ara

Mutlu Prens

The Happy Prince

Mutlu Prens Konusu, Özeti ve Türleri

Mutlu Prens
Yazar:
Yayınevi: Can Çocuk Yayınları
ISBN: 9789750711701
Sayfa: 80 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Bir zamanlar mutlu bir prens varmış...

Oscar Wilde'ın klasikleşmiş Mutlu Prens kitabını,
aslına sadık olması amacıyla ikiye böldük. Bu ilk kitapta okuyacağınız dört masalda, insan yaşamını güzellik
ve çirkinliğin, sevgi ile bencilliği savaşı olarak gören
yazarın samimi dilini hissederken, aynı zamanda,
yarattığı gizemli masal dünyasının büyülü güzelliklerini de zevkle tadacağınızdan eminiz.
Mutlu Prens kitabı Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar listesinde yer almaktadır.
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Mutlu Prens - s41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
21
KİTAP
Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar
Çocukların mutlaka okuması gereken, ufuklarını açacak ve hayal dünyalarını genişletecek şaheser niteliğindeki kitaplar listel...
50
KİTAP
Çocuklara Hediye Edilebilecek En İyi Kitaplar
Çocuğunuza kitap hediye etmek istiyorsanız bu listeye mutlaka göz atın. Çocuklara hediye edilebilecek en iyi kitaplar burada....

Misafir

@misafir000

- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
İlkokul 2'ye giden kardeşim sayesinde okuduğum kitap. Okulun düzenlediği kitap yarışmasında önerilen kitaplardan biri bu. Kardeşimi yarışmaya hazırlamak için ben de okudum. Pek beğendim... Biz genç erişkinlerin ara ara çocuk kitaplarını okuması ve temel olan duyguları yaşaması gerek. Dostluk üzerine oluşturulmuş hikayede iyi yürekli bir adamın ölümü ve ondan faydalanan dostun cümleleri beni bi' hayli etkiledi.

Kitap, dört hikayeden oluşuyor. Kitabın ismini aldığı Mutlu Prens'te yoksulluğu ve acıyı öğreniyoruz. Bencil Dev'de çocukların dünyamıza neşe saçan varlıklar olduğunu, Görkemli Fişek'in o kibirli halinden hızla düşüşünü ve İyi Yürekli Hans'ta kötü dostun tanımını...

Bu sitede küçük üyelerimizin varlığını bildiğimden böyle bir incelemeyi eklemenin faydalı olabileceğini düşündüm. Aynı zamanda çocuk sahibi üyelerimizin de çocuklarına gönül rahatlığıyla okutabileceği bir kitabın varlığını bildirdim.

Neden dört yıldız? Çünkü yazım hataları rahatsız edecek düzeydeydi. Bu da yayınevine yaptığım olumsuz eleştiri olsun.
Verdiği Puan: 6
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Merve Akpınar

@littlebookstagram

- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
Gece uyuyamayınca en iyisi bir masal okuyup kendime geleyim demiştim. Masallar mutlu sonla biter malum ve uyumadan önce böyle bir şeyi okuyunca insan güzel rüyalar görür diye düşünüyorum. İnternette "Mutlu Prens" kitabını görünce merak edip okudum ve biraz şaşırdım. Her masal mutlu bitmezmiş bu kitapta da adı Mutlu Prens olan prensin mutsuzluğunu görüyoruz. Prens ölene kadar sarayında danslarla, güzel eğlencelerle vaktini geçiriyor. Öldükten sonra ise meydanda som altından, gözleri yakuttan güzel bir heykelini yapıyorlar. Mutlu Prens bu heykeldeyken yeniden hayat bulur ve halkın kötü durumunu, kötülükleri, muhtaçları görüyor ve git gide mutsuz oluyor. Kitapta olaylar Mutlu Prens'in gördükleri çerçevesinde yaşanıyor.. Ben çok sevdim bu kitabı. Yalnızca çocuklar değil her yaştan insana uygun kısa bir kitaptı. Kitap çocuk kitabı olduğu için anlatımı zaten oldukça sade ve akıcıydı. Herkese tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 10
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

AtaKan K.

@atakan_k

- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
Akıcı bir dil, muhteşem kurgular ve güzel öyküler ile bir dünya klasiği.

Kitapta beş altı öykü verilmiş ve her öyküsünden bir ders çıkardığım ders verici öyküleri ile benim için çok özel bir kitap. Bazı öyküleri sizlere çok kısa gelip keşke daha uzun olsa diyebileceğiniz bir kitap. Wilde bu öykülerinde zenginliği bencilliği aşkı kibir denen o büyüklenmeyi çok güzel işlemiş. Nesnelerin hayvanların bitkilerin konuşturularak onların duygularını dile getirmesi çok güzel tatlar katmış. Keyifle okumanız dileğiyle..

Unutmadan bana bu öyküleri okuma fırsatı veten @rojdaoztrk e sonsuz teşekkürler :) ;)
Verdiği Puan: 10
6 beğen · 3 yorum · kitap inceleme ·
Pepuk 🐦🍀🍂 (@philosophia)
Kitabı okurken birşeyler kattıysa Sana ne Mutlu bana ben teşekkür ederim :) 06.03.17
misafir
Katmaz olur mu :) her bir öyküsünden ayrı bir ders çıkarttım;) 06.03.17
Pepuk 🐦🍀🍂 (@philosophia)
İyi iyi sevindim o zaman :) 06.03.17

Pepuk 🐦🍀🍂

@philosophia

- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
Çocuk öykülerinin büyüklere hitap etmesinin, büyüklere göre yazılan öykülerin küçüklere hitap edememesinin en iyi sebebi,büyüklerin içinde yaşayan o küçük çocuklardır.Wilde harika didaktik kalemiyle okuyucuya, hayal dünyasındaki düşlerle gerçek dünyadaki olayları o denli anlamli yazmış ki her yaş grubunda farklı anlamlar çıkarılabilir. Herkesin okumasını tavsiye ederim.
Verdiği Puan: 9
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Halenin Haresi

@halenin-haresi

- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
Masalların Dünyasına İnanır Mısınız?
Yetişkinlere hitap eden türde masallardan oluşuyor. Dili oldukça sıcak, samimi.. Sizi alıp bambaşka diyarlara götürüyor. Masalların dünyasıyla sizi sarıp sarmalıyor. Biraz uzaklaşmak isterseniz masallara sığınabilirsiniz. Yazarın usta kalemiyle tanışmak için en ideal kitaplarından bir bu kitabı olabilir.
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Nil☕

@nill

"Zenginle fakir kardeş değil midir?" diye sordu Genç Kral.
"Evet" diye yanıt verdi adam, "Ve zengin kardeşin adı Kabil."
- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
10 beğen · 0 yorum · alıntı

AArpat

@aarpat

"Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları. Yaşamak için çalışmamız gerek; ama onlar bize öyle az gündelik veriyorlar ki, ölüyoruz. Bütün gün onların uğruna yoruluruz, onlar çekmecelerine altınları istif eder, çocuklarımız zamansız solup gider, sevdiklerimizin yüzleri yıpranır, çöker. Biz üzümü çiğneriz, şarabı başkaları içer. Ekini biz ekeriz, gene sofralarımız tamtakır kalır. Bizim de zincirlerimiz vardır ama hiç kimse görmez. Tutsağız, ama gene de herkes bize özgürsün der.Tüccar bizi ezer, biz de umarsız, istediklerini veririz. Papaz at sırtında gidip tespih çeke çeke Tevrat okur, kimse bize aldırmaz. Güneşsiz geçitlerimizden yoksulluk aç gözleriyle sürüne sürüne geçer, günah da baştan çıkmış suratıyla peşine takılıp gider. Sabahları, gözümüzü düşkünlük açar, geceleri utanç aramızda yaşar. İyi de, bunlardan sana ne? Sen bizden değilsin. Senin yüzün çok mutlu...''
- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
8 beğen · 0 yorum · alıntı

ahmet-samsa

@samsa

Savaşta güçlüler zayıfları tutsak eder, barışta da zenginler yoksulları.
- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

Pepuk 🐦🍀🍂

@philosophia

İnsanlar, bulundukları yerden hiçbir zaman mutlu olmazlar.
- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
7 beğen · 0 yorum · alıntı

Pepuk 🐦🍀🍂

@philosophia

"Ölüm uykunun kardeşidir ,öyle değil mi? "
- Oscar Wilde
9.2 (49 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

9.2/10
49 oy
Sence kaç puan almalı?
0