ara
‹ Son Ada

Son Ada Kitap İncelemeleri

Cansu Doğan

@cansudogan7146

Okuduktan sonra Livaneli'nin tüm kitaplarını okumaya karar verdiğim kitap. Her kitabında farklı,bambaşka konuları kendine özgü üslup ve anlatımıyla başarılı bir şekilde işleyen yazar kitaplarını akıcı bir şekilde okunur kılıyor. Serenad ve Kardeşimin Hikayesini okuduktan sonra Son Adayı da okumanızı öneririm.
Son Ada Satın Al
kitaba 7 verdi
2 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
"Okuduktan sonra Livaneli'nin tüm kitaplarını okumaya karar verdiğim kitap. " Üzüldüm!
02.08.17 beğen cevap
Cansu Doğan (@cansudogan7146)
Aaa neden Semih abi .? Ben de şaşırdım şu an :0
02.08.17 beğen cevap

Burcu Ünlü

@burcu-unlu

Mükemmel bir ada. Sorunsuz, sessiz, sakin, huzurlu... Ada sakinleri cennette yaşar misali yaşarlarken, adaya gelen bir kişiyle her şey tam tersine döner. Bürokratik kurallar egemen olur ve cennet cehenneme dönüşür. Okurken sorgulatan, distopya türünde bir eser.

Kitabı okurken çok sinirlendim sürekli söylenip durdumsada sonunda gözyaşlarıma hakim olamadığım doğrudur. 😏 Her duyguya itinayla geçiş yapıyorsunuz. Livaneli bu konu da ciddi anlamda bir usta, kabul etmek gerekir.

Velhasıl kelam, Livaneli ile henüz tanışmayanlarınız, ya da kalemini çok seven fakat bu kitabını henüz okumayanlar var ise vakit kaybetmeyin derim. 😉 Edebiyatla kalın. 📚
Son Ada Satın Al
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

Büş

@busraaduyar

Bayıldım...
Kesinlikle bayıldım.. Çünkü hem dili sade, anlatımı güzel anlaşılır her kesime hitap edebilir. Ben bir yazarın hangi düşünceyi savunduğunu belli etmeden objektif olarak kitap yazmasına bayılan bir okuyucuyum ve ilk tanıştığım kitabının bu kadar güzel olması akıcılığı olayı anlatış biçimi verdiği mesajın iletilmesi konusunda oldukça başarılı buldum.
yazarın diğer kitaplarını almak için sabırsızlanıyorum çok beğendim.
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
6 beğen · 2 yorum
Gönül (@gonul8)
Merhaba,Leyla'nin evini mutlaka öneririm.
14.07.17 beğen cevap
Büş (@busraaduyar)
Serenad okuduktan sonra dikkate alacağım teşekkürler :)
20.07.17 beğen cevap

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Doganin yıkımı
Son Ada Orhan Kemal Roman Armağanı 2009 ödülünü almış okunması gereken kitaplardan biridir.
Kitapta anlatılmak istenenler öyle güzel aktarılmış ki,sonunu tahmin etsem bile belki bir umut varmidir diyerek okumaya devam ettim.
40 haneli bir ada herşey kendi seyrinde devam etmektedir.Takii Başkan denilen şahsın adaya yerleşip herşeyi altüst etmesiyle hikaye sonuca ulaşır.
Insanlar zaten birbirine düşmekte ustaydi,dengeyi bozarlar.Ama ya doğa o muhteşem güzellikler insanoğlu onuda bozmakta iyice ustalasti.Dahası buna da herkes göz yumdu.Kişisel çıkarlar her zaman topluma mal edilmiştir.
Gözünü hırs bürümüş,sevgiden ,merhametten uzak insanlardır bu dünyayı yok eden.Tıbkı Başkanın yaptıkları gibi.
Martılar,tilkiler,yılanlar, leylekler.......Yangın ve doğanın yok oluşu.
Insanların olanı olduğu gibi kabul edişi,üst mevkiden birinin bütün kuralları dogruymuscasina itaatkar olmak.Sorgulamamak neden?
Son Ada Satın Al
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Bugray Yigen

@bugrayyigen

Martılar
Keşke daha geniş kapsamlı bir kitap olmuş olsaydı... Ama Martılara yapılan zülüm ve sonrasın da tilki olayları ve en son yasanan olaylar gercekten cok guzel anlatılmıs... Keşke daha uzun ve daha kapsamlı bir kitap olsaydı...
Son Ada Satın Al
kitaba 2 verdi
4 beğen · 0 yorum

fisun

@fisun

Livaneli nin sade anlatımıyla; her şeyin uyumlu gittiği, huzursuzlukların olmadığı, herkesin yapması gerekeni yapmak için çaba gösterdiği, maddiyatın, kişisel hiyerarşinin olmadığı bir ada yaşantısını okuyoruz önce. Sonrasında ise emekli bir diktatörün adaya gelmesiyle olayların ve insanların nasıl değişebileceğini; bir rüyanın nasıl kabusa dönüştüğünü görüyoruz.
Ütopya distopyaya nasıl dönüşürü yormadan anlatan bir kitap. Tavsiye ederim...
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
5 beğen · 0 yorum

RETA

@duyguuu

Her ne kadar hayali bir ülkeden bahsetse de hepimizin aşina olduğu olayları; insanların nasıl göz göre göre doğayı ve doğadaki canlıları katlettiklerini sembolize ederek anlatmış.
Bunun yanı sıra karakteri tam oturmamış ne istediğini bilmeyen kişilerin nasıl da güdülmeye muhtaç olduklarını bir kez daha gösteriyor bize Livaneli..
Son Ada Satın Al
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejla-gunes-mucik

Son Ada
Belki biraz geç oldu ama ilk defa okuduğum bir Zülfü Livaneli kitabı Son Ada. Politika ile sosyal yaşamın irdelenmesi, elinde politik güce sahip şahsiyetlerin kişisel ihtiraslara kapılıp insanlara, hatta doğaya nasıl geri dönülmez sonuçlar getirebiliceğini anlatan bir anı romanı. Kişinin sosyal ve toplumsal bakış açısını degistirmek demeyelim de resmi daha büyük göstermeyi hedefleyen bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum

Afet Nur Deniz

@owlish

Sanırım okurken kitaptaki karakterle kavga ettiğim tek roman. Severek,bayılarak okumaktan çok, sinirlenerek okuduğum bir kitaptı. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Okuduğunuzda dediklerimi daha iyi anlayacaksınız.
Livaneli, muhteşem bir konu ve kurgu yakalamış.
Son Ada Satın Al
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Son ada, son sığınak, son insanı köşe... Kitabı elime alınca bir sinema filmini takip ettiğimi düşündüm. Betimlemeler o kadar güzel ifade edilmiş ki. Ve kitabı bitirince hayvan çiftliğinin gelişmiş halini buldum. Kitabın içeriğine gelince ada da yaşayan 40 hane ve 40 hanenin ütopik hayatını distopik hale getiren bir başkan. Kitabı okuyunca tek bir ülke ya da kişiyi temsil etmediğini göreceksiniz. Kitabın tek bir kazananı var, o da haklı mücadelesinden vazgeçmeyen martılar...
Herkes elinden geldiği kadarını, içinden geldiği kadarını yaparak adada mutlu ve mesut bir şekilde hayatlarını devam ettiriyorlardı. Ta ki başkan gelip ada düzenini değiştirene kadar kimsenin kimseye husumeti olmadan sürüp gitti yıllarca yaşayışları. Başkan masumane halka öyle demokratik yaklaşmıştı ki kimse isteklerini reddetmemişti. Küçücük adayı kendi ihtirası uğruna küçük bir ülke rejimine çevirmişti. İnsanların - ki bu insanlar yıllardır adada yönetime gereksinim duymadan yaşamış - sonradan gelen yönetimin boyunduruğuna kolayca alışması, kanıksaması, inanması ve sorgulamayı bırakması da kokay olmamıştı ama yine de kimse özgürce fikrini ifade edemiyordu.
"kelimeleri güzelleştirerek ya da şiddetlendirerek, güzel tasvirlerle insan hallerini anlatmaya kalkma. Sen eylemi anlat, gerisini okur kafasında tamamlasın." diyordu kitaptaki baş kahramanın yakın arkadaşı. Ve Livanelinin bu kitabında ben bu cümleyi ince imce yaşadım. Okumanız gereken ödülü hak etmiş bir kitap.
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
10 beğen · 0 yorum

Bedrozan

@bedrozan

Hem sade, hem dokunaklı, hem de düşündürücü bir kitap
-spoiler içerebilir-

Kitabı okurken sürekli başkan karakteriyle kimi anlatmaya çalıştığını düşündüm. Daha sonraları ise tek bir kişiye indirgemek yerine aslında bütün diktatörlerden bir şeyler eklendiğini anlamaya başladım. Hiç yoktan kendine bir düşman yaratan sonra halkı da kandırıp o düşmana inandıran ve her şeyi birbirine kattıktan sonra işin içinden sıyrılan bir diktatör..

Anlatıcı da etliye sütlüye karışmayan, bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında birisi. En sonunda canına tak diyor ve konuşuyor. Fakat iş işten geçmiş oluyor. Tam halkımızın bir yansıması.
Eline, yüreğine sağlık Zülfü Livaneli'nin.Kesinlikle tavsiye ederim.
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Aysun Danışman

@aysunn-dnsmn

Martılar...
Zülfü Livaneli ne yazsa okurum .. serenad'dan sonra favorım yazarlarım arasına girdi. Son Ada kitabının d,stopya olduğunu duyunca biraz olumsuz baktım başlarda ama öyküye başlar başlamaz çok sevdim. Özellikle martılar için mücadele verilmesine rağmen bir insan nasıl bu kadar zalim vizdansız olur dedim kendi kendime . Üstelik bu vizdansızlığına çok rahat kılıf uydurup yapılan zalimliği diğr insanlara mal etmeyi gözler önüne seriyor resmen bence mutlaka okuyun
Son Ada Satın Al
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Çiğdem Gazioğlu

@cigdem-gazioglu

Tek solukta bitirmek istediğim ve çok beğendiğim kitaplardan biridir.
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
0 beğen · 0 yorum

Nazlı

@nazli44

Bitti..
Yine Livaneli kalemi..
Yine bu kadar geç okuduğu için pişmanlık duyan ben..
Dünya üzerinde hırsın ve maddi değerlerin olmadığı son ada..
Orada yaşayan 40 aile..
Günün birinde gerçek dünyadan hırs ve kötülük getirip oraya taşınan bir devlet başkanı..
O son adayı mahvedişi..
Karakterler ve olaylar sıradan bir vatandaşın ağzından anlatılmış. Suçluluk duygusu duyan bir adalı anlatıyor herşeyi..
Tek kelime ile muhteşemdi..
Son Ada Satın Al
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum

Oğuz YILMAZ

@theoguzyilmaz

Her ülkeye, iktidara, topluma, zamana hitap edecek türden.
Bu romanı bitirince iyi ki Livaneli gibi bir yazarımız var diyorsunuz. O eserlerini beğendiğimiz yabancı yazarların işlediği konular gibi toplumu, ülkeyi, yönetimi, halkı o kadar güzel işlemiş ki bitirdiğinizde çok etkilenebiliyorsunuz. Sayfası çok az bir kitap o yüzden bir solukta okunabilir, okunmalı da! Kısaca konusunu özetlemek gerekirse; kendi halinde yaşayan küçük bir topluluğun değişim hikayesi. Bu topluluğu oluşturan bitkiler, hayvanlar, doğa ve insanların kendi hallerinde yaşadıkları bir dönem varken günün birinde diktatör bir başkanın gelmesiyle dünyalarının tersine dönmesi işleniyor. Sorgulamadan kabullenişler, sevdiğini kaybetmek korkusuyla birilerini öldürebilmeler, insanoğlu çıkarına doğayı mahvetmeler, pişmanlıklar, öfkeler... daha bir sürü konu içeriyor o kısacık romanda. Siz de okuyun lütfen. Sağlıkla kalın.
Son Ada Satın Al
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum
/ 5