ara

İnsanlığın Dirilişi

İnsanlığın Dirilişi Konusu ve Özeti

İnsanlığın Dirilişi
Yayınevi: Diriliş Yayınları
ISBN: 2880000006091
Sayfa: 159 sayfa
Basım Tarihi: 2008
Bu kitabı oluşturan yazılar, Edebiyat başlıklı yazıya kadar 1974-1975 yıllarında Aylık Diriliş Dergisi'nde başyazı olarak, ondan sonrakiler ise 1976'da Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde yayınlanmıştır.
İnsanlığın Dirilişi kitabı Her Türk Gencinin Okuması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Mesut Serdar

@mesutserdar

Sezai Karakoç'un hayatı boyunca ideal bir uygarlık şekli olarak sunduğu ve savunduğu "Diriliş Uygarlığı"nın en önemli ayağını oluşturan "insan" ögesini temele alarak işlediği harika bir eser.

Batı'nın özellikle Rönesansla birlikte yükselişe geçen medeniyetini oluşturan değerleri bir bir ele alarak temel dayanaklarını tahlile tabi tutup, Batı medeniyetinin çöküşten kurtulamayacağını, bunun kaçınılmaz bir son olarak önünde durduğunu ve vaktin yaklaştığını günümüzden yaklaşık 40 yıl önce deklare ediyor.
İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

İnsanlığın Dirilişi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Mesut Serdar

@mesutserdar

"Zencilerin ezildiği söylenmedikçe, zencilerin ezilmesi bir şey değildir." diyordu Sartre.
İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Mesut Serdar

@mesutserdar

Bilim, kendi tabiatının dışına taştı bir kere böylece. Dini kendisine kimi yerde ortak, kimi yerde rakip, kimi yerde de düşman görme eğilimi, bilim alanında kaçınılmaz bir davranışlar serisinin doğumunu hazırladı. Dinin sınırlarını darlaştırma, bilimin sınırlarını genişletme, sürekli olarak, Batı Medeniyeti'ni dünyacı bir medeniyet olmaya, daha sonra da materyalizm dolaylarına uzanmaya ve kaymaya âdeta mahkûm etti. Bilim, yeni çağın putu oldu sanki. Ya da putçuluğu. Gölgeden kurtulayım derken güneşin yakıcılığına mı tutsak oluyordu Batı? Güneşin maskesi yok; vuzuh ve sarahatın bu kadarı, yalınlığın ve çıplaklığın böylesi, kendi kendine bir maske mi oluyordu?
İnsanlığın Dirilişi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
5
KİTAP
Her Türk Gencinin Okuması Gereken Kitaplar
Türk dünyasını yakından inceleyen, Türk tarihi ile ilgili, kendisini Türk olarak tanımlayan her bireyin okuması gereken kitap...