ara

Genç Werther'in Acıları

Genç Werther'in Acıları Konusu ve Özeti

Genç Werther'in Acıları
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750708299
Sayfa: 164 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther'in Acıları'nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen "Romantik kahraman"ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya'da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, birçok intihara neden olduğu, Werther'in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon'un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in, düşsel dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther'in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.
Genç Werther'in Acıları kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

@

Yaralar vardır insanı cayır cayır yakan...
Mektup yazmak güzeldir.Ama en güzeli kendine yazılandır...
Aslında Werther değil burada kahramanımız. Goethe'nin kendisi. Kitap bir nevi yazarın duygu boşalması gibi. Hayata dair tahlillerini, insanların değişen ruh hallerini tuvale çok güzel boşaltmış. Her duyguyu kitapta pasaj pasaj işlemiş; nefret, aşk, mutluluk, iki yüzlülük....

Dilim döndüğünce yazayım ben de bunları:


İnsanların tuhaf hallerini:
"İnsan soyu tek kalıptan çıkmadır. Çoğu, yaşayabilmek için günlerinin büyük bir bölümünü çalışarak geçirir ve özgürlük olarak artakalan zaman onları o kadar kaygılandırır ki, ondan kurtulmak için denemedik şey bırakmazlar." Syf:24

Mutluluğun küçük ayrıntılarda olduğunu:
"Bizim en mutlu olduğumuz anlar, Tanrı'nın bizi sevimli bir deliliğin içine sürüklediği anlardır ve biz de çocuklara aynı biçimde davranmalıyız." Syf.52

Çıkarcı hallerini:
"Sonuçta dünyanın bütün işleri aşağılıktır; başkalarının sözüyle, hiçbir tutkusu ya da bir gereksinimi olmaksızın, para, şan şeref ya da bilmem ne uğruna didinen biri her zaman budaladır." Syf. 57

Bıkkınlık ve isyan bayrağını çekme:
"Evet Wilhelm, bazen bir an için kalkıp gitme, bağları koparma cesaretini buluyorum kendimde, keşke nereye gideceğimi bilsem! Herhalde giderdim." Syf.61

Bir sesleniş!
"Evet, yeryüzünde bir gezginim yalnızca, bir yolcu! Sizler bunun ötesinde misiniz sanki?" Syf. 100

Değer bilmemek:
"İçimden, göğsümü parçalamak ve beynimi dağıtmak geliyor; insanların, birbirleri için ne kadar az bir anlamları var." Syf.111

Başkaldırı:
"Tanrı'nın oğluna verdiklerinin, kendisinin yanında olacaklarını söylememiş miydi İsa? Ya Tanrı beni ona vermediyse? Ya yüreğimde hissettiğim gibi, Tanrı beni kendi tasarrufu için ayırdıysa?" Syf. 113

Deliliğe övgü:
"Tanrım, bu mudur insanların yazgısı? Ya henüz akıl sahibi değilken ya da akıllarını yitirdikten sonra mı mutlu olacaklar ancak?" Syf. 118

Çaresizlik ve kabulleniş:
"Lotte ona ait, bu böyle, Lotte ona ait." Syf. 124

Goethe'de kitabı yazmadan önce tehlikeli bir aşka tutulmuş bir nevi yasak aşk.. İşte bu aşkın yansımasıdır bu kitap! Okunmalı bu yüzden.
Yazarımız kahramanımızı öldürüyor, peki şu soru sorulabilir:"Goethe kahramanımız ise eğer neden hala hayatta?".Evet.Güzel soru.Fakat Goethe'nin burada kahramanı öldürürken demek istediği bir şey var aslında.Bu ölüm ruhun bedenden çıkması, hayatına bir son verme gibi bir ölüm değil.Goethe burada kahramanını öldürürken aslında YÜREĞİNİ öldürüyor. Çünkü anlıyor ki bu aşk acısı ölümden beter.. En iyisi yüreği öldürmek. Böylece çalmazlar kapısını!

Ve incelememi bitirmeden benim de size bir demem var. Mevlana'nın dizeleriyle:
"Allah der ki;
Kimi benden çok seversen onu senden alırım ve ekler;
Onsuz yaşayamam deme, seni onsuz da yaşatırım ve mevsim geçer,
Gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar,
Canından saydığın yar bile bir gün el olur...
Aklın şaşar, dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur,
Öyle garip bir dünya. Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur...
Düşmem dersin düşersin, Şaşmam dersin şaşarsın. En garibi de budur ya,
Öldüm der durur, yine de yaşarsın..."

Kitap zamanında gençliğin bir bölümünü intihara sürüklemiş. Sakın ha ki böyle bir yanlış yapmayın.Yaşarsın sayın okur.Yaşarsın.Hiç bir insan için aşk için sevgi için intihar etmeye değmez! Unutma ki bu dünyada senden daha değerli bir şey yok!
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi
14 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
'Genç Wertherin Acıları' başlıklı bu eserin nasıl ortaya çıkmış olduğunu:yazılma amacını,'aşk' olgusunun insan yaşamını kökünden etkileyebileceğini hatta insanı intihara bile sürükleyebileceğini pek hoş anlatmışsın Emre."Hiçbir insan için aşk için sevgi için intihar etmeye değmez! " diye de ahkâm yürütmüşsün.Karşılıksız 'aşk'a düşenler intihara teşebbüs edebilirler.Demek hayatında böyle talihsiz bir 'aşk'a hiç kapılmamışsın ve sanki kapılmayacağına dair bir garantin var.En azından ben yazdıklarından bunu çıkarsadım.
03.05.15 beğen 1 cevap
(@)
Kapıldım Semih abi. Ama sonra bunun anlamsız olduğunun farkına vardım..
03.05.15 beğen 1 cevap

Melih

@melihh

Werther Gerçeği
Bu eser, yıllarca tavsiye edilip gelen bir eserdir. Romantizm'in doruklarında yaşanması bakımından(katıksız romantik) romantik edebiyatın şaheserlerindendir.

Benim beklentimi karşılamadı. Goethe'den hem biçim olarak hem de muhteva olarak daha ruhlara dokunan bir eser bekliyordum. Ne yazık ki olmadı. Çünkü eser, baştan sona kadar tek bir histen bahsediyor. Bir aşık var bir de maşukası. Sürekli ve aynı şartlarda geçen konuşmalarla filan insanı bunaltan bir eser. Belki psikolojiye ilgisi olanlar derinden bakarlarsa Werther'in pek değişmeyen ruhsal durumunun ince değişikliklerini yakalayabilirler. Bu doğrudan keşfedilen bir şey değil. Epey dolaylı bir şekilde farkında varılabilecek bir hakikat.

Eserde çok yoğun bir duygusal yoğunluk, his belirtimi var. Aşığın gözündeki kız heykelleştiriliyor hatta Tanrılaştırılıyor. Eser baştan sona kadar bu his belirtiminden ibaret dersek bence abartmış olmayız.

Ayrıca Goethe'nin: ''Hissin, böyle irtifa kazanması durumunda hiçbir fani hayatta kalamaz.'' diyerek kahramanın ifratını kabul etmiş oluyor.

Eser'in realist kısmının eksik olması çok büyük bir eksiklik. Bir psikolog olarak böyle bir insan tipi düşündüm. Henüz tanışmadım ama tanışma potansiyelim elbet var. Yüzde bilmem kaç.

Eser o dönemin Avrupa'sının kesretinde epey iltifat görmüştür. Yığınlar da daha çok. Ancak vahdetlerde dönemin Kant gibi filozoflarınca ağır eleştiriler almıştır ve bence hak etmiştir. Goethe de aslında bence durumun farkındadır Ama duygu yani bu nasıl kısıtlansın.

Şu alıntı manidardır:
''Aydınlanma çağının önde gelen düşünürleri, Lessing, Kant, Möser, Lichtenberg, Wertherin keskin ve parlak akl-ı seliminde sadece hastalıklı, mağrur, maceracı bir hayalperestten başkasını görmüyorlardı. Bu hayalperestin küçük dehası, mağrur varlığı ve küçümseyici mizacı, şayet poetik güzelliği etik güzellikle karıştıracak olursa çok daha tehlikeli olabilir.''

Bu kitabı kesinlikle Ötüken Neşriyat'tan okumanızı tavsiye ederim. Senail Özkan'ın kitabın sonundaki epilogu(son söz)ü pek kıymetşinas. Eserde anlatılan hikayenin gerçekliğinden, Goethe'nin Aşk hayatından her şeyi derinlemesine kaynaklarıyla incelemiş.

Bence bu kitabı bizim romantik eserlerimizle karşılaştırsak bizimkiler daha niteliklidir. Mesela bir Talat ve Fitnat, İntibah'da insan ruhu, fıtratı doğa gerçekliği ile daha uyumludur. Bunda Werther tabiri caizse uçmuştur hayal olarak.

Edebiyat zevki oluşmuş bir okuyucu, Werther'in sadece mutsuz bir aşk hikayesi olmadığını, bilakis trajik bir mukadderatın tasviri olduğunu görecektir.

Werther ifrata vardırdığı hislerini akılla kontrol altına alamayınca öylesine şüphe ve umutsuzluk girdabına kapılır ki, ölüm yegane kurtarıcısı olarak sunar kendini.
3 beğen · 0 yorum

Selin E

@seline

Üzerine birçok söz söylenmiş, türlü bakış açılarıyla eleştirilmiş bir eser üzerine düşünürken çok farklı bir konuda gözüme çarptı Goethe’nin bu başyapıtı. Kimilerine göre, dramatik bir aşk hikayesi, kimilerine göre ise aşk için intiharın esin kaynağı olarak görülen bu kitabın, bana göre oldukça önemli bir yanı sürekli göz ardı ediliyor. Hayatın binlerce acısından, sadece bir tanesidir aşk. En ufak menfaate karşılık, bin kat bedel ödenen bu hayatta, elbette aşkın da bir bedeli olacaktır. Mesela Batı felsefesinin çıkış noktası sayılan Hesiodos’un Theogonia’sında, kadınların eşsiz güzelliğinin bedeli, Pandora’nın kutuyu açmasıyla ödenmiştir. Demek ki bu mesele en azından 2700 yıldır insanların kafasını meşgul ediyor. Pekala, nereye bağlayacağım? Bu aşk hikayesinde sürekli göz ardı edilen şey Lotte’nin karaktersizliği; Werther’e umut verip, onu bir felakete sürüklemesidir. Çünkü kadınlar, geleceği olsun olmasın, erkeklerin çevrelerinde dolanmalarından, onlara ilgi göstermelerinden, güzelliklerinden etkilenmelerinden haz duyarlar. Lotte’de sadece bunlardan biri. Tabiatından ötürü Lotte’ye kızmıyoruz, sadece beklentiye giren Werther’e kızıyoruz. Werther Lotte’yle birlikte olamadığı için bir hayal kırıklığı yaşadı. Acaba aksi gerçekleşse Werther mutlu olacak mıydı? Hayır! Bir hayale ulaşamamak nasıl büyük bir hayal kırıklığı yaratıyorsa, ulaşmakta aslında hayal edildiği andaki gibi bir durumla karşılaşmamaktan ve de zaten anlamsız bir şey olmasının farkına varılmasından aynı etkiyi yaratacaktır. Çünkü insana haz veren sadece bir hayalin inşasıdır ve sonucu kaçınılmaz hayal kırıklığıdır. Bir hayale ulaştığımızda hissettiğimiz mutluluk ise saman alevi gibi sönen bir anlık bir yanılsamadır. O halde hayal kırıklığını engellemenin, umutsuzluğun içinde boğulup, yaşayan bir ölüye dönmekten başka çaresi yoktur. Werther’de bu gerçeğin farkında olsa, Lotte’ye karşı asla umut beslemeyecek, hayal kırıklığına uğramayacak ve de hayatını sırf bir yanılsamadan ötürü sonlandırmayacaktı. Bana göre o hayatın bin bir kötülüğü ve saçmalığı arasından aşkı seçip, ona lüzumundan fazla anlam yüklemiş adamdır. Ben kitabı okumakla, önem vermenin, mana yüklemenin ve de özellikle beklentiye girmenin gereksizliğini anladım. Aşk sancısı, vs. değil.
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Kimilerine göre, dramatik bir aşk hikayesi, kimilerine göre ise aşk için intiharın için esin kaynağı olarak görülen bu kitabın, bana göre oldukça önemli bir yanı sürekli göz ardı ediliyor. Hayatın binlerce ıstırabından, sadece bir tanesidir aşk. En ufak menfaate karşılık, bin kat bedel ödenen bu hayatta, elbette aşkında bir bedeli olacaktır. Varsın yorumlarım, misojinist yorumlar olarak değerlendirilsin. Batı Felsefesinin çıkış noktası sayılan Hesiodos’un Theogonia’sında, kadınların tanrısal güzelliğinin bedeli, Pandora’nın kutuyu açmasıyla ödenmiştir. Demek ki bu mesele en azından 2700 yıldır insanların kafasını meşgul ediyor. Pekala, nereye bağlayacağım? Bu aşk hikayesinde sürekli göz ardı edilen husus Lotte’nin karaktersizliği; Werther’e umut verip, onu bir felakete sürüklemesidir. Çünkü kadınlar, geleceği olsun olmasın, erkeklerin çevrelerinde dolanmalarından, onlara kompliman yapmalarından, hüsnü muamelede bulunmalarından, güzelliklerinden etkilenmelerinden haz duyarlar. Lotte’de sadece bunlardan biri. Tabiatından ötürü Lotte’ye kızmıyoruz, sadece beklentiye giren Werther’e kızıyoruz. Werther Lotte’yle birlikte olamadığı için bir hayal kırıklığı yaşadı. Acaba aksi gerçekleşse Werther mutlu olacak mıydı? Hayır! Bir hayale ulaşamamak nasıl büyük bir elem ve hayal kırıklığı yaratıyorsa, ulaşmakta aslında hayal edildiği andaki gibi bir neticeyle karşılaşmamaktan ve de zaten anlamsız bir şey olmasının farkına varılmasından aynı neticeyi yaratacaktır. Çünkü insana haz veren sadece bir hayalin inşasıdır ve neticesi kaçınılmaz hayal kırıklığıdır. Bir hayale ulaştığımızda hissettiğimiz mutluluk ise saman alevi gibi sönüveren bir anlık bir yanılsamadır. O halde hayal kırıklığını engellemenin, umutsuzluğun içinde boğulup, yaşayan bir ölüye dönmekten başka çaresi yoktur. Werther’de bu hakikatin farkında olsa, Lotte’ye karşı asla umut beslemeyecek, neticede hayal kırıklığına uğramayacak ve de hayatını sırf bir yanılsamadan ötürü sonlandırmayacaktı. Bana göre o hayatın bin bir bokluğu ve saçmalığı arasından aşkı seçip, ona lüzumundan fazla anlam yüklemiş adamdır. Ben kitabı okumakla, önem atfetmenin, mana yüklemenin ve de özellikle beklentiye girmenin gereksizliğini anladım. Aşk sancısı, vs. değil. Saygılar.
1 beğen · 1 yorum
(@)
Kitabı henüz okumadım inceleme için tercih kullanmam doğru olmaz.Fekaaattt "Bana göre o hayatın bin bir bokluğu ve saçmalığı arasından aşkı seçip, ona lüzumundan fazla anlam yüklemiş adamdır. Ben kitabı okumakla, önem atfetmenin, mana yüklemenin ve de özellikle beklentiye girmenin gereksizliğini anladım. Aşk sancısı, vs. değil. Saygılar. " Cümlelerinde çok manalı ve çok haklısınız.
23.01.15 beğen cevap

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

Genç Werther'in Acıları

Yazar: Johann Wolfgang Von Goethe
Çevirmen: Mahmure Kahraman
Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları , Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi
Sayfa Sayısı: 126

Goethe,1774 yılında,yirmi beş yaşındayken, kendi hayatından da esinlenerek yazmış olduğu Genç Werther'in Acıları kitabını okudum.
Goethe'nin Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişki bu kitabı yazmasında ona ilham olmuş.Goethe asistanlık yaptığı dönemde, birlikte çalıştığı ve nişanlı olan bir kıza aşık olmuş.Aynı tarihte arkadaşı olan Wilhelm yasak bir aşk yüzünden intihar etmişKendi yasak aşkından ve arkadaşının intiharından esinlenip bu kitabı yazmış.Kitap,mektup-roman,ve şiirselliği ile okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekiyor.Okunduğu dönem Almanya'da bütün gençliği etkisi altına alan roman, birçok intihara sebep olmuş.Werther'in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon'un bile bu kitabı sürekli yanında taşıdığı söyleniyor.

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in, düşsel dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther'in Acıları, edebiyatta bir başyapıt sayılıyor.Belki sıradan bbir aşk hikayesi gibi görünebilir fakat kitap aslında o dönemin içinde bulunduğu toplumu da çok iyi özetliyor.Duygularını, içsel çatışmalarını, çaresizliğin verdiği ızdırabı, kıskançlıklarını paylaştığı mektuplar,toplumsal yapısında Werther'in melankolik durumunu da ortaya koyuyor.Kitapta Yunan mitolojisinden örnekler vardı ve İncil'den alıntılar oldukça fazlaydı.

Kitaptan Alıntılar :

"En üzüldüğüm şey gençlerin en güzel vakitlerini aptalca dertlerle geçirmekten yaşamamaya fırsat bulamamalarıdır."

"Dünyanın bütün işleri sonuçta aşağılıkçadır. Başkalarına yaranmak, zenginleşmek ve ünlenmek uğruna didinen bir insan da bence kesinlikle bir budaladır."

"En sevdiğim yazar, yazdıklarında bana kendi dünyamı, çevremde olup biteni veren yazardır."
6 beğen · 0 yorum

Genç Werther'in Acıları - S41

"Eyvah onlara ki!" Egemen oldukları bir kalbe karşı egemenliği, o kalbin kendi içinden uç veren basit sevinçleri gasp etmek için kullanırlar. Dünyanın hiçbir armağanı, hiçbir lütfu, bir zalimin kıskanç huzursuzluğunun zehrettiği bir anlık zevkin yerini tutmaz dedim.
Sarah Stryder tarafından eklenmiştir.

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Bir kimsenin derdi varsa nereye gitse gönlü hoş olmaz.''
Genç Werther'in Acıları
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
26 beğen · 0 yorum

Madam Despina

@madamdespina

Ne gündüz ne gece kaldı benim için; bütün dünya çevremde yitip gidiyor.
Genç Werther'in Acıları
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

ld

@lalediyari

Neşeli ve mutluyum, yani gerçekçi olmam mümkün değil.
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

Quaf

@quaf

Mutluluk da bir aldanış mıdır dersin, Wilhelm?
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''İnsan hayatta geçici bir yolcudur. Kendi varlığına en çok inandığı, dostlarının hatıralarında ve gönüllerinde en çok izler bıraktığını sandığı yerde bile kalplerden silinir ve izleri kaybolur. Hem de ne çabuk!.''
Genç Werther'in Acıları
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
163
KİTAP
Kadınların Okuması Gereken Kitaplar
Kadınları, yaşam tarzlarını, duygularını ve erkeklerden farklarını anlatan, her kadının içinde kendisinden bir parça bulacağı...
107
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
316
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...

Edipcm

@edmathersjr

Bence herkes dinlemeli...
Genç Wether in acılarını okurken...

Green Day-Boulevard and Broken Dreams.
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum

Seda nur yurekseven

@sedanuryurekseven

İyi kitapların bir sonu yoktur💗☺☺
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum

Nursena K.

@enkazinalti

Genç Werther’in Acıları, Alman yazar Goethe’nin yazıldığı döneme damga vuran bir yapıtı. Aşk ve aşkın hüznü ustalıkla işlenmiş. Yılların büyüttüğü bir aşk ve aşkın erittiği bi Werther. Duyguları öyle benimsedim kitabın sonunda kendimi Werther’in yerine çoktan koymuştum. Sanırım duyguların bu denli okuyucuya geçmesi bir kitapta aradığım en önemli özellik. Kısacası imkanı olan okusun✋🏻
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum

Kübra yürekseven

@kubrayurekseven

bazen bir anlığına beni yerimden sıçratıp kendime getiren bir cesarete kapılıyorum, o an - nereye gideceğimi bilsem, koşa koşa gideceğim.
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

woolf

@tecessus

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe
Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe
Tanrı biliyor ya, çoğunlukla bir daha uyanmama arzusu, hatta ümidiyle yatağa giriyorum. Ve sabahleyin gözümü açıp yine güneşi görünce neşem kaçıyor. Ah keşke huysuz biri olabilsem, suçu havaya, üçüncü bir şahsa, başarısız bir girişime yükleyebilsem, o zaman keyifsizliğimin katlanılmaz sıkıntısı yarı yarıya azalırdı.Vay halime, tüm suçun yalnızca kendimde olduğunu biliyorum. Aslında suç demek doğru değil! Kısaca, nasıl ki eskiden tüm mutlulukların kaynağı bendeyse, şimdi de tüm üzüntülerin kaynağı içimde saklı.
Genç Werther'in Acıları
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum