın. bütün kötülükler alışkanlıklardan doğuyor. insan acele etmeden kendini seyrederse, alışkanlıkların kölesi olup olmadığını görebilir.

ben de yavaşlıktan yanayım hikmet. ben de yorulmamaktan yanayım. senden yanayım. benim sözlerimi kullanıyorsun sevgi ne iyi. ben de bundan sonra dikkat ederim sevgi: senin nasıl konuştuğunu kulaklarımla izlerim ve senin seslerini çıkarırım. birinci seferde aceleye geldi biliyorsun. bunu unutalım hikmet. evet unutalım. yalnız her şeyi unutmayalım. yağmurun dinmesini beklediğimizi unutmayalım. hayatın bir oyun olduğunu unutmayalım. en büyük hazinemizin aklımız olduğunu unutmayalım. aklımızı korursak bütün oyunları istediğimiz gibi oynayabileceğimizi unutmayalım. dalgınlıkla yanlış kelimeler kullanmayalım; birbirimizi bu hususta her zaman uyaralım. dikkat et, hatırlıyorsun ya, diyelim; aman elini unutma, elinden bir kaza çıkmasın. bir de ne olur, kelimelere dikkat et, yalvarırım kelimeleri unutma!"
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Feyzanur

@vareste

Kelimeler, albayım...
Kelimeler, albayım...
İftiharla sunar.
Bir Oğuz Atay romanının sonuna doğru yaklaşırken, karma karışık oluyorum.
Oyun içinde oyun, yaşam içinde yaşam var belki de.
Kim bilir...
Tehlikeli Oyunlar Satın Al
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
43 beğeni · 12 yorum
Mâverâ (@mavera)
Ayraç çok tanıdık geldi.. :D
07.09.17 beğen 2 cevap
SweetHexe (@glbn)
Hatırlamıyorum. Benim hatırlamadığım herşey bir efsanedir.
07.09.17 beğen 3 cevap