ara

Yağmur Sonrası

The Bungalow

Yağmur Sonrası Konusu ve Özeti

Yağmur Sonrası
Yazar:
Çevirmen: Duygu Parsadan
Yayınevi: Arkadya Yayınları
ISBN: 9789759996741
Sayfa: 347 sayfa
Basım Tarihi: 2012
Yağmur Sonrası kitabı Kadınlara Hediye Edilebilecek Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Gül Ayan

@gulayan

Masal okumayı ve dinlemeyi seviyorum. Çocukluğumda canım annem bana hem çok masal anlatırdı, hem okurdu, hem de masal kitapları satın alırdı…Henüz okumayı bilmiyorken bile, çok fazla masal kitaplarım vardı. Grimm Kardeşler, Andersen, Şarl Pero, Vladimir Suteev çok sevdiğim masal yazarlarından bir kaçı sadece… Masallar sihirli bir dünyanın kapılarını aramışlardı ve ben o dünyada bir süreliğine kaybolmayı bayılıyordum…Hele bir masal vardı ki çok çok güzeldi…Bu güne kadar kime sorduysam, hiç kimse, o masalı bilmiyor…Wilhelm Hauff’tan - Küçük Mouk. Annem nasıl bulabiliyordu, kimseciklerin bilmediği en güzel masalları!.. Küçük Mouk’un sihirli terlikleri vardı, istediği yere saniyede ulaşabiliyordu…İncirler, kocaman kulaklar ve altın bulan sihirli bir sopa…Çocukluğumda o sihirli terliklerden bir çift ben de bulmayı hayal ediyordum…Masallar çocukluğumun önemli parçasıydı, o zamanlar televizyon yoktu, telefon yoktu, bilgisayar yoktu…Kitaplar vardı. Böyle başladı kitaplara karşı olan sevdam.

Masallar bana çocukluğumu hatırlatıyor o yüzden, hâlâ okumayı seviyorum. Çocuklarım küçükken, onlar için de çok masallar almıştım. Öyle büyük coşkuyla satın alıyordum gördüğüm her masal kitabını ki, eşim, kendim için mi, yoksa çocuklarım için mi satın aldığımı bir türlü karar veremiyordu.

En son okuduğum roman, yetişkinler için bir masal gibiydi ve beni bu uzun girizgahı yazmama neden oldu. Komşu arkadaşım Aygün kitabı devretti ve o kadar çok övdü ki ben de merak edip okumak için ondan ödünç aldım.

Güzel bir masaldı okuduklarım… Her masalda olduğu gibi, iyiler, kötüler vardır…

Romanın orijinal ismi, THE BUNGALOW…Bora Bora adalarında, ikinci dünya savaşı zamanında, sahilde, ağaçların içinde gizlenmiş küçücük bungalov, romanda en çok sevdiğim kısımdı…Bungalovda oluşturulan posta kutusu ve iki genç âşığın, kendileri uydurduğu isimlerle imzalanan mektuplar…

Vincent Van Gogh en çok sevdiğim ressamdır…Hayatını okumuştum yıllarca önce ve Paul Gauguin ( Pol Gogen ) ismini o biyografik romanında duymuştum. Van Gogh, Paul Gauguin’den resim dersleri aldığını öğrenmiştim. Haliyle ben de o ressamı araştırmıştım , tablolarını incelemiştim ve onun biyografisini edinmiştim. Zamanım olmadı Gaugin’in hayatını okumaya…Yamur Sonrası romanı, Paul Gauguin’i konu etmiş ve bu motif çok hoşuma gitti. Merak ettiğim, fakat okuyamamış olduğum Cauguin’in biyografik romanı anımsadım.

29 Ekim 2014
Bursa
Yağmur Sonrası
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

duygu keles

@duygukeles

Aslında bitmesin diye baya uğraştığım bir kitap oldu .Lakin her güzel şeyin bir sonu vardır , bu kitapta onlardan bir tanesiydi .

Öncelikle kitabın çevirisi çok akıcı ve kitapta kelime hatası bile yok, desem yeridir. Kitap zaten kapağıyla bile beni gel oku diyen bir kitap . Yazı puntosu tam istediğim gibi, aralarda bazen duraklamak için konulan ı semboller kitabı daha rahat okunacak bir kıvama getirmiş . Bu saydıklarımın hepsi , bu kitapta emeği geçen kişilerin titiz bir çalışmayla bu kitabı ortaya koyduklarının bir göstergesi .

Kitabın konusuna kısaca değenirsek , nişanlı olan bir kızın (Anne Calloway) , İkinci Dünya Savaşı esnasında arkadaşı Kitty ile birlikte Bora Bora adlı bir adaya gönüllü hemşire olarak gitmeleri , bu ada da başlarına gelen olaylar, savaşın acı yüzü , arkadaşlık –dostluk ilişkileri , ailevi bağlar, aşk , fedarkarlık , ada da esarengiz bir şekilde gerçekleşen bir cinayet ve bu cinayet sonrasında gelişen olaylar ve en önemlisi de aradan ne kadar zaman geçerse geçsin aşkın gücünün kaybolmadığını , umudun her zaman var olduğunu , yazar SARAH JİO , çok güzel bir şekilde olayları birbiriyle harmanlayarak ve arada hiçbir kopukluk olmadan , film tadında biz okuyuculara aktarmış .

Ben kitabı okurken aynı zaman da kitabı yaşadığımı da hissettim . Bu çok nadirdir benim için, kitabı okurken aynı zaman da yaşamak . Dediğim gibi kitap bir film tadında idi .Bu yüzden öncelikle yazarını tebrik ediyorum sonrasın da ise bizi bu yazarla tanıştırdığı ve özenli çalışmayla bu kitabı bizlere sundukları için ARKADYA YAYINLARI’NA teşekkür ü borç bilirim .

NOT: Kitaba puan veriyorum , yüz üzerinden bin beş yüz ;) Saygılarımla…
Yağmur Sonrası
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Sincebey

@sincebey

II. Dünya Savaşının tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet...

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır... Ya yoksa?

Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adasından adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar.

1942 yazında, II. Dünya Savaşının en hararetli zamanında Bora Bora Adasında görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk… Kalbini tutkuyla dolduran, yakışıklı asker Westry Greene karşı koyamaz. Kısa sürede aşkları, adadaki amber çiçekleri gibi filizlenirken, sazdan çatısı olan bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşırlar. Ta ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar... Savaş rüzgârıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemez. Peki Anne, onca sene sonra çıkagelen bu mektubun izinden gidip taşıdığı vicdan azabını sonlandırabilecek midir?

Ya siz, araya zaman, mekân, kişiler girse de gerçek aşkın peşinden gitmeye cesaret edebilir misiniz?
Mart Menekşeleri ile gönüllere taht kuran Sarah Jiodan muhteşem bir başyapıt... Yağmur Sonrası ile tutkunun zaman tanımayan öyküsünü okurken, gözyaşlarınıza hâkim olamayacaksınız.

"II. Dünya Savaşında Pasifikin tam ortasında kalan, yürek burkan muhteşem bir aşk hikâyesi."
Kristin Hannah
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Gamze Türk

@gamzeturk

Bu kadının kalemine aşığım..
Bu romanında da alıp beni 1942'ye ikinci dünya savaşının ortasına bora bora adasına götürüp orda bıraktı. Aşk, cinayet, sırlar tek solukta okuduğum bir kitap daha. Sarah jıo 'nun sihirli kaleminden cıkan soluk kesen bir roman daha. Kesinlikle okunmalı söyliycek fazla şey yok.
Sırlar er yada geç açığa çıkar. Ama aylar sonra ama yıllar sonra. Ve birbirini seven iki kalbi en yakın dostta ayıramaz araya giren zamanda. Eğer o iki kalp gercekten birbirine bağlıysa bir gün bir yerde mutlaka karşılaşırlar. Lanet sihrini yitirir tüm sır perdeleri aralanır. Ve lanetlenenlerin üzerinden kalkan tozlu bulutlar beraberinde sırların üzerindeki tozları da ortadan kaldırır. Bazen bir çiçek, bazen de bir tahta parçası hafızanızı canlı tutar tıpkı anne'nin tuttuğu gibi...
Kitabı özetlemek gerekirse..
İki genç hemşirenin anne ve kitty'in 2.dünya savası esnasında bora bora adalarına gönüllü olarak göreve gitmesiyle başlar. Anne nişanlıdır ve gerçek aşkı merak eder. Orada yakışıklı bir askerle tanışır buldukları bungolov'da birbirlerine yakınlaşırlar. Bir cinayet işlenir. Bungalov ada halkına göre lanetlidir. Aşkı iliklerinize kadar hissetmeye hazırmısınız. Şiddetle okumanızı tavsiye ederim..
"Umut tükenmiş gibi görünse de
İkinci şans her zaman vardır..
Ya yoksa?
Umudunuzu kaybetmemeniz dileğiyle.
Yağmur Sonrası
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

İrem İvgin

@iremivgin3

SARAH JIO – YAĞMUR SONRASI

Uzun zamandır böyle güzel kitap okumamıştım. İyi oldu. Bi oturuşta bitti denecek kadar güzeldi.
Öneririm, önerdim de… Kaçırmayın bu kitabı.
Önce kısa bir başlangıç vardı. Sonra yaşlı kadın’ın o geçmişi…
Çok çok eskilere gidiyoruz ve Anne Calloway’ın arkadaşlık,aşk ilişkilerini okuyoruz.
Nişanlanmasına az kala, yakın arkadaşı Kitty ile Bora Bora adasına hemşire olarak giden Anne,orda bir askerle tanışır.Ve bu yakışıklı asker ile bir yer keşfederler. Bir bungalov denilen eski bir ev. Oranın şahitliği ile devam eden aşk, bi süre sonra bi kaç engele takılır. Peki onca yıl engel mi aşka? Bence değil.
Çok fazla anlatmak istemiyorum. Çünkü büyüsü bozulabilir kitabın. Diyeceğim,okuyun…
Ayrıca ordaki diğer hemşirelerin aşkları,kayıpları,dönüşleri derken kitap ayrı bir hava alıyor…Bayıldıım ah bayıldım.
Yağmur Sonrası
kitaba 10 verdi
2 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Uzun zamandır böyle güzel kitap okumamıştım." ve "Bayıldıım ah bayıldım." etkiledi beni...Tüm yorumcu arkadaşlarım romanı övmüş de övmüş...Okuyacağım kitaplar arasına alıyorum YAĞMUR SONRASI başlıklı bu romanı.
29.12.13 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,,,,,!
24.02.17 beğen cevap

Yağmur Sonrası - S41

Maxine'in gözleri benimkilerle buluştuğunda, içinde yanan ateşi görebiliyordum. "Asla bu şekilde konuşmamalısın, Antoniette" dedi ağır aksanlı sesiyle. Her bir kelimeyi olabildiğince açık ve net söylemişti. "Hayatında hiçbir zaman bir rol oynayamazsın, özellikle de aşk söz konusu olduğunda."
Ben küçük bir çocukken yaptığı gibi, kolunu omzuma attı ve yanağını yanağıma dayadı. "Sadece kendin ol" dedi. "Ve kalbinin sesini asla kulak ardı etme. O sesi dinlemek canını yaksa ya da aklını karıştırsa bile."
Bir iç çekerek yüzümü omzuna gömdüm. "Maxine, neden bana bunları söylüyorsun? Neden şimdi?"
Zorla gülümsemesine rağmen, Maxine'in yüzünden pişmanlık akıyordu. "Çünkü ben kalbimin sesini dinlemedim. Ve keşke dinleseydim"
Burcu S. tarafından eklenmiştir.

Hayal Perest

@hayal

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır..
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Akide

@mihribana

Oralarda bir yerlerde kendi hayatını yaşadığını biliyor ve o hayatı bozmak istemiyorum. Fakat kalbim senin hasretinle yanıp tutuşuyor. Daima öyle olacak...
Yağmur Sonrası
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

eda önbey

@edaonbey

Gerçek aşk söz konusu olduğunda, hiçbir şey karmaşık değildir.
Yağmur Sonrası
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

D.B.

@db

İşte o zaman anladım: Kalbim, eve dönmüştü (s. 298)
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Derya Gülşan

@deryagulsan

Hayatında hiçbir zaman bir rol oynayamazsın, özellikle de aşk söz konusu olduğunda.
Yağmur Sonrası
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
12
KİTAP
Kadınlara Hediye Edilebilecek Kitaplar
Eşinize, kız arkadaşınıza veya annenize hediye edebileceğiniz, kadınların zevkle okuyacakları kitaplar listelenmektedir. Tam ...
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...

Hannidex

@sinem1408

Bu kadın beni kendine hasta etti resmen :)
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 1 yorum
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
Çok sürükleyici, geçen ay okudum?
19.11.17 beğen cevap

kalbiyle sevenler zümresi.

@kalbiylesevenlerzumresi

yeni kitap,yeni heyecan...
yeni kitap,yeni heyecan...
Yeni kitabım ve yeni heyecanımla soruyorum okuyan var mı? Yorumlarınızı merak ediyorum ?
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
29 beğeni · 8 yorum
yeşilflr (@birkul)
Ya kaç gündür bu kitap ile karşılaşıyorum orda burda.. kimi arkadaşlarım kitapla fotoğraf çekip instagramda paylaşmış falan.. nedir bu kadar merak ettim bende?!
20.10.17 beğen cevap
Cevher (@yalnizucankus)
sarah jionun çok belli bi tekniği var flashback. kitap da bu yöntemle yazılmış ve sürükleyici bence tavsiye ederim sıkılmazsınız
20.10.17 beğen 1 cevap
kalbiyle sevenler zümresi (@kalbiylesevenlerzumresi)
İlk 50 sayfa için konuşacak olursam gayet sürükleyici, devamını okuyup gorucem. Mart menekşeler ini dün bitirdim. Bugün yağmur sonrasına başladım, hemen akabinde böğürtlen kışı nı okumak için sıraya koydum. Sarah jio nun anlatımı sürükleyici, Mart menekşelerini aratmayacak gibi duruyor yağmur sonrası kitabı ?
21.10.17 beğen 1 cevap

Gizem Demir

@gizemm72

Yağmur ? Sonrası ☔️
Yağmur ? Sonrası ☔️
Sarah Jio ♥️ Hep ön yargıyla yaklaştım yabancı yazarlara. Defalarca yabancı kitap okumaya çalıştım ama hep sıkıldım ya da karekterleri unutup sinir olup kitapları yarı da bıraktım. Asıl sebebi gerçekten yazar olmakmış. Okuduğum ilk yabacı yazar. Ah keşke daha önce keşfetseydim. Kitap gerçekten sürükleyici. “Hayatınızda hiçbir zaman rol oynayamazsınız, özellikle de aşk söz konusu olduğunda.” ♥️“Yoksul ailelerin erkekleri milli bir amaç uğruna savaşmak zorundayken, ayrıcalıkli bir azınlığın anlamsız sebeplerden ötürü bir kenara sıyrılması hiç adil değildi."♥️ Ve daha bir sürü güzel cümlelerden oluşan hikaye??
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
22 beğeni · 0 yorum

Gizem Demir

@gizemm72

Yağmur Sonrası
Sarah yine aldın bizi götürdün başka dünyalara ☔️ Bakalım sonu nasıl olacak ??
Yağmur Sonrası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum