ara

Son Ada

Son Ada Konusu ve Özeti

Son Ada
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050916362
Sayfa: 196 sayfa
Basım Tarihi: 2008
Livaneli'den alegorik ve sarsıcı bir roman...

Darbeci bir başkan, emeklilik yıllarını geçirmek üzere, herkesin her şeyiyle hoşnut olduğu cennet bir adaya yerleşir. Başkan, ruhuna dek işlemiş olan yıkıcılık potansiyelini, geçmiş politik gücünden de yararlanarak kullanmaya kararlıdır. Bu doğrultuda tüm adayı etkileyecek müdahalelere girişir.

Önceleri sıradan görünen bu müdahaleler, sonunda düşmanı düşmana kırdırmaya dek varacaktır. Başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlılar Başkan'ın acımasızlığından payını alacaktır. Bu arada durdurulamaz görünen bu gidişe direnen bazı sesler de vardır.

Livaneli Son Ada'da, düşsel bir ülkede yaşanan aslında hepimizin aşina olduğu olayları alegorik bir anlatımla verirken, politik ve kişisel ihtiraslarla topluma ve doğaya müdahalelerin sonuçlarını da gözler önüne seriyor.

"Zülfü büyük kapıdan bu romanıyla girmiştir."
-Yaşar Kemal-

Son Ada'nın adsız anlatıcısı, adını kendisinin koyduğu bu yeri "son sığınak, son insani köşe" olarak niteliyor. Anlattığı, nerdeyse bir ütopya: "Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yapıyordu." Ancak bu durum uzun sürmez: Ülkenin darbeci başkanının emekliliğini huzur içinde geçirmek için adaya yerleşmesi, bu cennet adada yaşayanların huzurunu kaçıracaktır.

Başkan, Son Ada'yı her tür "anarşi"den kurtarmaya kararlıdır. Adanın halinden hoşnut toplumunu "çoğunluğun oyları neyi işaret ediyorsa onu yaparak" oluşturduğu "kurul"lar eliyle yönetmeye, adanın ağaçlıklı yolunu "park ve bahçe geleneklerine göre düzenlenmiş" bir hale getirerek başlar. Görünüşte her şey demokratik geleneklere uygundur.

Ütopya tam bir distopyaya dönüşürken, başta martılar, bu gidişe başkaldıranlar da vardır...

"Livaneli'nin bu benzersiz yaratıcı romanında, insan yapısı otoriteyle karşı karşıya... Yazar bizi dünyamız üzerinde yeniden düşünmeye çağırıyor. Mutlaka okunmalı."
-Prof. Lenore Martin, Harvard Üniversitesi-

"Romanı bitirdiğinizde, bir yurdu yok eden kişilerin, küçük bir adayı da kolaylıkla yok etmesinin doğal olduğunu anlıyorsunuz."
-Hasan Akarsu, Cumhuriyet-
Son Ada kitabı Orhan Kemal Roman Ödülü Kitaplar listesinde yer almaktadır.

şenay deniz

@senay-deniz

bu şarkının sözleri geldi aklıma kitabı okuyunca :)))
uyusunda büyüsün ninni
tıpış tıpış yürüsün
dertlerini sürüsün nini
oğlum kızım uyusun ninni

evvel zaman içinde kalbur saman içinde
çok da uzun olmayan belli bir zaman önce
çok da uzun olmayan çok güzel diyarın birinde
bereketi dillerder düşmeyen bir köy varmış

denizi de bilirmiş dağı da bilirmiş bu köyün insanı
yağmurda yürür karda kayar ama güneşli günleri severmiş
meze yaparmış köylüler iki kadehe tüm acılarını
böylece birden unutuverirmiş geçmiş dargınlıklarını

aslına bakacak olursan çok zenginmiş tarlaları
ama nedeni bilinmez bu köylüler her daim fakir
yokmuş galiba bu köydeki kargaların bunda bir etkisi
böyle gelmiş böyle gidermiş ne de olsa alın yazısı

dayanamamış sonunda biri kargalara baş kaldırmış
hakkımızı yiyorlar deyip bütün köyü ayaklandırmış
sonunda başa çıkmış köyü istila eden kargalarla
ama kendisi de göçüp gitmiş tabii en sonunda

uyusunda büyüsün ninni
tıpış tıpış yürüsün
dertlerini sürüsün nini
oğlum kızım uyusun ninni

ardından ağlamış köydeki herkes çok uzun yıllarca
ağlarken ağlarken köy unutmuş kargaları tamamıyla
üzülüp dövünüp dururken birden övünmye başlamış
ancak övünüp durduğu sadece hatıraymış

günün birinde köyün üstüne kapkara bulutlar yerleşmiş
kimse bulutları kargaların getirdiğini fark etmemiş
köydekiler yaz yağmurudur gelir geçer zannetmişler
ama bu kara bulutlar kopacak fırtınanın habercisiymiş

kargaların çalacağı emekten medet uman bazı kurnazlar
köylüye niniler söyleyip apaçık hedef şaşırtmışlar
soytarısıyla yalancısı bu köyün bir gün gelmiş elele vermiş
o bildik beyaz camın içine girip siyah yalanlar söylemiş

onların baktığı yerden bütün köy çok aptalmış
çünkü aptal masallar, böyle aldanmazlarmış
değil mi ki bütün köy olana bitene ses çıkarmadan bakmış
o zaman başlarına gelenlere müstahaklarmış

ah ne güzel ninniymiş bu cehalet
herkez dalıp uyumuş nihayet
top atsan uyanmazmış bu ne rehavet
e benim köyüme e e

aslında köyün akıllısı çokmuş, alimi dedesi filozofu çokmuş
var diye basbas bağırıyorlar ama hiçbirinin söz hakkı yokmuş
çünkü bilene düşünene yazana kargaların itirazı çokmuş
ve onlardan öğrendikleriyle kurnazlar herkezi uyutmuş

güzel köyüm ne zaman uyanırsın
bu duruma ne kadar dayanırsın
sanma ki uyurken kazanırsın
hadi köyüm ne zaman uyanırsın?
Son Ada
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Betül Zeyrek

@betul-zeyrek

Son ada, son sığınak, son insanı köşe... Kitabı elime alınca bir sinema filmini takip ettiğimi düşündüm. Betimlemeler o kadar güzel ifade edilmiş ki. Ve kitabı bitirince hayvan çiftliğinin gelişmiş halini buldum. Kitabın içeriğine gelince ada da yaşayan 40 hane ve 40 hanenin ütopik hayatını distopik hale getiren bir başkan. Kitabı okuyunca tek bir ülke ya da kişiyi temsil etmediğini göreceksiniz. Kitabın tek bir kazananı var, o da haklı mücadelesinden vazgeçmeyen martılar...
Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yaparak adada mutlu ve mesut bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlardı. Ta ki başkan gelip ada düzenini değiştirene kadar kimsenin kimseye husumeti olmadan sürüp gitti yıllarca yaşayışları. Başkan masumane halka öyle demokratik yaklaşmıştı ki kimse isteklerini reddetmemişti. Küçücük adayı kendi ihtirası uğruna küçük bir ülke rejimine çevirmişti. İnsanların - ki bu insanlar yıllardır adada yönetime gereksinim duymadan yaşamış - sonradan gelen yönetimin boyunduruğuna kolayca alışması, kanıksaması, inanması ve sorgulamayı bırakması da kokay olmamıştı ama yine de kimse özgürce fikrini ifade edemiyordu.
"kelimeleri güzelleştirerek ya da şiddetlendirerek, güzel tasvirlerle insan hallerini anlatmaya kalkma. Sen eylemi anlat, gerisini okur kafasında tamamlasın." diyordu kitaptaki baş kahramanın yakın arkadaşı. Ve Livanelinin bu kitabında ben bu cümleyi ince imce yaşadım. Okumanız gereken ödülü hak etmiş bir kitap.
Son Ada
kitaba 9 verdi
10 beğen · 0 yorum

Bircan Durmuş

@bircan-durmus

Yine bir Livaneli kitabı.. Ve ben yine istediğimi aldım..
mutlu mesut yaşayıp giden bir adayı,
bir diktatörün gelip nasıl tekniklerle cehenneme çevirdiğini anlatan alegorik bir eser.Yazar,
mesajını doğrudan değil, sembollerle, somutlaştırarak veriyor.Livaneli'nin mesajı çok net ve yalın. Öyle bir mesaj ki bu, baştan sona sekteye uğramadan okuyucunun
kafasına çivi gibi çakılıyor..
Bence bu romandaki ada bir ülkeyi, adanın
kırk hanede kalan sakinleri halkı, içlerinden 1 numara sermayeyi, yazar, muhalif aydınları, Lara öngörülü, kırılgan ama güçlü
kadınları, anlatıcı korkak muhalifleri, bakkalın oğlu umulmadık kahramanları, başkan güce tapan ve kendi çıkarını her şeyin üstünde
tutan diktatörü, Başkan'ın adamları iktidarın emrindeki silahlı kuvvetleri temsil ediyor.Son Ada bugünlerde okumak için birebir .
Her şeyden önce doğayla savaşmanın insanın kendisiyle savaşıp kendisini yok etmesi demek olduğunu söylüyor.
İnsan topluluklarının ne derece manipülasyona açık olduğuna, hafızalardan düşüncelere her şeyin güç tarafından ne güzel şekillendirilebilineceğine dair örnekler sunuyor.Bence kitabı -özellikle de- lise çağlarından itibaren bütün gençler okumalı..
Son Ada
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

buket moralar

@buket-moralar

Son ada, son sığınak, son insanı köşe... Bu köşede 40 hane ve bu 40 hanenin ütopik hayatını distopik hale getiren bir başkan. Kitabı ister anlattığı gibi okuyun geçin, ister başlıca kahramanlara kendi ülkenizden giydirmeler yapın. Kitabın tek bir kazananı var, o da haklı mücadelesinden vazgeçmeyen martılar...
Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yapıyordu. Ta ki başkan gelip ada düzenini değiştirene kadar. Ve bunu öyle güzel yaptı ki "ne yapıldıysa demokratik yollarla oldu, çoğunluğun isteğiyle oldu". Hep bu çoğunluğun arkasına sığınmak. Resmen faşizm. Hem de demokratik yollarla gelmiş bir çoğunluk iktidarı. İnsanların - ki bu insanlar yıllardır adada yönetime gereksinim duymadan yaşamış - sonradan gelen yönetimin boyunduruğuna kolayca alışması, kanıksaması, inanması ve sorgulamayı bırakması. Aslında en acısı da geçmişi unutması ve geleceği görememesi...
Bir solukta okuduğunuz bu kitapta, o olma ihtimali bile size huzur veren ada bir solukta yok oluyor. "Bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur."
Son Ada
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Doganin yıkımı
Son Ada Orhan Kemal Roman Armağanı 2009 ödülünü almış okunması gereken kitaplardan biridir.
Kitapta anlatılmak istenenler öyle güzel aktarılmış ki,sonunu tahmin etsem bile belki bir umut varmidir diyerek okumaya devam ettim.
40 haneli bir ada herşey kendi seyrinde devam etmektedir.Takii Başkan denilen şahsın adaya yerleşip herşeyi altüst etmesiyle hikaye sonuca ulaşır.
Insanlar zaten birbirine düşmekte ustaydi,dengeyi bozarlar.Ama ya doğa o muhteşem güzellikler insanoğlu onuda bozmakta iyice ustalasti.Dahası buna da herkes göz yumdu.Kişisel çıkarlar her zaman topluma mal edilmiştir.
Gözünü hırs bürümüş,sevgiden ,merhametten uzak insanlardır bu dünyayı yok eden.Tıbkı Başkanın yaptıkları gibi.
Martılar,tilkiler,yılanlar, leylekler.......Yangın ve doğanın yok oluşu.
Insanların olanı olduğu gibi kabul edişi,üst mevkiden birinin bütün kuralları dogruymuscasina itaatkar olmak.Sorgulamamak neden?
Son Ada
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Son Ada - S41

Yolun çıplak haline bir türlü alışamamıştık, her gelip geçtiğimizde -ki bu, günde en az üç kez oluyordu- kendimizi kafası yeni usturaya vurulmuş ve bu dazlaklığa alışamamış bir insan gibi hissediyorduk. Güneş olanca hışmıyla tepemizdeydi. Bu iş martıların da kafasını en az bizimki kadar karıştırmış olmalı ki sürüler halinde yolun üzerinde toplanıyor, eskiden yolu görmelerini engelleyen birbirine girmiş ağaç dallarının gerçekten orada olup olmadığından emin olmak ister gibi pike yapıp duruyorlardı. Bir-iki kez benim de başımın üstünden yıldırım gibi geçtiler.
Şeyma tarafından eklenmiştir.

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Şiir silahtan güçlüdür ! ''
Son Ada
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
28 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Hayaller sadece avunmak, çaresizlik duygumu kısa bir süreliğine dindirmek içindir.''
Son Ada
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

"Unutma," derdi... "kendi sesin! İşte en önemli şey bu. Senin sesin! Dünyada hiçbir modaya oturmayacak kadar senin olan bir üslup. Elin gibi, gözün, başın, gülüşün gibi senden bir parça.
Son Ada
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Hayattan öğrendiğim bir şey var. Her yerde kötülük çok kuvvetli ve zor yeniliyor. İyilik daha zayıf kalıyor.''
Son Ada
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

Ab-ı Hayat

@meryemztop

Yasak tanımaz rüzgar
Zincir vurulamaz martıya
Bir de insan kalbine.
Son Ada
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
18
KİTAP
Orhan Kemal Roman Ödülü Kitaplar
Orhan Kemal Roman Ödülü 1972'den beri her yıl verilen bir edebiyat ödülüdür. Bu liste Orhan Kemal Ödülü almış kitapların list...
308
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
738
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
389
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1138
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
8.8/10
353 oy
Sence kaç puan almalı?
0