ara
‹ Tüm Tehlikeli Oyunlar İncelemeleri

Tehlikeli Oyunlar Kitap İncelemeleri

POST_MORTEM

@postmortem

P.M.
Popüler kültürün ve sosyal medyanın yararlı yönlerinden biri, Oğuz Atay ve Sabahattin Ali gibi yazarları genç kitleye sevdirmek oldu zannımca. Ben de bu akımdan nasibimi almak için daha bir fenomen olan Tutunamayanlar romanından ziyade bu romanını tercih ettim. Karakterimiz Hikmet Benol. Kendisi, aslında bir çoğumuzun yapması gerektiği şekilde hayatı bir oyun sahnesi, hayatına girip çıkan karakterleri de birer oyuncu gibi kabul ediyor. Onun zihninde dünya koca bir tiyatro, kendisi de kendi çapında bir oyun yazarı veya kimi zaman rejisör. Bazen suflörlük de ona düşebiliyor. Hikmet, eski karısı Sevgi, Bilge, Hüsamettin Albay, Nurhayat Hanım ve diğerleri çemberinde güzel bir anlatımla bizi sürükleyici bir hikayeye konuk ediyor Oğuz Atay. Kitaptaki, Hz.İsa metaforu ara sıra karşımıza çıkacak, mantığını da kitabın sonunda, kitapla ilgili yazılan makalelerden birinde göreceksiniz. Ben sonradan uyandım mevzuya ne yalan söyleyeyim. Benim aklıma daha çok "Fight Club"vari bir durum gelmişti açıkçası. Bu arada kitabın sonu demişken aklıma geldi, sizin yerinizde olsam önsözü okumadan geçer, kitap bittiğinde okurdum çünkü kitabın sonundan spoiler içermiş ve nedense sonu çok önemsenmemiş gibi önsöze eklenmesinde bir mani görülmemiş. Şahsen önsözü okumadan kitabı bitirseydim, sonu bana daha çarpıcı gelebilirdi. Kitabın bence bir diğer eksisi ise, uzun bölümler içinde okura bir nebze soluk aldırabilecek küçük duraklar olmamasıydı. Bölüme başlıyorsunuz, bitirmeden bırakmak durumunda kaldığınızda konu dağılabiliyor. En azından bir minik yıldızla falan bölünmüş olsa, oraya kadar gelinip bırakılır, sonra da kopukluk yaşanmadan devam edilebilirdi. Bir de farklı fontlar kullanılsa, belki Hikmet'in iç sesi ve dış dünyada gelişen olaylar arasında karmaşa yaşanmayabilirdi. Bazı durumlarda hayalin gerçeğe karıştığı izlenimine kapıldım, ayırt edemedim ikisini birbirinden.
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Oğuz Atay gözden kaçırdığım bir yazarmış ve bence herkesin, bir kitabını dahi olsa okuması gerek. Bu kitap için söyleyecek olursam da, kendinizi Hikmet'in çekimine kaptırmayın okurken. Zira benim gözümde yanlış seçimleri çoktu ama eğer o seçimleri yapmasaydı Hikmet Benol olmazdı.
Tehlikeli Oyunlar
kitaba 8 verdi
14 beğen · 8 yorum
Red Red (@khaos)
Ne yalan söyleyeyim Tutunamayanlar dan sonra uzun bir süre Oğuz Atay okumamaya karar verdim, adamın ruhunu hadım ediyor bu adam, bunalım da bunalım :))
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Aynen efenim, eğer okunacaksa da çok sevindirik bir ruh halinde okunmalı ki dengeleyici olsun :) Yoksa hayatın içinde yeteri kadar bunalım var, fazlası bünyeye zarar.
12.01.17 beğen cevap
Red Red (@khaos)
:)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Bence oğuz Atay oğuz Atay yapan tutunamayanlar romanı ve bir bilim adamının romanı...daha sonrasında tehlikeli oyunlar....
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Diğerlerini henüz okuyamadim @lavina , bu kitapla bir süre ara verebilirim ama Oğuz Atay'a. Diğerlerinin zamanı var daha :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Diğerlerini de okumanizi tavsiye ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Teşekkür ederim tavsiyeniz için @lavina :)
12.01.17 beğen cevap
lavina (@lavina)
Rica ederim ;) @post-mortem
12.01.17 beğen cevap